Справа № 752/22919/21
Провадження № 2-а/752/413/21
24 вересня 2021 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Слободянюк А.В., перевіривши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення Правил дорожнього руху України,
ОСОБА_1 звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з зазначеним адміністративним позовом, в якому просив дати оцінку протиправним діям інспектора управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури ОСОБА_2 (повне ім'я, по батькові невідомі) при притягненні позивача до адміністративної відповідальності шляхом накладення стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Розглянувши позовну заяву та додані матеріали, приходжу до висновку, що подана позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтями 160-161 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно з вимогами ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
- викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
- зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Всупереч вказаним нормам, вказані приписи позивачем не виконано, зокрема не зазначено повне найменування відповідача, не вказані позовні вимоги до нього, про задоволення яких просить позивач у суду, у випадку притягнення позивача до адміністративної відповідальності не надано копії оскаржуваного індивідуального акту.
Крім того, ч. ч.1 ст. 161 КАС визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач подав до суду копію позовної заяви лише в оригіналі.
Суд зазначає, що навіть в разі наявності у відповідача документів, копії яких містяться в додатках до позовної заяви, така обставина не звільняє позивача від виконання норм, встановлених КАС України, а саме від виконання вимог ч.1 ст. 161 КАС України.
Таким чином, позивачу необхідно виконати перераховані вище вимоги ст. 160,161 КАС України.
Крім того, як вбачається з адміністративного позову, його предметом є скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Зважаючи на вимоги діючого законодавства та з урахуванням досліджених судом матеріалів справи, судове рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури. Проте позивач всупереч вимог закону, звертаючись до суду, не залучає їх до участі у справі в якості співвідповідача.
Недоліки позовної заяви підлягають усуненню шляхом подання до суду позовної заяви у новій редакції, з урахуванням викладених вимог до неї, у тій кількості її примірників та додатків, скільки осіб заявлено відповідачами та/або третіми особами у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На виконання зазначеної ухвали позивач повинен подати до суду позовну заяву в новій редакції відповідно до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України, з урахуванням вимог про усунення недоліків, викладених в цій ухвалі.
Керуючись ст.ст. 43, 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
позовну заяву ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення Правил дорожнього руху України - залишити без руху та надати позивачу строк на усунення недоліків не пізніше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У випадку, якщо недоліки позовної заяви у встановлений судом строк не будуть усунуті, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачеві.
Якщо позивачем будуть усунуті недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя А.В. Слободянюк