Рішення від 11.10.2021 по справі 200/6987/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 р. Справа№200/6987/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення від 18 травня 2021 року, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07 червня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у перерахунку пенсії № 914550172742 від 18 травня 2021 року;

- зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії 07 травня 2021 року з урахуванням за висновків суду в своєму рішенні.

Позов обґрунтований тим, що позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Покровському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України.

07 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із набуттям 15 років підземного стажу за ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та із застосуванням коефіцієнту кратності страхового стажу 1,35.

Проте, зазначає позивач, 18 травня 2021 року відповідачем прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із тим, що на дату звернення його стаж враховано по 30 квітня 2020 року, який склав 21 рік 02 місяці 09 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 14 років 03 місяці 01 день.

Крім того, зазначає позивач, відповідачем у спірному рішенні вказано, що право на перерахунок пенсії позивач набуде після сплати підприємством страхових внесків по 28 лютого 2021 року включно та у разі підтвердження пільгового стажу роботи.

Також спірним є питання щодо перерахунку пенсії з 01.10.2017 з застосуванням коефіцієнту стажу величини оцінки одного року страхового стажу 1%, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 3 (три) календарні роки (2014, 2015, 2016 роки). Позивач вважає, що йому протиправно зменшено величину оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, що призвело до зменшення пенсії, виходячи із принципу Верховенства права та його складових (правової визначеності, передбачуваності та якості закону) позивач вправі був розраховувати, що його розмір пенсії за віком після змін до законодавства буде обчислюватись за формулою, яка була чинна на час призначення пенсії.

У зв'язку з чим просить суд позовні вимоги задовольнити.

Від Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 до суду не надходив.

Натомість, 31 серпня 2021 року судом отримано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на позовну заяву ОСОБА_1 .

Відповідно частини 1 статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 44 КАС України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

З огляду на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не є стороною по справі, що розглядається, суд не приймає до уваги наявний в матеріалах справи відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на позов ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Також в матеріалах справи міститься відповідь позивача на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, проте, надана відповідь судом не береться до уваги з підстав неприйняття судом відзиву.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Встановивши, що вказаний позов поданий без додержання вимог передбачених ст. 160 КАС України, суд своєю ухвалою від 11 червня 2021 року залишив його без руху, надавши позивачеві строк в 10 днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви, а саме, для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання суду: належної якості, засвідчені позивачем належним чином, наступні копії документів: паспорту громадянина України - два примірники; ідентифікаційного коду - один примірник; перший аркуш трудової книжки - два примірники; другий, третій, четвертий аркуші трудової книжки - один примірник; копія протоколу про перерахунок пенсії від 09.09.2020 року - один примірник; копія протоколу від 23.02.2021 року - два примірники; копія розпорядження від 04.04.2016 року - один примірник; копія протоколу від 05.05.2016 року - один примірник; копія розпорядження від 20.04.2017 року - один примірник.

19 липня 2021 року на виконання ухвали суду від 11 червня 2021 року позивачем до суду надано копії документів, що були додані ним до позову, належної якості.

У період з 19 липня 2021 року по 06 серпня 2021 року суддя Христофоров А.Б. перебував у щорічній основній відпустці.

Ухвалою суду від 09 серпня 2021 року позовна заява ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення від 18 травня 2021 року, зобов'язання вчинити певні дії прийнята судом до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою від 01 вересня 2021 року суд відмовив Головному управлінню Пенсійного фонду України у Донецькій області у задоволенні клопотання про заміну відповідача по даній адміністративній справі.

У період з 06 жовтня 2021 року по 08 жовтня 2021 року (включно) суддя Христофоров А.Б. перебував у відрядженні, у зв'язку із чим повний текст рішення виготовлено в перший робочий день.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України, серія: НОМЕР_1 (а.с. 11-14, 73-зв. бік а. с. 74).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 13 січня 2016 року як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах, яка призначена на підставі частини 3 ст., 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 45-54, 80-85).

07 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із додаванням стажу роботи та встановлення коефіцієнту 1,35 (а.с. 33).

Рішенням Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18 травня 2021 року в перерахунку пенсії відмовлено з підстав відсутності необхідного пільгового стажу роботи та відсутністю підстав для застосування кратності коефіцієнту страхового стажу 1,35 (а.с. 36-37).

Так у рішенні зазначено, що на дату звернення за перерахунком пенсії загальний стаж позивача за матеріалами електронної пенсійної справи враховано по 30 квітня 2020 року та складає 41 рік 02 місяці 09днів. В тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 14 років 03 місяці 01 день.

Крім того вказано, що в матеріалах електронної пенсійної справи міститься довідка про пільговий характер роботи № 397, тобто пільговий стаж не можливо обчислити по 07 вересня 2020 року, що не є достатнім для призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Додатково також вказано, що право на перерахунок пенсії позивач буде мати після сплати підприємством страхових внесків по 28 лютого 2021 року включно.

Відповідно до розпорядження від 04 квітня 2016 року встановлено, що з 13 січня 2016 року позивачу призначено пенсію за віком у загальному розмірі 1 380, 43 грн., з 01 березня 2016 року у розмірі 1 380, 43 грн., з 21 липня 2025 року у розмірі 1 380, 43 грн. Коефіцієнт стажу 0,32593-391 міс. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,43988 (а. с. 45, 82).

Відповідно до розпорядження №172742 від 04.04.2016 був проведений перерахунок 18 березня 2016 року, вид перерахунку уточнення сер. зарплат по н/г. Коефіцієнт стажу з урахування кратності 1,35 - 0,43988 (а. с. 82).

Відповідно до розпорядження № 172742 від 05 травня 2016 був проведений перерахунок 27 квітня 2016 року, вид перерахунку зміна надбавки. Коефіцієнт стажу з урахування кратності 1,35 - 0,43988. Розмір пенсії становить 1 938,77 грн. (а. с. 83).

Відповідно до розпорядження № 172742 від 20 травня 2016 був проведений перерахунок 27 квітня 2016 року, вид перерахунку зміна надбавки. Коефіцієнт стажу з урахування кратності 1,35 - 0,43325. Розмір пенсії становить 1 948,55 грн. (а. с. 84).

Відповідно до розпорядження № 172742 від 24 квітня 2017 року був проведений перерахунок 27 квітня 2016 року, вид перерахунку зміна надбавки. Коефіцієнт стажу з урахування кратності 1,35 - 0,43325. Розмір пенсії становить 1 949,01 грн. (а.с. 85).

Рішенням № 914550172742 проведено перерахунок пенсії 03 липня 2018 року, вид перерахунку зміна параметрів існуючого стажу. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1. Розмір пенсії з 01 липня 2018 року 1 949, 01 грн. (а. с. 50).

Рішенням № 914550172742 проведено перерахунок пенсії 22 лютого 2019 року, вид перерахунку індексація заробітку (масовий). Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1. Розмір пенсії з 01 березня 2019 року 2 121, 52 грн., з 01 квітня 2019 року 2 121,52 грн., з 01 травня 2019 року 2 121,52 грн., з 01 липня 2019 року 2 121,52 грн., з 01 грудня 2019 року 2 121,52 грн. (а. с. 80-81).

Рішенням № 914550172742 проведено перерахунок пенсії 01 травня 2020 року, вид перерахунку індексація заробітку (масовий). Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1. Розмір пенсії з 01 травня 2020 року 2 354, 89 грн., з 01 липня 2020 року 2 354,89 грн., з 01 грудня 2020 року 2 354,89 грн. (а. с. 52).

Рішенням № 914550172742 проведено перерахунок пенсії 07 вересня 2020 року, вид перерахунку зміна стажу. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1. Розмір пенсії з 01 вересня 2020 року 2 776, 16 грн., з 01 грудня 2020 року 2 776,16 грн. (а. с. 53).

Згідно листа Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 03 березня 2021 року № 167-617/Я-03/8-0581/21 з 13 січня 2016 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При розрахунку пенсії заробітна плата обчислена за період з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2015 року згідно індивідуальних відомостей на застраховану особу (по сплаті внесків підприємством). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,96162. Для розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, застосовано середню заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2015 рік в розмірі 3 263,44 грн. Розрахунок заробітної плати проведений із застосуванням оптимізації та розрахунку оптимального заробітку, для визначення найбільш вигідного заробітку при розрахунку пенсії. Заробітна плата для обчислення склала: 0,96162*3 263,44=3 138,19 грн. Страховий стаж зараховано згідно даних трудової книжки, довідок про пільговий характер роботи та індивідуальних відомостей про застраховану особу по 30.09.2015 та склав 22 роки 07 місяців 08 днів, в тому числі на пільгових умовах по Списку 1 - 7 місяців 4 дні та по Списку № - 1 - шахтарі - 9 років 6 місяців 27 днів.

Коефіцієнт страхового стажу склав 0,32583,з урахуванням кратності 1,35 - 0,43988.

Розмір пенсії станом на 13.01.2016 складав: 3138,19*0,43988 = 1380,43 грн.

27.04.2016 позивачем надано заяву про перерахунок пенсії по заробітній платі. Перерахунок проведено відповідно до ст.43 Закону України 1058.

Після проведеного перерахунку пенсії заробітна плата обчислена за період з 25.01.1990 по 31.12.1994 згідно наданої позивачем довідки, виданої ВП «Шахта «Центральна» ДП «Красноармійськвугілля» та за період з 01.07.2000 по 30.09.2015 згідно індивідуальних відомостей на застраховану особу. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,35057. Для розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, застосовано середню заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки за 2015 рік в розмірі 3263,44 грн. Розрахунок заробітної плати проведений із застосуванням оптимізації та розрахунку оптимального заробітку, для визначення найбільш вигідного заробітку при розрахунку пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 1,35057 *3263,44 = 4407,50 грн.

Розмір пенсії станом на 01.05.2016 (після проведеного перерахунку) складав: 4407,50*0,43988 = 1938,77 грн.

Відповідно до п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Зазначено, що після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

При проведенні перерахунку пенсії в зв'язку зі сплатою страхових внесків підприємством заробітна плата обчислена за період з 25.01.1990 по 31.12.1994 згідно довідки виданої ВП «Шахта «Центральна» ДП «Красноармійськвугілля» та за період з 01.07.2000 по 31.12.2015 згідно індивідуальних відомостей на застраховану особу. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшився та склав 1,34738, у зв'язку зі збільшенням кількості місяців, які враховуються для обчислення заробітної плати та збільшення щомісячної заробітної плати для обчислення пенсії. Для розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, застосовано середню заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки за 2015 рік в розмірі 3 263, 44 грн. Розрахунок заробітної плати проведений із застосуванням оптимізації та розрахунку оптимального заробітку, для визначення найбільш вигідного заробітку при розрахунку пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 1,34738*3263,44 - 4397,09 грн.

Страховий стаж зараховано згідно даних трудової книжки, довідок про пільговий характер роботи та індивідуальних відомостей про застраховану особу по 31.12.2015 та склав 22 роки 10 місяців 08 днів, в тому числі на пільгових умовах по Списку 1 - 7 місяців 4 дні та по Списку № 1 - шахтарі - 9 років 6 місяців 27 днів.

Коефіцієнт страхового стажу склав 0,32833, з урахуванням кратності 1,35-0,44325.

Розмір пенсії після проведення перерахунку складав: 4397,09*0,44325 = 1949,01 грн.

З 01.10.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» за матеріалами пенсійної справи.

Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України «1058 (в редакції від 11.10.2017) при проведенні перерахунку з 01.10.2017 в автоматизованому порядку оцінка одного року стажу становить 1%. Коефіцієнт страхового стажу позивача складав 0,32833.

Заробітна плата обчислена за період з 25.01.1990 по 31.12.1994 згідно довідки виданої ВП «Шахта «Центральна» ДП «Красноармійськвугілля» та з 01.07.2000 по 31.12.2015 згідно індивідуальних відомостей на застраховану особу. Індивідуальний коефіцієнт заробітної склав 1,34738. Для розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, застосовано середню заробітну плату працівників, яка використовується для призначення пенсій в 2017році в розмірі 3764,40грн.

Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 1,34738*3764,40 = 5072,08 грн.

Розмір пенсії з 01.10.2017 склав 1 949,01грн., а саме: 5072,08*0,32833 = 1665,32 грн. - основний розмір пенсії; 83,69 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

03 липня 2018 позивачем надано заяву про перерахунок пенсії з додаванням стажу. Перерахунок проведено відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Страховий стаж зараховано згідно даних трудової книжки, довідок про пільговий характер роботи та індивідуальних відомостей про застраховану особу по 30 листопада 2017 року (по сплаті страхових внесків підприємством) та склав 24 роки 09 місяців 08 днів, в тому числі на пільгових умовах по Списку 1 - 11 років. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,35750.

Розмір пенсії станом на 01.07.2018 (після проведеного перерахунку) склав 1949,01 грн., в тому числі: 5072,08*0,35750 = 1813,27 грн. - основний розмір пенсії; 135,74 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

З 01.03.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні розмірі 4404,35грн. = (3764,40 грн.* 1,17).

Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 1,34738*4404,35 = 5934,33 грн.

Розмір пенсії з 01.03.2019 складав: 5934,33*0,35750 - 2121,52 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» з 01.05.2020 проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Для розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки в розмірі 4 888,83 грн.=4404,35 грн. *1,11.

Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 1,34738*4888,83 = 6587,11 грн.

Розмір пенсії з 01.05.2020 складав: 6587,11*0,35750 = 2354,89 грн.

07.09.2020 позивачем надано заяву про перерахунок пенсії з додаванням стажу. Перерахунок проведено відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Страховий стаж зараховано згідно даних трудової книжки, довідок про пільговий характер роботи та індивідуальних відомостей про застраховану особу по 30.04.2020 (по сплаті страхових внесків підприємством) та складає 27 років 02 місяці 09 днів, в тому числі на пільгових умовах по Списку 1 - 14років. Коефіцієнт страхового стажу складає 0,41167.

Розмір пенсії станом на 01.09.2020 (після проведеного перерахунку) складав 2776,16грн., в тому числі: 6587,11*0,41167 = 2711,72 грн. - основний розмір пенсії; 64,44грн. - доплата за понаднормативний стаж (6 років).

З 01.03.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні розмірі 5426,60 грн. = (4888,83грн.* 1,11).

Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 1,34738*5426,60 = 7311,69 грн.

Розмір пенсії з 01.03.2021 складає 3074,44грн., в тому числі: 7311,69*0,41167 = 3010,00 грн. - основний розмір пенсії; 64,44 грн. - доплата за понаднормативний стаж (а.с. 41-44).

У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 від 04 грудня 1986 року наявні, зокрема, наступні записи:

№ 52 - 12 травня 2015 року прийнятий до ДП «Красноармійськвугілля» ВП «Шахта «Центральна» на посаду гірника підземного третього розряду з повним робочим днем у шахті;

№ 53 - У відповідності до наказу Державного підприємства «Мирноградвугілля» від 16.05.2017 року № 130 відокремлений підрозділ «Шахта» «Центральна» ДП «Красноармійськвугілля» перейменовано у відокремлений підрозділ «Шахта «Центральна» ДП підприємства «Мирноградвугілля»;

№ 54 - з 25 лютого 2019 року переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті.

Крім того на завіреній копії трудової книжки міститься запис за підписом начальника відділу по роботі з персоналом та забезпечення документообігу про те. Що позивач станом на 15 лютого 2021 року продовжує працювати на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» (а.с. 16-24, 76-79).

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу форма ОК-5 у період з 30.04.2020 року по 31 жовтня 2020 року страхові внески Відокремленим підрозділом «Шахта «Центральна» Держаного підприємства «Красноармійськвугілля» є сплаченими. Не сплаченими є страхові внески вказаним підприємством за період з листопада 2020 року по березень 2021 року (включно) (а.с. 26-32).

Отже спірним питанням даної адміністративної справи є не врахування до загального страхового стажу позивача періоду його роботи з травня 2020 року по день звернення за перерахунком пенсії (07 травня 2021 року), не врахування до пільгового стажу роботи позивача періоду його роботи з 08 вересня 2020 року по день звернення за перерахунком пенсії (07 травня 2021 року), а також не здійснення перерахунку та виплати пенсії із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії з моменту її призначення, а з 01 березня 2019 року шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,17; з 01 травня 2020 року шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11 з урахуванням попередньої доплати з моменту призначення пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 44 Закону « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Законом №1058 визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Відповідно до статті 1 цього закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно п.2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно ч.3 ст. 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.

Статтею 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія цього Закону поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 24 червня 2016 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМ України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 наявні, зокрема, наступні записи: № 52 - 12 травня 2015 року прийнятий до ДП «Красноармійськвугілля» ВП «Шахта «Центральна» на посаду гірника підземного третього розряду з повним робочим днем у шахті; № 53 - У відповідності до наказу Державного підприємства «Мирноградвугілля» від 16.05.2017 року № 130 відокремлений підрозділ «Шахта» «Центральна» ДП «Красноармійськвугілля» перейменовано у відокремлений підрозділ «Шахта «Центральна» ДП підприємства «Мирноградвугілля»; № 54 - з 25 лютого 2019 року переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті.

Суд вважає за доцільне зазначити, що трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо роботи позивача у вищевказані періоди. Записи про спірні періоди роботи засвідчені відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не мають.

Також суд звертає увагу на те, що відповідачем до стажу роботи на підземних роботах було зараховано стаж по 07 вересня 2020 року, проте період з 08 вересня 2020 року роботи не був зарахований за даними трудової книжки позивача, при тому, що позивач перебував на одній і той же посаді - гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті.

З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, приписів законодавства, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-ІV, суд дійшов висновку, що записи у трудовій книжці, підтверджують характер роботи позивача у період з 08 вересня 2020 року по 15 лютого 2021 року, що надає право включення вищевказаного періоду роботи до пільгового стажу, що дає право на отримання пенсії у розмірі, визначеному Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Поряд з цим, підставою для не зарахування позивачу до пільгового та страхового стажу періоду його роботи з 01 травня 2020 року по 31 березня 2021 року слугувало те, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутні відомості про сплату страхових внесків, на що суд зазначає наступне.

Порядок обчислення та сплата страхових внесків визначено статтею 20 Закону України № 1058-ХV.

Зокрема, абзацом 1 частини 1 статті 20 Закону України № 1058-XV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Разом з цим, суд зазначає, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами. Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних справ.

Так, зокрема статтею 113 Закону № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Згідно частини 1 статті 16 Закону № 1058, застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058).

Статтею 106 Закону України № 1058-XV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-стахувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

З аналізу зазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату внесків законом покладено на страхувальника.

Позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення вказаних періодів роботи до страхового та пільгового стажу за порушення, вчинене страхувальником, оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16).

При цьому, суд зазначає, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5, доданих позивачем до суду наявна інформація про нарахування за період з 01 травня 2020 року по 31 березня 2021 року страхових внесків.

З зазначених підстав суд дійшов висновку про неправомірність не зарахування до пільгового та страхового стажу позивача періоду роботи на відокремленому підрозділі Шахта «Центральна» Державного підприємства «Мирноградвугілля» з 01 травня 2020 року по 15 лютого 2021 року (згідно записів у трудовій книжці позивача) з підстав відсутності даних про сплату щомісячних внесків за цей період роботи.

Суд вважає, що відмова в перерахунку пенсії у зв'язку з несплатою страхувальником страхових внесків (єдиного внеску), є непропорційним втручанням держави в права позивача та порушує його право на своєчасне отримання пенсії в належному розмірі.

Поряд з цим суд зазначає, що зарахуванню підлягає саме період роботи позивача з 01 травня 2020 року по 15 лютого 2021 року (згідно записів у трудовій книжці позивача), оскільки трудова книжка є основним документом про трудовий стаж позивача.

Отже позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Щодо незастосування коефіцієнту кратності 1,35 із перерахунком загального страхового стажу позивача з моменту призначення йому пенсії суд зазначає наступне.

Згідно ст.1 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Приписами ч.1 ст.25 Закону України Про загальнообов'язкове пенсійне страхування визначено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс): (100% х 12), де

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85 (ч.2 ст.25 Закону №1058).

Суд зазначає, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017, яким внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003.

Відповідно до ст.4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Згідно п.4-4 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

З матеріалів справи встановлено, що на даний момент пенсія позивачу розрахована згідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, як пенсія за віком, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу, який дорівнював 1,35% відповідно до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058 IV.

При цьому, як вбачається з положень ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

З матеріалів справи встановлено, що пенсія позивачу була призначена 13 січня 2016 року відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у зв'язку з чим у відповідності до вище вказаних положень пенсія підлягала перерахунку з 01 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.

Крім того, суд звертає увагу на те, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. Таким чином, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.

Вищевказаним спростовуються доводи позивача про те, що застосування відповідачем при обчисленні пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% в порівнянні із 1,35% призведе до звуження вже набутих позивачем прав та рівня соціальної захищеності.

Крім того, позивачем не надано суду будь-яких доказів того, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії.

У рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» Європейський суд з прав людини констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення від 12.10.2004 у справі «КйартанАсмудсон проти Ісландії» ).

З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що відповідач правомірно здійснив перерахунок пенсії позивачу 01.10.2017 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, а також правомірно здійснював подальші перерахунки, зокрема 01 березня 2019 року та 01 травня 2020 року, отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами суд виходить з правил частини першої статті 139 КАС України, відповідно до яких при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Разом з тим, частиною 8 статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо, зокрема, спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем при зверненні до суду була сплачена сума судового збору у розмірі 908 грн. (а.с. 10).

Таким чином, враховуючи, що позов судом задоволений частково, суд приходить до висновку, що з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача слід стягнути судовий збір в сумі - 605,35 грн.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13; ЄДРПОУ: 42169323) про визнання протиправним та скасування рішення від 18 травня 2021 року, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18 травня 2021 року № 914550172742 в частині не зарахування до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду його роботи з 01 травня 2020 року по 07 вересня 2021 року та до загального страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду його роботи з 08 вересня 2020 року по 15 лютого 2021 року, що дає йому право на отримання пенсії у розмірі, визначеної Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13; ЄДРПОУ: 42169323) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) від 07 травня 2020 року № 1495 «Про перерахунок пенсії у зв'язку із досягненням 15 років підземного стажу за ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення, зокрема щодо наявності у ОСОБА_1 права на зарахування до його загального страхового стажу періоду його роботи з 01 травня 2020 року по 07 вересня 2021 року та до його загального страхового та пільгового стажу періоду його роботи з 08 вересня 2020 року по 15 лютого 2021 року, що дає йому право на отримання пенсії у розмірі, визначеному Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13; ЄДРПОУ: 42169323) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 35 коп.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 11 жовтня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров