Справа № 736/1071/21
Номер провадження 3/736/420/21
08 жовтня 2021 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Чурупченка М.І.,
за участю секретаря - Макуха О.О.,
особи, яка притягується до адмінвідповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли від Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності притягувався,
за ст. 130 ч.2 КУпАП, -
09 липня 2021 року до Корюківського районного суду надійшов адміністративний протокол про скоєння адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 130 ч.2 КУпАП.
Як зазначено в протоколі, ОСОБА_1 , 28 червня 2021 року, о 12 год. 20 хв. в м. Корюківка по вул. 8-го Березня керував мопедом DELTA без державного номерного знаку з ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України та скоїв правопорушення передбачене ч.2 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та показав, що він не керував мопедом, а котив його так як мопед був несправний.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 247 п. 1 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Як вбачається з наданих матеріалів, відносно ОСОБА_1 протокол був складений за ст. 130 ч.2 КУпАП безпідставно, оскільки не доведено факт керування ОСОБА_1 мопедом в стані алкогольного сп?яніння. З перегляду відеозапису не вбачається, що ОСОБА_1 не керував мопедом, тому наданий працівниками поліції відео файл не може бути доказом адміністративного правопорушення.
Також будь-яких свідків даної події не вказано і такі відсутні в адміністративному матеріалі.
Оцінивши докази, враховуючи вказане, та виходячи з принципу розумності і справедливості і приймаючи до уваги дані обставини справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 не доведений склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч.2 КУпАП, тому провадження в даній справі підлягає закриттю на підставі ст. 247 п.1 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 284 ч.1 п.3, 283, 288-289, 266, 247 п.1, 130 ч.2 КУпАП, суд, -
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст. 130 ч.2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя М. І. Чурупченко