просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
06 жовтня 2021 року м. Харків Справа № 913/571/21
Провадження №15/913/571/21
За позовом керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області (вул. 8 Березня, буд. 2, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400) в інтересах держави в особі
позивача - Міністерства освіти і науки України (пр. Перемоги, буд. 10, м. Київ, 01135)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Групп ЛТД» (вул. Цілиноградська, буд. 58-А, м. Харків, 61202)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (пл.Гоголя, буд.1, м.Старобільськ Луганської області, 92703) в особі відокремленого підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є. Порай-Кошиці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка» (пров. Клубний, буд. 12, м. Рубіжне Луганської області, 93000)
про застосування наслідків недійсності нікчемних додаткових угод до договору про закупівлю товару та стягнення 44 777 грн 57 коп.
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання Саутенко К.О.
У засіданні брали участь:
від заявника: Комісар О.О. - прокурор відділу Харківської обласної прокуратури за службовим посвідченням;
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: Марченко О.П. - адвокат за довіреністю від 13.09.2021;
від третьої особи: представник не прибув.
Керівник Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області (далі - прокурор) 10.08.2021 (дата оформлення відповідного поштового відправлення) звернувся до Господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України (далі - міністерство) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Групп ЛТД» (далі - ТОВ «Сервіс Групп ЛТД») про стягнення 44 777 грн 57 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Державним закладом «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» в особі Відокремленого підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є. Порай-Кошиці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка» (далі - ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ») 02.01.2020 розміщено на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Prozorro» оголошення №UA-2020-01-02-000177-b про намір здійснити закупівлю природного газу (09123000-7, ДК 021:2015: 09120000-6 - Газове паливо) для вказаного вузу обсягом 130 000 м куб. за бюджетні кошти та розміщено тендерну документацію з вимогами до учасників, предметом закупівлі та проектом договору.
За результатами розгляду цінової пропозиції ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» указаного учасника визнано переможцем та повідомлено про намір укласти договір поставки газового палива.
02.03.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено договір на постачання природного газу для непобутових споживачів №17-403/19 на період з моменту підписання договору по 31.12.2020.
У подальшому між сторонами внесено зміни: додатковою угодою від 16.03.2020 №1 внесено зміни до п.11.1 договору та встановлено, що договір набуває чинності з дати його підписання, та в частині постачання природного газу з 02.03.2020 по 31.12.2020 (включно), а в частині проведення розрахунків - до повного їх здійснення; додатковою угодою від 19.03.2020 №2 внесено зміни до п.1.3 договору та встановлено, що постачальник передає споживачу у період з 02.03.2020 по 31.12.2020 (включно) природний газ в планових річних обсягах постачання газу - 130 000 куб. м, які визначаються договором як сума місячних планових обсягів; додатковою угодою від 24.09.2020 №3 внесено зміни до п.п.1.3, 1.4, 3.1 договору та зменшено обсяги постачання газу до 120 130, 056 куб. м газу та збільшено ціну за 1 000 куб м природного газу - 5 750 грн 00 коп. Отже за додатковою угодою №3 ціна на товар зросла на 9,04% порівняно з початковими умовами договору від 02.03.2020.
Підставою внесення змін до договору та укладення додаткової угоди від 24.09.2020 №3 став ініціативний лист постачальника від 16.09.2020, яким в обґрунтування підвищення на 10 відсотків ціни за природний газ, що постачається, зазначено про підвищення цінової кон'юнктури ринку природного газу у вересні порівняно з серпнем 2020 року. До вказаного листа додано довідки Харківської торговельно-промислової палати від 05.08.2020 №817/20, від 10.09.2020 №977/20, від 10.09.2020 №987/20, від 11.09.2020 №992/20, згідно з якими вказаною палатою проведено дослідження інформації рівня цін на газ.
У подальшому додатковою угодою від 26.10.2020 №8 внесено зміни до п.п.1.3, 1.4, 3.1 договору та зменшено обсяги постачання газу до 111 176,9921 куб. м газу та збільшено ціну за 1 000 куб. м природного газу - 6 320 грн 00 коп. За вказаною додатковою угодою ціна на товар зросла ще на 9,01%.
Підставою внесення змін до договору став ініціативний лист постачальника від 07.10.2020 №3179, яким в обґрунтування підвищення на 10 відсотків ціни на газ зазначено про підвищення цінової кон'юнктури ринку природного газу у вересні місяці в порівнянні з серпнем місяцем 2020 року. До вказаного листа додана довідка Харківської торговельно-промислової палати від 02.10.2020 №1123/20, згідно з якою палатою проведено дослідження інформації відпускних цін на газ.
Додатковою угодою від 27.10.2020 №9 внесено зміни до п.п.1.3, 1.4, 3.1 договору та зменшено обсяги постачання газу до 102 990,075 куб. м та збільшено ціну за 1 000 куб. м природного газу - 6 950 грн 00 коп. Отже, як зазначив прокурор, за додатковою угодою №9 ціна на товар зросла ще на 9,06%.
Підставою внесення змін до договору став ініціативний лист постачальника від 09.10.2020 №3469, який складений та зареєстрований навіть до підписання додаткової угоди від 26.10.2020 №8.
Прокурор зазначив, що з укладенням додаткових угод №3, №8, №9 збільшено ціну за 1 000 куб м природного газу з 5 230 грн 00 коп. (початкова ціна) до 6 950 грн 00 коп., тобто на 1 720 грн 00 коп., що складає 24,7%.
Додатковою угодою від 30.10.2020 №10 внесено зміни до п.3.6 договору та зменшено обсяг природного газу до 92 438 куб м за 606 563 грн 08 коп. у період постачання з 02.03.2020 по 31.12.2020.
Додатковою угодою від 09.11.2020 №11 внесено зміни до п.п.1.3, 1.4, 3.1 договору та зменшено обсяги постачання газу до 85 939,513 куб. м газу та збільшено ціну за 1 000 куб м природного газу - 7 644 грн 00 коп. За указаною додатковою угодою ціна на товар зросла ще на 9,08%.
Прокурор указав, що відповідач жодним чином не обґрунтував необхідність підвищення ціни за одиницю товару, разом з тим додані до відповідних листів цінові довідки лише надають інформацію щодо цін на природний газ різних постачальників по Україні та в жодному разі не підтверджують коливання ціни такого товару на ринку, а також - причини неможливості постачання відповідачем товару на умовах, які визначено договором від 02.03.2020 №17-403/19 з самого початку.
Крім того, додатковою угодою від 14.01.2021 №14 внесено зміни до п.п.1.3, 3.6 договору та змінено суму договору наступним чином: з 02.03.2020 по 31.12.2020 сума договору становить 217 181 грн 45 коп.; з 01.01.2020 по 28.02.2021 сума договору становить 43 436 грн 29 коп. за 5 682,4032 куб. м природного газу (за 1 000 куб. м - 7 644 грн 00 коп.).
У подальшому, у грудні 2020 року, сторонами договору одним днем (16.12.2020) проведено оплату за поставлений у листопаді-грудні 2020 року природний газ у сумі 108 078 грн 52 коп. за 14 139 куб. м (ціна за 1 000 куб. м газу - 7 644 грн 00 коп.). На думку прокурора, указане підтверджує, що сторони вийшли не тільки за рамки правового поля, а також порушили умови власних нікчемних додаткових угод.
18.02.2021 ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» сплачено ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» за природний газ використаний протягом січня-лютого 2021 року 33 710 грн 95 коп.
Прокурор вважає, що переплата складає 10 647 грн 00 коп. та вказані дії призвели до того, що замовником необґрунтовано та незаконно сплачено 141 789 грн 47 коп. бюджетних коштів за 18 549,12 куб. м газу.
Указав, що переплата становить у загальній сумі 44 777 грн 57 коп.
Зазначив, що станом на дату укладення додаткової угоди №3 не підтверджено коливання ціни товару у сторону збільшення, та як наслідок, угоду укладено за відсутності визначених на те законодавчих підстав, тому при укладенні всіх наступних додаткових угод порушено визначену Законом України «Про публічні закупівлі» граничну 10% межу зміни ціни товару, визначену ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», що також свідчить про їх похідну нікчемність і нікчемність внаслідок недотримання указаної норми Закону через не підтвердження коливання ціни на товар на ринку й при укладенні вказаних додаткових угод.
Вважає, що нікчемність додаткових угод означає, що зобов'язання сторін регулюються договором, яким передбачено поставку природного газу в об'ємі 130 000 куб. м за 679 900 грн 00 коп.
Крім того, прокурор просив залучити до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» в особі Відокремленого підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є. Порай-Кошиці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка» та Північно-Східний офіс Державної аудиторської служби України.
Також прокурором заявлено клопотання про залучення до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляються самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» в особі відокремленого підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є. Порай-Кошиці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка» та Північно-Східний офіс Державної аудиторської служби України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.08.2021 справа передана на розгляд судді Смолі С.В.
Ухвалою суду від 30.08.2021 підтверджено підстави представництва керівником Сєвєродонецької окружної прокуратури інтересів держави в особі Міністерства освіти і науки України з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Групп ЛТД»; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі; залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» в особі відокремленого підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є. Порай-Кошиці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка»; у задоволенні клопотання в частині залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Північно-Східного офісу Державної аудиторської служби України, відмовити; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням прокурора, сторін та третьої особи; судове засідання для розгляду справи по суті призначене на 23.09.2021.
14.09.2021 від відповідача поштою до суду надійшов відзив на позовну заяву, яким він вимоги позову відхилив.
Зазначив, що вимога про документальне підтвердження коливання ціни товару із зазначенням діапазону такого коливання, встановлена у листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 №3302-06/34307-06, не може братися до уваги, оскільки у самому листі зазначено, що він носить рекомендаційний та інформативний характер, а також не містить норм права.
Вимога щодо документального підтвердження, а тим більше, такого підтвердження саме довідкою та саме у розрізі порівняльних періодів зміни ціни із зазначенням відсоткового діапазону такого коливання Закон України «Про публічні закупівлі» не містить. Указане порушення як таке, що тягне за собою недійсність правочину, не може бути застосовано до спірних правовідносин.
Вважає, що довідки Харківської торгово-промислової палати є належними і допустимими доказами підвищення ціни на газ на дати укладення оспорюваних додаткових угод, оскільки відсутнє відповідне законодавче врегулювання питання щодо обов'язковості документального підтвердження коливання ціни на ринку природного газу та вимог щодо документу, який повинен містити таке підтвердження.
Відповідач у клопотанні про призначення експертизи, яке подане до суду 22.09.2021, просив призначити у справі судову товарознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 02.03.2020 та 24.09.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 24.09.2020 та 26.10.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 26.10.2020 та 27.10.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 27.10.2020 та 09.11.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
23.09.2021 від Сєвєродонецької окружної прокуратури на адресу електронної пошти суду надійшла відповідь на відзив від 22.09.2021 №52/2-1957 вих-21, підписана кваліфікованим електронним підписом, у якій прокурор зазначив, що довідки НАК «Нафтогаз України», Торговельної біржі «Енергетична біржа», Харківської торговельно-промислової палати мають лише інформаційний характер, не є висновками експерта, фактично дублюють визначені у прейскурантах ціни на газ, які в жодному разі не підтверджують коливання ціни такого товару на ринку.
Зазначив, що відповідачем не надано доказів необхідності підвищення ціни, обумовленої договором, та не доведено непрогнозованість її зростання.
Внесення змін додатковими угодами від 24.09.2020 №3, від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9 від 09.11.2020 №11 до договору, на думку прокурора, є незаконним та необґрунтованим, а самі додаткові угоди укладено у порушення ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Також послався на правові позиції, викладені у постановах Верховного Суду від 21.05.2020 у справі №920/551/19, від 18.06.2019 у справі №916/3156/17, від 18.06.2021 у справі №927/491/19.
Ухвалою суду від 23.09.2021 відкладено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 06.10.2021.
Прокурор у запереченнях від 28.09.2021 №52/2-1996вих-21на клопотання ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» про проведення експертизи зазначив, що метою проведення експертизи є намагання ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» віднайти підстави підвищення ціни на газ за укладеними додатковими угодами №3, №8, №9, №11 до договору від 02.03.2020 №17-403/19 за закупівлею №UA-2020-01-02-000177-b, що саме по собі порушує основні засади Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки неухильним аспектом при застосуванні п.2 ч.4 ст.36 Закону при збільшенні ціни за одиницю товару є підтвердження (наявність) факту коливання ціни такого товару на ринку та надання їх замовнику до моменту укладення вищевказаних нікчемних додаткових угод.
Зазначив, що внесення змін додатковими угодами від 24.09.2020 №3, від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9 та від 09.11.2020 №11 до договору є незаконним та необґрунтованим, а самі додаткові угоди укладено у порушення ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Вважає, що використання висновків експертиз можливе лише на стадії внесення пропозиції сторонами щодо зміни ціни та жодним чином не після укладення додаткових угод.
Указав, що відсутні методики з визначення ринкової вартості природного газу та послуг з його постачання, питання, поставлені у клопотанні відповідача, не відповідають Науково-методичним рекомендаціям з питань підготовки і призначення судових товарознавчих експертиз (відповідь експертної установи у справі №913/698/20).
У судове засідання 06.10.2021 представники позивача та третьої особи не прибули, причин неявки суду не повідомили, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується відповідними рекомендованими повідомленнями №6102256471611 та №6102256471565.
06.10.2021 від відповідача надійшло уточнення до клопотання про призначення експертизи, у якому він просив призначити судову товарознавчу експертизу у справі №913/571/21, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул. Смоленська, буд. 6, м. Київ, 03057. На вирішення експертів поставити наступні питання:
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 02.03.2020 та 24.09.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 24.09.2020 та 26.10.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 26.10.2020 та 27.10.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
- Чи підтверджується факт коливання ціни природного газу на ринку при порівнянні його ціни станом на 27.10.2020 та 09.11.2020? Якщо так, вказати в яку сторону (збільшення чи зменшення) та який відсоток збільшення або зменшення?
Представник відповідача у судовому засіданні 06.10.2021 заявила клопотання про відкладення розгляду справи з наданням часу для подання пояснень та доказів щодо зміни, коливання ціни на природний газ з 2016 року по 2021 рік.
Також представником відповідача заявлено клопотання про відкладення розгляду справи з визнанням обов'язковою явки представника ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» у судове засідання для надання пояснень.
Частиною 8 ст.252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника відповідача, господарський суд
02.01.2020 ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» розміщено на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Prozorro» оголошення №UA-2020-01-02-000177-b про намір здійснити закупівлю природного газу (09123000-7, ДК 021:2015: 09120000-6 - Газове паливо) для вказаного вузу обсягом 130 000 м куб. за бюджетні кошти та розміщено тендерну документацію з вимогами до учасників, предметом закупівлі та проектом договору.
За результатами розгляду цінової пропозиції ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» указаного учасника визнано переможцем та повідомлено про намір укласти договір поставки газового палива.
02.03.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено договір на постачання природного газу для непобутових споживачів №17-403/19, за умовами якого постачальник передає споживачу у період з 01.03.2020 по 31.12.2020 (включно) природний газ в планових річних обсягах постачання газу - 130 000 м3, які визначаються як сума місячних планових обсягів, зазначених у п.1.4 цього договору (п.1.3 договору).
У п.1.4 договору сторони визначили планові обсяги постачання газу по місяцях та передбачили, що постачання здійснюється для потужностей споживача за наступними адресами: пров. Клубний, буд. 12, м. Рубіжне Луганської області; вул. Б. Хмельницького, буд. 100, м. Рубіжне Луганської області.
Згідно з п.1.7 договору за розрахункову одиницю поставленого газу приймається один кубічний метр, приведений газотранспортним підприємством до стандартних умов (Т-20 град. С.Р.=101,325 КПа/760 мм.рт.ст.).
Відповідно до п.3.1 договору розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за ціною за одиницю товару, яка становить - 5 230 грн 00 коп. з ПДВ, в тому числі ПДВ - 871 грн 67 коп.
Ціна на природний газ, зазначена в п.3.1 цього договору, може змінюватись протягом дії договору з підстав, передбачених ч.4 ст.36 розділу VII Закону України «Про публічні закупівлі». Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткових угод до цього договору (п.3.2 договору).
Згідно з п.3.4 договору сторони домовились, що ціна газу, вказана в п.3.1 цього договору, застосовується сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим договором.
Загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві, вказаних в договорі та складає 679 900 грн 00 коп., у тому числі ПДВ - 113 316 грн 67 коп. та може бути змінена відповідно до ч.4, ч.5 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII, але не раніше 90 днів з дати розкриття тендерної пропозиції (п.3.6 договору).
Відповідно до п.4.2 договору оплата газу здійснюється споживачем за фактом його постачання шляхом перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок, визначений постачальником з урахуванням вимог чинного законодавства, згідно рахунків постачальника та з урахуванням підписаних актів приймання-передачі природного газу до 10 числа місяця наступного за розрахунковим місяцем. Оплата за грудень 2020 року здійснюється споживачем до завершення календарного року, згідно рахунку постачальника та з урахуванням підписаного акту приймання-передачі природного газу на очікувані обсяги споживання в грудні 2020 року, які надаються постачальником у грудні 2020 року.
Цей договір набуває чинності з дати його підписання та відповідно до ст.631 Цивільного кодексу України поширює дію на відносини, що виникли між сторонами в частині постачання природного газу з 01.03.2020 по 31.12.2020 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п.11.1 договору).
У період з 16.03.2020 по 28.02.2021 між сторонами укладено 15 додаткових угод.
Так, 19.09.2020 ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» звернулось до ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» з листом №2657 (а.с.53), у якому повідомило про намір укласти додаткову угоду щодо зміни ціни на постачання природного газу.
Внесення змін обґрунтоване тим, що згідно інформації Харківської торгово-промислової палати відбулося різке підвищення цін на ринку природного газу у вересні місяці в порівнянні з серпнем, а тому ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» змушене підвищити ціни природного газу до 10%.
У подальшому, 24.09.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено додаткову угоду №3 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якою внесено зміни до розділу І п.1.3 та п.1.4 та викладено, зокрема в наступній редакції: « 1.3. Постачальник передає споживачу у період з 02.03.2020 по 31.12.2020 (включно) природний газ в планових річних обсягах постачання газу - до 120,130056 тис. куб. м, які визначаються як сума місячних планових обсягів, зазначених у пункті 1.4 цього договору». Також у зв'язку зі зміною з 01.09.2020 ціни на природний газ, розділ ІІІ п.3.1 доповнено новим абзацом: « 3.1. Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за ціною за одиницю товару, яка становить - 5 750 грн 00 коп. з ПДВ, в тому числі ПДВ - 958 грн 33 коп.».
07.10.2020 ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» звернулось до ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» з листом №3173 (а.с.61), у якому повідомило про намір укласти додаткову угоду щодо зміни ціни на постачання природного газу.
Внесення змін обґрунтоване тим, що згідно інформації Харківської торгово-промислової палати відбулося різке підвищення цін на ринку природного газу у жовтні місяці в порівнянні з вереснем, а тому ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» змушене підвищити ціни природного газу до 10%.
26.10.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено додаткову угоду №8 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якою внесено зміни до розділу І п.1.3 та п.1.4 та викладено, зокрема в наступній редакції: « 1.3. Постачальник передає споживачу у період з 02.03.2020 по 31.12.2020 (включно) природний газ в планових річних обсягах постачання газу - до 111,1769921 тис. куб. м, які визначаються як сума місячних планових обсягів, зазначених у пункті 1.4 цього договору». Також у зв'язку зі зміною з 01.10.2020 ціни на природний газ, розділ ІІІ п.3.1 доповнено новим абзацом: « 3.1. Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за ціною за одиницю товару, яка становить - 6 320 грн 00 коп. з ПДВ, в тому числі ПДВ - 1 053 грн 33 коп.».
09.10.2020 ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» звернулось до ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» з листом №3469 (а.с.67), у якому повідомило про намір укласти додаткову угоду щодо зміни ціни на постачання природного газу.
Внесення змін обґрунтоване тим, що згідно інформації Харківської торгово-промислової палати відбулося різке підвищення цін на ринку природного газу у жовтні місяці, а тому ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» змушене підвищити ціни природного газу до 10%.
27.10.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено додаткову угоду №9 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якою внесено зміни до розділу І п.1.3 та п.1.4 та викладено, зокрема в наступній редакції: « 1.3. Постачальник передає споживачу у період з 02.03.2020 по 31.12.2020 (включно) природний газ в планових річних обсягах постачання газу - до 102,990075 тис. куб. м, які визначаються як сума місячних планових обсягів, зазначених у пункті 1.4 цього договору». Також у зв'язку зі зміною з 09.10.2020 ціни на природний газ, розділ ІІІ п.3.1 доповнено новим абзацом: « 3.1. Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за ціною за одиницю товару, яка становить - 6 950 грн 00 коп. з ПДВ, в тому числі ПДВ - 1 158 грн 33 коп.».
04.11.2020 ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» звернулось до ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» з листом №3814 (а.с.73), у якому повідомило про намір укласти додаткову угоду щодо зміни ціни на постачання природного газу.
Внесення змін обґрунтоване тим, що згідно інформації Харківської торгово-промислової палати відбулося різке підвищення цін на ринку природного газу у листопаді місяці в порівнянні з жовтнем, а тому ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» змушене підвищити ціни природного газу до 10%.
09.11.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено додаткову угоду №11 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якою внесено зміни до розділу І п.1.3 та п.1.4 та викладено, зокрема в наступній редакції: « 1.3. Постачальник передає споживачу у період з 02.03.2020 по 31.12.2020 (включно) природний газ в планових річних обсягах постачання газу - до 85,939513 тис. куб. м, які визначаються як сума місячних планових обсягів, зазначених у пункті 1.4 цього договору». Також у зв'язку зі зміною з 01.11.2020 ціни на природний газ, розділ ІІІ п.3.1 доповнено новим абзацом: « 3.1. Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за ціною за одиницю товару, яка становить - 7 644 грн 00 коп. з ПДВ, в тому числі ПДВ - 1 274 грн 00 коп.».
17.12.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено додаткову угоду №13 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якою сторони домовились продовжити дію договору на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку року, а саме до 28.02.2021, та викладено п.11.1 договору у наступній редакції: « 11.1. Цей договір набуває чинності з дати його підписання, разом з тим сторони домовились, що відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами в частині постачання природного газу з 02.03.2020 по 28.02.2021, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення».
14.01.2021 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено додаткову угоду №14 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якою п.3.6 договору викладено в наступній редакції: « 3.6. Загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві вказаних в договорі та складає 260 617 грн 74 коп., в тому числі ПДВ - 43 436 грн 29 коп., у тому числі: сума договору з 02.03.2020 по 31.12.2020 становить - 217 181 грн 45 коп. з ПДВ; сума договору з 01.01.2021 по 28.02.2021 становить - 43 436 грн 29 коп.». Також доповнено п.1.3 договору новим абзацом: «Постачальник передає споживачу з 01.01.2021 до 28.02.2021 природний газ в обсязі 5,6824032 тис. куб. м».
На виконання умов договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 02.03.2020 №17-403/19 та додаткових угод до нього ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» поставило, а ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» отримало природний газ у наступних обсягах, що підтверджується складеними між сторонами актами приймання-передачі природного газу: у березні 2020 року - 18,788000 м3 природного газу на суму 98 261 грн 15 коп. (а.с.42), який оплачений ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» відповідно до платіжних доручень від 13.04.2020 №346 та №347; у травні 2020 року - 1,536000 м3 природного газу на суму 8 033 грн 27 коп. (а.с.45), який оплачений ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» відповідно до платіжних доручень від 14.05.2020 №445 та №456; у липні 2020 року - 0,537000 м3 природного газу на суму 2 808 грн 50 коп. (а.с.48), який оплачений ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» відповідно до платіжного доручення від 13.07.2020 №721; у грудні 2020 року - 14,139000 м3 природного газу на суму 108 078 грн 52 коп. (а.с.51), який оплачений ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» відповідно до платіжних доручень від 16.12.2020 №1506 та №1507; у січні - лютому 2021 року - 4,41012 м3 природного газу на суму 33 710 грн 95 коп., який оплачений ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» (а.с.80).
Прокурор вважає, що за фактично поставлений у грудні 2020 року та січні - лютому 2021 року газ у обсязі 18 549,12 м3 споживач сплатив 141 789 грн 47 коп. за ціною 7 644 грн 00 коп. за 1 000 м3, замість 97 011 грн 90 коп. за ціною 5 230 грн 00 коп. за 1 000 м3, передбачених первісними умовами договору, а тому переплата за товар складає 44 777 грн 57 коп.
Указав, що додаткові угоди №3, №8, №9, №11 не відповідають вимогам ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» та є нікчемними.
Зазначені обставини стали підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'заний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно зі ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст.185 ГК України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч.ч.4, 5 ст.656 ЦК України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України «Про публічні закупівлі» (у редакції на момент укладення договору на постачання природного газу).
Вказаний Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч.1 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Суд бере до уваги, що на момент укладення договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 02.03.2020 №17-403/19 був чинним Закон України «Про публічні закупівлі» в редакції від 25.12.2015 № 922-VIII.
Водночас, на момент укладення додаткової угоди від 24.09.2020 №3 та у подальшому наступних додаткових угод до договору, був чинним Закон України «Про публічні закупівлі» в новій редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 №114-IX.
При цьому, відповідно до п.п.5, 6 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» нової редакції Закону України «Про публічні закупівлі» від 19.09.2019 №114-IX передбачено, що процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпочаті до введення в дію цього Закону, завершуються відповідно до порядку, що діяв до введення в дію цього Закону. Договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до введення в дію цього Закону, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону.
З огляду на викладене, до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції від 25.12.2015 № 922-VIII.
Оцінюючи укладені між сторонами додаткові угоди від 24.09.2020 №3, від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9, від 09.11.2020 №11 до договору від 02.03.2020 №17-403/19 суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.202 ЦК України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
З огляду на викладене, кожна укладена між сторонами додаткова угода є окремим правочином, оскільки спрямована на зміну цивільних прав та обов'язків, зокрема на зміну ціни на природний газ, а тому і правова оцінка правомірності укладених додаткових угод має надаватися судом не у цілому, а кожній додатковій угоді окремо.
Відповідно до ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Отже, Закон України «Про публічні закупівлі» встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема, за п.2 ч.4 наведеної норми - у випадку коливання цін на ринку товару чи то у бік збільшення, чи у бік зменшення, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору.
Водночас ст.37 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, зокрема, що договір про закупівлю є нікчемним у раз його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.215 ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Отже, якщо недійсність певного правочину встановлена законом, тобто якщо цей правочин нікчемний, позовна вимога про визнання його нікчемним не є належним способом захисту права чи інтересу позивача. Крім того, такий спосіб захисту, як встановлення нікчемності правочину також не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом.
За наявності спору щодо правових наслідків недійсності правочину, одна із сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши відповідні положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину.
Викладене відповідає висновкам Верховного Суду, наведеним у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021у справі №927/491/19, які в силу положень ч.4 ст.236 ГПК України враховуються при виборі і застосуванні норм права.
Згідно із ст.ст.525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Кожна сторона договору має добросовісно користуватись наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (ст.13 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частинами 1-3 ст.188 ГК України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Отже, зміна умов договору відбувається за згодою обох сторін.
Закон України «Про публічні закупівлі» не містить виключень з цього правила.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документальне підтверджене постачальником); ціна на одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
У п.3.2 договору від 02.03.2020 №17-403/19 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів сторони передбачили, що ціна на природний газ, зазначена в п.3.1 цього договору, може змінюватись протягом дії договору з підстав, передбачених ч.4 ст.36 розділу VII Закону України «Про публічні закупівлі». Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткових угод до цього договору.
Загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві, вказаних в договорі та складає 679 900 грн 00 коп., у тому числі ПДВ - 113 316 грн 67 коп. та може бути змінена відповідно до ч.4, ч.5 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII, але не раніше 90 днів з дати розкриття тендерної пропозиції (п.3.6 договору).
Отже, в умовах договору від 02.03.2020 №17-403/19 сторони передбачили можливість зміни ціни на природний газ шляхом укладення додаткових угод до договору та за умови дотримання приписів ч.4 ст.36 розділу VII Закону України «Про публічні закупівлі».
З огляду на вказані умови договору, 19.09.2020 ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» звернулось до ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» з листом №2657 (а.с.53), у якому повідомило про намір укласти додаткову угоду щодо зміни ціни на постачання природного газу.
Внесення змін обґрунтоване тим, що згідно інформації Харківської торгово-промислової палати відбулося різке підвищення цін на ринку природного газу у вересні місяці в порівнянні з серпнем, а тому ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» змушене підвищити ціни природного газу до 10%.
У подальшому, 24.09.2020 між ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» та ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» укладено додаткову угоду №3 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якою внесено зміни до розділу І п.1.3 та п.1.4 та викладено, зокрема в наступній редакції: « 1.3. Постачальник передає споживачу у період з 02.03.2020 по 31.12.2020 (включно) природний газ в планових річних обсягах постачання газу - до 120,130056 тис. куб. м, які визначаються як сума місячних планових обсягів, зазначених у пункті 1.4 цього договору». Також у зв'язку зі зміною з 01.09.2020 ціни на природний газ, розділ ІІІ п.3.1 доповнено новим абзацом: « 3.1. Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за ціною за одиницю товару, яка становить - 5 750 грн 00 коп. з ПДВ, в тому числі ПДВ - 958 грн 33 коп.».
Суд зауважує, що прокурор, обґрунтовуючи доводи щодо нікчемності додаткових угод від 24.09.2020 №3, від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9, від 09.11.2020 №11 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, зазначає, що вони суперечать приписам п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки ціна товару (природного газу) внаслідок укладення вказаних додаткових угод збільшилась більше ніж на 10% від початкової ціни з 5 230 грн 00 коп. до 7 644 грн 00 коп. за 1 000 м3.
Проте суд частково погоджується з вказаними доводами прокурора, оскільки укладаючи додаткову угоду від 24.09.2020 №3 сторони змінили ціну на природний газ з 5 230 грн 00 коп. до 5 750 грн 00 коп. за 1 000 м3, тобто ціна за одиницю товару збільшилась на 9,94%, при цьому загальна сума (ціна) договору не збільшилась.
З огляду на викладене доводи прокурора про нікчемність додаткової угоди від 24.09.2020 №3, оскільки вона суперечить приписам п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» не знайшли свого підтвердження, а тому підстави вважати її недійсною в силу припису закону (нікчемною) у суду відсутні.
Суд зауважує, що відповідно до ч.3 ст.215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Водночас, оскільки вимоги про визнання вказаної додаткової угоди від 24.09.2020 №3 недійсною з наданням відповідних доказів і викладенням обставин щодо цього прокурором не заявлялось, у суду відсутні підстави оцінювати цю додаткову угоду на предмет її недійсності з підстав невідповідності будь-яким іншим положенням законодавства.
Згідно зі ст.204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
При цьому укладаючи у подальшому додаткові угоди від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9, від 09.11.2020 №11 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, якими змінювалась ціна природного газу, сторони допустили перевищення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 відсотків від початкової ціни.
Так, унаслідок укладення додаткової угоди від 26.10.2020 №8 збільшення ціни на природний газ відбулось до 6 320 грн 00 коп. за 1 000 м3, тобто на 1 090 грн 00 коп. або на 20,84% порівняно з початковою (5 230 грн 00 коп. за 1 000 м3), додаткової угоди від 27.10.2020 №9 - до 6 950 грн 00 коп. за 1 000 м3, тобто на 1 720 грн 00 коп. або на 32,89% порівняно з початковою (5 230 грн 00 коп. за 1 000 м3), додаткової угоди від 09.11.2020 №11 - до 7 644 грн 00 коп. за 1 000 м3, тобто на 2 414 грн 00 коп. або на 46,15% порівняно з початковою (5 230 грн 00 коп. за 1 000 м3).
Як зазначив Верховний Суд у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19, метою регулювання, передбаченого ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону «Про державні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
У контексті даної справи наведене означає, що додаткові угоди від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9, від 09.11.2020 №11 до договору від 02.03.2020 №17-403/19, за якими відбулося збільшення ціни природного газу у порівнянні з початковою більше ніж на 10%, є нікчемними на підставі приписів п.2 ч.4 ст.36, ст.37 Закону України «Про публічні закупівлі».
При цьому нікчемність цих додаткових угод (недійсність відповідно до закону) не означає відсутність між сторонами договірних відносин, адже відносини між ними врегульовані договором від 02.03.2020 №17-403/19 та додатковими угодами до нього від 16.03.2020 №1, від 19.03.2020 №2, від 24.09.2020 №3, від 17.12.2020 №13, тобто зобов'язання є договірним.
Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною 1 ст.669 ЦК України передбачено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Згідно з ч.1 ст.670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Отже, обов'язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 ЦК України.
Суд бере до уваги, що згідно з первісними умовами договору ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» сплачено ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» за природний газ, що поставлявся протягом березня - червня 2020 року газ у об'ємі 20 861 м3 природного газу за ціною 5 230 грн 00 коп. за 1 000 м3 грошові кошти в сумі 109 078 грн 52 коп., що підтверджується платіжними дорученнями від 13.04.2020 №346 та №347, від 14.05.2020 №445 та №456, від 13.07.2020 №721.
У подальшому ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» поставило, а ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» отримало природний газ у грудні 2020 року - 14,139000 м3 природного газу за ціною 7 644 грн 00 коп. за 1 000 м3 на суму 108 078 грн 52 коп., який оплачений відповідно до платіжних доручень від 16.12.2020 №1506 та №1507, та у січні - лютому 2021 року - 4,41012 м3 природного газу за ціною 7 644 грн 00 коп. за 1 000 м3 на суму 33 710 грн 95 коп., який також оплачений ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ».
Суд зауважує, що нікчемність додаткових угод від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9, від 09.11.2020 №11 до договору від 02.03.2020 №17-403/19 означає, що зобов'язання сторін регулюються договором від 02.03.2020 №17-403/19 урахуванням змін, внесених додатковими угодами від 16.03.2020 №1, від 19.03.2020 №2, від 24.09.2020 №3, від 17.12.2020 №13.
Так, ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» поставило ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» у період грудень 2020 року, січень - лютий 2021 року природний газ в об'ємі 18,54912 м3, який сплачений ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» за ціною 7 644 грн 00 коп. за 1 000 м3 у загальній сумі 141 789 грн 47 коп., замість 106 657 грн 44 коп.
З огляду на що переплата складає 35 132 грн 03 коп. (141 789,47 - 106 657,44=35 132,03).
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відносно клопотання відповідача від 22.09.2021 про призначення судової товарознавчої експертизи у справі №913/571/21 (з урахуванням уточнення від 06.10.2021) суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Отже, експертиза призначається судом у випадку необхідності встановлення фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних знань у сфері іншій, ніж право.
У даному випадку з огляду на положення п.2 ч.4 ст.36 та ст.37 Закону України «Про публічні закупівлі» у поєднанні з вищенаведеним правовим висновком Верховного Суду визначальним для вирішення даного спору є виключно встановлення судом факту перевищення ціни за одиницю товару (у даному випадку за 1 000 м3 природного газу) більш ніж на 10% незалежно від підстав, які обумовили для сторін договору таке збільшення.
Як було встановлено судом, укладаючи додаткову угоду від 24.09.2020 №3 сторони змінили ціну на природний газ з 5 230 грн 00 коп. до 5 750 грн 00 коп. за 1 000 м3, тобто ціна за одиницю товару збільшилась на 9,94%, проте додатковими угодами від 26.10.2020 №8, від 27.10.2020 №9, від 09.11.2020 №11, від 14.01.2021 №14 до договору від 02.03.2020 №17-403/19 указане обмеження у 10% за одиницю товару було перевищено.
Оскільки на вирішення експертизи відповідач просить винести питання, спрямовані на встановлення факту зміни (коливання) ринкової ціни на газ, суд приходить до висновку, що з'ясування зазначених обставин не входить до предмету доказування у дані справі, з огляду на що клопотання про призначення експертизи судом відхиляється.
Відносно заявленого представником відповідача у судовому засіданні 06.10.2021 клопотання про відкладення розгляду справи з огляду на необхідність визнання обов'язковою явки представника ДЗ ЛНУ ВП «РПК ЛНУ» у судове засідання для надання пояснень суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.120 ГПК України передбачено, що суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов'язковою.
Суд не знаходить підстав вважати, що розгляд даної справи неможливий без безпосередньої участі в судовому засіданні представника третьої особи, з огляду на що відхиляє зазначене клопотання представника відповідача.
Відносно заявленого представником відповідача у судовому засіданні 06.10.2021 клопотання про відкладення розгляду справи з наданням часу для подання пояснень та доказів щодо зміни, коливання ціни на природний газ з 2016 року по 2021 рік, суд зазначає, що з вищенаведених підстав з'ясування обставин зміни (коливання) ринкової ціни на газ не входить до предмету доказування у даній справі, з огляду на що відхиляє зазначене клопотання.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить із того, що при зверненні з даним позовом Луганською обласною прокуратурою був сплачений судовий збір у сумі 2 270 грн 00 коп., який згідно зі ст.129 ГПК України підлягає покладенню на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236, 238, 240, 252 ГПК України, господарський суд
1. Позов керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Групп ЛТД» задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Групп ЛТД», вул. Цілиноградська, буд. 58-А, м. Харків, 61202, ідентифікаційний код 38772399, на користь Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», пл.Гоголя, буд.1, м.Старобільськ Луганської області, 92703, ідентифікаційний код 02125131, в особі відокремленого підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є. Порай-Кошиці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка», пров. Клубний, буд. 12, м. Рубіжне Луганської області, 93000, ідентифікаційний код ВП 33702395, кошти в сумі 35 132 грн 03 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. У решті позову відмовити.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Групп ЛТД», вул. Цілиноградська, буд. 58-А, м. Харків, 61202, ідентифікаційний код 38772399, на користь Луганської обласної прокуратури, вул.Б.Ліщини, б.27, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 92700, ідентифікаційний код 02909921, р/р UA048201720343140001000000839, банк: ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921, судовий збір у сумі 1 731 грн 59 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Учасники справи:
Заявник: керівник Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області, вул. 8 Березня, буд. 2, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400.
Позивач: Міністерство освіти і науки України (пр. Перемоги, буд. 10, м. Київ, 01135)
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс Групп ЛТД», вул. Цілиноградська, буд. 58-А, м. Харків, 61202, ідентифікаційний код 38772399.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», пл.Гоголя, буд.1, м.Старобільськ Луганської області, 92703, ідентифікаційний код 02125131, в особі відокремленого підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є. Порай-Кошиці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка», пров. Клубний, буд. 12, м. Рубіжне Луганської області, 93000, ідентифікаційний код ВП 33702395.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному ст.257 ГПК України.
Повне рішення складено 11.10.2021.
Суддя Сергій СМОЛА