Постанова від 07.10.2021 по справі 160/8219/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 160/8219/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року (суддя Кадникова Г.В.) у справі №160/8219/20 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" Сектор із соціально-гуманітарних питань, Департаменту персоналу МВС України, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльності Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” (далі - Сектор) та Департаменту персоналу МВС України (далі - Департамент) у відмові в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.2019 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” із обов'язковими зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 05.03.2019 року основного розміру його пенсії;

- зобов'язати Сектор підготувати інформацію та надати Департаменту про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.2019 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних доходів видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії;

- зобов'язати Департамент виготовити та надати до Головного управління Пенсійного

фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.2019 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних доходів видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії;

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що є пенсіонером МВС та з жовтня 2008 року отримує пенсію за вислугу років. Зазначав, що з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, тобто з 05.03.2019 року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалюючи дане судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що у спірному випадку позивач оскаржує саме дії не суб'єкта владних повноважень у розумінні приписів КАС України (яким у спірних правовідносинах є МВС України), а Департаменту персоналу МВС України, який не є належним відповідачем по предмету позову. Крім цього, суд першої інстанції також вказав на те, що інший відповідач - Сектор із соціально-гуманітарних питань не є юридичною особою публічного права, у зв'язку з чим також не може бути належним відповідачем у цій справі. З цих підстав суд відмовив у задоволенні позову.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов повністю. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, зазначає, що МВС України своїм наказом №129 від 25.02.2019 делегувало свої повноваження стосовно питань з приводу виготовлення, видачі та направлення довідок про перерахунок пенсійного забезпечення пенсіонерів МВС саме Департаменту персоналу МВС України. Даний структурний підрозділ, як вважає позивач, повністю відповідає критеріям як для суб'єкта владних повноважень в розумінні приписів КАС України. Що стосується посилань суду, що Сектор не є юридичною особою публічного права, то, за позицією позивача, вказані висновки спростовуються відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та одержує пенсію за вислугою років, яка призначена йому відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

15.03.2018 Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області на ім'я ОСОБА_1 складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) №83/31051, для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та надіслано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Позивач звертався, зокрема, до Сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ "ТМО МВС України по Дніпропетровській області" та Департаменту персоналу МВС України із заявами щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак у їх задоволенні було відмовлено.

Так, у Листі №33/24-318 від 11.03.2020 Сектор зазначив, що відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, ліквідаційною комісією ГУМВС в Дніпропетровській області підготовлено та подано до органу ПФУ довідку №83/31051 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016. Розмір грошового забезпечення та його складові в зазначеній довідці відповідають вимогам законодавства. Крім цього, повідомлено, що до повноважень Сектору не віднесено складення довідок для перерахунку пенсії, оскільки такими повноваженнями наділений створений при МВС Департамент персоналу.

Після отримання такої відповіді позивач звернувся до Департаменту персоналу МВС України.

У Листі №К-7021/22 від 19.05.2020 Департамент зазначив, що розмір грошового забезпечення та його складові в довідці для перерахунку пенсії позивача від 01.01.2016, яка була виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС в Дніпропетровській області перегляду не підлягають. Також, проінформовано, що Урядом після визначення нечинними пунктів 1,2,3 Постанови №103 не прийнято жодної постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсії. Списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку до МВС не надходили.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Щодо суті порушеного права позивача, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Згідно із частинами другою, третьою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку №45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 рік, № 96, ст. 3281), премія.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, по адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Отже, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, після скасування змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з п. 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Тобто, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.

У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що пункт 3 Постанови КМУ № 103, передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 року. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. Отже, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Таким чином, з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

В спірному випадку, що не заперечується сторонами, з 01.01.2016 року пенсія позивача перерахована з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, при цьому фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016.

Відтак, вимоги позивача щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та положень Постанови №988 є обґрунтованими.

При цьому, у такій довідці обов'язково мають бути зазначені відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, встановлені станом на 19.11.2019 року, а не 01.03.2019 року, як просить позивач, оскільки саме з 19.11.2019 року позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Аргументи відповідачів, що після визначення нечинними пункти 1,2,3 Постанови №103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалася перерахунку пенсії, що, за позицією останніх, виключає правові підстави для видачі позивачу відповідної оновленої довідки, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими, оскільки, до моменту отримання нової довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Отже, захист права позивача на отримання пенсії у належному розмірі безпосередньо пов'язаний із рядом дій, які у першу чергу передбачають складання спірної довідки.

Також суд не бере до уваги посилання відповідачів на те, що до МВС не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оскільки судовим розглядом встановлена наявність у позивача права на звернення щодо надання відповідної довідки для перерахунку його пенсії.

Щодо уповноваженого органу на виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що Департамент персоналу МВС України не є належним відповідачем за заявленими позовними вимогами.

З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції не погоджується, з огляду на таке.

За встановлених обставин, які не заперечуються сторонами, із заявами щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивач звертався до Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області", Департаменту персоналу МВС України.

Так, у Листі від 10.01.2020 за №21/К-70-Лк за підписом заступника голови ліквідаційної комісії ГУ МВС у Дніпропетровській області, зазначено, що до 1 квітня 2019 року функції щодо складання довідок при перерахунках пенсії виконувала Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Дніпропетровській області.

Відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС», листа МВС України від 25.02.2019 №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників ОВС» з 01 квітня 2019 року зазначені функції покладені на Сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області".

У Листі від 11.03.2020 №33/24-318 Сектор зазначив, що відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об'єднаннях МВС України по областях, м. Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, до однієї із функцій яких належить перевірка правильності оформлення поданих до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо оформлення довідок про грошове забезпечення.

У пункті 3 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої МВС України від 17.09.2018 №760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи - це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

За правилами пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 4 Інструкції №760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Наказом МВС України від 25.02.2019 №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів ПФУ документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23.12.2019 за №1088 “Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України” у структурі МВС замість Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності функціонує Департамент персоналу.

З наведеного вбачається, що саме на Департамент персоналу МВС України покладено функції з підготовки та подання до органів ПФУ документів (в тому числі і довідок) для призначення (перерахунку) пенсій. В свою чергу Сектор не наділений повноваженнями на видачу таких документів для органів Пенсійного фонду України.

Як встановлено вище, позивач звертався до Департаменту персоналу МВС України із заявою щодо виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та подальшого її направлення до органу ПФУ, однак Листом Департаменту К-7021/22 від 19.05.2020 у її задоволенні відмовлено.

При цьому, суд апеляційної інстанції бере до уваги, що дана відмова ґрунтується виключно на відсутності законодавчих підстав та умов для видачі оновленої довідки, а не на відсутності у Департаменту компетенції (повноважень) на видачу такої довідки.

Отже, висновки суду першої інстанції, що Департамент не є належним відповідачем за заявленими позовними вимогами є помилковими, оскільки у спірних відносинах саме Департамент є уповноваженим органом в структурі МВС України, на якого покладено функції щодо підготовки та подання до органу ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

З огляду на викладене, позовні вимоги до Департаменту персоналу МВС України щодо виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В той же час, не підлягають задоволенню вимоги позивача, заявлені до Сектору із соціально-гуманітарних питань Департаменту персоналу МВС України, оскільки до компетенції Сектору не віднесено розгляд питань щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до положень статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи вищенаведене суд апеляційної інстанції доходить висновку, що у спірному випадку порушене право позивача підлягає захисту у спосіб визнання протиправною відмови Департаменту персоналу МВС України у видачі позивачу оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання Департаменту виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262 -XII, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премії, для проведення позивачу з 01 грудня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.

Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст.317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/8219/20 - скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.

Визнати протиправною відмову Департаменту персоналу МВС України, яка викладена у Листі №К-7021/22 від 19.05.2020, у видачі ОСОБА_1 оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії.

Зобов'язати Департамент персоналу МВС України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262 -XII, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премії, для проведення ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, які визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова складена у повному обсязі 07.10.2021р.

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк