Справа № 712/4753/21
Провадження № 2/712/1841/21
11 жовтня 2021 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Романенко В.А.,
за участю секретаря Назаренко М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів, інфляційних, 3% річних, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів, інфляційних, 3% річних, посилаючись на те, що 18 травня 2020 року до Соснівського районного суду м. Черкаси комунальним підприємством «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради було подано заяву про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за послуги з вивезення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
03 липня 2020 року винесено судовий наказ по справі № 712/4640/20 про солідарне стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 на користь КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР заборгованість за надані послуги. Проте, 12 березня 2021 року суддею Соснівського районного суду м. Черкаси Троян Т.Є. винесено ухвалу, якою даний судовий наказ був скасований та роз'яснено право на звернення до суду із тими самими вимогами в порядку позовного провадження.
Згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011 року «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 року №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
На виконання вимог ст. 35-1 Закону України «Про відходи», ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси - КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР було запропоновано укладення Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів шляхом опублікування публічної оферти до публічного Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 17 квітня 2013 у в офіційному друкованому засобі масової інформації - газеті «Місто» № 5 від 17.04.2013 року та розміщений в мережі інтернет на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassv.ua.
Договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору.
КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР належним чином виконує взяті на себе зобов'язання за Договором від 04.06.2015 на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси та здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з графіком.
Відповідачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є власниками (співвласниками) квартири АДРЕСА_1 . Квартира знаходиться у багатоквартирному житловому будинку, вивезення ТПВ якого здійснює КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР. Особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ОСОБА_1 . За даною адресою зареєстровано 5 осіб, які користуються цією комунальною послугою: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та неповнолітні ОСОБА_3 , 2017 р.н., ОСОБА_4 , 2008 р.н. та ОСОБА_5 , 2011 р.н. Таким чином, відповідачі являються споживачами послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Черкаси.
Послуга з вивезення твердих побутовий відходів даним громадянам (відповідачам) здійснюється щоденно, місце складування відходів відбувається з контейнерного майданчика, який розміщений біля житлового будинку відповідачів.
Проте, в порушення зобов'язання щодо оплати за послуги з вивезення ТПВ відповідачі не здійснюють оплату, тому, за період з 01 березня 2011 року по 01 квітня 2021 року у них виникла заборгованість перед позивачем, яка складає 6287,52 грн.
Неналежне виконання відповідачами зобов'язань по договору порушує право позивача на одержання плати за надані послуги в установлений законом та визначений договором строк, а тому стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав.
Позивачем на суму заборгованості, що виникла за відповідачами 6287,52 грн., нараховані інфляційні в сумі 2008,10 грн. та 3% річних в сумі 168,50 грн.
Просять стягнути солідарно з відповідачів - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів в сумі 6 287 грн. 52 коп., інфляційні в сумі 2008,10 грн., 3% річних в сумі 168,50 грн., та витрати на сплату судового збору в сумі 2270,00грн., а всього 10734 грн. 12 коп.
Ухвалою від 07 червня 2021 року відкрито провадження в даній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, скерував до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, скерувала до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку з захворюванням на короновірус, однак доказів які б підтверджували захворювання відповідача ОСОБА_1 , останньою суду не надано.
На попередні судові засіданні, які були призначено до розгляду на 05.07.2021 року, 22.07.2021 року, 27.09.2021 року, відповідачем скеровувалися заяви про відкладення розгляду справи для ознайомлення з матеріалами справи та зняття фотокопій матеріалів, однак відповідач до суду не з'являлася з матеріалами справи не ознайомлювалася.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 2 ст. 223 ЦПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість з'явлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження; 5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення. Викликати позивача або відповідача для особистих пояснень можна і тоді, коли в справі беруть участь їх представники.
У своєму клопотанні відповідачем ОСОБА_1 не наведено конкретних обставин, які б унеможливлювали явку до суду та відповідних підтверджуючих документів не надано.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 15.10.2020 року у справі № 922/2575/19, саме по собі оголошення карантину не зупиняє роботи судів, суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи у зв'язку із введенням у країні карантину, діяв в межах чинного законодавства, керувався процесуальними нормами щодо строків розгляду справи в суді апеляційної інстанції, а позивач та/або його представник не був позбавлений можливості взяти участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщенням суду.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, з заявами та клопотаннями до суду не звертався.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.
За правилами статей 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Статтею 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Згідно зі статтею 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
При ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» №14 від 18 грудня 2009 року передбачено, що рішення суду як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права. У зв'язку з цим суди повинні неухильно додержувати вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі (частина перша статті 263 ЦПК).
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Судом встановлено, що18 травня 2020 року до Соснівського районного суду м. Черкаси комунальним підприємством «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради було подано заяву про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за послуги з вивезення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
03 липня 2020 року винесено судовий наказ по справі № 712/4640/20 про солідарне стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 на користь КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР заборгованість за надані послуги. Проте, 12 березня 2021 року суддею Соснівського районного суду м. Черкаси Троян Т.Є. винесено ухвалу, якою даний судовий наказ був скасований та роз'яснено право на звернення до суду із тими самими вимогами в порядку позовного провадження.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011 року «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 року № 1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
Постановою КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами» від 10.12.2008 №1070, передбачено, що послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб'єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" № 1070 від 10.12.2008 року, Виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням № 564 від 29 травня 2015 року ввів в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
04 червня 2015 між КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР та Виконавчим комітетом Черкаської міської ради був укладений Договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси. 02 березня 2020 року до даного Договору між тими ж сторонами була підписана Додаткова угода № 1, відповідно до якої термін дії Договору від 04.06.2015 року продовжено до 31 травня 2025 року.
Постановою № 1089 від 07.09.2017 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг КП "Черкаська служба чистоти" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з захоронення побутових відходів за місцем провадження господарської діяльності з захоронення побутових відходів.
Черкаським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було здійснено перевірку щодо легітимності визнання надавачем послуг з вивезення ТПВ в м. Черкаси КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР законності укладення договорів, розрахунок діючого тарифу та норм накопичення сміття, порушень в ході перевірки виявлено не було.
На виконання вимог ст. 35-1 Закону України «Про відходи», ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси - КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР було запропоновано укладення Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів шляхом опублікування публічної оферти до публічного Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 17 квітня 2013 у в офіційному друкованому засобі масової інформації - газеті «Місто» № 5 від 17.04.2013 року та розміщений в мережі інтернет на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassv.ua.
Договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору.
Заперечень з боку споживача не надходило, тому згідно чинного законодавства Договір вважається укладеним.
Відповідно до абз. 5 п. 2.5. Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України "Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обгрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад", зазначена інформація доводилася та доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування, балансоутримувачів багатоквартирних будинків.
КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР належним чином виконує взяті на себе зобов'язання за Договором від 04.06.2015 на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси та здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з графіком.
Відповідачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є власниками (співвласниками) квартири АДРЕСА_1 . Квартира знаходиться у багатоквартирному житловому будинку, вивезення ТПВ якого здійснює КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР. Особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ОСОБА_1 . За даною адресою зареєстровано 5 осіб, які користуються цією комунальною послугою: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та неповнолітні ОСОБА_3 , 2017 р.н., ОСОБА_4 , 2008 р.н. та ОСОБА_5 , 2011 р.н. Таким чином, відповідачі являються споживачами послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Черкаси.
Послуга з вивезення твердих побутовий відходів даним громадянам (відповідачам) здійснюється щоденно, місце складування відходів відбувається з контейнерного майданчика, який розміщений біля житлового будинку відповідачів.
Відповідно до ст. 67, 68 ЖК України, п. 2 п. п. 5 ст. 7 Закону «Про житлово-комунальні послуги», ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.92 року, власник (квартиронаймач) зобов'язаний щомісячно вносити квартирну плату (комунальні послуги в т. ч. вивезення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів) згідно тарифу затвердженого у встановленому законом порядку. Члени сім'ї квартиронаймача та (власника), які проживають разом з ним, несуть рівні обов'язки, у тому числі щодо оплати комунальних послуг наданих КП «Черкаська служба чистоти»" ЧМР, відповідно до ст. 64 Житлового кодексу України. Ст. 322 ЦК України зазначає, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України, власник квартири (боржник) не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Проте, в порушення зобов'язання щодо оплати за послуги з вивезення ТПВ відповідачі не здійснюють оплату, тому, за період з 01 березня 2011 року по 01 квітня 2021 року у них виникла заборгованість перед позивачем, яка складає 6287,52 грн.
Відповідно до ст. 615 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Статтею 26 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення.
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Неналежне виконання відповідачами зобов'язань по договору порушує право позивача на одержання плати за надані послуги в установлений законом та визначений договором строк, а тому стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав.
Позивачем на суму заборгованості, що виникла за відповідачами 6287,52 грн., нараховані інфляційні в сумі 2008,10 грн. та 3% річних в сумі 168,50 грн.
Так, у частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувались ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Також суд вважає, що правовідносини, які виникли між сторонами, є грошовим зобов'язанням, в якому, серед інших прав і обов'язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов'язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплати грошей за надані послуги.
Крім того, обов'язок оплати за надані й спожиті послуги випливає також з положенням частини першої статті 11 ЦК України про те, що цивільні права та обов'язки випливають із дій осіб, що передбачені актом цивільного законодавства. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам частини третьої статті 6, статей 627, 630 ЦК України та статей 19, 20 закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно із ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
В даному випадку суд вважає за необхідне стягнути заборгованість з відповідачів в солідарному порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
З відповідачів на користь позивача підлягають до стягнення судові витрати в сумі 2270 грн. відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
Зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення в справі, що передбачено ст. 280-282 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 6,12, 13, 18, 268, 279, 280-284 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 11, 526, 530, 541, 625, 901, 903 ЦК України, суд, -
Позов Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів, інфляційних, 3% річних, задоволити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП не відомий, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (адреса: м. Черкаси, вул. Чайковського, 117, р/р НОМЕР_3 , ЄДРПОУ 03328652, МФО 305299 КБ ГРУ «Приватбанк») заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів в сумі 6287,52 грн., інфляційні в сумі 2008,10 грн., 3 % річних в сумі 168,50 грн., витрати на сплату судового збору в сумі 2270 грн., а всього 10734,12 грн. (десять тисяч сімсот тридцять чотири гривні дванадцять копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15 Розділу ХII «Перехідні положення» ЦПК України).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Інформацію стосовно справи, що розглядається, можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/sud2316/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Головуючий: