Рішення від 12.10.2021 по справі 120/7113/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 жовтня 2021 р. Справа № 120/7113/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Антарис-Агро" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2021 року Приватне підприємство "Антарис-Агро" (далі - ПП «Антарис-Агро») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (далі - відповідач 1), Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач 2), у якому просило суд:

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області, з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2683049/34519537 від 25.05.2021 року;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних податкову накладну № 7 від 11.05.2021 року на загальну суму 857248, 03 грн., в тому числі ПДВ 105276,07 грн., яка сформована ПП «Антарис-Агро», датою її фактичного подання до реєстрації.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішенням комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2683049/34519537 від 25.05.2021 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 7 від 11.05.2021 року.

Позивач вважає, що вказане рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 08.07.2021 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено 5-денний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

19.07.2021 року позивач вимоги ухвали суду від 09.03.2021 року про залишення позовної заяви без руху виконав.

Ухвалою суду від 22.07.2021 року, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву. Цією ж ухвалою витребувано у Головного управління ДПС у Вінницькій області інформації про те, які документи подавалися ПП «Антарис-Агро» після зупинення реєстрації податкових накладних, чи подавав таблицю даних платник ( якщо подавав, то коли) і чи прийнята така таблиця податковим органом.

09.08.2021 року представник Державної податкової служби України подав відзив на адміністративний позов, у якому вказав, що за результатом наданих платником документів комісією Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення № 2683049/34519537 від 25.05.2021 року , оскільки платником податку не подано копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не встановлено походження основних засобів, щодо посіву та збору врожаю кукурудзи (документи не надано), в ТТН вказано автомобілі та водії взаємовідносини з яким не встановлено, підтверджуючі документи не надано.

Окрім того, вказує, що позовна вимога щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є втручання в дискреційні повноваження контролюючого органу, оскільки дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається рабо можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим, проектом нормативно-правового акта. У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийняття рішення, та у разі встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням суду у дискреційні повноваження.

Враховуючи наведене, відповідач 1 просить суд відмовити в задоволенні позову.

09.08.2021 року відповідач 2 подав відзив на адміністративний позов, у якому вказав, що ПП «Антарис-Агро» подано на реєстрацію податкову накладну № 7, дата виписки 11.05.2021 року, реєстрація якої зупинена в Єдиному реєстрі податкових накладних. По даній операції було здійснено продаж кукурудзи 3 класу урожаю 2020 року на контрагента Товариство з обмеженою відповідальністю «Кублич Грейн» на загальну вартість 857248 грн., в тому числі ПДВ 105276 грн.

Платником подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено та надано підтверджуючі документи, а саме:

1. Пояснення;

2. Податкові накладні;

3. Звіт про посівні площі та валові збори С/Г культур 29-СГ за 2019 р.;

4. ТТН на перевезення;

5. Збір про площі та валові збори С/Г культур 29-СГ за 2020 р.;

6. Звіт про посівні площі С/Г культур 4-СГ за 2020 р.;

7. Звіт про реалізацію продукції сільського господарства №21-заг.;

8. Видаткова накладна;

9. Витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб;

10. Витяг з реєстру платників ПДВ;

11. Відомості про наявні земельні ділянки;

12. Договір поставки;

13. Додаткова угода до договору поставки;

14. Платіжне доручення.

Платник податків подавав таблицю даних платника податків на додану вартість 06.07.2021 року, 18.05.2021 року, 28.05.2021 року, які були не враховані органом ДПС на підставі відповідних рішень. Також повідомлено про врахування таблиць даних платника податків на додану вартість поданих 12.07.2021 року, 28.01.2021 року.

За результатом розгляду наданих платником документів Комісією Головного управління ДПС у Вінницькій області винесено рішення №2683049/34519537 від 25.05.2021 року, про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 11.05.2021 року, оскільки платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не встановлено походження основних засобів, щодо посіву та збору врожаю кукурудзи (документи не надано), в ТТН вказано автомобілі та водії взаємовідносини з яким не встановлено, підтверджуючі документи не надано.

За таких обставин, відповідач вважає, що відсутні підстави зобов'язувати ДПС України реєструвати податкові накладні та просить суд відмовити в задоволенні позову.

19.08.2021 року позивачем подано відповіді на відзиви, у яких він просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до наказу Вінницького окружного адміністративного суду № 100-вк від 20.07.2021 року суддя Шаповалова Т.М. перебувала у щорічній оплачуваній відпустці з 09.08.2021 року по 29.08.2021 року.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.06.2006 року ПП Антарис-Агро» зареєстроване як юридична особа, дата реєстрації платником податку на додану вартість - 20.07.2006 року.

Основними видами економічної діяльності ПП « Антарис - Агро» є, зокрема:

Код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур і крім рису), бобових культур і насіння олійних культур ( основний).

Код КВЕД 01.13 Вирощування овочів і баштанових культур, коренеплодів і бульбоплодів.

Код КВЕД 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід.

Код КВЕД 01.46 Розведення свиней.

Код КВЕД 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві.

Код КЕД 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів.

Код КВЕД 10.61 Виробництво продуктів борошномельно - крупяної промисловості.

Код КВЕД 10.81 Виробництво цукру.

Код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням у кормами для тварин.

Код КВЕД 84.21 Міжнародна діяльність

Код КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

ПП « Антарис - Агро» перебуває на податковому обліку в органах Державної податкової служби у Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Продукція кукурудзи, соняшнику, озимої пшениці врожаю 2020 року ( УКД ЗЕД: 1005; 1001; 120600) вирощувалась на полях на території села Росоша, загальною площею 477,67 га, що підтверджується довідкою Теплицької селищної ради Вінницької області № 210 від 21.05.2021 року.

Також наявність земельних ділянок підтверджує звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під врожай 2020 року, прийнятий програмою «MEDOC», реєстраційний номер звіту: 9001161257 від 27.05.2020 року; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур № 4-сг - 2020 року; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році № 29-сг.

Підприємство вирощує продукцію (посів, обробіток грунту, збирання врожаю, транспортування зібраного врожаю до складських будівель), використовуючи як власну сільськогосподарську техніку, яка рахується на балансі підприємства: Трактор МТЗ - 2 шт. Трактор Т - 1150П-1 шт., Трактор гусеничний - 1шт.,Трактор ЮМЗЛ -6л- 1 шт.,Трактор Беларусь - 1025- 1 шт., Жатка- 1 шт., Трактор колісний 6110В - 1шт. Оприскувач причіпний М732ш, трактор колісний 61ІОВ, телескопічний погрузчик JCB 531-70, жатка кукурудзяна 8 рядкова, жниварка ЖНС - 9.1КП, сівалка Gaspardo. трактор John Deere8310 R, Lada Niva 21214, дискова борона), так і орендовану сільськогосподарську техніку ( комбайн GLAAS Lexion 580). Для зберігання вирощеного врожаю використовуються складські приміщення, що належать приватному підприємству « Антарис - Агро».

Для посіву кукурудзи господарством використовувалося куплене насіння, що підтверджується договором поставки № 28.01.20-94 від 29.01.2020 року, видатковою накладною № АГ -12/03202 від 12.03.2020 р., банківською випискою, товаро - транспортною накладною.

01.06.2020 року між ФОП ОСОБА_1 (Орендодавець) та ПП «Антарис-Агро» (Орендар) укладений договір оренди сільськогосподарської техніки (з персоналом/екіпажем Орендодавця), об'єктом цього договору є сільськогосподарська техніка, перелік та комплектація якої зазначена в акті прийому передачі (Додаток 1 до цього Договору).

Залишки сільськогосподарської продукції підтверджуються річним звітом 21-сг та звітом про реалізацію 21-сг місячна та балансом, інвентаризаційним описом.

29.04.2021 року між ПП «Антарис-Агро» (Постачальник) та ТОВ «Кублич Грейн» (Покупець) укладено договір поставки № 290421 КЗ, відповідно до п.1.1. якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець прийняти та оплатити кукурудзу 3-го класу, врожаю 2020 року українського походження, іменований надалі «Товар», у відповідності до умов цього договору.

Відповідно до п.4.1. договору поставки № 290421 КЗ від 29.04.2021 року ціна за одну тону Товару складає 7 543,86 грн., без урахування ПДВ. На суму нараховується ПДВ згідно з діючим законодавством.

На реалізовану продукцію виписано видаткову накладну №7 від 11.05.2021 року на загальну суму 857 248, 03 грн., в т.ч. ПДВ 105 276,07 грн.

Відповідно до приписів п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, ПП «Антарис-Агро» було складено податкову накладну №1 від 11.05.2021 року та надіслано 30.04.2021 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак 19.05.2021 р. ДПС України зупинено реєстрацію податкової накладної (ПН), що підтверджується відповідною квитанцією від 19.05.2021 року.

У квитанції зазначено, що документ прийнято, реєстрація зупинена, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК №7 від 11.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. В квитанції зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Контролюючим органом також запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник “D”=22.9906%, “Р”=0.

Позивачем за допомогою програми електронного документообігу було направлено до комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області документальне підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних, реєстрація яких була зупинена, а саме:

1. Пояснення;

2. Податкові накладні;

3. Звіт про посівні площі та валові збори С/Г культур 29-СГ за 2019 р.;

4. ТТН на перевезення;

5. Збір про площі та валові збори С/Г культур 29-СГ за 2020 р.;

6. Звіт про посівні площі С/Г культур 4-СГ за 2020 р.;

7. Звіт про реалізацію продукції сільського господарства №21-заг.;

8. Видаткова накладна;

9. Витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб;

10. Витяг з реєстру платників ПДВ;

11. Відомості про наявні земельні ділянки;

12. Договір поставки;

13. Додаткова угода до договору поставки;

14. Платіжне доручення.

Однак, рішеннями комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2683049/34519537 від 25.05.2021 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 7 від 11.05.2021 року; з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме:

платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;

розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Додаткова інформація: не встановлено походження основних засобів, щодо посіву та збору врожаю кукурудзи (документи не надано), в ТТН вказано автомобілі та водії взаємовідносини з яким не встановлено, підтверджуючі документи не надано.

Не погоджуючись із рішеннями комісії регіонального рівня, ПП «Антарис-Агро» звернулось до ДПС України із відповідною скаргою.

Рішеннями ДПС України від 10.06.2021 року № 26865/34519537/2 було відмовлено у задоволенні скарги ПП «Антарис-Агро», а відповідне Рішення комісії регіонального рівня № 2683049/34519537 від 25.05.2021 року залишено без змін.

Підставою відмови зазначено: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Позивач вважає, що вказане рішення від 25.05.2021 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п. 2 Порядку №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Пунктом 12 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку №1165).

Згідно пункту 14 Порядку №1165 таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Відповідно до пунктів 15-18 Порядку №1165, таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).

У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P <м ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.

Відповідно до п.25 Порядку №1165, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку повинно містити чітку підставу для такого неврахування.

Так, судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, складених ПП «Антарис-Агро» слугувало те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Контролюючим органом також запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник “D”=22.9906%, “Р”=0.

На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 5 до Порядку №1165.

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій визначено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Разом з тим, у квитанції не конкретизовано які документи необхідно надати платнику для підтвердження інформації щодо здійснення господарської операції, що не відповідає вимогам обгрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії та свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Крім того, ухвалою суду про відкриття провадження у адміністративній справі суд витребувано інформацію про те, чи подавав таблицю даних платник ( якщо подавав, то коли) і чи прийнята така таблиця податковим органом.

Відповідач 2 у відзиві зазначив, що платник податків подавав таблицю даних платника податків на додану вартість 06.07.2021 року, 18.05.2021 року, 28.05.2021 року, які були не враховані органом ДПС на підставі відповідних рішень. Також повідомлено про врахування таблиць даних платника податків на додану вартість поданих 12.07.2021 року, 28.01.2021 року.

Разом з тим, суд звертає увагу, що обов'язковою підставою застосування критерію №1 є подана та врахована таблиця даних платника податку, яка не містить коду УКТ ЗЕД товару, що постачається платником згідно зупиненої у реєстрації податкової накладної.

Відповідачем до суду не подано відповідної таблиці, яка була б прийнята податковим органом на час зупинення реєстрації податкової накладної і в якій відсутній відповідний код.

Таким чином, у відповідача 2 були відсутні підстави для зупинення реєстрації податкових накладних позивача.

Крім того, у квитанції не наведено обгрунтування того, що обсяг постачання послуг (товару), зазначеного накладні, дорівнює або перевищує величину залишку між обсягом придбання на митній території України такого товару та обсягом його постачання.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що 19.05.2021 року позивачем подано до контролюючого органу пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійсненої господарських операцій з контрагентом, що підтверджується відповідною квитанцією про прийняття до розгляду.

Разом із тим, оскаржуваними рішеннями позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із тим, зокрема, що не подано копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не встановлено походження основних засобів, щодо посіву та збору врожаю кукурудзи (документи не надано), в ТТН вказано автомобілі та водії взаємовідносини з яким не встановлено, підтверджуючі документи не надано.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відсутність документів щодо походження основних засобів щодо посіву і збору кукурудзи, про подання яких конкретно не зазначено в квитанції про зупинення, за наявності інших поданих платником документів не викликають сумнів у реальності господарської операції.

Позивачем було надано податковому органу всі необхідні документи, що підтверджують реальність здійснення господарської операції з ТОВ «Кублич-Грейн», а саме Договір поставки № 2900421 КЗ від 29.04.2021 року, товаро-транспортн накладні від 11.05.2021 року, відомості про земельні ділянки та відповідні звіти про посівні площі та валові збори с/г культур тощо.

Тобто суд приходить до висновку, що мотиви наведені в оскаржуваному рішенні не свідчать про наявність підстав, в розумінні пункту 11 Порядку №520, для прийняття таких рішень.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що податковим органом належними доказами не доведено підстави відмови у реєстрації податкових накладних, зазначені у рішенні.

Разом з тим, суд звертає увагу на аргументи відповідача, щодо неможливості судом перебирання функцій контролюючого органу та здійснювати перевірку господарської діяльності платника у випадку коли документи не досліджувалися податковим органом та при цьому зазначає, що при розгляді справи суд не лише обмежується констатацією факту порушення прав позивача, а повинен обрати належний та ефективний спосіб захисту його прав. Вирішення судом позовної вимоги щодо зобов'язання зареєструвати податкові накладні є дотриманням судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. А тому в такому випадку суд повинен дослідити подані до суду первинні документи та зробити висновок про їх достатність чи недостатність для реєстрації податкових накладних.

Судом досліджено подані первинні документи та описано вище суть господарської операції та докази, які відображають її зміст.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості операції, та на те, що наданих до суду документів та письмових пояснень достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, що подання таблиці даних є правом платника, така взагалі була відсутня у податкового органу на момент зупинення реєстрації накладних, відповідач 2 не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у частині визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Що ж до позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкову накладну, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства та є достатніми для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України вчинити необхідні дії шляхом реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 7 від 11.05.2021 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Частинами першою та другою статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв'язку з повним задоволенням позову, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 2270 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань з Відповідача 2.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2683049/34519537 від 25.05.2021 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 11.05.2021 року, яка сформована Приватним підприємством «Антарис-Агро», днем подання податкової накладної до реєстрації.

Стягнути на користь Приватного підприємства «Антарис-Агро» судовий збір в розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач: Приватне підприємство «Антарис-Агро» (код ЄДРПОУ 34519537, вул. Володимира Черкасова, 28, с. Кожухівка, Теплицький район, Вінницька область, 23851)

відповідач1: Державна податкова служба України (Код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 04063)

відповідач2: Головне управління ДПС у Вінницькій області як відокремлений підрозділ ДПС (ЄДРПОУ: 44069150, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028)

Повне судове рішення складено та підписано суддею: 12.10.2021 року.

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна