12 жовтня 2021 року Справа № 480/8238/21
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Адміністрації Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1 про стягнення витрат,-
Адміністрація Державної прикордонної служби України звернулась з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Адміністрації Державної прикордонної служби України грошові кошти в розмірі 89803,60 грн. витрат, пов'язаних з його утриманням у Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.
Згідно ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 ст. 171 КАС України суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Ухвалою суду від 10.09.2021 було витребувано дані Єдиного державного демографічного реєстру в Управлінні Державної міграційної служби в Сумській області, але вимоги ухвали суду, яку отримано 16.09.2021 представником Управлінні Державної міграційної служби в Сумській області, виконано не було без поважних причин в установлені судом строки.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1-2 ст. 11 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, право на отримання інформації з Реєстру реалізується у порядку, встановленому законом.
Надання інформації, відомостей або інших персональних даних про особу, що містяться у Реєстрі, здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини або за згодою самої особи.
При цьому ч. 6 ст. 11 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” визначено, що доступ до інформації Реєстру в установленому порядку здійснюється уповноваженими суб'єктами після відповідної авторизації із збереженням інформації про особу, яка здійснила такий доступ, введені запити, витяги, час, дату, підстави зміни, перегляду, передачі та видалення або знищення персональних даних та іншої технологічної інформації.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 2 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” уповноваженими суб'єктами згідно з цим Законом є розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Разом з тим за приписами п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №784 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб'єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації”, розпорядником Єдиного державного демографічного реєстру є Державна міграційна служба.
Пунктом 25 Порядку ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб'єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації передбачено, що довідка видається розпорядником Реєстру, його територіальними органами/територіальними підрозділами або через уповноваженого суб'єкта незалежно від реєстрації місця проживання особи за її заявою, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові особи, унікальний номер запису в Реєстрі, реквізити документа протягом трьох робочих днів з дня подання заяви.
Отже відповідно, довідка може бути видана, зокрема, розпорядником Реєстру або його територіальними органами/територіальними підрозділами незалежно від реєстрації місця проживання особи.
У даному випадку, територіальним органом Державної міграційної служби є Управління Державної міграційної служби в Сумській області.
В даному випадку, судом витребовувалася відповідна інформація з Єдиного державного демографічного реєстру саме у Управління Державної міграційної служби в Сумській області, ухвала суду про витребування даних про місце реєстрації відповідача по даній справі набрала законної сили, і обов'язковою для виконання Управлінням Державної міграційної служби в Сумській області.
Враховуючи наведене, з метою визначення підсудності, суд вважає за необхідне повторно витребувати в Управлінні Державної міграційної служби в Сумській області інформацію щодо зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача ОСОБА_1 (і.к. - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) згідно даних Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, суд звертає увагу Управління Державної міграційної служби в Сумській області, що відповідно до ч. 3 ст. 14 КАС України невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст.ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби в Сумській області виконати вимоги судової ухвали від 10.09.2021.
Повторно витребувати в Управлінні Державної міграційної служби в Сумській області інформацію, яка міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі, щодо зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача ОСОБА_1 (і.к. - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Витребувану інформацію надати суду протягом 3-х днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 12.10.2021.
Суддя С.М. Гелета