Рішення від 05.10.2021 по справі 160/13151/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2021 року Справа № 160/13151/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49001, м. Дніпро, вул. Короленка, 4, код ЄДРПОУ 38598371) до публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” (50095, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі (Орджонікідзе), буд.1, код ЄДРПОУ 24432974) про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

03 серпня 2021 року головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” про застосування заходів реагування, у якому позивач просить:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме: будівель та споруд (адміністративно-побутовий корпус на 600 місць доменного цеху №1, майстерня електриків (район ПММ) агломераційного цеху №1, склад №708 (електрообладнання) агломераційного цеху №2, маслостанція кільцевої печі вогнетривно-вапняного цеху, будівля мобільного типу (охорона дозор №3) Копрового цеху, склад спецодягу сортопрокатного цеху №1, роздавальної масла на стані ДДС-250/150-6 Стан-250/150-6 сортопрокатного цеху №1, склад ТМЦ адміністративно-побутовий корпус дільниці №3 залізничного цеху №1, адміністративно-побутовий корпус станції “Східна” Залізничного цеху №1, мийка великовантажних автомобілів автотранспортного управління, будівля музею та профспілок департаменту з персоналу, будівля центрального архіву департаменту з персоналу, адміністративний корпус РУ рудоуправління ГД, адміністративно-побутовий корпус кар'єра №3 рудоуправління ГД за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі, буд.1, публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” (код ЄДРПОУ 24432974), до повного усунення порушень.

встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію об'єктів, а саме: будівель та споруд (адміністративно-побутовий корпус на 600 місць доменного цеху №1, майстерня електриків (район ПММ) агломераційного цеху №1, склад №708 (електрообладнання) агломераційного цеху №2, маслостанція кільцевої печі вогнетривно-вапняного цеху, будівля мобільного типу (охорона дозор №3) Копрового цеху, склад спецодягу сортопрокатного цеху №1, роздавальної масла на стані ДДС-250/150-6 Стан-250/150-6 сортопрокатного цеху №1, склад ТМЦ адміністративно-побутовий корпус дільниці №3 залізничного цеху №1, адміністративно-побутовий корпус станції “Східна” Залізничного цеху №1, мийка великовантажних автомобілів автотранспортного управління, будівля музею та профспілок департаменту з персоналу, будівля центрального архіву департаменту з персоналу, адміністративний корпус РУ рудоуправління ГД, адміністративно-побутовий корпус кар'єра №3 рудоуправління ГД за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі, буд.1, публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” (код ЄДРПОУ 24432974), до повного усунення порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що актом перевірки об'єктів ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 16.04.2021 року №289 встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-УІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок. Подальша експлуатація об'єктів відповідача із вищезазначеними порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Таким чином, позивач просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Також, одночасно з поданням адміністративного позову, позивач заявив клопотання щодо відстрочення сплати судового збору на підставі того, що позивач є бюджетною, неприбутковою організацією, яка звертається до суду за захистом життя та здоров'я людей.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Цією ж ухвалою запропоновано відповідачу надати відзив на позов та витребувано додаткові документи.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 262 Кодексу адміністративного України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС Україна) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору задоволено.

На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року від публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” від 07.09.2021 року надійшов відзив на позовну заяву.

В наданому до суду відзиві зазначено, що обставини, які слугували підставою позову, були належним чином усунуті ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг”, про що свідчить Акт позапланової перевірки позивача №551 від 02.09.2021 року. З урахуванням наведеного, ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” повністю заперечує вимоги позивача за позовною заявою та просило в їх задоволенні відмовити в повному обсязі.

15 вересня 2021 року на адресу суду від головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області надійшли письмові пояснення про стан усунення порушень, в яких зазначає, що у період з 26.08.2021 року по 02.09.2021 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” здійснено позапланову перевірку ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг”. Актом перевірки, щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту від 02.09.2021 року №551 встановлено, що порушення які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей виконані. Тобто обставини, які стали підставою для звернення головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

У період з 05.04.2021 року по 16.04.2021 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" проведено планову перевірку публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі, буд.1, за наслідками якої складено акт №289 від 16 квітня 2021 року.

В акті зафіксовано порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-УІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок, а саме:

- відновити телефонний зв'язок з будівлею адміністративно-побутового корпусу на 600 місць;

- оновити плани евакуації в адміністративно-побутовому корпусі на 600 місць;

- відновити працездатність світлових покажчиків з написом “ВИХІД” білого кольору на зеленому фоні в будівлі адміністративно-побутового корпусу на 600 місць;

- не забезпечено на кожному поверсі не менше двох переносних (порошкових, водопінних або водяних) вогнегасників з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше в адміністративно-побутовому корпусі на 600 місць;

- не забезпечено майстерню електриків первинними засобами пожежогасіння;

- прибрати горюче сміття в майстерні електриків;

- не забезпечено приміщення складу №708 (матеріальна комора) первинними засобами пожежогасіння;

- прибрати горюче сміття у складі №708 (матеріальна комора);

- вивісити в складі №708 (матеріальна комора) витяг з інструкції про заходи пожежної безпеки та дії персоналу на випадок виникнення пожежі;

- прибрати горюче сміття в приміщенні теслярної майстерні;

- не виконано прокладання електропроводки освітлювальної мережі схованою в трубах або у металорукаві в приміщенні теслярної майстерні;

- усунути витікання мастила з технологічного обладнання та очистити підлогу в приміщеннях маслостанції;

- доукомплектувати пожежний щит №6. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.;

- демонтувати тимчасову електромережу прокладену до розетки у будівлі мобільного типу (охорона дозору №3);

- не забезпечено негорючими теплоізоляційними підставками місця встановлення електронагрівальних приладів в будівлі мобільного типу (охорона дозор №3);

- прибрати горючі меблі та матеріали на відстань 1,5 метра від калориферів в будівлі мобільного типу (охорона дозор №3);

- не забезпечено електросвітильники захисним суцільним склом (ковпаками) у приміщенні складу спецодягу;

- не виконано прокладання електропроводки освітлювальної мережі схованою, в трубах або у металорукаві в приміщенні складу спецодягу;

- не забезпечено первинними засобами пожежогасіння приміщення складу спецодягу;

- не виконано прокладання електропроводки в трубах або у металорукаві в приміщенні роздавальної масла на стані ДДС-250/150-6;

- не зашпаровано негорючим матеріалом отвори по периметру дверної коробки протипожежних дверей у приміщенні роздавальної масла на стані ДДС-250/150-6;

- не приведено до працездатного стану пристрій для самозачинення. Не забезпечено безперешкодне закривання протипожежної двері приміщення складу ТМЦ на 1-му поверсі будівлі;

- звільнити від складових матеріалів проходи в складі ТМЦ на 1-му поверсі будівлі;

- не забезпечено вільний підхід до вогнегасника в складі ТМЦ на 1-му поверсі будівлі;

- не забезпечено, за наявністю людей у приміщеннях, замикання дверей евакуаційних виходів лише на внутрішні запори, які відкриваються з середини без ключа в адміністративно-побутовому корпусі дільниці №3;

- закрити кришкою з'єднувальну коробку в приміщеннях чоловічих роздягальні на 1-му поверсі будівлі;

- розробити та вивісити план (схему) евакуації людей на випадок пожежі в будівлі;

- прибрати складування горючих матеріалів з вентиляційного приміщення на 3-му поверсі будівлі;

- не приведено до працездатного стану пристрій для самозачинення. Не забезпечено безперешкодне закривання протипожежної двері в вентиляційному приміщенні на 3 та 1 поверхах;

- обладнати аварійним освітленням приміщення чергового персоналу мийки, де розміщенні приймально-контрольні прилади пожежної автоматики;

- вивісити біля ППКП “Варта 1/832” установки автоматичної пожежної сигналізації схему захищуваних приміщень;

- прибрати складування горючих матеріалів з резервного приміщення та з-під сходової клітини будівлі мийки;

- не вивішено план (схему) евакуації людей на випадок пожежі у будівлі музею та профспілок;

- не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно норм приміщення музею та конференц-зали у будівлі музею та профспілок;

- оновити витяг з інструкції про заходи пожежної безпеки та дії персоналу на випадок виникнення пожежі в приміщеннях бібліотеки та книгосховищ у будівлі музею та профспілок;

- прибрати документацію, складену навалом, на стелажі в приміщенні №204;

- не забезпечено не менше чим 2-ма порошковими переносними вогнегасниками з величиною заряду 5 кг і більше, встановивши їх в легкодоступному місці біля сходового маршу кожного поверху в будівлі центрального архіву;

- вказати місце зберігання ключів на люках виходу на горище в будівлі центрального архіву;

- не виконано прокладання кабелю в металорукаві у приміщенні архіву кімната №103 в будівлі центрального архіву;

- не забезпечено приміщення архівів вуглекислотними вогнегасниками з розрахунку один вуглекислотний вогнегасник з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше на 50 мІ площі підлоги;

- не забезпечено замикання дверей евакуаційних виходів на внутрішні запори, які легко відмикаються в будівлі адміністративного корпусу РУ ГД;

- провести технічне обстеження системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) в будівлі адміністративного корпусу РУ ГД зі складанням акту технічного обстеження СПЗ;

- не обладнано лінію живлення побутового кондиціонера автономним пристроєм електричного захисту в приміщенні охорони праці на другому поверсі в будівлі адміністративного корпусу РУ ГД;

- не забезпечено пожежний кран №11, що розташований в захисній споруді №13716 в будівлі адміністративного корпусу РУ ГД з'єднувальною гайкою ГМ-50;

- відкоригувати план-схему евакуації на випадок пожежі у адміністративно-побутовому корпусі кар'єра №3 РУ;

- не прибрано горюче сміття з вентиляційної камери на другому поверсі в адміністративно-побутовому корпусі кар'єра №3;

- не виконано з'єднання, відгалуження, окінцювання жил проводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових) в адміністративно-побутовому корпусі кар'єру №3;

- не забезпечено, за наявності людей у приміщеннях в будівлі управління в адміністративно-побутовому корпусі кар'єру №3, замикання дверей евакуаційних виходів лише на внутрішні запори, які відкриваються зсередини без ключа;

- не забезпечено кожен поверх в адміністративно-побутовому корпусі кар'єру №3 не менше чим 2-ма переносними вогнегасниками (порошковий, водопінний чи водний) з величиною заряду 5 кг і більше;

- прибрати горюче сміття в майстерні механічної служби кар'єру №3 в будівлі адміністративно-побутового корпусу кар'єру №3;

- не забезпечено майстерню механічної служби кар'єру №3 в будівлі адміністративно-побутового корпусу кар'єру №3 первинними засобами пожежогасіння.

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Кодексу Цивільного захисту України встановлено, що Кодекс регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно з ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 877 передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Абзацом 7 ч. 1 ст. 6 Закону України №877 підставою для здійснення позапланових заходів визначено доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Згідно із ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з п. 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року № 20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", та пунктом 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1052, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Згідно з пп. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року (у редакції наказу ДСНС України від 12.11.2018 №661) Головне управління відповідно до покладених на нього завдань організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.

Частинами 1, 2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Статтею 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст. 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з ч.ч. 1, 2 та 3 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб'єктів господарювання.

Згідно із п.п. 1, 3, 8, 13, 19, 21, 22, 23 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, на суб'єкта господарювання покладається обов'язок: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.

Отже, державний нагляд (контроль) здійснюється уповноваженим органом щодо суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами чого складено акт від 02 вересня 2021 року №551, яким встановлено відсутність у публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” порушень вимог законодавства.

Вказане також підтверджується поясненнями представника позивача (вх.№490203-9025/4905 від 14.09.2021 р.), в яких зазначено, що обставини, які стали підставою для звернення головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до суду щодо застосування заходів реагування, перестали існувати та усунуті.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Аналізуючи спірні правовідносини та враховуючи той факт, що обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, усунуті відповідачем, що підтверджується актом перевірки від 02 вересня 2021 року №551, суд робить висновок про відсутність підстав для вжиття заходів реагування шляхом повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме: будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі, буд.1, публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” (код ЄДРПОУ 24432974).

За наведених обставин у задоволенні позову головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” про застосування заходів реагування слід відмовити.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року відстрочено головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області сплату судового збору за подання позовної заяви до публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" про застосування заходів реагування.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зважаючи на те, що позивача не звільнено від сплати судового збору, суд вважає доцільним стягнути з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49001, м. Дніпро, вул. Короленка, 4, код ЄДРПОУ 38598371) до публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг” (50095, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі (Орджонікідзе), буд.1, код ЄДРПОУ 24432974) про застосування заходів реагування - відмовити.

Стягнути з головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 38598371) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.) на рахунок: Отримувач: УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101 ; код ЄДРПОУ (отримувача): 37988155; Рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632 за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030101; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО 899998; призначення платежу - судовий збір за позовом.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук