Справа № 240/21429/20
Головуючий у 1-й інстанції: Лавренчук О.В.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
11 жовтня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Смілянця Е. С. Капустинського М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,
в грудні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмови Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 , головному оперуповноваженому - інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції; зобов'язання Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , головному оперуповноваженому-інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХП, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015 загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів; провести підполковнику поліції ОСОБА_1 , головному оперуповноваженому-інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015, загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає про те, що реалізація права працівникам на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої Постановою №393, здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги, тому час проходження служби в підрозділах карного розшуку, спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ та часу перебування у зоні проведення АТО підлягають визначенню за правилами, чинними на момент виникнення відповідного права, і зарахуванню до календарної вислуги років і стажу роботи в поліції.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечив проти її доводів і зазначив, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 13.10.2020 позивач звернувся до начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з рапортом, у якому просив:
- зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 років 10 місяців 16 днів;
- здійснити перерахунок календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 років 10 місяців 16 днів;
- здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 років 10 місяців 16 днів відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію";
- встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 роки 10 місяців 16 днів.
Листом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №Л-253 о/п/п/42-02/01-20 від 13.11.2020 "Про результати розгляду рапорту" ОСОБА_1 повідомлено про те, що статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не передбачено зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції; періоди з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015 зараховуються до вислуги років при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, тому підстави для відповідного перерахунку відсутні.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у даній справі.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Постанова №393 не підлягає застосуванню при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку ст. 78 Закону України "Про національну поліцію". При цьому суду не надано доказів, що позивач звертався за призначенням пенсії за вислугу років і його звернення до відповідача пов'язане саме із необхідністю обрахунку стажу роботи позивача для призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до ст.78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (ч.2 ст.78 Закону №580-VIII).
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення (ч.3 ст.78 Закону №580-VIII).
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (ч.4 ст.78 Закону №580-VIII).
17 липня 1992 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393).
Відповідно до преамбули Постанова №393 прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.
Статтею 17-1 Закону №2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.
В свою чергу п.3 Постанови №393 регкулює питання визначення вислуги років при призначенні пенсії згідно з пунктом "а" ст.12 Закону №2262-XII.
Водночас, обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону №580-VIII, а ч.2 цієї статті містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.
Отже, пункт 3 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. Водночас при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки необхідно застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 19 листопада 2019 року в справі №520/903/19, від 31 березня 2020 року в справі №520/2067/19, від 22 липня 2020 року в справі №520/5960/19 та від 13 серпня 2020 року в справі №820/6656/16.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням вищенаведеного суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років задоволенню не підлягають.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги в частині зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з послужним списком позивача (а.с.23-31) та довідкою від 24.11.2020 №385 (а.с.21-22) у період з 26.07.2000 по 28.01.2011 ОСОБА_1 проходив службу на посадах в підрозділах карного розшуку ОВС, у період з 14.05.2014 по 10.04.2015 - в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочиннісстю ОВС. У період з 09.11.2015 по 10.12.2015 позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області, що підтверджується довідкою від 04.12.2015 №ВДЗ/13243/А (а.с.34).
Відповідно до пп. "в" п.3 Постанови №393 в редакції, чинній до 28.01.2011, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Згідно з пп. "в" п.3 Постанови №393 в редакції, чинній до 10.04.2015, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Пп. "а" п.3 Постанови №393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Отже, згідно з положеннями Постанови №393 ОСОБА_1 має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні періодів з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015 та з 09.11.2015 по 10.12.2015.
Згідно з довідкою Департаменту внутрішньої безпеки від 24.11.2020 №385 (а.с.21-22) вислуга років ОСОБА_1 станом на 13 листопада 2020 року становить у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 05 років 10 місяців 16 днів, у календарному обчисленні (без урахування пільгової вислуги) - 24 роки 02 місяці 28 днів.
Відповідно до листа Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №Л-253о/п/п/42-02/01-20 від 13.11.2020 "Про результати розгляду рапорту" (а.с.18-20) відповідач не заперечує право ОСОБА_1 на зарахування вислуги за періоди з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015 та з 09.11.2015 по 10.12.2015 в пільговому обчисленні загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів, однак зазначає, що вказані періоди підлягають зарахуванню при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. При цьому відповідач зазначив, що станом на 13.11.2020 вислуга років ОСОБА_1 складає 24 роки 02 місяці 28 днів, тому відповідно до п."а" абз.1 ст.12 Закону №2262-XII підстави для призначення пенсії за вислугу років відсутні.
Тобто, відповідач розмежовує поняття "календарна вислуга років" та "пільгова вислуга років".
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, за наслідками розгляду справи №480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14 квітня 2021 року виклав наступні правові висновки щодо обчислення вислуги років для призначення пенсії за Законом №2262-XII:
1. В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
При цьому, Верховний Суд зазначив, що таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
З урахуванням вищенаведеного та правових висновків Верховного Суду колегія суддів дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 має право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуг, сформовану за періоди з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015 та з 09.11.2015 по 10.12.2015, загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів в пільговому обчисленні, а отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України не наділений повноваженнями щодо призначення або відмови у призначенні пенсії за Законом №2262-XII, тому в листі №Л-253о/п/п/42-02/01-20 від 13.11.2020 відповідач необґрунтовано вказав про відсутність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Отже, встановлені та перевірені обставини справи свідчать про те, що доводи апеляційної скарги є частково обґрунтованими.
Водночас, висновки суду першої інстанції по суті спору частково не відповідають встановленим у справі обставинам, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до календарної вислуги років періодів з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015 та з 09.11.2015 по 10.12.2015 в пільговому обчисленні та ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015, загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів.
Позов ОСОБА_1 в цій частині задовольнити.
Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 , головному оперуповноваженому-інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до його календарної вислуги років.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХІІ, зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , головному оперуповноваженому-інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу, сформовану за періоди з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015, загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів в пільговому обчисленні.
В іншій частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Смілянець Е. С. Капустинський М.М.