Рішення від 28.09.2021 по справі 200/3307/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2021 р. Справа№200/3307/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., при секретарі судового засідання Заїченко Я.В., за участю представника відповідача Слєпцової К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом акціонерного товариства “ДТЕК Донецькій Електромережі” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство “ДТЕК Донецькій Електромережі” (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

В обґрунтування позову зазначено, що за результатами проведення перевірки податковим органом було складено акт від 19 березня 2019 року №62/05-99-43-08, яким встановлено порушення позивачем строку сплати самостійно визначних грошових зобов'язань по земельному податку за земельні ділянки по м. Костянтинівка за 2018 рік.

На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 15.04.2019: № 0077104308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 0 грн. 01 коп., №007714308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 85 грн. 06 коп., №0077134308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 755 грн. 46 коп., №0077154308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 155 грн. 41 коп., №0077184308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 26 грн. 29 коп., №0077194308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 52 грн. 70 коп., №0077204308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 15 грн. 39 коп., №0077224308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 9 грн. 56 коп., №0077234308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 16 грн. 28 коп., №0077204308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 22 грн. 82 коп., №0077284308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 121 грн. 64 коп., №0077294308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 0 грн. 75 коп., №0077324308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 128 грн. 21 коп., №0077334308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 55 грн. 44 коп., №0077364308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 53 грн. 99 коп., №0077414308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 71 грн. 33 коп., №0077434308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 57 грн. 57 коп., №0077534308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20801 грн. 20 коп., №0077564308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 39 грн. 54 коп., №0077-4308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 53 грн. 35 коп., №0077604308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 604 грн. 32 коп., №0077614308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 49 грн. 65 коп. Позивач вважає винесені податкові повідомлення-рішення незаконними та такими, що підлягають скасуванню з огляду не те, що нарахування штрафних санкцій за несвоєчасне виконання платником податку грошових зобов'язань на території та під час проведення антитерористичної операції, а також за періоди відносно яких позивача було звільнено від сплати грошових зобов'язань є протиправним. Окрім того позивач зазначив, що податковим органом застосовуються штрафні санкції відносно позивача повторно, адже на даний час вже винесено рішення суду, що набрало законної сили, яким суд визнав неправомірність та протиправність застосування штрафних санкцій відносно позивача.

11 травня 2021 року на електрону адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач повністю заперечував проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що позивач є платником земельного податку з юридичних осіб та платником орендної плати з юридичних осіб. Податковим органом в ході перевірки виявлені порушення строків сплати самостійно визначеного зобов'язання з орендної плати та земельного податку з юридичних осіб, керуючись ст. 126 Податкового кодексу України, нараховані штрафні санкції та сформовано податкові повідомлення-рішення. Відповідач зауважує, що Законом України від 17.05.2016 року № 1365-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» статтю 4 Закону № 1669 доповнено частиною четвертою, згідно з якою перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію. Переліки зазначених вище територій затвердженні розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (із змінами), проте м.Костянтинівка та Костянтинівський район до зазначеного переліку не включені. Отже, АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" не звільняється від сплати земельного податку за земельні ділянки державної та комунальної власності

16 серпня 2021 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначив, що за спірний період позивачем своєчасно подано щорічні декларації по земельних ділянках з розбивкою суми податку. Вказує, що з лютого 2016 року по червень 2016 року ним було надано уточнюючи податкові декларації з земельного податку та орендованої плати з юридичних осіб на 2016 рік, яким зменшено грошове зобов'язання за вказаний період у повному обсязі, адже позивач звільнений від сплати зазначених видів податків взагалі. Щодо інших спірних періодів, а саме за 2018 рік, позивачем було сплачено грошові зобов'язання в повному обсязі та своєчасно, що підтверджується платіжним дорученням.

Ухвалою суду від 19 квітня 2021 року призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження

Ухвалою від 22 червня 2021 року розгляд справи за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі Електромережі» до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень рішень, вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою від 17 серпня 2021 року закрито підготовче провадження по справі №200/3307/21-а та призначено до судового розгляду по суті на 09 вересня 2021 р. о 12:00 год.

В судовому засіданні 09 вересня 2021 року судом, керуючись ст. 223 КАС України , була оголошена перерва до 20 вересня 2021 року на 11:30 год., про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.

Розгляд справи відкладено з 20 вересня 2021 року на 28 вересня 2021 року о 12:00 год., для надання додаткових пояснень по справі .

Представник відповідача заперечував у судовому засіданні проти задоволення позову, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, акціонерне товариство “ДТЕК Донецькі Електромережі” (ЄДРПОУ 00131268, вул. Комерційна, 8, м. Краматорськ, Донецька область, 84302), зареєстрований як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис, в стані припинення не перебуває.

Відповідач, Головне управління ДПС у Донецькій області, є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Податковим органом проведена камеральна перевірка за наслідком якої встановлені порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за 2018 рік з земельного податку з юридичних осіб протягом строків, визначених п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України та складено акт про результати камеральної перевірки своєчасності сплати земельного податку та орендної плати з юридичних осіб від 19 березня 2019 року № 62/05-99-43-08 за період 2018 рік.

На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 15.04.2019: № 0077104308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 0 грн. 01 коп., №007714308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 85 грн. 06 коп., №0077134308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 755 грн. 46 коп.,№0077154308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 155 грн. 41 коп.,№0077184308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 26 грн. 29 коп.,№0077194308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 52 грн. 70 коп.,№0077204308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 15 грн. 39 коп.,№0077224308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 9 грн. 56 коп.,№0077234308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 16 грн. 28 коп.,№0077204308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 22 грн. 82 коп.,№0077284308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 121 грн. 64 коп.,№0077294308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 0 грн. 75 коп.,№0077324308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 128 грн. 21 коп.,№0077334308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 55 грн. 44 коп.,№0077364308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 53 грн. 99 коп.,№0077414308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 71 грн. 33 коп.,№0077434308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 57 грн. 57 коп., №0077534308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20801 грн. 20 коп., №0077564308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 39 грн. 54 коп., №0077-4308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 53 грн. 35 коп., №0077604308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 604 грн. 32 коп., №0077614308 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 49 грн. 65 коп.

Позивач вважає зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

На підтвердження обставин позивачем надано наступні докази:

Докази своєчасності подачі щорічних декларацій по земельних ділянках з розбивкою суми податку. Це підтверджене квитанціями № 2 до кожної декларації долученими до матеріалів справи.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем своєчасно подано декларацію № 9025265350 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 799 099,43 грн., з щомісячним платежем 66591,62 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025270544 від 19.02.2018 р в якій задекларовано на 2018 рік усього 47659,39 грн., з щомісячним платежем 3971,62 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025273750 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 2051,46 грн., з щомісячним платежем 170,96 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025273745 від 19.02.2019 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 936,40 грн., з щомісячним платежем 78,03 грн.

Позивачем подано декларацію №9025273725 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 589,45 грн., з щомісячним платежем 49,12 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025270528 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 5666,79 грн., з щомісячним платежем 472,23 грн.

Позивачем подано декларацію №9025273697 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 3297,15 грн., з щомісячним платежем 274,76 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025273700 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 4 924,39 грн., з щомісячним платежем 410,37 грн.

Позивачем подано декларацію №9025273761 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 1184,96 грн., з щомісячним платежем 98,75 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025273971 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 3578,83 грн., з щомісячним платежем 298,24 грн.

Позивачем подано декларацію №9025273711 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 1701,21 грн., з щомісячним платежем 141,77 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025273765 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 2699,60 грн., з щомісячним платежем 224,97 грн.

Позивачем подано декларацію №9025273698 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 2305,65 грн., з щомісячним платежем 192,14 грн.

Позивачем подано декларацію №9025273707 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 1649,39 грн., з щомісячним платежем 137,45 грн.

Позивачем подано декларацію № 9025273760 від 19.02.2018 р., в якій задекларовано на 2018 рік усього 1092,27 грн., з щомісячним платежем 91,02 грн.

На підтвердження своєчасності сплати узгоджених зобов'язань у межах вказаного строку, позивачем надано у підтвердження платіжні дорученнями, які долученими до матеріалів справи позивачем.

Позивач додатково надав реєстр оплат та в поясненнях вказав, що окремі платежі по окремих земельних ділянках протягом вказаного періоду здійснено за рахунок наявної переплати - сплата підтверджена даними електронного кабінету платника податків. Податкові декларації з платіжними дорученнями про сплату податку та витягами з електронного кабінету платника податків долучено до матеріалів справи, як докази наведеного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Податковий кодекс України).

Відповідно до п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Згідно з п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначає, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Згідно п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

У відповідності п. 54.1 ст. 54 цього Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п. 57.1. статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Водночас, спірним в даній справі є правомірність нарахування позивачу штрафних санкцій за порушення строків сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю за період з 2014 року по 2016 рік в розрізі вимог Закону № 1669.

Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України).

Податкове зобов'язання щодо плати за землю визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 Податкового Кодексу України).

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено: під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Відповідно до частини 3 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення зазначеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з пунктом 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669 Кабінет Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14.04.2014, у період з 14.04.2014 року до її закінчення.

На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", розпорядженням КМУ № 1053-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. До цього переліку входить і місцезнаходження відповідача та орендованих земельних ділянок - Костянтинівський район: с-ще Артема, с-ще Розкішне, с. Степанівка (Артемівська сільська рада); с. Білокузьминівка (Білокузьминівська сільська рада); с. Віролюбівка, с-ще Безім'яне,с. Клинове, с. Попасне (Віролюбівська сільська рада); с-ще Зоря (Зорянська сільська рада); с.Іванопілля, с. Біла Гора, с. Диліївка, с. Неліпівка, с. Олександро-Шультине (Іванопільськасільська рада); с. Ілліча, с-ще Бересток (Іллічівська сільська рада); с. Катеринівка, с-ще Клебан-Бик, с. Плещіївка (Катеринівська сільська рада); с. Кіндратівка, с. Куртівка, с. Осикове(Кіндратівська сільська рада); с. Маркове, с. Майське, с. Новомаркове, с. Федорівка(Марківська сільська рада); с. Миколаївка, с. Подільське (Миколаївська сільська рада); с.Миколайпілля (Миколайпільська сільська рада); с. Артемівка (Новоартемівська сільська рада); с-ще Новодмитрівка, с. Іжевка, с-ще Молочарка, с-ще Стінки, с-ще Червоне(Новодмитрівська сільська рада); с. Нова Полтавка (Новополтавська сільська рада); с. Олександро-Калинове, с. Яблунівка (Олександро-Калинівська сільська рада); с. Полтавка, с.Попів Яр, с. Русин Яр (Полтавська сільська рада); с. Правдівка, с. Гнатівка, с. Калинове, с.Романівка (Правдівська сільська рада); с. Предтечине, с. Ступочки (Предтечинська сільськарада); с. Тарасівка, с. Березівка, с. Водяне Друге, с. Зелене Поле, с. Новооленівка, с. Олександропіль (Тарасівська сільська рада); с. Торське, с. Новопавлівка, с. Павлівка, с. Петрівка, с-ще Приют, с. Райське, с. Торецьке (Торська сільська рада).

При цьому, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», від 05 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053»), вказані населені пункти також віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Крім цього суд звертає увагу, що з 8 червня 2016 року стаття 6 Закону України № 1669-VII викладена в новій редакції, а саме, визначено, що звільняються суб'єкти господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.

У відповідності до частини четвертої статті 4 даного Закону перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію (Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року № 1085-р).

Отже, платники земельного податку, які здійснювали діяльність на території проведення антитерористичної операції звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності та сплати орендної плати за землю державної або комунальної власності з 14 квітня 2014 року до 08 червня 2016 року.

Позивач обґрунтовую свою позицію тим, що відповідачем неправомірно спрямовувались поточні платежі в період з 14 квітня 2014 року до 08 червня 2016 року, у зв'язку з чим в ІКП виникла заборгованість.

Своєчасність сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з земельного податку відповідно до податкових декларацій за 2018 році, позивач підтверджує платіжними дорученнями, наданими до матеріалів справи.

Відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Як вбачається з акту перевірки, штрафні санкції були застосовані за несвоєчасну сплату самостійно нарахованих податкових зобов'язань, за період з 31.10.2018 по 13.12.2018.

Сплата поточних платежів за 2018 рік була спрямована відповідачем в погашення недоїмки що виникла в 2018 році, що підтверджується актом перевірки та інтегрованою карткою.

Позивачем будь які дії, у випадку якщо мала місце неправомірна зміна призначення платежу в 2016-2017 році, за цими земельними дільницями позивачем не вчинялись. Посилання позивача на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2019 року справа №0540/9059/18-а, суд не приймає, оскільки в цій справі мова йшла з приводу платежів за 2015-2016 рік. В рішенні суду зазначено: « Таким чином, суд зазначає, що у відповідності до положень спеціального Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» позивач як суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнений від обов'язку сплати орендної плати за землю з 14 квітня 2014 року. Доводи податкового органу, що наданий позивачем контролюючому органу сертифікат Торгово-промислової палати України про наявність форс-мажорних обставин, не звільняє від відповідальності за несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов'язань з земельного податку, є неприйнятними з огляду на відсутність такої умови для звільнення від сплати земельного податку відповідно до положень статті 6 Закону № 1669, а відтак застосування штрафних санкцій за прострочення сплати грошових зобов'язань, від сплати яких позивач звільнений, є протиправним.

Крім цього, позивач реалізував встановлену статтею 50 Податкового кодексу України податкову пільгу, шляхом подання уточненого розрахунку з орендної плати за землю, яким зменшив раніше визначені ним в податкових деклараціях до сплати за спірні періоди податкові зобов'язання з орендної плати за землю.

Водночас, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що податковий орган у якості граничного терміну сплати податкових зобов'язань з земельного податку та орендної плати з юридичних осіб зазначає дату отримання податкових декларацій з земельного податку та орендної плати з юридичних осіб, що не відповідає дійсності та є безпідставним, адже дата подання податкових декларації - не є датою граничного терміну сплати податкових зобов'язань.»

Тобто підстави для скасування податкових повідомлень рішень у справі №0540/9059/18-а були іншими ніж наведені позивачем в цій справі.

Таким чином, на дату проведення камеральної перевірки згідно з ІКП містилась недоїмка, яка відповідачем була спрямована на підставі п. 87.9 ст. 87 ПК України на її погашення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат на користь позивача зважаючи на відмову у задоволенні позову відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог акціонерного товариства “ДТЕК Донецькій Електромережі” (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, 8) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена 28 вересня 2021 року. Рішення складено у повному обсязі 08 жовтня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Шинкарьова