28.09.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/486/21
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
до відповідача: Долинської міської ради Івано-Франківської області
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
за участю:
від позивача: Малета Андрій Ілліч,
від відповідача: Григорський Зеновій Михайлович,
від прокуратури: Гоголь Віталій Васильович
встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" із позовною заявою до Долинської міської ради Івано-Франківської області про визнання укладеним між Долинською міською радою та ПАТ "Укрнафта" договору оренди земельної ділянки площею 4,0643 га, що є частиною із земельної ділянки площею 21,0715 га кадастровий номер 2622010100:01:029:0001, для розміщення та обслуговування 10-ти діючих свердловин: №680, №108, №246, №292, №660, №250, №360, №291, №305, №40 (згідно заяви позивача про уточнення позовних вимог від 12.07.2021 вх.№11205/21).
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
31.05.2021 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 15.07.2021, яке суд постановив відкласти на 02.08.2021
22.06.2021 відповідач подав відзив на позов вх.№9438/21, який суд прийняв до розгляду.
01.07.2021 позивач подав відповідь на відзив вх.№10023/21, яку суд прийняв до розгляду.
12.07.2021 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог вх.№11205/21, яку суд прийняв до розгляду.
26.07.2021 від відповідача електронною поштою надійшов відзив на заяву позивача про уточнення розміру позовних вимог (від 26.07.2021 вх.№11671/21).
30.07.2021 від позивача електронною поштою надійшли пояснення по справі вх.№30.07.2021).
02.08.2021 суд постановив підготовче провадження у справі закрити; розгляд справи по суті призначити на 02.09.2021.
30.08.2021 Заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури подав заяву про вступ прокурора у справу. Обґрунтовуючи подану заяву прокурор зазначив, що відповідно до п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються на пленарному засіданні ради- сесії; заявлений позивачем позов свідчить про намір набути право користування спірною земельною ділянкою у спосіб, не передбачений законодавством; невжиття Долинською міською радою протягом тривалого часу заходів щодо фактичного повернення спірної земельної ділянки у власність громади, породжує неможливість забезпечення подальшого соціально - економічного розвитку міста та перешкоджає виконанню покладених на орган місцевого самоврядування завдань, що є порушенням інтересів держави; недопущення неправомірного використання земельних ділянок та набуття прав на них, обумовлює необхідність захисту інтересів держави прокурором.
Представник позивача заперечив проти вступу прокурора у справу; зазначив що відмова відповідача , як представницького органу територіальної громади міста Долини, від задоволення позову про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 4,0643 га, за яким визначено отримання відповідачем за 5 років користування цією земельною ділянкою орендної плати в розмірі 2218869 грн 31 коп. несе реальну загрозу порушення інтересів територіальної громади м.Долини, які повинен захищати прокурор. Натомість, неналежний захист прокурором в межах цього спору призведе до відсутності договору оренди, як єдиної правової та законної підстави для отримання Долинською міською радою орендної плати.
Суд враховуючи положення ч.3 ст.53 ГПК України, відповідно до якої у визначених законом випадках прокурор може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, дотримання прокурором положень ст.23 Закону України "Про прокуратуру", а також предмет та обставини спору, визнав обґрунтованими аргументи прокурора про наявність у нього підстав для вступу у справу з метою захисту прав та охоронюваних законом інтересів Долинської міської ради.
27.09.2021 від позивача електронною поштою надійшли пояснення вх.№14957/21, які суд приєднав до матеріалів справи.
28.09.2021 в судовому засіданні суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що впродовж чотирьох років позивач намагається отримати від відповідача дозвіл на поділ земельної ділянки площею 21,0715 га, кадастровий номер 2622010100:01:029:0001, для подальшого укладення договору оренди на нову земельну ділянку площею 4,0643 га, необхідної для розміщення та експлуатації основних і допоміжних будівель та споруд підприємства, що пов"язані з користуванням надрами, а саме 10-ти діючих свердловин: №680, №108, №246, №292, №660, №250, №360, №291, №305, №40. Однак за результатами вжитих правових заходів для подальшої можливості отримання від Долинської міської ради в користування земельної ділянки меншою площею, отримав відмову.
З метою реалізувати своє право на отримання правовстановлюючого документу на право користування необхідною земельною ділянкою, ПАТ "Укрнафта" звернулось до відповідача з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки, із долученням до листа підписаного зі сторони позивача проекту договору оренди земельної ділянки на меншу площу. На вказану пропозицію Долинська міська рада не погодилась, договір оренди повернула без підпису.
Вказав, що всі можливі правові заходи вжиті ПАТ "Укрнафта" для отримання в користування земельної ділянки є безрезультатними, оскільки Долинська міська рада своїми рішеннями, діями, та бездіяльністю вчиняє все можливе, щоб не надати позивачу в оренду необхідну площу земельної ділянки.
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов. Зазначив, що позивач станом на сьогоднішній день користується земельною ділянкою площею 21,0715 га, кадастровий номер 2622010100:01:029:0001 для обслуговування свердловин, які є його власністю, однак ухиляється від оформлення договірних відносин. Усі звернення позивача щодо поділу земельної ділянки розглядались на сесії міської ради, однак не підтримувались депутатами, оскільки поділ земельної ділянки так як вимагає позивач є неможливим через накладення обмежень щодо використання земельної ділянки охоронними зонами свердловин.
Вказав, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов"язання цього органу укласти такий договір за відсутності рішення є порушенням його передбаченої Конституцією України виключної компетенції, права на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.
Наголосив що Долинська міська рада не приймала рішення про передачу в оренду ПАТ "Укрнафта" НГВУ "Долинанафтогаз" земельної ділянки площею 4,0643 га, не визначала терміну оренди, вказана земельна ділянка не сформована як об"єкт цивільних прав, не проведено державної реєстрації цієї земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, а тому договір оренди саме на таку земельну ділянку не може бути укладений.
Обставини справи, оцінка доказів.
01.07.2005 Долинська міська рада (орендодавець) та ПАТ "Укрнафта" (орендар) уклали Договір оренди земельної ділянки №2/5-1/77-ОР, зареєстрований у Державному реєстрі земель 14.07.2005 за №04.05.303.00103, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв у платне користування строком на 10 років земельну ділянку площею 21,0715га кадастровий номер 2622010100:01:029:0001 для обслуговування свердловин №102, №680, №108, №246, №292, №660, №250, №360, №291, №305, №40, які знаходяться в м.Долина (п.п.1., 2., 3. Договору).
15.07.2015 сторони уклали додаткову угоду №1, відповідно до умов якої поновили строк дії Договору оренди земельної ділянки №2/5-1/77-ОР на 2 роки строк; змінили нормативну грошову оцінку земельної ділянки та розмір орендної плати.
31.07.2017 ПАТ "Укрнафта" направила на адресу Долинської міської ради лист №11МГВ-2206, яким повідомила останню про намір повернути частину земельної ділянки площею 8,2724га за Договором оренди земельної ділянки №2/5-1/77-ОР у зв"язку з тим, що на орендованій земельній ділянці окрім свердловин, знаходяться болота, чагарники, пасовища, присадибні ділянки, які не використовувались та не використовуються у господарській діяльності позивачем, а також просив надати дозвіл на виготовлення нової технічної документації із землеустрою та укласти новий договір оренди земельної ділянки площею 12,7991га.
17.08.2017 Долинська міська рада прийняла рішення №843-29/2017 про поновлення договору оренди земельної ділянки площею 21,0715га кадастровий номер 2622010100:01:029:0001 терміном на 5 років; зобов"язала ПАТ "Укрнафту" укласти угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки з дати прийняття рішення та провести його державну реєстрацію. Два примірники проекту Додаткової угоди №2 до договору оренди №2/5-1/77-ОР направила на адресу позивача (лист №55/05-17/18в від 02.10.2017). Позивач відхилив оферту відповідача та повернув примірники угоди без підписання (лист №18юр-3086 від 20.10.2017).
12.11.2017 позивач направив відповідачу акт приймання-передачі земельної ділянки площею 21,0715га з оренди у зв"язку із закінченням терміну дії договору оренди №2/5-1/77-ОР від 01.07.2005 (лист №11МГВ-3475 від 10.11.2017). Долинська міська рада вказаний акт не підписала, натомість звернулась до Господарського суду з позовом про визнання укладеною додаткової угоди №2 до Договору оренди земельної ділянки №2/5-1/77-ОР, зареєстрованого у Державному реєстрі земель 14.07.2005 за №04.05.303.00103. ПАТ "Укрнафта" в свою чергу подала зустрічний позов про визнання припиненим 12.11.2017 вказаного договору оренди.
05.07.2018 Господарський суд Івано-Франківської області ухвалив рішення, яке набрало законної сили 12.11.2018 відповідно до постанови Західного апеляційного господарського суду, яким у позові та зустрічному позові відмовив.
Підставою для відмови став факт встановлення судом обставин, що свідчили про припинення договору оренди №2/5-1/77-ОР, зареєстрованого у Державному реєстрі земель 14.07.2005 за №04.05.303.00103 у зв"язку із закінченням строку, на який його було укладено, відповідно до умов п.29 Договору та приписів ст.31 Закону України "Про оренду землі".
Згідно приписів ч.4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вищенаведену норму закону, суд приймає рішення Господарського суду Івано-Франківської області 05.07.2018 у справі №910/23506/17 як доказ, що договірні відносини між сторонами відсутні.
Як стверджував позивач з 12.11.2017 і по цей час, ПАТ "Укрнафта" використовує у своїй господарській діяльності земельну ділянку площею 4,0643 га необхідну для здійснення господарської діяльності та обслуговування свердловин, які розміщені на ній. В зв"язку з чим, ПАТ "Укрнафта" неодноразово зверталось до Долинської міської ради з проханням надати дозвіл на поділ земельної ділянки площею 21,0715 га та надання дозволу на розробку технічної документації на земельну ділянку площею 12,7991 га (згідно з уточненнями 4,0643 га), для подальшого укладення договору оренди земельної ділянки меншої площі. В підтвердження цього факту приєднав до матеріалів справи листи, направлені на адресу відповідача з відмітками про їх отримання.
Відповідач не приймав жодних рішень з цього питання, що підтверджується приєднаними до матеріалів справи листами відповідача.
23.04.2021 позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір оренди на меншу за площею земельну ділянку, що підтверджується листом №35, до якого долучений проект договору. Відповідно до проекту договору оренди земельної ділянки, його дія відповідно до ч.3 ст. 631 ЦК України, застосовується з 01.01.2019 до правовідносин, які виникли між сторонами щодо використання орендарем земельної ділянки для розміщення та обслуговування 10-ти діючих свердловин.
11.05.2021 Долинська міська рада направила на адресу позивача лист №18/05-17/1579, відповідно до якого відмовилась від укладення договору оренди та повернула вказаний договір без підпису. Як вбачається із вказаного листа, підставами для відмови в укладенні договору стали: відсутність сформованої земельної ділянки меншої площі та рішення про передачу в оренду земельної ділянки, яку запропонував позивач.
Позивач вважає, що відповідач своїми рішеннями, діями та бездіяльністю порушує його право мати правовстановлюючий документ на право користування земельною ділянкою необхідною для розміщення та обслуговування діючих 10-ти свердловин, у зв"язку з чим звернувся в суд за захистом порушеного права з позовом про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 4,0643 га.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
За змістом статті 14 Конституції України, з якою кореспондуються приписи частин першої, другої статті 373 Цивільного кодексу України та статті 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Згідно із частинами першою - третьою статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Частинами першою, другою статті 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
За змістом статті 144 Конституції України, статей 12, 122 Земельного кодексу України до повноважень, зокрема міських рад, належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до абзацу першого частини першої та частини другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
При цьому частиною першою статті 93 Земельного кодексу України, приписи якої кореспондуються зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі", визначено, що засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, є правом оренди земельної ділянки.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (за змістом частини дев'ятої статті 93 Земельного кодексу України та частини першої статті 2 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено статтею 124 Земельного кодексу України, за змістом частини першої якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.
Частиною першою статті 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125 Земельного кодексу України ).
Разом з тим, згідно з частиною другою статті 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
З наведеного вбачається, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Тобто прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є необхідною умовою для передачі такої земельної ділянки в оренду.
Отже, відсутність рішення Долинської міської ради про передачу позивачеві в оренду земельної ділянки для розміщення та обслуговування свердловин, тобто волевиявлення орендодавця на виникнення орендних земельних правовідносин, виключає можливість передачі цієї земельної ділянки в користування ПАТ "Укрнафта" шляхом укладення з ним відповідного договору оренди.
Відповідно до п.3 ч.4 ст.238 ГПК України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Щодо інших аргументів сторін суд зазначає, що вони були досліджені та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010).
Висновок суду.
На підставі викладеного, враховуючи положення частини першої статті 124 Земельного кодексу України, суд зазначає що зобов'язання Долинської міської ради щодо укладення договору оренди спірної земельної ділянки без наявності волевиявлення у формі рішення є втручанням суду у виключну компетенцію органу місцевого самоврядування як розпорядника земель територіальної громади.
Відтак в позові належить відмовити.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За поданий позов позивач сплатив судовий збір в сумі 2270 грн 00 коп, що підтверджується платіжним дорученням №205 від 30.04.2021 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи відмову в позові, судовий збір в сумі 2270 грн 00 коп, суд покладає на позивача.
Керуючись ст. 8, 124 Конституції України, статтями 2, 86, 129, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
в позові Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Долинської міської ради Івано-Франківської області про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 4,0643 га, що є частиною із земельної ділянки площею 21,0715 га кадастровий номер 2622010100:01:029:0001 для розміщення та обслуговування 10-ти діючих свердловин: №680, №108, №246, №292, №660, №250, №360, №291, №305, №40 відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 11.10.2021
Суддя Т. В. Максимів