Справа № 420/13825/21
08 жовтня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
розглянувши в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комісії при Президенті України з питань громадянства (вул. Банкова, 11, м. Київ-220, 01220), Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород (вул. Банкова, 11, м. Київ-220, 01220) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії при Президенті України з питань громадянства, Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород та Комісії при Президенті України з питань громадянства у вирішенні питання про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов'язати Департамент з питань громадянства, помилування, державних нагород розглянути та передати до Комісії при Президенті України з питань громадянства матеріали заяви про прийняття до громадянства України, громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов'язати Комісію при Президенті України з погань громадянства, прийняти рішення про внесення пропозиції Президенту України щодо задоволення заяви про прийняття до громадянства України, громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має законне право на отримання громадянства України, має родину, працює, є платником податків. Однак з квітня 2020 року матеріали його справи знаходяться на попередньому опрацюванні. Незважаючи на те, що загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження, його заява розглядається з 2019 року. Тобто з грубим порушенням строків розгляду заяви про надання громадянства України.
Згідно листа Державної міграційної служби України,матеріали справи про прийняття ОСОБА_1 до громадянства України було 23.11.2020 року надіслано на розгляд до Комісії при Президенті України з питань громадянства для прийняття рішення. Державним органом було зазначено, що матеріали справи про прийняття до громадянства знаходяться на розгляді в Комісії при Президенті України з питань громадянства, однак будь-якої відповіді або рішення про розгляд документів, відмову у розгляді документів з Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород чи Комісії при Президенті України з питань громадянства, протягом всього часу знаходження документів в Офісі Президента України, до позивача не надходило, в чому і полягає протиправна бездіяльність відповідачів.
Позивач вважає, що порушення строків розгляду заяви про прийняття до громадянства України є протиправною бездіяльністю Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород та Комісії при Президенті України з питань громадянства.
Ухвалою суду від 09.08.2021 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
21.09.2021 року від до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги позивача є повністю необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на те, що матеріали щодо прийняття до громадянства України ОСОБА_1 надійшли до управління з питань громадянства Департаменту 15 грудня 2020 року. Відтак річний строк розгляду матеріалів про прийняття до громадянства України, встановлений Порядком, не порушено.
Додатково зазначено, що листом Департаменту з питань звернень громадян від 22 липня 2021 року № 22/1-09/3268 надано відповідь на запит позивача, в якому позивача поінформовано, що його матеріали перебувають на попередньому опрацюванні відповідно до пункту 110 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215.
23.09.2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій додатково зазначено, що матеріали знаходяться на попередньому опрацюванні вже протягом 5 (п'яти) місяців, що також вказує про навмисне затягування розгляду матеріалів справи. Позивач до теперішнього часу не отримав від відповідача результатів розгляду його матеріалів справи, що також говорить про протиправну бездіяльність відповідача. До відзиву відповідачем не надано будь-яких доказів про проведення дій Офісом Президента України щодо розгляду матеріалів справи про прийняття до громадянства України позивача. Позивач зазначає, що Комісія при Президентові України з питань громадянства навмисно, протиправно не надає документи на підпис Президенту України про прийняття до громадянства України
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі №420/1963/20 ДМС України 23.11.2020 року було затверджено висновок про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 та направлено документи щодо ОСОБА_1 для подальшого розгляду та передачі до комісії при Президентові України з питань громадянства для прийняття рішення.
Матеріали щодо прийняття до громадянства України ОСОБА_1 надійшли до управління з питань громадянства Департаменту 15 грудня 2020 року.
Позивач неодноразово звертався до Офісу Президента України щодо розгляду його матеріалів.
Листами від 27.04.2021 року та 22.07.2021 року позивача повідомлено, що його матеріали перебувають на попередньому опрацюванні відповідно до пункту 110 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб врегульовано Законом України "Про громадянство України".
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про громадянство України" передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України, а частиною 2 цієї статті визначено умови прийняття до громадянства України.
Згідно з ст. 22 Закону України "Про громадянство України", Президент України: 1) приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України; 2) визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень; 3) затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про громадянство України", комісія при Президентові України з питань громадянства: 1) розглядає заяви про прийняття до громадянства України, вихід з громадянства України та подання про втрату громадянства України і вносить пропозиції Президенту України щодо задоволення цих заяв та подань; 2) повертає документи про прийняття до громадянства України чи про вихід з громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства або Міністерству закордонних справ України для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України; 3) контролює виконання рішень, прийнятих Президентом України з питань громадянства.
Указом Президента України від 27.03.2001 р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" затверджено Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства ( далі - Положення) та Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок).
Пунктами 1, 2 Положення передбачено, що Комісія при Президентові України з питань громадянства (далі - Комісія) є допоміжним органом при Президентові України, утвореним відповідно до Закону України "Про громадянство України". Комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про громадянство України", іншими законами, міжнародними договорами України з питань громадянства, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням.
Згідно з п.3 Положення основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про прийняття до громадянства України, про вихід із громадянства України, подань про втрату громадянства України, документів про припинення громадянства України з підстав, передбачених міжнародними договорами України, внесення пропозицій Президентові України з цих питань; здійснення контролю за виконанням рішень з питань громадянства, прийнятих Президентом України; участь у підготовці проектів законів, інших нормативно-правових актів про громадянство, внесення відповідних пропозицій Президентові України; вивчення і узагальнення практики виконання законодавства України про громадянство, внесення пропозицій Президентові України щодо його вдосконалення та поліпшення діяльності органів виконавчої влади, пов'язаної з реалізацією законодавства про громадянство; вивчення і узагальнення міжнародно-правових актів з питань громадянства, законодавства про громадянство інших держав та практики його реалізації.
Відповідно до п.4 Положення, Комісія для виконання покладених на неї завдань має право: повертати заяви разом із доданими до них документами про прийняття до громадянства України, про вихід з громадянства України, подання про втрату громадянства України, документи про припинення громадянства України з підстав, передбачених міжнародними договорами України, Державній міграційній службі України або Міністерству закордонних справ України для оформлення їх відповідно до вимог законодавства України.
Пунктом 7 Положення встановлено, що попереднє опрацювання та підготовка на розгляд Комісії матеріалів з питань громадянства здійснюються відповідним структурним підрозділом Офісу Президента України.
Згідно з п.8 Положення, Комісія приймає рішення про внесення пропозицій Президентові України щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства України, про вихід із громадянства України, подань про втрату громадянства України, документів про припинення громадянства України з підстав, передбачених міжнародними договорами України, або про відсутність підстав для внесення пропозицій главі держави про задоволення таких заяв. У разі прийняття Комісією рішення про відсутність підстав для задоволення Президентом України таких заяв Комісія повертає відповідні документи до Державної міграційної служби України чи Міністерства закордонних справ України разом із копією прийнятого рішення.
Згідно з п. 1 Порядку, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
Заяви з питань громадянства оформлюються: про прийняття до громадянства України та про вихід з громадянства України - на ім'я Президента України. Заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником (п.п.2, 3 Порядку).
Відповідно до п.4 Порядку заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
Підрозділ IV розділу IV Порядку, визначає порядок розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства України, рішення за якими приймає Президент України
Згідно з п. 101 Порядку, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Відповідно до п. 103 Порядку, державна міграційна служба України перевіряє: відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України; підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України; відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження через територіальний орган Державної міграційної служби України повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається, Державна міграційна служба України затверджує висновок територіального органу Державної міграційної служби України про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.
Пунктом 105 Порядку визначено, що загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства, рішення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження. Загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати шість місяців з дня їх надходження.
Підрозділ VІ розділу IV Порядку, визначає порядок розгляду заяв і подань з питань громадянства Комісією при Президентові України з питань громадянства.
Відповідно до п. 110 Порядку, попереднє опрацювання та підготовку матеріалів з питань громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства здійснює відповідний структурний підрозділ Офісу Президента України.
Якщо під час попереднього опрацювання та розгляду матеріалів з питань громадянства України буде встановлено, що подані заявником документи про прийняття до громадянства України чи про вихід із громадянства України або подання, затверджені Державною міграційною службою України чи Міністерством закордонних справ України, про втрату громадянства України та додані до них необхідні документи, або документи про припинення громадянства України за підставами, передбаченими міжнародними договорами України, не оформлені відповідно до вимог законодавства України та міжнародних договорів України з питань громадянства, такі заяви, подання та документи повертаються відповідним структурним підрозділом Офісу Президента України відповідно до Державної міграційної служби України чи Міністерства закордонних справ України для доопрацювання та усунення недоліків.
Згідно з п. 112 Порядку, загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Загальний строк розгляду заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати дев'яти місяців з дня їх надходження.
Пунктом 113 Порядку встановлено, що рішення про прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України приймає Президент України. Прийняття до громадянства України або припинення громадянства України здійснюється шляхом видання указів Президента України.
Суд зазначає, що процес набуття громадянства України складається з декількох етапів, початковим - є подання особою заяви про прийняття до громадянства України до відповідного територіального органу ДМС за місцем проживання особи, а кінцевим - прийняття Президентом України рішення про прийняття особи до громадянства України.
Прийняттю Президентом України відповідного рішення передує опрацювання документів відповідним структурним підрозділом Офісу Президента України, який здійснює підготовку матеріалів на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, до повноважень якої входить розгляд заяви про прийняття до громадянства України, внесення пропозиції Президенту України щодо задоволення такої заяви, повернення документи про прийняття до громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Судом встановлено, що матеріали щодо прийняття до громадянства України ОСОБА_1 надійшли до управління з питань громадянства Департаменту 15 грудня 2020 року.
Доводи позивача з приводу порушення річного строку розгляду матеріалів про прийняття до громадянства України суд вважає безпідставними, так як матеріали справи щодо позивача надійшли на розгляд 15.12.2020 року, у зв'язку із чим строк їх розгляду не порушено.
Відповідно до п. 112 Порядку, загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження.
Фраза "з дня надходження заяви до територіального підрозділу ДМС України" у п. 112 Порядку відсутня.
Натомість слово "Загальний", зазначене не лише у п. 112 Порядку, а й у п. 105 Порядку, яким передбачено, що загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства, рішення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження.
Тобто, підрозділи IV та розділи VI розділу IV Порядку визначають різні строки для різних органів щодо розгляду заяв про прийняття до громадянства України на різних етапах: не більше восьми місяців та не більше одного року, у зв'язку із чим, твердження представника позивача з приводу того, що заява має бути розглянута протягом року з дня її надходження до територіального підрозділу ДМС є помилковими.
Крім цього, суд зазначає про те, що Комісія при Президентові України з питань громадянства ще не розглядала матеріали про прийняття позивача до громадянства України.
При цьому жодних протиправних бездіяльності чи дій, ані щодо неприйняття рішення за заявою, ані щодо порушення строків розгляду заяви, по відношенню позивача, не вчинялось.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать до задоволення.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комісії при Президенті України з питань громадянства (вул. Банкова, 11, м. Київ-220, 01220), Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород (вул. Банкова, 11, м. Київ-220, 01220) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук
.