Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 жовтня 2021 р. Справа№200/5094/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Стойки В.В. розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Державної податкової служби України, Східне межрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (далі - ТОВ «ДТЕК Східенерго») звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просило визнати противоправними дії щодо включення відокремленного підрозділу «Курахівська теплова електрична станція» «ДТЕК Східенерго» до плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та зобов'язати виключити зазначений підрозділ з плану графіку перевірок.
Позов обґрунтовувало тим, що включення до плану - графіку перевірок прийнято без урахування п. 522 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, яким установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Так, відповідно до вимог цього пункту відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» ТОВ «ДТЕК Східенерго» може бути включений до оновленого план-графіку проведення планових документальних перевірок протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину. Однак, незважаючи на це, його включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік (у березні).
Зважаючи на пряму заборону на проведення документальних перевірок, встановлену ПК України, дії Податкового органу щодо включення Платника податків до Плану-графіку на 2021 рік є протиправними.
Крім того, відповідно до пункту 77.2 статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Податковим органом не наведено критерії, відповідно до яких Позивача віднесено до платників з високим ризиком щодо несплати податків та зборів. За таких умов дії Податкового органу не можуть вважатися законними.
Просить суд задовольнити позовні вимоги та визнати дії протиправними та зобов'язати відповідачів виключити відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» (код за ЄДРПОУ 26160824) до плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.
Відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що план -графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, який затверджений головою Державної податкової служби України, оприлюднений на його офіційному сайті і є обов'язковим для територіальних органів ДПС України.
Відповідно до затвердженого ДПС України плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2021 рік. ТОВ «ДТЕК Східенерго» (ЄДР1ІОУ 31831942) та відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» ГОВ «ДГНК Східенерго» (СДРПОУ 26160824) включено до об'єктів планового податкового контролю на березень місяць. Підприємство відібрано до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік на підставі встановлених автоматичним розрахунком ризиків, згідно з яким за результатами господарської діяльності суб'єкта господарювання обліковувались 9 ризиків несплати податків та зборів високого ступеню та 4 ризики середнього ступеню, а саме ризики високого ступеню.
Посилається на пункт 4 розділу II Закону України від 19.09.2020 року №909 - IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», відповідно до якого у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. надати право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року №89 дозволено проведення документальних перевірок юридичних осіб, право на проведення яких надасться з дотриманням вимог пункту 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України.
Враховуючи вищенаведене, дії Державної податкової служби України щодо включення відокремленого підрозділу «Курахівська теплова електрична станція» ТОВ «ДТЕК Східенерго» (СДРІІОУ 26160824) до плану-графіка проведення планових документальних перевірок є ппавомірними.
Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідач 2 через канцелярію суду надав відзив аналогічного змісту, який був наданий відповідачем 1. Зазначив, що діяв відповідно до вимог законодавства. Просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2021 року було залишено позовну заяву без розгляду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2021 року було відкрито спрощене провадження та призначено судове засідання на 26.05.2021 року.
Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2021 року та від 19 травня 20921 року було відмовлено у задоволенні клопотань про розгляд справи в режимі відео конференції.
26 травня 2021 року судове засідання було відкладено на 01.07.2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 року було відмовлено у задоволенні клопотань про розгляд справи в режимі відео конференції.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 липня 2021 року було залучено до участі у справі другого відповідача Східне межрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, як відокремлений підрозділ державної податкової служби.
01 липня 2021 судове засідання було відкладено на 29 липня 2021.
29 липня 2021 судове засідання було відкладено на 12 серпня 2021.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року було відмовлено у задоволенні клопотань про розгляд справи в режимі відео конференції.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2021 року було відмовлено у задоволенні клопотань про залишення відзиву без розгляду, зупинення провадження по справі. Прийнято рішення про розгляд справи за правилами загального провадження, призначено підготовче засідання на 16 вересня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2021 року закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 07.10.2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року було відмовлено у задоволенні клопотання відповідача 1 про відкладення розгляду справи та проведення судового засідання в режимі відео конференції.
Представники сторін до судового засідання не з'явилися, були повідомлені належним чином. Позивачем надано клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
З аналізу приписів вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд може за відсутності учасників справи у разі повторної неявки учасника справи розглядати справу за їх відсутності незалежно від причин неявки.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «ДТЕК Східенерго» має відокремлений підрозділ - «Курахівська теплова електрична станція» ТОВ «ДТЕК Східенерго.
Головою Державної податкової служби України 23.12.2020 року затверджено План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, який розміщено на офіційному веб-сайті ДПС.
До вказаного Плану-графіку включено вказаний відокремлений підроздил «Курахівська теплова електрична станція» ТОВ «ДТЕК Східенерго із запланованим місяцем початку перевірки - березень 2021 року.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, як, зокрема:
здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері (пп. 191.1.14 п. 191.1 ст. 191);
здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального (пп.191.1.16 п. 191.1 ст. 191);
проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального (пп.191.1.17 п. 191.1 ст. 191);
забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. (пп.191.1.34 п. 191.1 ст. 191).
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 вказаного Кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначений ст. 77 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 77.1 ст. 77 вказаного Кодексу документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи (п. 77.2 ст. 77 Кодексу).
Кодексом передбачено внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік.
Відповідно до п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 року за № 751/27196, затверджений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Відповідно до п. 1 розд. І вказаного Порядку цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік). Річний план - графік складається відповідно до вимог статті 77 розділуПодаткового кодексу України.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану - графіка здійснюється у разі його коригування.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року, крім випадків, коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших, ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше ніж 1 липня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року, і не раніше ніж 1 жовтня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Відповідно до п. 5 розд. І Порядку план-графік складається з планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою Державної податкової служби України (далі - Голова ДПС).
Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділам, до функцій яких входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів юридичних та фізичних осіб, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.
Аналіз наведених норм Податкового кодексу України та Порядку, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524, дає підстави для висновку, що план-графік проведення документальних планових перевірок на поточний рік, затверджений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України, є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.
Відтак, на територіальний орган ДПС покладений обов'язок призначення документальних планових перевірок згідно із затвердженим Планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд також враховує наступне.
Законом України від 30.03.2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни до Податкового кодексу України: підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2.
Пунктом 522 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції, яка є чинною на час виникнення спірних правовідносин) установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:
документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:
обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Водночас, відповідними постановами дія карантину продовжувалася. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 року № 981 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» дію карантину продовжено до 31.12.2021 року.
Водночас, п. 4 розд. II Закону України від 17.09.2020 року № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVІD-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
На підставі вимог п. 4 розд. II вказаного Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 03.02.2021 року № 89.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 522 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб як, зокрема документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням пункту 77.4 статті 77 Кодексу.
Аналіз наведених положень законодавства свідчить про те, що згідно з вимогами п. 522 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім прямо передбачених випадків.
При цьому мораторій поширюється саме на проведення документальних та фактичних перевірок, а не на їх призначення під час дії карантину та мораторію на проведення певних видів перевірок.
Отже, включення до плану графіку документальних планових виїзних перевірок відокремленого підрозділу позивача суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
З огляду на наведене правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав та в межах спірних правовідносин, що виникли між сторонами, - відсутні.
Виходячи з вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень не підлягають.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України,суд
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Державної податкової служби України, Східне межрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання противоправними дій щодо включення відокремленного підрозділу «Курахівська теплова електрична станція» «ДТЕК Східенерго» до плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та зобов'язання виключити відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» «ДТЕК Східенерго» з плану графіку перевірок - відмовити.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текс рішення судом складено 12 жовтня 2021 року.
Суддя В.В. Стойка