ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
04 жовтня 2021 року м. Київ № 640/27899/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
доУправління патрульної поліції Національної поліції України
про визнання протиправною та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:
- скасувати Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі ЕАО №4835280 від 29.09.2021 року, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 510,00 гривень.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду, з огляду на наступне.
Згідно пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позовні вимоги заявлено у зв'язку з незгодою позивача з фактом притягнення його до адміністративної відповідальності - прийнятою щодо нього постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕАО № 4835280 від 29.09.2021.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з частиною першою 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на місцезнаходження позивача (встановленого судом з матеріалів справи) - 04209, м. Київ, вул. Героїв Дніпра, буд. 7/98 та належністю позовної заяви, що виявляється із суті заявлених позовних вимог, за ознакою предметної юрисдикції до місцевого загального суду - справа підлягає передачі для розгляду по суті до Оболонського районного суду міста Києва.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За приписами частин першої, другої статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись статтями 20, 25, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Передати справу для розгляду Оболонському районному суду міста Києва (04212, м. Київ, вул. Тимошенка, буд. 2-Є).
Ухвала може бути оскаржена в порядку статті 295 КАС України протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя П.О. Григорович