Рішення від 11.10.2021 по справі 160/9638/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 року Справа № 160/9638/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01 червня 2021 року за реєстраційним №17964-14009/К-01/8-0400/21 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2019 року на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оформленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпро петровській області» від 06.05.2021 року за реєстраційним №33/24-К-33;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпро петровській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 листопада 2019 року, відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону №2262, з урахуванням Постанови №704 та включенням в грошове забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії, відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у Довідці про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, оформленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 06.05.2021 року за реєстраційним №33/24-К-33 з урахуванням 90 відсотків сум грошового забезпечення, встановлених рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року по справі №160/7312/18, з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження її максимального розміру.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачем отримано оновлено довідку Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області", у зв'язку з чим він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі даної довідки. Однак, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 18.06.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Від відповідача 02.08.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка. Також відповідач зауважив, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача носить суто інформаційний характер та не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача.

Від позивача 06.08.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, яка обгрунтована доводами позовної заяви.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Міністерством внутрішніх справ України в особі Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" складено довідку №33/24/С-33 від 06.05.2021 про розмір грошового забезпечення, яке складається з наступних складових, а саме: посадовий оклад - 4900,00 грн.; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 3650,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (98,15%) - 10747,43 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,0%) - 735,00 грн., премія (58,5%) - 13122,97 грн. Всього - 35555,40 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі даної довідки.

Відповідач листом від 01.06.2021 №17964-14009/К-01/8-0400/21 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою № 103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року , Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував пункт 3 Постанови № 103.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи викладене, позивач як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України має право на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262 станом на 19.11.2019.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії позивача відповідно до оновленої довідки, є протиправними.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що предметом спору у даній справі є протиправність дій органу пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної політики.

Відтак, спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та обмеження її максимальним розміром на час звернення позивача у даній справі до суду не існувало.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивача звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії саме в розмірі 90% та без обмеження максимального розміру, а відповідач, відповідно, відмовив у такому перерахунку.

Також, суд зауважує, що відповідач ще не здійснював перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання даного рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Таким чином, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог в даній частині необхідно відмовити, як передчасних.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи положення статті 139 КАС України та часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 454,00 грн.

Оскільки суддя Маковська О.В. перебувала у відпустці, то рішення у справі приймається після виходу судді з відпустки.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оформленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпро петровській області» від 06.05.2021 №33/24-К-33.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпро петровській області перерахувати та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2019, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 06.05.2021 №33/24-К-33, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 454,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська