Рішення від 11.10.2021 по справі 200/5925/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 р. Справа№200/5925/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бєломєстнова О.Ю.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.05.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170435, місцезнаходження: Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22), у якій просить:

- визнати рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 914210157950 від 02.03.2021 року в частині перерахунку пенсії без урахування заробітку за період з 01.03.2017 року по 31.07.2020 року та виплати її в розмір менше, ніж 3 розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які визначені Законом України “Про Державний бюджет” на відповідні роки, а також не зарахування при перерахунку пенсії до пільгового підземного стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на посаді “машиніст підйому підземний” в ДП “Торецьквугілля” незаконним та в цій частині скасувати його;

- зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 08.09.2020 року із зарахуванням до пільгового підземного стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на посаді “машиніст підйому підземний” в ДП “Торецьквугілля” та з урахуванням заробітку за період з 01.03.2017 року по 31.07.2020 року та виплачувати пенсію в розмірі не менше ніж 3 розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які визначені Законом України “Про Державний бюджет” на відповідні роки.

У позовній заяві позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що він перебуває на обліку в Торецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком відповідно до п. “а” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2020 року у справі № 200/9382/20-а визнано протиправним та скасовано рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10 вересня 2020 року №646 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по стажу по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача №2927 від 08 вересня 2020 року про перерахунок пенсії по стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На виконання зазначеного рішення управлінням було прийнято рішення № 914210157950 від 02.03.2021 року, відповідно до якого усі спірні періоди було зараховано до пільгового підземного стажу за Списком №1 та здійснено перерахунок пенсії. Розмір пенсії з 01.09.2020 року розраховано з урахуванням страхового стажу 54 роки 02 місяці 22 дні, в тому числі підземний пільговий стаж за Списком №1 становить 18 років, який враховано по 03.08.2020 року та з урахуванням заробітку, який враховано по 28.02.2017 року. Заробіток за період з 01.03.2017 року по 31.07.2020 року при перерахунку відповідачем розміру пенсії не враховано. Крім того, при перерахунку пенсії по пільговому підземному стажу а Списком №1 позивачу не зараховано період роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на посаді “машиніст підйому підземний” в ДП “Торецьквугілля”. Розмір пенсії з 01.09.2020 року становить 4439,76 грн., що становить менше ніж 3 мінімальні пенсії, які визначені Законом України “Про державний бюджет” на відповідні роки. У зв'язку з наведеним вважає, що рішення відповідача № 914210157950 від 02.03.2021 року про перерахунок пенсії є протиправним та підлягає скасуванню. Наведене стало підставою звернення позивача з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 24.05.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

16.06.2021 року відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, з якого слідує наступне. 08.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 2927 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішенням № 646 від 10.09.2020 року ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії по стажу, оскільки у нього відсутній необхідний пільговий стаж на підземній роботі - 15 років. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2020 року по справі № 200/9382/20-а було зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 2927 від 08.09.2020 року про перерахунок пенсії по стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На виконання зазначеного рішення суду рішенням управлінням № 914210157950 від 02.03.2021 року ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії. При цьому зазначає, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу страхові внески ДП “Торецьквугілля” за період з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року не сплачені. Отже, у управління відсутні законні підстави для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року у ДП “Торецьквугілля”.

Зазначає, що у позивача відсутній страховий стаж за 24 календарні місяці після попереднього перерахунку, проводити перерахунок пенсії згідно вимог ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не має законних підстав. У зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 не зарахований стаж за період з 01.01.2019 року по 31.07.2020 року, обчислювати розмір пенсії з урахуванням вказаного періоду немає законних підстав відповідно до ч.1 ст.40 вказаного Закону. Крім того, проводити перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.07.2020 року недоцільно тому, що середньомісячний заробіток для обчислення при помноженні коефіцієнту на заробіток зменшується, що є меншим ніж той, з якого обчислена та виплачується пенсія.

Стосовно обчислення пенсії та виплати її в розмірі 3 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, які визначені Законом України “Про Державний бюджет” на відповідні роки у відповідності до ч.3 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік”, прожитковий мінімум для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховується у сумі 1074 грн. Таким чином, обчислювати розмір пенсії із розрахунку 3 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність відповідно до Законів “Про Державний бюджет” на відповідні роки недоцільно, тому що тоді розмір пенсії буде меншим від того, який призначений та виплачується на теперішній час (1074 х 3 = 3222 грн.). Обчислювати розмір пенсії із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України “Про Державний бюджет на 2020 рік” немає підстав відповідно до ч.3 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки ОСОБА_1 працює з 12.07.2010 року.

У зв'язку з наведеним просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.

23.07.2021 року ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Продовжено на 30 днів строк проведення підготовчого провадження у справі.

Ухвалою суду від 08.09.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України, а також встановлені для розгляду справ строки, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши подані сторонами докази, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 28.08.1997 року.

Відповідач - Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170435, місцезнаходження: Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22). Згідно пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства (підпункт 7); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 8).

Судом встановлено, що відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 07 липня 2016 року.

Позивач звернувся до відповідача 08 вересня 2020 року з заявою №2927 щодо перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» оскільки вважав, що має більше 15 років пільгового підземного стажу за Списком №1 (шахтарі).

Рішенням Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №646 від 10 вересня 2019 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2020 року у справі № 200/9382/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю, а саме:

- визнано протиправним та скасовано рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10 вересня 2020 року №646 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по стажу по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву №2927 від 08 вересня 2020 року ОСОБА_1 про перерахунок пенсії по стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового страхового стажу роботи ОСОБА_1 за Списком №1 (шахтарі) період навчання з 01 вересня 1982 року по 05 червня 1986 року в Дзержинському гірничому технікумі за спеціальністю підземна розробка вугільних родовищ та період проходження військової служби в лавах Радянської армії з 06 липня 1986 року по 14 червня 1988 року, що дає право на перерахунок пенсії по стажу по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На виконання зазначеного рішення суду Торецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було винесено рішення № 914210157950 від 02.03.2021 року про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Як вбачається з вказаного рішення управління, сума пенсії позивача за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 5549,70 грн.) складає 4439,76 грн. Також зазначено, що страховий стаж (повний) становить 54 р. 02 м. 22 дн., в тому числі робота за Списком №1 - 18 р. 05 м. 22 дн.

Спірним питанням даної справи є правомірність прийняття відповідачем рішення № 914210157950 від 02.03.2021 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без зарахування до пільгового підземного стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на посаді “машиніст підйому підземний” в ДП “Торецьквугілля”, заробітку за період з 01.03.2017 року по 31.07.2020 року та виплата пенсії в розмірі меншому, ніж 3 розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які визначені Законом України “Про Державний бюджет” на відповідні роки.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктом 2 Перехідних положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058 ) передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

Згідно з п. “б” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Судом встановлено, що відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 07 липня 2016 року.

Як раніше зазначено, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2020 року у справі № 200/9382/20-а зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву №2927 від 08 вересня 2020 року ОСОБА_1 про перерахунок пенсії по стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Частиною 4 статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання зазначеного рішення суду Торецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було винесено рішення № 914210157950 від 02.03.2021 року про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

При цьому, відповідачем не було зараховано до страхового та, відповідно, до пільгового стажу позивача період роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року, оскільки згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу страхові внески ДП “Торецьквугілля” не сплачені.

У зв'язку з наведеним суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 від 18.11.1981 року щодо спірного періоду містяться відповідний запис, зокрема, про дату прийняття позивача машиністом підйому підземного з повним робочим днем на підземній роботі у ДП “Торецьквугілля”; вказаний період роботи завірений підписом відповідальної особи та печаткою підприємства, де працює позивач до теперішнього часу.

Відповідно до ст.1 Закону № 1058 страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.

Згідно зі статтею 24 Закону № 1058 страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

За приписами ст. 113 Закону №1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до статті 4 Закону №2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до статті 26 Закону №2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.

Таким чином, обов'язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на ДП “Торецьквугілля”, яке здійснило нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.

Суд зазначає, що фактично внаслідок невиконання ДП “Торецьквугілля” обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціального захисту та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

При таких обставинах суд вважає, що відповідач безпідставно при перерахунку пенсії не зарахував до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на ДП “Торецьквугілля”.

Стосовно посилань позивача на виплату йому пенсії після проведеного перерахунку в розмір меншому, ніж 3 розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які визначені Законом України “Про Державний бюджет” на відповідні роки, що суперечить ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, суд зазначає наступне.

Згідно вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 07 липня 2016 року.

Судом встановлено, що при зазначеному перерахунку відповідачем був взятий прожитковий мінімум для обчислення пенсії ОСОБА_1 у сумі 1074 грн. згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік”.

Як вбачається з рішення відповідача № 914210157950 від 02.03.2021 року про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви №2927 від 08 вересня 2020 року, сума пенсії останнього за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 5549,70 грн.) складає 4439,76 грн., що складає більше трьох розмірів прожиткового мінімуму - 3222,00 грн. (1074 х 3).

Відповідно до ч.3 ст.42 Закону № 1058 з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Враховуючи вище наведені норми законодавства, а також те, що позивач на теперішній час продовжує працювати на ДП “Торецьквугілля” (не припинив трудову діяльність), суд дійшов висновку, що обчислювати розмір пенсії останньому із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України “Про Державний бюджет на 2020 рік” немає підстав. Тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Стосовно врахування заробітку позивача за період з 01.03.2017 року по 31.07.2020 року при проведенні перерахунку пенсії згідно рішення відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

При цьому наявність, зокрема, страхового та пільгового стажу у період з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року є предметом спору у даній справі. Отже, лише після набрання законної сили рішенням суду щодо цього конкретного періоду, може бути визначений відповідний стаж позивача за Списком №2.

Таким чином, зазначені позовні вимоги є передчасними згідно вимог ч.1 ст.40 Закону №1058 та задоволенню не підлягають.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зауважує, що відповідач користуючись наданими широкими межами розсуду та можливістю вибору різними способами та засобами для дотримання своїх зобов'язань, взагалі не врахував ступінь втрати однієї сторони, в нашому випадку позивача, його конституційного права на пенсійне забезпечення.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Згідно частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, враховуючи той факт, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий та пільговий стаж позивача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправним та скасування рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 914210157950 від 02.03.2021 року про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язання Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 2927 від 08.09.2020 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на ДП “Торецьквугілля”.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

Висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення є в однаковій мірі обов'язковими для врахування суб'єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення.

Отже, суд зауважує, що при визначенні меж встановлених зобов'язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень у розмірі 454,00 грн. (50% від сплаченої суми судового збору) на користь позивача, оскільки останнім при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір 908,00 грн. (а.с.1).

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 914210157950 від 02.03.2021 року про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170435, місцезнаходження: Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) № 2927 від 08.09.2020 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на ДП “Торецьквугілля”.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170435, місцезнаходження: Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 11 жовтня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бєломєстнов О.Ю.