01 жовтня 2021 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі судді - Галінської В.В.
секретар судового засідання - Калетинець Т.В.
справа № 569/19152/21,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Коростенське районне управління поліції ГУНП в Житомирській області ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області про скасування постанови ,-
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області із позовом до Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 829736 від 11 вересня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 6 ст. 121 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 11 вересня 2021 року старшим лейтенантом поліції Коростенського РУП Алексеєнко Дмитром Олександровичем відносно ОСОБА_1 винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №829736. У постанові вказано, що ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Мерседес Бенс д.н.з. НОМЕР_1 , 11.09.2021 року о 20 год. 15 хв. в місті Коростень по вулиці С.Кемського, 5, не горіла лампа лівого заднього габариту, лівий задній стоп-сигнал та не достатньо освітлювався задній державний номерний знак в темну пору доби, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.6 ст.121 (2.9 в), ч.1 ст.121 (31.6.), ч.1 ст.121 (31.п.9). Вказує, що при виїзді в дорогу його автомобіль був справний. Про це він безпосередньо вказав в самій постанові. Автомобіль, яким він керував, жодних технічних несправностей не мав, всі габарити та стоп-сигнали горіли.
Ухвалою суду від 21 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами розгляду позовного провадження окремих категорій термінових адміністративних справ відповідно до ст.ст. 268, 269 КАС України у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 01 жовтня 2021 року, визначено відповідачу строк в 2 (два) дні для подання відзиву, з дня вручення цієї ухвали.
В судове засідання представник позивача подав клопотання, в якому просив справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Ухвалу про відкриття провадження та копію позовної заяви з додатками, відповідачем отримано 28 вересня 2021 року, проте станом на день винесення даного рішення, відзив на позов до суду не надійшов.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з"ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об"єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, 11 вересня 2021 року старшим лейтенантом поліції Коростенського РУП Алексеєнко Дмитром Олександровичем винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №829736 від 11 вересня 2021 року відповідно до якої постановлено застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн., у зв"язку зі скоєнням адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч. 1,6 ст. 121 КУпАП.
Також в постанові вказано, що ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Мерседес Бенс д.н.з. НОМЕР_1 , 11.09.2021 року о 20 год. 15 хв. в місті Коростень по вулиці С.Кемського, 5, не горіла лампа лівого заднього габариту, лівий задній стоп-сигнал та не достатньо освітлювався задній державний номерний знак в темну пору доби, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.6 ст.121 (2.9 в), ч.1 ст.121 (31.6.), ч.1 ст.121 (31.п.9).
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів , що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей та документів, а також іншими документами.
Суд звертає увагу, що ст. 251 КУпАП покладає обов"язок щодо збирання доказів на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб"єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Дії суб"єкта владних повноважень щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності при відсутності належних, допустимих та достатніх доказів, які б підтверджували наявність чи відсутність події адміністративного правопорушення і винність особи у його вчиненні, не можуть вважатися правомірними та не кореспондуються із принципом презумпції невинуватості, який закріплений у ст.62 Конституції України.
При цьому, відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Разом із тим, доказування вини особи, яка притягується до юридичної відповідальності є забезпеченням принципу змагальної процедури.
Основним і первинним предметом доказування справ про адміністративні правопорушення є встановлення уповноваженим органом (посадовою особою) наявності сукупності ознак складу адміністративного правопорушення, у тому числі вини особи в учиненому нею діянні, фактів, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини", суди України, при розгляді справ, застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї, а також практику Європейського суду - як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справі Allenet de Ribemont v. France (скарга №15175/89, постанова від 10.02.1995 року) підкреслює, що принцип презумпції невинуватості порушується, "якщо суд оголосить обвинуваченого винним, коли його вина не була попередньо доведена".
У справі Barbera, Messeque and Jabardo v. Spain (скарга №10590/83 від 06 грудня 1988 року) Європейський суд з прав людини зазначив, що докази, покладені в основі висновку суду про винність обвинуваченого, мають відповідати як вимогам достатності, так і переконливості.
Обов"язок дотримання принципу презумпції невинуватості відноситься не тільки до судових органів, але й до інших державних установ, таких як поліція (справа Daktaras v. Lithuania, скарга №42095/98).
Європейський суд з прав людини у справі Salabiaku v. France (скарга №10519/83) встановив, що тягар доведення вини покладається на обвинувачення і будь-які сумніви повинні бути на користь обвинуваченого. З метою судового переслідування, необхідно приєднати до справи достатньо доказів для засудження обвинуваченого.
Правова природа адміністративної відповідальності по своїй суті аналогічна кримінальній, оскільки також є публічною, пов'язана із застосування державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, включаючи позбавлення волі.
У справі Надточій проти України (скарга №7460/03) Європейський суд з прав людини зазначив, що Уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу про адміністративні правопорушення (п.21 рішення).
В рішенні від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов до висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (п.4.1).
В рекомендації №R (91)1 Комітету Міністрів Ради Європи Державам-Членам стосовно адміністративних санкцій, одним із принципів застосування адміністративних стягнень є покладення обов'язку забезпечення доказів на адміністративний орган влади (принцип 7).
Зазначені принципи і положення Закону при вчиненні дій і прийнятті рішення щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності забезпечені дотриманням не були.
Доказів, які б спростовували твердження позивача про неправомірність дій поліцейського, як суб"єкта владних повноважень, який відповідно до вимог КАС України зобов"язаний доводити правомірність власних дій, суду надано не було.
Сама постанова серії БАА № 829736 від 11 вересня 2021 pоку не є безумовним доказом скоєння позивачем 11 вересня 2021 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1,6 ст. 121 КУпАП.
Позивач свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнає, а докази в підтвердження обставин, викладених в постанові в справі про адміністративне правопорушення відсутні, можливий факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1,6 ст.121 КУпАП взагалі не зафіксовано, а будь-які інші докази про таке у справі відсутні.
Враховуючи, що відповідачем не було надано доказів на підставі яких інспектор поліції 11 вересня 2021 року встановив наявність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1,6 ст.121 КУпАП (за обставин викладених у винесеній ним постанові), винність ОСОБА_1 у його вчиненні, а отже за таких обставин постанова в справі про адміністративне правопорушення серії БАА №829736 від 11 вересня 2021 pоку є такою, що підлягає скасуванню із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
Згідно із ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема скасувати рішення суб"єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 72-77, 90, 241-243, 245, 246, 250, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області про скасування постанови - задовольнити повністю.
Скасувати постанову старшого лейтенанта поліції Коростенського РУП Алексеєнка Дмитра Олександровича про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 829736 від 11 вересня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 6 ст. 121 КУпАП, а провадження у справі про адміністравтине правопорушення закрити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони по справі:
позивач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
відповідач: Коростенське районне управління поліції ГУНП в Житомирській області, Житомирська область, м.Коростень, вул.Грушевського, 5.
Повне судове рішення складене 01 жовтня 2021 року.
Суддя -