12 жовтня 2021 року о/об 10 год. 15 хв.Справа № 280/7645/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, буд.16; код ЄДРПОУ 37573780)
до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, просп.Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 43314918)
про визнання протиправною та скасування постанови,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (надалі - позивач, УСЗН ЗМР по Шевченківському району) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (надалі - відповідач, ВПВР УЗПВР у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіональне управління МЮ (м.Дніпро)), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати Постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 06.08.2021 за ВП №66425666 «Про стягнення виконавчого збору» в частині суми виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн.
У позовній заяві зазначено наступне. Позивач не згодний з Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 06.08.2021 за ВП №66425666 «Про стягнення виконавчого збору» в частині суми виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн. Разова грошова допомога учасникам бойових дій є доходом та власністю в розумінні ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому підпадає під захист, гарантований цією статтею. Сам суд у рішенні, яке знаходиться на виконанні у державного виконавця, що виніс оскаржувані постанови, констатував, що вимога позивача і стягувача у виконавчому провадженні є майновою вимогою, а тому до питання щодо стягнення виконавчого збору у даній справі підлягає застосуванню ч.2 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження». Виконавчий збір за своєю правовою природою не є санкцією, що застосовується за невиконання рішення суду, а є платою за вчинення дій, пов'язаних з примусовим виконанням виконавчого документу, що здійснюються органами державної виконавчої служби, тобто є державним збором (платою) за таку процедуру. Фактично судове рішення державним виконавцем примусово виконане не було, державний виконавець не вчинив дій, які б свідчили про реалізацію заходів примусового виконання рішення, передбачених ст.10 Закону України «Про виконавче провадження», а отже, у нього були відсутні підстави для стягнення виконавчого збору в тому розмірі, який визначений в оскаржуваній Постанові. Зважаючи на вищевикладене можна дійти висновку, що для стягнення виконавчого збору з боржника державний виконавець повинен вчинити виконавчі дії, а не тільки винести постанову про відкриття виконавчого провадження. Дії виконавця у вигляді винесення Постанови про відкриття виконавчого провадження та процесуальних Постанов винесених державним виконавцем не призвели до фактичного стягнення коштів за виконавчим документом. Оскільки рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2021 у справі №280/6870/20 зобов'язано Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району здійснити виплату коштів у розмірі 6800 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 як недоплаченої грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, то виконання вказаного судового рішення має наслідком зміну складу майна боржника (Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району), а також зміну складу майна стягувача, то така вимога є майновою. Рішення №280/6870/20 хоча не містить у резолютивній частині слово "стягнення", однак це не виключає "майновий" характер вимоги, яка може звучати по-різному, оскільки адмінсуд не обмежений при постановленні рішення відповідними способами захисту, які він вважає правильним та ефективним при викладенні резолютивної частини. Частина 2 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" містить види способів отримання коштів стягувачем, а відсутність вказівки щодо "зобов'язати перерахувати, виплатити тощо" не свідчить, що дані вимоги є немайновими. Застосування законодавцем у ч.3 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" словосполучення "рішення немайнового характеру" свідчить саме про те, що вимоги не стосуються ні коштів, ні майна стягувача, а тому застосування даної частини 3 до боржника - є неправильними і не відповідає ні практиці ЄСПЛ, ні чинному національному законодавству. Отже, відповідачем при винесенні оскаржуваної Постанови помилково застосовано ч.2 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження", а не ч.2 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження", що свідчить про її незаконність, а тому підлягає скасуванню.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. У відповідача на виконанні перебуває виконавче провадження №66425666 з виконання виконавчого листа Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/6870/20 від 30.07.2021 про: зобов'язання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, буд.16; код ЄДРПОУ 37573780) здійснити виплату коштів у розмірі 6800 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) як недоплаченої грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік. 06.08.2021 Постановою державного виконавця ВП №66425666 відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документа та зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Відповідно до ч.4 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець виносить одночасно з Постановою про відкриття виконавчого провадження Постанову про стягнення виконавчого збору. Згідно з ч.3 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. На підставі зазначеного, державним виконавцем винесено Постанову ВП №66425666 від 06.08.2021 про стягнення виконавчого збору у сумі 24000,00 грн. Стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв'язку з імовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання. Стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов'язується з початком примусового виконання. Примусове виконання рішення розпочинається з моменту прийняття державним виконавцем Постанови про відкриття виконавчого провадження, тому одночасно з відкриттям виконавчого провадження повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору. При цьому, стягнення з боржника виконавчого збору в Постанові про відкриття виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця. Державний виконавець при винесенні оскаржуваної Постанови вірно оцінив заявлені у виконавчому листі вимоги як вимоги немайнового характеру.
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 04.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 12.10.2021
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2021 у справі №280/0870/20, залишене без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021, задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району про зобов'язання вчинити певні дії - зобов'язано Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району здійснити виплату коштів у розмірі 6800 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 як недоплаченої грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік. В іншій частині позовної заяви відмовлено.
30.07.2021 Запорізьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №280/6870/20.
06.08.2021 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро) винесено Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №66425666 щодо примусового виконання виконавчого листа №280/6870/20, виданого 30.07.2021 Запорізьким окружним адміністративним судом про: зобов'язання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району здійснити виплату коштів у розмірі 6800 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 як недоплаченої грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік.
При цьому, у Постанові про відкриття виконавчого провадження ВП №66425666 від 06.08.2021 зазначено, зокрема: «… 2.Боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. 3.Стягнути з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 24000 гривня (UАН). …».
Також, 06.08.2021 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро) винесено Постанову про стягнення виконавчого збору ВП №66425666, згідно з якою з боржника (УСЗН ЗМР по Шевченківському району) стягнуто виконавчий збір у розмірі 24000 грн. 00 коп.
У листі УСЗН ЗМР по Шевченківському району від 16.08.2021 за №01-68/4028 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро) зазначено, зокрема: «… На вашу Постанову від 06.08.2021 року про відкриття виконавчого провадження щодо зобов'язання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району здійснити виплату коштів у розмірі 6800 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 як недоплаченої грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, управління повідомляє наступне. … Окрім того, управлінням неодноразово надається інформація до Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації стосовно обрахування заборгованості за судовими рішеннями національних судів, боржниками за якими є Управління, в тому числі і по ОСОБА_1 (копія останнього листа додається). Зазначені вище причини унеможливлюють проведення виплати управлінням ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551 від 22.10.1993 року за 2020 рік, з урахуванням різниці, яка була виплачена за цей період, а саме 6800 грн. 00 коп. (довідка-розрахунок суми виплати за рішенням суду додається). Зважаючи на те, що управління повністю утримується за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів (виділені кошти затверджуються головним розпорядником коштів), невиплата коштів не є безпідставним невиконанням судового рішення. Також, управління не може виконати рішення суду в частині виплати грошової допомоги, у зв'язку з тим, що резолютивна чистина цього рішення містить вказівку на виконання дій зобов'язального характеру, а органами Казначейства виконуються рішення виключно про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів. …».
Судом досліджено й інші документи надані учасниками справи у дану справу.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Як зазначеноу ч.5 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною). (…).
У ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено: «1.Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. 2.Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. 3.За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. 4.Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів). … Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. … 5.Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" та Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності зазначеними законами. …».
Згідно з ч.1 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд вважає, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2021 у справі №280/0870/20 має немайновий характер.
Звідси, виконавчий збір стягується в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи УСЗН ЗМР по Шевченківському району.
Судом прийнято до уваги зазначене у листі УСЗН ЗМР по Шевченківському району від 16.08.2021 за №01-68/4028 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро) - «… управління не може виконати рішення суду в частині виплати грошової допомоги, у зв'язку з тим, що резолютивна чистина цього рішення містить вказівку на виконання дій зобов'язального характеру, а органами Казначейства виконуються рішення виключно про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів. …».
З матеріалів справи не вбачається не дотримання відповідачем приписів Закону України «Про виконавче провадження» при прийнятті Постанови про стягнення виконавчого збору ВП №66425666 від 06.08.2021.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Постанова про стягнення виконавчого збору ВП №66425666 від 06.08.2021 прийнята відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірною та не підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, буд.16; код ЄДРПОУ 37573780) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, просп.Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 43314918) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 12.10.2021.
Суддя О.О. Прасов