вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
30.09.2021м. ДніпроСправа № 904/408/21
за позовом Кам'янської міської ради Дніпропетровської області, м. Кам'яньке, Дніпропетровська область
до Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м. Кам'яньке, Дніпропетровська область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки 228,6753 га
Суддя Золотарьова Я.С.
Секретар судового засідання Волювач М.В.
Представники:
від позивача: Змітріченко Ю.П. дов. № 01/1-13/0/1397 вих від 18.12.20 представник
від відповідача: Шаверін Д.С. дов. 51/016-юр від 28.12.20 адвокат
Кам'янська міська рада Дніпропетровської області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" та просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки № 12999 від 15.12.2014, яка розташована за адресою: вулиця Горобця С.Х., 1, м. Кам'янське, загальна площа 228,6756 га, кадастровий номер 1210400000:03:036:0258, для розміщення виробничого комплексу, укладеного між позивачем та відповідачем у запропонованій позивачем редакції.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 24.02.2021.
Представник відповідача 22.02.2021 подав клопотання, в якому просив суд зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 160/1936/21.
Представник відповідача 22.02.2021 подав відзив на позовну заяву.
Акціонерне товариство "ДніпроАЗОТ" 23.02.2021 звернулося до суду із зустрічною позовною заявою до Кам'янської міської ради Дніпропетровської області, в якій просило суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки № 12999 від 15.12.2014, який укладено між Кам'янською міською радою та Акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" (земельна ділянка площею 228,6753 га, кадастровий номер 1210400000:03:036:0258, для розміщення виробничого комплексу) виклавши п. 4.1 в запропонованій позивачем редакції.
Протокольною ухвалою від 24.02.2021 оголошено перерву на 17.03.2021.
Представник позивача 16.03.2021 подав заперечення на клопотання про зупинення провадження.
Представник позивача 16.03.2021 подав відповідь на відзив.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2021 повернуто зустрічну позовну заяву Акціонерному товариству "ДніпроАЗОТ".
Протокольною ухвалою від 17.03.2021 оголошено перерву на 31.03.2021.
Представник відповідача 29.03.2021 подав заперечення на відповідь на відзив.
Протокольною ухвалою від 31.03.2021 оголошено перерву на 20.04.2021.
Представник відповідача 14.04.2021 подав клопотання, в якому просив суд зупинити провадження у справі до моменту розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду від 17.03.2021.
Протокольною ухвалою від 20.04.2021 оголошено перерву на 11.05.2021.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.05.2021 зупинено провадження у справі № 904/408/21 до повернення матеріалів вказаної справи до господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.2021 поновлено провадження у справі, призначено підготовче засідання на 15.06.2021.
До Господарського суду Дніпропетровської області 11.06.2021 надійшов запит Центрального апеляційного господарського суду про витребування матеріалів справи для подальшого направлення до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.06.2021 зупинено провадження у справі № 904/408/21 до повернення матеріалів вказаної справи до Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.08.2021 поновлено провадження у справі, призначено підготовче засідання на 17.08.2021.
Представник відповідача 17.08.2021 подав письмові пояснення.
Представник відповідача 17.08.2021 подав до суду клопотання, в якому просив суд зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 160/279/21.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.2021 відкладено підготовче засідання на 01.09.2021.
Представник позивача 01.09.2021 подав до суду заперечення щодо клопотання про зупинення провадження у справі.
Представник позивача 01.09.2021 подав до суду клопотання, в якому просив суд зупинити провадження у справі до ухвалення Верховним судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі № 160/17179/20.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.09.2021 у задоволенні клопотання Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області про зупинення провадження у справі відмовлено. Закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 22.09.2021.
Представник позивача 16.09.2021 подав до суду заяву про відвід судді Золотарьової Я.С.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.09.2021 заявлений Кам'янською міською Радою Дніпропетровської області відвід судді Золотарьовій Я.С. по справі № 904/408/21 визнано необґрунтованим. Матеріали справи № 904/408/21 передано для вирішення питання щодо розгляду заяви про відвід судді Золотарьовій Я.С., складом суду, який визначається у порядку статті 32 Господарського процесуального кодексу України.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Дніпропетровської області від 20.09.2021 № 1382 призначено повторний автоматизований розподіл матеріалів справи для розгляду заяви про відвід судді Золотарьової Я.С.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 20.09.2021 справу №904/408/21 передано судді Рудь І.А. для вирішення питання про відвід.
Ухвалою господарського суду дніпропетровської області від 21.09.2021 відмовлено у задоволенні заяви Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про відвід судді Золотарьової Я.С. від розгляду справи №904/408/21.
Представник позивача 22.09.2021 подав до суду клопотання, в якому просив суд поновити процесуальний строк для надання додаткових доказів.
У судовому засіданні 22.09.2021 розпочато розгляд справи по суті.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 22.09.2021 у задоволенні клопотання Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про продовження процесуального строку для надання додаткових доказів відмовлено.
Протокольною ухвалою від 22.09.2021 оголошено перерву на 30.09.2021.
Представник позивача 30.09.2021 подав клопотання, в якому просив суд зупинити провадження у справі до вирішення Центральним апеляційним господарським судом апеляційної скарги на ухвалу від 22.09.2021 про відмову у поновленні процесуального строку.
Розглянувши клопотання позивача про зупинення провадження у справі, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку, зокрема, об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до частини 3 статті 195 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 частини першої статті 227 та пунктом 1 частини першої статті 228 цього Кодексу.
Відтак, під час розгляду справи по суті не може бути зупинено провадження у справі з підстав, передбачених пунктом 5 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України. Тому, суд не вбачає підстава для задоволення клопотання позивача.
У судовому засіданні 30.09.2021 продовжено розгляд справи по суті: заслухано виступи позивача та відповідача, встановлено обставини справи та досліджено докази, наявні у матеріалах справи. Під час судових дебатів позивач просив позов задовольнити з підстав, викладених у заявах по суті, відповідач просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у заявах по суті.
У судовому засіданні 30.09.2021 у нарадчій кімнаті ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням вступної та резолютивної частини.
Позиція позивача, викладена у позові
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем прийнято рішення № 1975-44VII від 09.07.2020 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020» та рішення № 41-03/VIII від 18.12.2020 «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», яким впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69 грн та введено в дію з 01.01.2021.
Вказані рішення на думку позивача є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 12999 від 15.12.2014, який був укладений між позивачем та відповідачем, а саме до пунктів 2.2 та 4.1 в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 23.04.2014 становить 717 651 693,99 грн. Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 21 529 550,82 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», с. 288 Податкового Кодексу України».
Позиція відповідача, викладена у відзиві
Відповідач зазначає, що рішення № 1975-44/VIІ від 09.07.2020 є регуляторним актом.
В той же час, всупереч статті 7 Закону № 1160-ІV від 11.09.2003 вказаний регуляторний акт не був затверджений планом діяльності Кам'янської міської ради з підготовки проекту регуляторних актів на 2020-й календарний рік у строк не пізніше 15 грудня 2019-го року.
Також, згідно статті 7 Закону № 1160-ІV від 11.09.2003, план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів, що не було дотримано у цьому випадку.
Із Рішення № 1975-44/VIІ від 09.07.2020, із змістом якого АТ «ДНШРОАЗОТ» ознайомилось після отримання 13.01.2021 листа Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, вбачається, що всупереч статті 34 Закону № 1160-ІV від 11.09.2003, проект Рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 було подано для затвердження без аналізу регуляторного впливу, виконаного із застосування Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, а також без експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту та пропозицій уповноваженого органу та без висновків відповідальної постійної комісії про відповідність проекту регуляторного акту вимогам статей 4 та 8 цього Закону.
Відповідач вказує, що Рішення № 1975-44/VIІ від 09.07.2020 не могло бути прийнято, оскільки був відсутній аналіз регуляторного впливу та проект регуляторного акту, зокрема технічна документація з нормативної грошової оцінки, а відповідача позбавлено можливості надати зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акту.
Відповідач вважає, що рішення Кам'янської міської ради № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 є незаконним. Відповідно незаконним також є рішення № 41-03/VIII від 18.12.2020 про впровадження незаконного рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020.
Позиція позивача, викладена у відповіді на відзив
Позивач зазначає, що станом на час подання позову рішення Кам'янської міської ради № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 та № 41-03/VIII від 18.12.2020 у встановленому законом порядку незаконними (нечинними) не визнані, тому є чинними та обов'язковими для виконання.
Позиція відповідача, викладена у запереченнях та письмових поясненнях
Відповідач зазначає, що Третім апеляційним адміністративним судом прийнято постанову від 29.06.2021 у справі № 160/17179/20, якою рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020» визнано протиправним та нечинним.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
Між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Кам'янська міська рада Дніпропетровської області (орендодавець) та Акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки № 12999 від 15.12.2014 (т. 1 арк.с.11).
Відповідно до пункту 1.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. С.Х. Горобця, 1, м. Дніпродзержинськ, кадастровий номер 1210400000:03:036:0258, згідно с планом земельної ділянки, що додається.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 15.12.2014 (т.1 арк.с.13) відповідачу було передано об'єкт оренди згідно пункту 1.1 договору.
Згідно пункту 2.1 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 228,6753 га для розміщення виробничого комплексу.
Пунктом 2.2 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 23.09.2014 становить 717 651 693,99 грн.
Договір укладається строком до 29.08.2024 (пункт 3.1 договору).
Відповідно до пункту 4.1 договору, орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 21 529 550,82 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», статті 288 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 4.4 договору розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Кам'янська міська рада Дніпропетровської області (орендодавець) та Акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" (орендар) було укладено додаткову угоду № 7835 від 04.11.2016 до договору оренди земельної ділянки № 12999 від 15.12.2014 (т. 1 арк.с.14), якою сторони внесли зміни до пунктів 2.2 та 4.1 договору в такій редакції:
« 2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 13.10.2016 становить 1 284 596 532,24 грн.
4.1 Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 44 960 878,63 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», від 30.09.2016 № 349-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами», статті 288 Податкового кодексу України.».
Відповідно до пункту 9.6.14 договору, у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок земельного податку, орендної плати орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта зобов'язаний звернутись до орендодавця із заявкою про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для підписання зі своєї сторони додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та подати нову декларацію до податкових органів у порядку, визначеному чинним законодавством.
Кам'янською міською радою 22.06.2018 прийнято рішення № 1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», яким установлена на території міста ставка земельного податку та розмір орендної плати за землю, відповідно до якого річний розмір орендної плати за користування юридичними особами земельними ділянками для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості становить 4% від нормативної грошової оцінки (т.1 арк.с.30).
Кам'янською міською радою 09.07.2020 прийнято рішення № 1975-44/VII, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.
Згідно з вищезазначеним рішенням Кам'янською міською радою 18.12.2020 було прийнято рішення № 41-03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020» яким, зокрема, вирішено таке:
1. Впровадити нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1м2 в розмірі 461,69 грн. та ввести в дію з 01.01.2021.
2. Застосувати сукупний (добуток) коефіцієнт Км3, який дорівнює 1, для земельних ділянок, що входять до економіко-планувальних зон №№16, 67, 68, 69, 73, 74, 89, на яких розташовані підприємства, що є основними джерелами забруднення атмосферного повітря.
3. Після введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське з 01.01.2021 вважати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська» (зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями міської ради від 26.12.2014 №1168-58/VI, від 08.07.2015 №1339-64/VI, від 30.09.2016 №349-10/VIІ, від 24.02.2017 №621-14/VIІ).
5. Орендарям привести договори оренди земельних ділянок у відповідність
до цього рішення, звернувшись до департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради (т.1 арк.с.37).
Позивач просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди, виклавши їх у такій редакції:
"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 1 786 365 708,54 грн."
"4.1. Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 71 454 628,34 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/УН «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», від 22.06.2018 №1105-25/УІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», від 09.07.2020 №1975-44/УІІ «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», від 18.12.2020 № 41-03/УШ «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».
Не погодившись з вищезазначеними рішеннями позивача ПП фірма «Бомонд» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янської міської ради, в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 у справі № 160/17179/20 у задоволенні позову відмовлено. Вказане рішення було оскаржено ПП фірма «Бомонд» до апеляційного суду.
Третім апеляційним адміністративним судом 29.06.2021 було прийнято постанову у справі № 160/17179/20, якою апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма «Бомонд» задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову. Рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 визнано протиправним та нечинним».
Спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою відповідача внести зміни до договору оренди землі.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 1 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини оренди землі.
Щодо підстав внесення змін до договору
Частинами 1 - 4 статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Позивач просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди, виклавши їх у такій редакції:
"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 1 786 365 708,54 грн."
"4.1. Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 71 454 628,34 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/УН «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», від 22.06.2018 №1105-25/УІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», від 09.07.2020 №1975-44/УІІ «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», від 18.12.2020 № 41-03/УШ «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».
Відтак, сторони не досягли згоди щодо внесення змін до договору, тому заінтересована сторона передала цей спір на вирішення суду.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини 1 та 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі").
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, зокрема, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Відтак, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відтак, за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.
Кам'янською міською радою 09.07.2020 прийнято рішення № 1975-44/VII, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.
Кам'янською міською радою 18.12.2020 прийнято рішення № 41-03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», яким впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69 грн та введено в дію з 01.01.2021.
Не погодившись з вищезазначеними рішеннями позивача ПП фірма «Бомонд» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янської міської ради, в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 у справі № 160/17179/20 у задоволенні позову відмовлено. Вказане рішення було оскаржено ПП фірма «Бомонд» до апеляційного суду.
Третім апеляційним адміністративним судом 29.06.2021 було прийнято постанову у справі № 160/17179/20, якою апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма «Бомонд» задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову. Рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 визнано протиправним та нечинним».
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі № 160/17179/20 встановлено таке:
« 09.07.2020 на 44 сесії VII скликання Кам'янської міської ради прийнято рішення №1975-44/VII Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.
Пунктом 1 Рішення міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.
Пунктом 2 Рішення міська рада вирішила установити, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021.
Вказане рішення оскаржено позивачем у судовому порядку з підстав порушення процедури його прийняття.
Суд апеляційної інстанції вважає, що оскаржуване рішення відповідача «Про затвердження матеріалів технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок» є нормативно-правовим регуляторним актом, оскільки прийняте уповноваженим органом суб'єкта владних повноважень, змінює норми права, поширюється на невизначене коло осіб (платників податку з плати за землю, коло яких не є конкретно визначеним) та спрямована на правове регулювання адміністративних відносин між регуляторним органом та іншими суб'єктами господарювання, також оскаржене рішення розраховано на довгострокове та неодноразове застосування.
Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР визначено, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію, а також відповідно до Закону № 1160-IV ці рішення є регуляторними актами, приймаються з урахуванням вимог цього ж закону.
Згідно зі статтею 9 Закону № 1160-IV кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.
Так, згідно з частиною другою статті 13 цього Закону повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Відповідно до вимог статті 36 Закону № 1160-IV регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.
У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.
У спірному випадку встановлено та фактично не заперечувалось відповідачем те, що Кам'янською міською радою не було повідомлено про оприлюднення проекту оскаржуваного рішення та не оприлюднено у встановленому порядку та визначеними засобами проект вказаного регуляторного акту. Також відповідачем не було підготовлено та не оприлюднено відповідний аналіз регуляторного впливу.
Таким чином, оскільки встановлені обставини справи свідчать про порушення відповідачем процедури прийняття регуляторного акту, то наявні правові підстави для визнання такого рішення органу місцевого самоврядування протиправним та нечинним.
З цих підстав суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позову.».
Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, не підлягають доказуванню у цій справі обставини, встановлені постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі № 160/17179/20 та не підлягає доказуванню факт визнання протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».
Згідно частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII, яке було підставою для прийняття рішення Кам'янською міською радою № 41-03/VIII від 18.12.2020, визнано судом протиправним та нечинним, тому суд не вбачає підстави для внесення змін до спірного договору, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір у розмірі 2 270,00 грн слід залишити за позивачем.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У задоволенні позову Кам'янської міської ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, 2; ідентифікаційний код 24604168) до Акціонерного товариства «ДніпроАЗОТ» (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. М.Х. Горобця, 1; ідентифікаційний код 05761620) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки 228,6753 га - відмовити повністю.
Судовий збір у розмірі 2 270,00 грн залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Повний текст складено 11.10.2021
Суддя Я.С. Золотарьова