Справа № 752/19130/21
Провадження № 2-о/752/505/21
11.10.2021 року м. Київ
Суддя Голосіївського районного суду м. Києва Ольшевська І.О., за участю секретаря судового засідання Петріченка І.М., розглянувши в закритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Національного агентства з питань запобігання корупції про розкриття Акціонерним товариством «Державний експортно-імпортний банк України» інформації, що містить банківську таємницю, відносно ОСОБА_1 , -
Національне агентство з питань запобігання корупції звернулось до Голосіївського районного суду міста Києва з заявою про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, та просить зобов'язати АТ «Державний експортно-імпортний банк України» розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, в таких обсягах (межах розкриття): інформацію щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) стосовно наявності та стану рахунків, операцій за рахунками в АТ «Укрексімбанк» за період з 01.01.2020 по 31.12.2020, а саме відомості про рух коштів по рахунках за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 та залишок коштів на кожному з рахунків станом на 31.12.2020.
Заяву мотивувало тим, що Національне агентство з питань запобігання корупції на підставі абз. 2 ч. 1 ст. 513 Закону України «Про запобігання корупції» розпочало повну перевірку декларації за 2020 рік, поданої ОСОБА_2 (унікальний номер декларації: fbb4edfl-70cb-487c-b001-3fcldb20a768). Вказало, що відповідно до п.п. 8, 81 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» та Форми декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої рішенням Національного агентства від 10.06.2016р. №3, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.07.2016р. за №960/29090 (у редакції, чинній на дату подання декларації), суб'єкт декларування повинен у розділі 12 «Грошові активи» декларації зазначити відомості про грошові активи, у тому числі у вигляді коштів, розміщених на банківських рахунках, а у розділі 12.1. «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб'єкта декларування або членів його сім'ї» відомості про банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких суб'єкта декларування або членів його сім'ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім'я суб'єкта декларування або членів його сім'ї) або зберігаються кошти, інше майно. Під час проведення повної перевірки декларації, поданої ОСОБА_2 , уповноваженою особою агентства виявлено наявність у члена сім'ї суб'єкта декларування, а саме у дружини ОСОБА_1 , залишки на рахунках, відкритих, зокрема, в АТ «Укрексімбанк», про що зазначено в розділі 12 «Грошові активи»
декларації за 2020 рік. Разом з тим, ОСОБА_2 не було вказано в розділі 12.1. «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб'єкта декларування або членів його сім'ї» відомості про банківські та інші фінансові установи, в тому числі за кордоном, у яких у члена його сім'ї (дружини) відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно. З метою перевірки достовірності відомостей, зазначених ОСОБА_2 у розділі 12 «Грошові активи» та 12.1. «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб'єкта декларування або членів його сім'ї» декларації за 2020 рік, Національним агентством надіслано запит від 11.06.2021 №433-01/43422/21 ОСОБА_2 , в якому останньому запропоновано надати пояснення та копії підтвердних документів, зокрема, довідки банку (банків), у якому (яких) ним та членом сім'ї (дружиною) відкрито рахунок (рахунки) (активні у 2020 році) з відомостями про рух коштів за період з 01.01.2020 по 31.12.2020, залишок коштів на кожному з рахунків станом на 31.12.2020, розмір нарахованих (отриманих) доходів у вигляді процентів, додаткового блага тощо. Листом без номеру та дати (вх. від 19.07.2021 №09/58060/21) суб'єкт декларування, не надаючи пояснень чи копій необхідних для перевірки документів, посилаючись на визначення «недостовірні відомості», наведене у Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, запропонував Національному агентству уточнити, чим підтверджуються можливі недостовірні відомості в його декларації, в т.ч. і в розділах 12 «Грошові активи» та 12.1. «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб'єкта декларування або членів його сім'ї».
Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 09.08.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в закритому судовому засіданні на 15.09.2021р.
15.09.2021р. в судове засідання заявник, представник банку та особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, не з'явились, з огляду на що розгляд заяви було відкладено.
Про судове засідання 11.10.2021р. учасники справи були повідомлені належним чином, однак не з'явились. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
У відповідності до ч. 2 ст. 349 ЦПК України неявка в судове засідання без поважних причин заявника та (або) особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, чи їх представників або представника банку не перешкоджає розгляду справи, якщо суд не визнав їхню участь обов'язковою.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони грунтуються, відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
У відповідності до п. 71 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень Національного агентства, зокрема, належить здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій суб'єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб'єктів декларування.
За частиною 1 ст. 511 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство проводить щодо декларацій, поданих суб'єктами декларування, такі види контролю: 1) щодо своєчасності подання; 2) щодо правильності та повноти заповнення; 3) логічний та арифметичний контроль.
Відповідно до положень ч.ч. 1-4 ст. 513 Закону України «Про запобігання корупції» повна перевірка декларації полягає у з'ясуванні достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірці на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагаченні чи необґрунтованості активів і може здійснюватися у період здійснення суб'єктом декларування діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також протягом трьох років після припинення такої діяльності. Обов'язковій повній перевірці підлягають декларації службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб'єктів декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, перелік яких затверджується Національним агентством. Обов'язковій повній перевірці також підлягають декларації, подані іншими суб'єктами декларування, у разі виявлення у них невідповідностей за результатами логічного та арифметичного контролю. Національне агентство проводить повну перевірку декларацій, а також самостійно проводить повну перевірку інформації, яка підлягає відображенню в декларації, щодо членів суб'єкта декларування у випадках, передбачених ч. 7 ст. 46 цього Закону.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 511 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство проводить повну перевірку декларацій відповідно до цього Закону. Порядок проведення передбачених цієї статтею видів контролю, а також повної перевірки декларації визначається Національним агентством.
Наказом Національного агентства від 29.01.2021 року №26/21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2021 року за №58/35780, затверджено Порядок проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало повну перевірку декларації за 2020 рік, поданої ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 31.03.2021р.
Згідно декларації за 2020 рік у розділі 12 «Грошові активи» суб'єктом декларування зазначені залишки на рахунках, відкритих дружиною ОСОБА_1 , зокрема, в АТ «Укрексімбанк». При цьому в розділі 12.1. «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб'єкта декларування або членів його сім'ї» не вказані відомості про банківські та інші фінансові установи, в тому числі за кордоном, у яких у члена його сім'ї (дружини) відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно.
Пунктом 11 Розділу ІІ Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначено, що інформацію, що містить банківську таємницю та необхідна для повної перевірки, уповноважена особа отримує в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ст. 1076 Цивільного кодексу України банк гарантує таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банківською таємницею є інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта,
яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, якою, зокрема, є відомості про банківські рахунки клієнтів, операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди.
Порядок розкриття банківської таємниці визначено ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність». Цією нормою визначено коло осіб, на вимог яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду Національному агентству з питань запобігання корупції стосовно наявності та стану рахунків, операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи, фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно п. 17 Розділу ІІ Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у разі виявлення Національним агентством під час проведення повної перевірки декларації можливих недостовірних відомостей у декларації, неточної оцінки задекларованих активів, порушення вимог статей 23, 25, 26, 36 Закону, ознак незаконного збагачення чи необгрунтованості активів, уповноважена особа направляє відповідному суб'єкту декларування запит з пропозицією надати письмові пояснення та/або копії підтвердних документів відповідно до Закону. Такий запит направляється суб'єкту декларування за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи електронного зв'язку або на поштову адресу у строк не пізніше 15 робочих днів до дня завершення основного або продовженого строку проведення повної перевірки. Суб'єкт декларування має право надати або надіслати за допомогою програмних засобів Реєстру чи електронного зв'язку пояснення, копії документів не пізніше ніж на десятий день з дня отримання відповідного запиту Національного агентства. Надані суб'єктом декларування письмові пояснення, копії підтвердних документів є обов'язковими до розгляду Національним агентством під час проведення повної перевірки декларації. У разі ненадання суб'єктом декларування письмових пояснень, копій підтвердних документів Національне агентство проводить повну перевірку на підставі наявних відомостей. Надання суб'єктом декларування пояснень, копій підтвердних документів, іншої інформації після завершення строку повної перевірки не є підставою для проведення повторної повної перевірки декларації.
Як вбачається з матеріалів справи, Національним агентством з питань запобігання корупції було підготовлено на ім'я ОСОБА_2 запит №433-01/43422/21 від 11.06.2021р. про надання пояснень та документів.
19.07.2021р. вх. №09/58060/21 Національним агентством з питань запобігання корупції зареєстровано пояснення ОСОБА_2 , в яких суб'єкт декларування вказав на необхідність додатково пояснити зміст виявлених можливих недостовірних відомостей, уточнити, чим підтверджується.
У відповідності до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У справі, що розглядається, Національне агентство з питань запобігання корупції,
посилаючись на здійснення повної перевірки декларації ОСОБА_2 , просить зобов'язати АТ «Державний експортно-імпортний банк України» розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, в таких обсягах (межах розкриття): інформацію щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) стосовно наявності та стану рахунків, операцій за рахунками в АТ «Укрексімбанк» за період з 01.01.2020 по 31.12.2020, а саме відомості про рух коштів по рахунках за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 та залишок коштів на кожному з рахунків станом на 31.12.2020.
Підпунктом 1 п. 5 Розділу ІІ «Порядок проведення повної перевірки деклараційї особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" визначено, що повна перевірка декларації передбачає такі дії, як аналіз відомостей про об'єкти декларування, які зазначені або повинні бути зазначені в декларації відповідно до статті 46 Закону, та їх порівняння з відомостями з реєстрів, банків даних, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових систем, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи, органи місцевого самоврядування, відкритих баз даних, реєстрів іноземних держав, з судових рішень, які набрали законної сили, індивідуально-правових актів, інших джерел, що можуть містити інформацію про об'єкти декларування, які зазначені або повинні бути зазначені в декларації.
Пункт 8 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» встановлює обов'язок суб'єкта декларування зазначити в декларації наявні у нього або членів його сім'ї грошові активи, у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках або які зберігаються у банку, внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, кошти, позичені третім особам, а також активи у дорогоцінних (банківських) металах. Відомості щодо грошових активів включають дані про вид, розмір та валюту активу, а також найменування та код Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України установи, в якій відкриті відповідні рахунку або до якої зроблені відповідні внески. Не підлягають декларуванню наявні грошові активи (у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках, внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, кошти, позичені третім особам) та активи у дорогоцінних (банківських) металах, сукупна вартість яких не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Згідно з п. 81 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції, чинній станом на дату подання декларації) у декларації зазначаються відомості про банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб'єкта декларування або членів його сім'ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім'я суб'єкта декларування або членів його сім'ї) або зберігаються кошти, інше майно. Такі відомості включають дані про тип та номер рахунку, дані про банківську або іншу фінансову установу, осіб, які мають право розпоряджатися таким рахунком або мають доступ до індивідуального банківського сейфа, осіб, які відкрили рахунок на ім'я суб'єкта декларування або членів його сім'ї.
За таких обставин суд дійшов висновку про існування правових підстав розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, в частині розкриття інформації, яка підлягає перевірці з урахуванням повноважень НАЗК, а саме щодо коштів, розміщених на банківських рахунках або які зберігаються у банку; відомостей про банки та фінансові установи, в яких у членів сім'ї суб'єкта декларування (дружини) відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно.
Судом враховано, що ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» не
зобов'язує суб'єкта декларування зазначати в декларації інформацію про рух коштів на рахунку члена його сім'ї, тому в розумінні ч. 1 ст. 513 Закону України «Про запобігання корупції» та Порядку проведення повної перевірки декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 29.01.2021р. №26/21, така інформація не підлягає перевірці.
Якщо під час судового розгляду буде встановлено, що заявник вимагає розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи без підстав і повноважень, визначених законом, то суд ухвалює рішення про відмову в задоволенні заяви (ч. 2 ст. 350 ЦПК України).
Враховуючи викладене, у задоволенні заяви Національного агентства з питань запобігання корупції в частині розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, в частині надання інформації, яка згідно зі ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» не підлягає внесенню в декларацію, а саме про рух коштів на рахунку (здійснення операцій за рахунками), задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 13, 293, 347-350 ЦПК України, -
1. Заяву Національного агентства з питань запобігання корупції про розкриття Акціонерним товариством «Державний експортно-імпортний банк України» інформації, що містить банківську таємницю, відносно ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Зобов'язати Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» надати інформацію щодо ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 року по 31.12.2020 рік стосовно наявності рахунків в АТ «Державний експортно-імпортний банк України», їх стану (залишок коштів) на 31.12.2020 рік.
3. У задоволенні заяви в іншій частині відмовити.
4. Відомості про учасників справи:
Заявник: Національне агентство з питань запобігання корупції (код ЄДРПОУ 40381452, адреса: бул. Дружби Народів, буд. 28, м. Київ, 01103.
Особа, щодо якої вимагається розкриття інформації, яка містить банківську таємницю: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Банк, що обслуговує особу, щодо якої необхідно розкрити банківську таємницю: Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» (03150, м. Київ, вул. Антоновича, 127, код ЄДРПОУ 00032112).
5. Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду. Особа, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявник мають право у п'ятиденний строк оскаржити ухвалене судом рішення до апеляційного суду в установленому порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття
апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 12.10.2021р.
Суддя І.О. Ольшевська