Рішення від 11.10.2021 по справі 560/9655/21

Справа № 560/9655/21

РІШЕННЯ

іменем України

11 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у невиплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 20.10.2020 та стягнути з відповідача нараховану, але не виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 20.10.2020 в розмірі 110343,63 грн із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Позов мотивований тим, що на день виключення зі списків особового складу військової частини позивач не отримав в повному обсязі індексацію грошового забезпечення.

У відзиві на позов відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначив, що позивач з травня 2014 року набув право на індексацію грошового забезпечення, яка йому виплачена відповідно до діючого законодавства. Механізм нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період 2016-2017 років відсутній, оскільки сума індексації становить 0,00 грн. У межах наявного фінансового ресурсу можливість виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 року - лютому 2018 року у Міністерства оборони України також відсутня. Крім цього підстави для нарахування індексів інфляції виникли лише в грудні 2018 року. Позивачу з грудня 2018 року по грудень 2020 року нарахована та виплачена індексацію грошового забезпечення.

Ухвалою від 09.08.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу у Хмельницькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

На звернення позивача листом від 15.06.2021 №9/2/5761 відповідач надав довідку про розмір нарахованої та виплаченої індексації за період з 01.01.2013 по 20.10.2020.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у невиплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 20.10.2020, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

За змістом частин 2, 3 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Закон №1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 №9/2/5759 позивачу за періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по листопад 2018 року позивачу не нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення.

Вирішуючи позовні вимоги, суд враховує, що Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за інший період служби виплатив позивачу нараховану індексацію грошового забезпечення в розмірі 15784,09 грн.

При цьому відповідач не відмовляв позивачу у виплаті вже нарахованих сум індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 20.10.2020, а лише повідомив про суми нарахованої та виплаченої індексації за цей період.

За таких обставин, підстави для задоволення позовної вимоги про скасування відмови відповідача у невиплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 20.10.2020 відсутні.

Разом з тим, позивач просить стягнути з відповідача нараховану, але не виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 20.10.2020 в розмірі 110343,63 грн.

Водночас, здійснення розрахунку суми індексації належить до компетенції відповідача як роботодавця. В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по листопад 2018 року у будь-якому розмірі.

Тобто, у відповідача відсутня заборгованість перед позивачем з виплати індексації грошового забезпечення в розмірі 110343,63 грн. Тому підстави для стягнення цієї суми з відповідача також відсутні.

У постанові від 17.09.2020 у справі №420/1207/19 Верховний Суд зазначив, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за спірний період, а не стягнення твердої суми заборгованості.

Обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд враховує, що відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вказано вище, відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 №9/2/5759 позивачу за періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року не нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення.

Таким чином, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо виплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року є протиправною.

Тому для належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року.

Щодо періоду з березня 2018 року по листопад 2018 року, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, з урахуванням абзацу 1 пункту 5 Порядку №1078 у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" індекс споживчих цін за березень 2018 року приймається за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця.

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%, тому передбачені Законом №1282-XII підстави для індексації грошового забезпечення позивача за період з березня 2018 року по листопад 2018 року були відсутні.

При цьому, право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців з урахуванням базового місяця березень 2018 року виникло лише в грудні 2018 року. Тому відповідач правомірно не нарахував та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по листопад 2018 року.

Відповідно до вказаної вище довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 №9/2/5759 за період з грудня 2018 року по жовтень 2020 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення.

Оцінюючи доводи позивача про встановлення для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) січень 2008 року, суд враховує таке.

Питання визначення базового місяця для індексації знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій тощо, які підлягають застосуванню відповідними органами, підприємствами, установами, організаціями при здійсненні відповідних розрахунків.

Саме в процесі виконання рішення суду в порядку встановленому Законом №1282-ХІІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі по тексту - Порядок №1078), буде визначений базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення позивача.

Окрім того, захисту підлягає лише вже порушене право, а не те, яке може бути порушене у майбутньому.

Індексація за періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року позивачу не нарахована та не виплачена. Тобто, питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїй постанові від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.

Враховуючи викладене, позов необхідно задоволити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що полягає у невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року.

Зобов'язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з квітня 2013 року по квітень 2014 року, з листопада 2014 року по грудень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя О.Л. Польовий