Рішення від 17.05.2010 по справі 4/036-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2010 р. Справа № 4/036-10

Суддя господарського суду Київської області Щоткін О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Заступника прокурора Києво-Святошинського району в інтересах держави в особі

1.Головного управління Державного казначейства України у Київській області, м. Київ

2. Києво-Святошинського районного управління Державного казначейства України у Київській області, м. Вишневе

3. Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області,

с. Гореничі

до Харківського акціонерного комерційного Земельного банку в особі Київської філії, м. Вишневе

про визнання недійсним договору банківського вкладу та стягнення 87000 грн.

за участю представників сторін:

позивач -1 - Новіцька Л.О. -предст., дов. від 23.03.2010р.

позивач -2 - Новіцька Л.О. - предст., дов. від 23.03.2010р.;

позивач -3 - Бачинська Г.М. -предст., дов.

позивач -4 - Рудик Ю.О. -предст., дор. № 268 від 12.04.2010р.

прокурор - Набок Ю.В.- пом. прок., посв. № 196 від 06.11.2008р.;

відповідач -не з'явився;

Обставини справи:

Заступник прокурора Києво-Святошинського району звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Державного казначейства України у Київській області (позивач-1), Києво-Святошинського районного управління Державного казначейства України у Київській області (позивач-2), Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (позивач-3) до Харківського акціонерного комерційного Земельного банку в особі Київської філії (відповідач) про визнання недійсним договору банківського вкладу № 4 від 20.12.2007р. до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.2006р. з додатковою угодою № 1 від 29.12.2008 року, укладеним між Київською філією Харківського акціонерного комерційного Земельного банку та Гореницькою сільською радою та також зобов'язання відповідача повернути 87000 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 22.03.2010р. було порушено провадження у даній справі, розгляд справи призначено на 12.04.2010р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 12.04.2010р. розгляд справи було відкладено, у зв'язку з неявкою представника відповідача.

26.04.2010р. відповідач через загальний відділ господарського суду подав клопотання про відкладення розгляду справи та можливістю ознайомлення з матеріалами справи в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України для подання письмового відзиву на позов.

У зв'язку з поданим клопотанням, з метою повного, всебічного та об'єктивного вирішення спору по суті, керуючись ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, судом було задоволено клопотання відповідача та відкладено розгляд справи на 17.05.2010р. об 15-10, про що також було повідомлено в судовому засіданні.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи ухвалою суду від 26.04.2010р., в судове засідання не з'явився, з матеріалами справи не ознайомився, відзиву на позовну заяву не надіслав, про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи те, що чинним господарським процесуальним кодексом України встановлений строк вирішення спору не більше двох місяців, а також те, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 ГПК України за відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача, прокурора, оцінивши докази у їх сукупності, суд

встановив:

Прокуратурою Києво-Святошинського району у грудні 2009 року було проведено перевірку дотримання вимог земельного та бюджетного законодавства при розміщенні на депозитних рахунках в установах комерційних банків коштів, які надходили за сплату втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, якою встановлено, що рішенням Гореницької сільської ради №2/59 від 30.11.2007 року голові Гореницької сільської ради Гуленку А.А. доручено укласти договір на розміщення коштів, що надійшли від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва до спеціального сільського бюджету на вкладний (депозитний) рахунок в Київській філії ХАК «Зембанк».

Прокуратурою Києво-Святошинського району був внесений протест № 1229 вих. від 24.02.2010 року на рішення XII сесії XXV скликання № 2/59 від 30 листопада 2007 року «Про розміщення тимчасово вільних коштів сільського бюджету на депозит».

Гореницька сільська рада розглянула вказаний протест прокуратури району та вирішила скасувати рішення XII сесії XXV скликання № 2/59 від 30 листопада 2007 року «Про розміщення тимчасово вільних коштів сільського бюджету на депозит», розірвати договір банківського вкладу № 4 від 20.12.2007 року, укладений з Київською філією ХАК «Зембанк»та Київській філії ХАК «Зембанк»повернути кошти на рахунки Гореницької сільської ради, про що винесла відповідне рішення № 3/26 від 01.03.2010 року.

Так, 08.08.2006 року Гореницька сільська рада, в особі голови Гореницької сільської ради Гуленка А.А., уклала з Харківським акціонерним комерційним Земельним банком в особі в.о. директора Київської філії Харківського акціонерного Земельного банку Веремійченко А.Г. договір № Д-455-1 про відкриття вкладного рахунку, відповідно умов якого Банк відкриває Вкладнику, а саме Гореницькій сільській раді, вкладний (депозитний) рахунок № 2546901455 строком до 08.08.2008 року.

В п. 2.4.5 даного договору зазначено, що Банк зобов'язується при закінченні строку дії цього Договору, а також у випадках його дострокового розірвання, сплату процентів і повернення Вкладу, шляхом перерахування на поточний рахунок Вкладника.

Згідно договору банківського вкладу № 4 від 20.12.2007 року до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.2006р., на депозитному рахунку відкритому банком сільською радою розміщено бюджетні кошти в сумі 87 000 грн., під відсоткову ставку 13%. Дата повернення Вкладу 20 січня 2009 року.

Пунктом 7 даного договору, у разі дострокового розірвання дії договору або повернення частини Вкладу за ініціативою Вкладника, Вкладник зобов'язаний повідомити про це Банк шляхом подання заяви не пізніше ніж за 10 календарних днів, по закінченні яких Банк зобов'язується повернути Вклад або його частину.

29.12.2008 року сторонами було укладено додаткову угоду № 1 від 29.12.2008 року до Договору банківського вкладу № 4 до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.06, згідно якої змінений пункт 2 вказаного договору, а саме дата повернення Вкладу 30 грудня 2010 року та змінений пункт 3 договору, а саме процентна ставка встановлює 15% річних. В решті умови даного договору залишені без змін.

Грошові кошти в сумі 87 000,00 грн., розміщені Гореницькою сільською радою на депозитному рахунку, згідно договору банківського вкладу № 4 від 20.12.07 до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.2006р., укладеного із КФ ХАК «Зембанк», за рахунок коштів, що надійшли від відшкодування втрат сільськогосопдарського і лісогосподарського виробництва, станом на 16.02.2010 року знаходяться на вкладному (депозитному) рахунку в КФ ХАК «Зембанк».

Суд, розглянувши подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:

За наслідками проведеної перевірки встановлено, що договір банківського вкладу № 4 від 20.12.2007 року до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.2006р. та додаткова угода до даного договору № 1 від 29.12.2008 року не відповідає вимогам законодавства, виходячи з наступних обставин.

Відповідно до п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України одним із принципів, на яких ґрунтується бюджетна система України є принцип цільового використання бюджетних коштів, тобто використання бюджетних коштів на цілі, визначені бюджетними призначеннями.

Статтею 13 даного кодексу передбачено, що бюджет складається із загального та спеціального фондів. Підставою для рішення відповідної ради про створення спеціального фонду у складі місцевого бюджету може бути виключно закон про Державний бюджет України.

Платежі за рахунок спеціального фонду здійснюються в межах коштів, що надійшли до цього фонду на відповідну мету. Створення позабюджетних фондів органами державної влади, місцевого самоврядування та іншими бюджетними установами не допускається.

Частиною 7 ст. 78 Бюджетного кодексу України встановлено, що рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет ухвалюється відповідною радою за поданням офіційного висновку місцевого фінансового органу про обсяг вільного залишку бюджетних коштів, перевиконання чи недовиконання доходної частини загального фонду відповідного бюджету. Факт перевиконання доходної частини загального фонду місцевого бюджету визнається за підсумками першого півріччя та наступних звітних періодів поточного бюджетного періоду на підставі офіційних висновків місцевого фінансового органу за умови перевищення доходів загального фонду місцевого бюджету (без урахування міжбюджетних трансферів), врахованих у розписі місцевого бюджету на відповідний період, не менше ніж на 5 відсотків.

Відповідно до ч. 8 ст. 78 Бюджетного кодексу України рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет можуть бути ухвалені відповідною радою з урахуванням положень ст. 52 цього кодексу.

Закон України «Про місцеве самоврядування» у п. 23 ст. 26 передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради затверджується місцевий бюджет, вносяться зміни до нього, затверджується звіт про виконання відповідного бюджету.

Відповідно до ст. 62 вищевказаного Закону держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб.

Згідно ч. 1 ст. 209 Земельного Кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад у таких розмірах: обласним радам - 25 відсотків, районним радам - 15 відсотків, міським, сільським, селищним радам - 60 відсотків.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 209 Земельного Кодексу України кошти, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються виключно на освоєння земель для сільськогосподарських

і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою. Використання цих коштів на інші цілі не допускається.

Закон України «Про охорону земель»передбачає, що фінансування заходів щодо охорони земель і ґрунтів здійснюється за рахунок Державного бюджету України, місцевих бюджетів, у тому числі коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, від плати за землю, а також коштів землевласників і землекористувачів та інших джерел, не заборонених законом. Видатки Державного бюджету України на фінансування заходів з охорони земель і ґрунтів визначаються окремим рядком (ст. 55).

Згідно ст. 1, 2 Закону України «Про землеустрій», землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил, землеустрій забезпечує реалізацію державної політики щодо використання та охорони земель, здійснення земельної реформи, вдосконалення земельних відносин, наукове обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, формування раціональної системи землеволодіння і землекористування, створення екологічно сталих агроландшафтів тощо.

Вищевказаний Закон у ст. 4 передбачає, що суб'єктами землеустрою є органи державної влади та місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розміщення у 2009 році тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних депозитних рахунках в установах банків»№52 лише 28.01.09 затверджено процедуру розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних депозитних рахунках.

Відповідно до вимог п. 2 вищевказаної Постанови місцевим державним адміністраціям необхідно вжити у місячний строк заходів до перегляду з урахуванням вимог Порядку, затвердженого цією постановою, договорів банківського вкладу (депозиту), що укладені місцевими фінансовими органами з установами банків до 1 січня 2009 р., з метою запобігання продовженню строку їх дії.

Згідно п.п. 2, 3 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розміщення у 2009 році тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних депозитних рахунках в установах банків»№52 від 28.01.09 умовами розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних депозитних рахунках в установах банків є наявність у договорі банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та установою банку обов'язкових умов щодо права вкладника на повернення вкладу (депозиту) або його частини на першу вимогу вкладника та щодо заборони безспірного списання банком коштів з вкладного (депозитного) рахунка фінансового органу.

Відповідно п. 4 вищевказаного Порядку тимчасово вільні кошти можуть розміщуватися в установах банків на вкладних (депозитних) рахунках у межах поточного бюджетного року та повинні бути повернені на рахунки спеціального фонду бюджету не пізніше 20 грудня такого року.

Пункт 6 вищевказаного Порядку передбачає, що за наявності пропозицій кількох установ банків визначається відповідна установа на конкурсній основі.

Таким чином, згідно вищевказаного договору Гореницька сільська рада (вкладник) перерахувала на депозитний рахунок вказаного банку грошові кошти в сумі 87 000,00 грн. (вісімдесят сім тисяч гривень 00 копійок) строком до 30 грудня 2010 року, цим самим спрямувала кошти в сумі 87 000,00 грн., призначені для фінансування заходів по охороні земель та землеустрою, на депозитний рахунок у Київську філію Харківського акціонерного комерційного Земельного банку, використавши їх на цілі, які не передбачені ч. 2 ст. 209 Земельного Кодексу України, не змінивши місцевий бюджет в частині цільового призначення цих коштів та забезпечення фінансування заходів з охорони земель та землеустрою, що передбачені як обов'язкові ст. 55 Закону України «Про охорону земель», ст. 209 Земельного кодексу України та ст.ст. 1, 2, 4 Закону України «Про землеустрій».

Гореницька сільська рада, в порушення вимог ст.ст. 7, 13, 78 Бюджетного кодексу України, ст. 209 Земельного Кодексу України, ст. 55 Закону України „Про охорону земель", п. 2, 3, 4, 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розміщення у 2009 році тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних депозитних рахунках в установах банків»№52 від 28.01.09р., незаконно прийняла рішення № 2/59 від 30.11.2007 року, на підставі якого уклала договір банківського вкладу № 4 від 20.12.07р. із ХАК Земельний банк в особі Київської філії ХАК Земельного банку.

Отже, при укладанні договору банківського вкладу № 4 від 20.12.2007 року до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.2006р., укладеного Гореницькою сільською радою із Харківським акціонерним комерційним Земельним банком в особі Київської філії ХАК «Зембанк», недодержанні вимоги, які є необхідні для чинності правочину, а саме грубо порушені вимоги ст.ст. 7, 13, 78 Бюджетного кодексу України, ст. 209 Земельного Кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», спист. 1, 2, 4 Закону України «Про землеустрій», п. 2, 3, 4, 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розміщення у 2009 році тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних депозитних рахунках в установах банків»№52 від 28.01.09, внаслідок чого, в силу вимог ст.ст. 202, 203, 215, 216 ЦК України, вищевказаний договір є недійсним.

ЦК України у ст. 202 передбачає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статею 203 ЦК України встановлені вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до частини 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені встановлено ст. 203 цього Кодексу. Згідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин).

Вказаний Кодекс у ст. 216 ЦК України передбачає, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Що стосується вимоги про повернення грошових коштів в розмірі 87 000 грн., суд зазначає, що перевіркою прокуратури району встановлено, що Гореницька сільська рада зверталась з листом № 1064 від 09.12.2009р., посилаючись на п. 4 Порядку розміщення у 2009 році тимчасово вільних коштів в установах банків, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28.01.2009р. № 52, до керівництва ХАК КБ «Земельний банк»з вимогою повернути кошти, які розміщені на депозитному рахунку на розрахунковий рахунок сільської ради.

У відповідь на вимогу Гореницької сільської ради Банк надіслав гарантійний лист № 870/1 від 10.12.2009р. з проханням реструктуризації виплат, зокрема, по Договору банківського вкладу № 4 від 20.12.2007р.: 30 000 (тридцять тисяч) грн. - 26.02.2010 р.; 30 000 (тридцять тисяч) грн. - 31.03.2010 р.; 27 000 (двадцять сім тисяч) - 30.04.2010 р., однак станом на 09.03.2010р. на рахунок Гореницької сільської ради ці кошти не надійшли.

Згідно вимог ст. 1058 ЦК України за договором банківського вкладу одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 1060 ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад). Договором може бути передбачено внесення грошової суми на інших умовах її повернення.

Статтею 1074 Цивільного кодексу України передбачено, що обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом.

Оскільки депозитним договором № 4 передбачено право Вкладника на дострокове повернення суми депозиту і термін дії договору, то на підставі фактичних дій сторін по виконанню його умов в період строку його дії названий договір відноситься до договорів банківського вкладу на вимогу.

Станом на 15.03.2010 року на депозитному рахунку в Київській філії Харківського акціонерного Земельного банку розміщено 87000,00 грн. коштів Гореницької сільської ради, що надійшли від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.

Таким чином, незаконне, всупереч цільовому призначенню, перерахування Гореницькою сільською радою на депозитний рахунок Київської філії ХАК «Зембанк»грошових коштів в сумі 87000,00 грн., призначених виключно для здійснення заходів із охорони земель і землеустрою, згідно договору банківського вкладу № 4 від 20.12.2007 року до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.06, укладеного між Гореницькою сільською радою та Київською філією ХАК «Зембанк», грубо порушує вимоги ст.ст. 7, 13, 78 Бюджетного кодексу України, ст. 209 Земельного Кодексу України. ст. 55 Закону України «Про охорону земель», ст.ст. 1, 2, 4 Закону України «Про землеустрій», що призводить до порушення інтересів та політики держави у сфері земельних відносин щодо охорони земель і землеустрою.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, документально підтверджуються та, відповідно, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати державного мита, державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним договір банківського вкладу № 4 від 20.12.07 до договору про відкриття вкладного рахунку № Д-455-1 від 08.08.2006р. з додатковою угодою № 1 від 29.12.2008 року.

3. Зобов'язати Харківський акціонерний комерційний Земельний банк в особі Київської філії Харківського акціонерного комерційного Земельного банку (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Лесі Українки, 88, код ЄДРПОУ 33290854) повернути Гореницькій сільській раді Києво-Святошинського району Київської області (08114, с. Гореничі, вул. Леніна, 204, код ЄДРПОУ 04358514) грошові кошти в сумі 87 000, 00 грн. (вісімдесят сім тисяч гривень 00 коп.), шляхом їх перерахування на розрахунковий рахунок Гореницької сільської ради № 31526999899365 в ГУДКУ в Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 04358514.

4. Стягнути з Харківського акціонерного комерційного Земельного банку в особі Київської філії Харківського акціонерного комерційного Земельного банку (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Лесі Українки, 88, код ЄДРПОУ 33290854) в доход Державного бюджету (№ рахунку - 31118095700001, Банк -ГУ ДКУ у Київській області, отримувач -ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24074109, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) -955 (дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 00 коп. державного мита.

5. Стягнути з Харківського акціонерного комерційного Земельного банку в особі Київської філії Харківського акціонерного комерційного Земельного банку (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Лесі Українки, 88, код ЄДРПОУ 33290854) на користь Головного управління Державного казначейства України (р/р 31211259700001, ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24074109) -236 (двісті тридцять шість) гривень 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6. Видати накази після набрання рішення законної сили.

Суддя Щоткін О.В.

Дата підписання повного тексту рішення: 03.06.2010р.