Постанова від 28.09.2021 по справі 521/11606/21

Справа №521/11606/21

Номер провадження 3/521/7317/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2021 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м.Одеси Поліщук І.О., за участю представника Одеської митниці Держмитслужби Кептене Д.А., представника особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 - адвоката Нєдова О.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Одеської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України; місце народження - Україна, Одеська область; приватний підприємець; місце проживання - АДРЕСА_1 ; закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 10.11.2015 р., орган, що видав 5101,

за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

14.04.2021 року о 19 годині 57 хвилин в зону митного контролю пункту пропуску «Рені - Джюрджюлешть» (авто) митного поста «Ізмаїльський» Одеської митниці Держмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», державний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Україна, під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який слідував з Болгарії до України.

Під час здійснення митних формальностей, згідно інформації, яка міститься в програмно-інформаційному комплексі „Інспектор”, було встановлено, що 24.11.2020 громадянин ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб комерційного призначення - вантажний автомобіль марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія, через пункт пропуску «Рені - Джюрджюлешть» (авто) митного поста «Ізмаїльський» Одеської митниці Держмитслужби, в митному режимі «тимчасове ввезення до 20 днів».

Однак, станом на 14.04.2021 року транспортний засіб марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія, за межі митної території України вивезеним не значиться та перебуває на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.

Згідно ст. 103 Митного кодексу «тимчасове ввезення» - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Статтею 108 МК України передбачено, що строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути вивезені за межі митної території України після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.

З урахуванням мети ввезення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення, особливостей транспортних операцій та інших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарів відповідно до частини першої цієї статті та/або транспортних засобів комерційного призначення відповідно до частини другої цієї статті за письмовою заявою власника цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення або уповноваженої ним особи може бути продовжений відповідним митним органом. У разі відмови у продовженні строку тимчасового ввезення митний орган зобов'язаний невідкладно письмово або в електронній формі повідомити особі, яка звернулася із заявою про продовження строку тимчасового ввезення, про причини та підстави такої відмови.

Якщо товари, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно вивезені за межі митної території України внаслідок накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил, перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється на час такого арешту (вилучення).

Якщо транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно вивезені за межі митної території України: внаслідок дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; у разі зберігання таких транспортних засобів під митним контролем (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі здійснення інших операцій з такими транспортними засобами у випадках, передбачених цим Кодексом (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил, перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється на час дії таких обставин, зберігання, арешту (вилучення) або здійснення таких операцій.

Статтею 112 МК України визначено, що митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у випадках, передбачених частиною третьою цієї статті.

В митниці Держмитслужби з метою продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу комерційного призначення - вантажного автомобіля марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія, громадянин ОСОБА_1 не звертався.

Документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, виданих компетентними органами (установами) та засвідчених в установленому порядку, громадянин ОСОБА_1 не надавав.

Відповідно до інформації, наявної в розділі “Заяви підприємств та осіб” програми АСМО “Інспектор”, станом на 14.04.2021 року громадянином ОСОБА_1 не було надано до митних органів України відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили чи протиправних дій третіх осіб, видані компетентними органами (установами) та засвідчені в установленому порядку.

Також була проведена перевірка згідно розділу “Автотранспортні засоби” бази даних ЄАІС, відповідно якої в базі даних ЄАІС відсутня інформація про оформлення транспортного засобу «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія, у будь-якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь-яких митних документів.

Таким чином, враховуючи вимоги Митного кодексу України та ЗУ №№ 2612-VIII від 08.11.2018 року, 2725-VIII від 16.05.2019 року, щодо змін до Митного кодексу України, громадянин ОСОБА_1 перевищив встановлений відповідно до ст. 380 Митного кодексу України строк перебування автомобіля марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія.

Відповідно, громадянин ОСОБА_1 перевищив встановлений ст.ст. 108 та 380 МК України строк тимчасового ввезення транспортного засобу комерційного призначення - вантажного автомобіля марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія, ввезеного на митну територію України в режимі «тимчасове ввезення до 20 днів», більше ніж на тридцять діб.

Опитаний за обставинами справи ОСОБА_1 на підставі ст. 63 Конституції України відмовився від надання пояснень.

Таким чином, в діях гр. України ОСОБА_1 , який не вивіз автомобіль марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія, за межі митної території України в установленні законодавством строки більше ніж на 30 діб, вбачаються ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України.

Згідно листа ТОВ «Експоцентр Одеса» від 05.05.2021 №0288-inf, вартість раніше ввезеного на митну територію України легкового автомобіля марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія, складає 250 000 гривень.

За даним фактом співробітниками Одеської митниці Держмитслужби відносно ОСОБА_1 було складено протокол №0473/50000/21 від 14.04.2021 року про порушення митних правил, передбачених ч.6 ст. 481 МК України.

24 вересня 2021 року представником особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 - адвокатом Нєдовим О.С. було подано клопотання про закриття провадження у справі про порушення митних правил у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбачених ч.6 ст.481 МК України. Клопотання обґрунтовано тим, що 14.04.2021 року Митною службою України було складено протокол про порушення митних правил № 0473/50000/21, щодо порушення ОСОБА_1 митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України. Частина 6 ст. 481 Митного кодексу України передбачає відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на мигну територію України більше ніж на тридцять діб. Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. У відповідності до вимог ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами. Згідно ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом. Частиною 6 статті 380 Митного кодексу України передбачено, іцо тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Відповідно до абзацу 2 п. 1 Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України», здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту. В пункті 97 Розділу XXI Митного кодексу України зазначено: Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України», митне оформлення транспортних засобів особистого користування, що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703 (крім транспортних засобів, що класифікуються за товарними підпозиціями 8703 10, 8703 40), 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 3 1 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, за умови сплати належних митних платежів з дотриманням особливостей, встановлених пунктом 77 підрозділу 2 та пунктом 36 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим Цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у суми шо дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту. Добровільна сплата коштів відповідно до пункту цього розділу звільняє фізичних осіб від добровільної сплати коштів, передбаченої абзацом другим цього пункту. Автор клопотання зазначає, що ОСОБА_1 було добровільно сплачено кошти, для звільнення від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 481 Митного кодексу України, в порядку встановленому Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України», що підтверджується платіжною квитанцією наданою разом із цим клопотанням. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Згідно ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил митний орган або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі. Таким чином, на думку автора клопотання, ОСОБА_1 виконані вимоги та передумови, виконання яких відповідно до Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» від 15.04.2021, що звільняє від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 481 МК України, а отже, автор клопотання вважає, що справа про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, в зв'зку з чим і звернувся до суду з відповідним клопотанням.

Представник особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 - адвокат Нєдов О.С. у судовому засіданні підтримав подане ним 24 вересня 2021 року клопотання про звільнення особи від адміністративної відповідальності. Вказав, що ОСОБА_1 добровільно сплачено до держаного бюджету кошти в сумі 8 500,00 грн та має намір вивезти та повністю виконати вимоги, передбачені п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

В судовому засіданні представник Одеської митниці Держмитслужби підтримав обставини викладені в протоколі в повному обсязі, зазначив, що вина ОСОБА_1 , підтверджується зібраними у справі доказами та просив притягнути його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України. Щодо задоволення клопотання про звільнення особи від адміністративної відповідальності заперечив, вважає, що відсутні підстави для такого звільнення, так як ОСОБА_1 , не дотримано другої умови, передбаченої п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Суддею встановлено, що 24.11.2020 р. громадянин України ОСОБА_1 , ввіз на митну територію України автомобіль марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія через пункт пропуску «Рені-Джурджулешть» митного поста «Ізмаїльський» Одеської митниці Держмитслужби.

Згідно ч. 6 ст. 481 МК України, встановлена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Відповідно до положень ч.1 ст.380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Згідно ч. 2 ст. 380 МК України транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 нього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Згідно ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Відповідно до ч.7 ст. 380 МК України у разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам власниками таких транспортних засобів достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.

Згідно положень ч.1 ст.460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 затверджено Порядок виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 02.10.2012 за № 1669/21981 (далі Порядок № 657).

Так, згідно п. 1 розділу VIII Підтвердження факту втрати товарів унаслідок аварії або дії обставин непереборної сили Порядку № 657, положення цього розділу застосовуються у випадках, коли Кодексом або іншими актами законодавства України з питань державної митної справи передбачено надання митному органу документального підтвердження факту аварії чи дії обставин непереборної сили.

У п. 2 розділу VIII Порядку № 657 наведено визначення термінів, зокрема:

аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;

документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;

обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;

факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Пунктом 3 розділу VIII Порядку № 657 передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п. 5 розділу VIII Порядку № 657, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Згідно положень ст.14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

З аналізу зазначених вище норм вбачається, що застосування ч.1 ст.460 МК України можливе за наступних умов: документальне підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили; вчасне (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмове інформування перевізником найближчого митного органу про обставини події.

Дослідивши матеріали справи приходжу до висновку, що вони не містять даних про відсутність у діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України. Так, матеріали справи не містять даних, що ОСОБА_1 , звертався до Одеської митниці Держмитслужби із заявою про продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу, або інформував митний органу про обставини вказаних подій до закінчення строку тимчасового ввезення транспортного засобу. Крім цього, стороною захисту не вказано про наявність обставин, які б перешкоджали вивести транспортний засіб до зазначеного строку. Також, суду не надано жодних даних, які б свідчили, що ОСОБА_1 вчиняв дії спрямовані на вивезення транспортного засобу за межі митної території України.

На думку суду, необхідно довести причинно-наслідковий зв'язок між зобов'язанням, які не можуть бути виконані та обставинами, на які особа покликається як на підставу неможливості виконати таке зобов'язання.

Факт митного правопорушення підтверджується: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №0473/50000/21 від 14.04.2021 року; витягом за даними Диспетчера та Пасажирського пункту пропуску; службовою запискою державного інспектора ВМО №4 м/п «Ізмаїльський» Одеської митниці Держмитслужби В. Дьяченко від 14.04.2021 року.

Таким чином, приходжу до висновку що в діях ОСОБА_1 , наявний склад правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 Митного кодексу України, тобто останній перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України автомобіль марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб.

15.04.2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» № 1403-IX, що введений в дію 15.06.2021 року.

Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктам 9-7, та п. 9-? такого змісту:

"9-7. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", митне оформлення транспортних засобів особистого користування, що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703 (крім транспортних засобів, що класифікуються за товарними підпозиціями 8703 10, 8703 40), 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, за умови сплати належних митних платежів з дотриманням особливостей, встановлених пунктом 77 підрозділу 2 та пунктом 36 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.

Добровільна сплата коштів відповідно до пункту 9-9 цього розділу звільняє фізичних осіб від добровільної сплати коштів, передбаченої абзацом другим цього пункту.

9-?. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", фізична особа, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним, має право вивезти за межі митної території України транспортний засіб особистого користування, що був у використанні і класифікується за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД, який перебував на митній території України станом на 31 грудня 2020 року у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вивезення транспортного засобу особистого користування з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.

Отже, положеннями пункту 9-7 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку здійснення митного оформлення транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Положеннями пункту 9-? Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено ще одну спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку вивезення за межі митної території України транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Із долученої до матеріалів справи квитанції №ПН579 від 23.09.2021 року слідує, що ОСОБА_1 , було сплачено добровільний внесок за протоколом про порушення митних правил №0473/50000/21 від 14.04.2021 року у розмірі 8 500,00 грн.

Так, ОСОБА_1 , було виконано одну із вимог, передбачених 9-? Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України, а саме добровільно сплачено до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом із тим, на даний час існують перешкоди у реалізації другої підстави, передбаченої пунктом 9-? Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України, а саме вивезення за межі митної території України автомобіль марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 .

Статтею 8 Митного кодексу України передбачено принципи здійснення митної справи, згідно якого одним із принципів, на основі яких здійснюється митна справа є заохочення доброчесності.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , не вчинив дії, спрямовані на вивезення транспортного засобу за межі митної території України.

У зв'язку з наведеним, з метою забезпечення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 , підлягає звільненню від адміністративної відповідальності за ч.6 ст.481 МК України на підставі п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

При цьому, зазначений у протоколі про порушення митних правил №0473/50000/21 від 14.04.2021 року автомобіль марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , громадянину України ОСОБА_1 , необхідно вивезти за межі митної території України, для виконання вимог, передбачених п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України

Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч.6 ст.481 МК України відносно ОСОБА_1 , підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 380, 465, 470, 527 МК України, п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.6 ст.481 Митного кодексу України, на підставі п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.6 ст.481 МК України, - закрити.

Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вивезти за межі митної території України, зазначений в протоколі про порушення митних правил №0473/50000/21 від 14.04.2021 року, автомобіль марки «Mersedes 611D», державний номер НОМЕР_3 , VIN - код № НОМЕР_4 , у передбачений законом строк, для виконання вимог, передбачених п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя І.О. Поліщук