Ухвала від 11.10.2021 по справі 200/12183/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 жовтня 2021 р. Справа №200/12183/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Льговська Ю.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (код ЄДРПОУ: 07652214, місцезнаходження: вул. Поштова, буд. 20, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122), Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту Міністерства оборони України про визнання необґрунтованими та протиправними порушення, скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

20 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту Міністерства оборони України про:

визнання необґрунтованими та протиправними порушення, викладені в аудиторському звіті Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 18 червня 2021 року № 234/1/31/24, оформленого за результатами аудиту Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ за період з 31 січня 2018 року по 30 квітня 2021 року, в частині встановлення неефективних управлінських рішень щодо використання коштів на суму 730 430,00 грн;

скасування акта службового розслідування від 16 серпня 2021 року, проведеного Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ за висновками аудиту;

скасування наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ від 18 серпня 2021 року № 102 про результати проведення службового розслідування та оголошення догани позивачеві.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2021 року відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про скасування акта службового розслідування.

За приписами частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частиною третьою статті 161 КАС України регламентовано, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати згідно з частиною другої статті 131 КАС України встановлюються законом.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) передбачено, що ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2 270 гривень.

Таким чином, за позов немайнового характеру сплаті підлягає судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Тому цей недолік підлягає усуненню шляхом надання доказів сплати судового збору в розмірі 908 грн за наступними реквізитами: отримувач коштів Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, номер рахунку (IBAN) UA 308999980313111206084005658, код класифікації доходів бюджету22030101, призначення платежу*; 101;_(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податківфізичної особи (завжди має 10 цифр); Судовий збір, за позовом _(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд, або надання суду доказів на підтвердження незадовільного майнового стану.

Посилання позивача на те, що вона звільнена від сплати судового збору як учасник бойових дій на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI, є помилковими з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, учасники бойових дій - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Із змісту наведеної норми суд вбачає, що сама по собі наявність у особи статусу учасника бойових дій не звільняє її від сплати судового збору, конструкція норми вимагає встановлення характеру порушених прав.

При застосуванні пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI судом враховано правові позиції, які викладені в постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі № 805/3982/17-а, Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі 545/1149/17, від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19.

Вказані правові позиції враховано в аспекті застосування процесуальних норм, які поширюються на всі предмети спорів, без прив'язки до фактичних обставин різних справ.

Крім того, стаття 22 Закону № 3551-XII передбачає, що ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Разом з тим стаття 22 Закону № 3551-XII звільняє від судових витрат, пов'язаних з розглядом не всіх питань соціального захисту, а лише тих питань, що передбачені статтею 12 Закону № 3551-XII.

З огляду на зазначене суд, врахувавши предмет та підстави позову, дійшов висновку, що справа не стосується захисту пільг, прав та гарантій позивача як учасника бойових дій, закріплених статтею 12 Закону № 3551-XII, а тому підстави для застосування пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI, статті 22 Закону № 3551-XII відсутні.

Судовий збір має бути сплачений на загальних підставах при відсутності інших підстав звільнення (відстрочення) від сплати судового збору.

Суд звертає увагу представника позивача також на аналогічну судову практику Першого апеляційного адміністративного суду, зокрема, у справі № 200/10036/20-а.

Частиною шостою статті 161 КАС України регламентовано, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Статтею 88 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, військовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом місяця з часу накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командирові або звернутися до суду у визначений законом строк.

Одночасно частиною п'ятою статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Отже, вказаними нормами встановлено скорочений строк звернення до суду.

Проте, позовна заява не містить відомостей щодо дати ознайомлення позивача з оскаржуваним наказом, відомостей, чи була застосована процедура адміністративного оскарження, що, у свою чергу, позбавляє суд можливості перевірити дотримання позивачем строку звернення до суду.

Отже, вказані недоліки підлягають усуненню позивачем шляхом надання доказів дотримання строку звернення до суду з вимогою про скасування наказу або доказів поважності причин його пропуску разом із заявою про поновлення цього строку з викладенням обставин щодо застосування процедури адміністративного оскарження.

Пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України регламентовано, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Позовна заява не відповідає пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, який узгоджуються з пунктом 4 частини п'ятої статті 246 КАС України, в частині зазначення відомостей щодо другого відповідача, оскільки зазначений позивачем ідентифікаційний код цієї особи не значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Проте така вимога не є формальною, оскільки призведе до ускладнень при виконанні судового рішення в разі задоволення позову, оскільки пункт 4 частини п'ятої статті 246 КАС України зобов'язує суд зазначати у судовому рішення ідентифікаційний код юридичної особи (структурного підрозділу, що має власний код).

Частиною першою, четвертою статті 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до частини другої статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Частинами четвертою та п'ятою статті 94 КАС України регламентовано, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Така вимога висувається до кожного документу окремо.

Відповідність копії документа оригіналу засвідчується шляхом проставляння відмітки про засвідчення копії документа, яка складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади (за наявності), особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

Всупереч наведеним положенням процесуального закону позивачем до позовної заяви на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, додано документи, яка не всі засвідчені в порядку, встановленому чинним законодавством.

Вказані недоліки підлягають усуненню.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи, що позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку для усунення недоліків.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 248 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту Міністерства оборони України про визнання необґрунтованими та протиправними порушення, скасування наказу залишити без руху.

Позивачеві усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Донецького окружного адміністративного суду доказів сплати судового збору в розмірі 908 грн; доказів дотримання строку звернення до суду з вимогою про скасування наказу або доказів поважності причин його пропуску разом із заявою про поновлення цього строку з викладенням обставин щодо застосування процедури адміністративного оскарження; позовної заяви з її копіями відповідно до кількості учасників справи, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, узгодивши в ній зміст позовних вимог та склад відповідачів з вимогами пункту 2 частини п'ятої статті 160, пунктом 4 частини п'ятої статті 246 КАС України; засвідчених копій документів, доданих до позову та які не було засвідчено.

Роз'яснити позивачеві, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.

Копію ухвали направити позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Ю.М. Льговська