Справа № 600/575/20-а
Головуючий у 1-й інстанції: Дембіцький П.Д.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
11 жовтня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправним рішення,
в травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 2400-0214-8/11051 від 14.04.2020 року про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років; зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області № 18-106 вих.20 від 28.02.2020, років без обмеження її максимальним розміром; перерахунок пенсії здійснити з дня ухвалення Конституційним судом України рішення № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року; виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови КМ України № 649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, викладене у листі від 14.04.2020 року № 2400-0214-8/11051, про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до заяви від 11.03.2020 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.03.2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (який діяв на момент виникнення правовідносин) в розмірі 90% від розміру заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області від 28.02.2020 року № 18-106 вих-20, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження граничного розміру. В задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає про те, що згідно з рішенням КСУ від 13.12.2019 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Оскільки після ухвалення рішення КСУ від 13.12.2019 заробітна плата працівників прокуратури не змінювалася, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні. Крім того, однією з умов обчислення пенсії працівникам прокуратури є визначення її в розмірі 60% від тих складових заробітної плати, які склалися на момент виникнення права на перерахунок. Апелянт також зазначає про те, що вимоги щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром передбачені ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», яка підлягає застосуванню при перерахунку пенсії позивача.
Відзив позивача на апеляційну скаргу на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду не надходив, що відповідно до ч.4 ст.304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
06 жовтня 2021 року до Сьомого апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи без участі позивача за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.03.2020 в розмірі 90% від розміру заробітної плати без обмеження граничного розміру, та відмовити в задоволенні позову в цій частині, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII.
28.02.2020 року Прокуратура Чернівецької області видала довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , № 18-106 вих-20. (а. с. 14).
11.03.2020 року позивач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошове забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , від 28.02.2020 року № 18-106 вих-20.
Листом від 14.04.2020 року № 2400-0214-8/11051 відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача та повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії вислугу років (а. с. 13).
Вважаючи вказану відмову пенсійного органу протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у даній справі.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 657 та з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019. Крім того, вимоги позивача про зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію виходячи з визначеного 90% від суми заробітної плати без обмеження її максимальним розміром підлягають задоволенню, оскільки призначення пенсії позивачу відбулось до 01.01.2016 року.
Відмовляючи в задоволенні позову в іншій частині, суд першої інстанції виходив з того, що матеріали справи не містять доказів існування у відповідача наміру допускати порушення закону у процедурі проведення майбутніх виплат за перерахованою пенсією.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІ в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу).
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
14 жовтня 2014 року ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015.
Ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ в редакції від 14.10.2014 передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII (надалі - Закон №76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
- частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";
- частину 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Водночас, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не прийняв нормативно-правового акта щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У резолютивній частині рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року встановлено наступний порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, з 13 грудня 2019 року втратили чинність положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" зі змінами, якими повноваження щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України.
При цьому у зв'язку з прийняттям рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019 з 13 грудня 2019 року підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
З матеріалів справи встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії від 11.03.2020 позивач долучив довідку Прокуратури Чернівецької області від 28.02.2020 року № 18-106вих-20, відповідно до якої на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року та постанови КМУ від 30.08.2017 №657 зазначено розмір заробітної плати для перерахунку пенсії - 36723,44 грн.
Разом з тим доводи пенсійного органу про те, що обов'язковою умовою для реалізації права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ, є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є необґрунтованими, оскільки на момент прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії пенсіонерів органів прокуратури.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №657, на яку містяться посилання у виданій позивачеві довідці від 28.02.2020 року № 18-106вих-20, є чинною, а тому вона є підставою для перерахунку пенсії позивача.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20.
Виходячи з суб'єктного складу спірних правовідносин, підстав виникнення спору та правового регулювання спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про те, що дана справа відповідає ознакам типової справи, викладеним у рішенні Верховного Суду у справі №560/2120/20.
Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області від 28.02.2020 року № 18-106вих-20.
Згідно з ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, Закон №1697-VІІ пов'язує право на перерахунок пенсії з днем виникнення підстав для перерахунку пенсії, а не з датою звернення пенсіонера із заявою про перерахунок пенсії, тому суд першої інстанції необґрунтовано застосував положення ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язав відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2020.
Оскільки позивач набув право на перерахунок пенсії з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, тобто з 13.12.2019, то відповідача слід зобов'язати провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 саме з 13.12.2019.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її максимальним розміром, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З матеріалів справи встановлено, що предметом оскарження в суді у даній справі є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, оформлена листом від 14.04.2020 року № 2400-0214-8/11051.
Згідно з вказаним листом позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку, оскільки після 13.12.2019 не змінився розмір заробітної плати працівників прокуратури.
Водночас, перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 відповідачем не проводився.
Отже, спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу наявності або відсутності у позивача права на перерахунок пенсії, а не щодо розміру і складових пенсії внаслідок перерахунку.
Таким чином, спір щодо відсоткового значення пенсії ОСОБА_1 , а також обмеження її максимальним розміром на момент ухвалення рішення у даній справі відсутній.
З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від розміру заробітної плати без обмеження граничного розміру задоволенню не підлягають у зв'язку з відсутністю спірних правовідносин.
Отже, встановлені та перевірені обставини справи свідчать про те, що доводи апеляційної скарги є частково обґрунтованими.
Водночас, висновки суду першої інстанції по суті спору частково не відповідають встановленим у справі обставинам, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2020 в розмірі 90% від розміру заробітної плати без обмеження граничного розміру та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити частково.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправним рішення скасувати в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2020 без обмеження її максимальним розміром, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати.
В задоволенні позову в цій частині відмовити.
Пункт третій резолютивної частини рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року викласти в наступній редакції:
"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести з 13.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (який діяв на момент виникнення правовідносин) на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 28.02.2020 року № 18-106 вих-20, з урахуванням раніше виплачених сум".
В іншій частині рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Залімський І. Г. Смілянець Е. С.