Рішення від 05.10.2021 по справі 852/2а-3/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 852/2а-3/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,

за участю секретаря судового засідання Макарової С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі адміністративний позов Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , 3 осіб Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», ТОВ «Житниця України»

про примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Широківська районна державна адміністрація Дніпропетровської області (далі - Широківська РДА) звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_1 , 3 осіб Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (далі - ПрАТ «ІГЗК» ), ТОВ «Житниця України» ,в якому, з урахування уточнень, просить примусово відчужити в державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 3,8600 га., розташовану на території Карпівської сільської ради Криворізького (Широківського) району Дніпропетровської області, кадастровий номер - 1225855300:09:016:0055, цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія-землі сільськогосподарського призначення, яка перебуває у власності ОСОБА_1 , для будівництва, розміщення та обслуговування об'єкту ПрАТ «ІГЗК», третьої черги хвостового господарства та оборотного водопостачання із повним попереднім відшкодуванням ОСОБА_1 вартості земельної ділянки у розмірі 198 244грн., та зобов'язати відповідача звільнити вказану земельну ділянку протягом 5 днів після попереднього і повного відшкодування її вартості.

Ухвалою суду від 5.10.2021 року замінено позивача у справі Широківську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області на Криворізьку районну державну адміністрацію Дніпропетровської області в порядку правонаступництва.

Представник позивача та 3 особи ПрАТ «ІГЗК» позов підтримала, просить прийняти судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити , примусово відчужити в державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку, що належать на праві власності ОСОБА_1 за викупною ціною згідно експертної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 198 244 грн.

Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав, так як не згодний з грошовою оцінкою земельної ділянки в розмірі 198 244 грн., просить в позові відмовити.

Представник 3 особи ТОВ «Житниця України» РДА в судове засідання не з'явився, про день розгляду справи повідомлений, просив розглянути справу у відсутність представника 3 особи по наявних матеріалах справи.

При таких підставах суд вважає можливим розглянути справу у відсутність 3 особи ТОВ «Житниця України» по наявних матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача та 3 особи ПрАТ «ІГЗК», відповідача ,дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст.267 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності мають органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які відповідно до закону можуть викуповувати ці об'єкти для суспільних потреб.

Відповідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності» (далі - Закон №1599-VI), органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб.

За приписами ч. 3, 4 ст. 4 Закону №1599-VI, викуп земельних ділянок для суспільних потреб, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, може здійснюватися за умови відшкодування їх вартості відповідно до закону; викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у ст. 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються, або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках безпосередньо завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки відповідній територіальній громаді, суспільству або державі в цілому.

Згідно ч.1 ст. 6 Закону №1599-VI, заходи щодо відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, здійснюються за рахунок коштів відповідних бюджетів та коштів юридичних осіб, що ініціювали відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна для суспільних потреб.

Відповідно ч.1 ст. 8 Закону №1599-VI, органи виконавчої влади відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені (крім об'єктів, викуп яких віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування), для таких суспільних потреб, зокрема, з метою розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин.

За приписами ч.1 ст.15 Закону №1599-VI, у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб, зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення.

Згідно положень ч.1,2 ст.16 Закону №1599-VI, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб, відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів. Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, підлягає задоволенню у разі ,якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.

З наведеного вище вбачається, що визначальною підставою для примусового відчуження земельної ділянки, що знаходиться в приватній власності з мотивів суспільної необхідності, є доведення органом місцевого самоврядування неможливості проведення подальшого видобування корисних копалин, або інших суспільно потрібних дій без припинення права власності на земельну ділянку відповідача.

Із матеріалів справи видно, що ПрАТ «ІГЗК» здійснює діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення магнетитових кварцитів (залізна руда) Інгулецького родовища залізних магнетитових кварцитів на території Широківського району та м.Кривий Ріг Інгулецького району Дніпропетровської області на підставі Спеціального дозволу на користування надрами №1932 від 14.07.1999 року (т.1 а.с.33-34).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року №827 залізна руда, яку видобуває ПрАТ «ІГЗК» , входить до переліку корисних копалин загальнодержавного значення.

По фронту робіт під розміщення об'єкту- ПрАТ «ІГЗК» 3 черги хвостового господарства та оборотного водопостачання в межах спеціального дозволу на користування надрами та гірничого відводу, знаходиться земельна ділянки відповідача. Тому єдине вирішення цього питання є її вилучення (викуп) Спірної ділянки для суспільних потреб у державну власність в порядку визначеним Законом № 1559-VІ.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка, площею 3,8600 га., кадастровий номер - 1225855300:09:016:0055, знаходиться на території Карпівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області, цільове призначення - 01.01 -для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія - землі сільськогосподарського призначення, перебуває у приватній власності відповідача ОСОБА_1 (т.1 а.с.36-37).

Вказана земельна ділянка , яка належить ОСОБА_1 , знаходиться в межах гірничого відводу, наданого ПрАТ «ІГЗК» відповідно до акту, виданого Державною службою з питань праці та акту про надання гірничого відводу від 26.07.2017 року №3236, площею 754 га, з терміном дії до 15.05.2037 року, та за змістом якого ця земельна ділянка входить до перспективного контуру для будівництва, розміщення та обслуговування об'єкту третьої черги хвостового господарства та оборотного водопостачання земельного відводу ПрАТ "ІГЗК". Вказаний контур є найбільш наближеним до промислових об'єктів Товариства, що свідчить про оптимізацію викупу кількісного складу земельних ділянок (т.1 а.с.35).

Матеріалами справи підтверджується, що розпорядженнями голови Широківської РДА №Р-213/0/392-18 від 01.08.2018 року розпочато процедуру відчуження шляхом викупу земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних осіб, для суспільних потреб, саме: для розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин ПрАТ «ІГЗК» - 3 черги хвостового господарства та оборотного водопостачання, та затверджено попередні заходи (т.1 а.с.26).

22.11.2019 року позивачем прийнято розпорядження №Р-278/0/392-19 про викуп земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,8600 га, яка належить на праві власності відповідачу ОСОБА_1 для суспільних потреб, в якому зазначено, що фінансування заходів щодо викупу здійснюється за рахунок коштів ПрАТ «ІГЗК» (т.1 а.с.27-28).

25.11.2019 року , та 02.04.2020 року на адресу ОСОБА_1 позивачем направлені письмові повідомлення щодо порядку викупу земельної ділянки та розміру її викупної ціни, яке вручене особисто відповідачу 07.02.2020 року, та 09. 04. 2020 року відповідно поштових повідомлень (т.1 а.с.38-43).

Матеріалами справи підтверджено, що у зв'язку з відмовою відповідача від продажу та обміну даної земельної ділянки, 22.06.2020 року позивачем прийнято розпорядження №Р-240/0/392-20 про звернення до суду із позовом про її примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності(т.1 а.с.17).

Оскільки земельна ділянка, яка належить відповідачу, входить до масиву земель, призначених для розміщенням об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення, Широківською РДА, правонаступником якої є Криворізька районна державна адміністрація Дніпропетровської області, дотримано вимоги законодавства України при прийнятті розпоряджень та при вжитті заходів щодо досудового врегулювання питання викупу земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності та доведено, що розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин ПАТ «ІГЗК» - 3 черги хвостового господарства та оборотного водопостачання без припинення права власності на земельну ділянку, площею 3,8600 га, неможливе, суд вважає доведеною суспільну необхідність вилучення земельної ділянки у відповідача.

Стаття 5 Закону №1599-VI встановлює, що викупна ціна включає вартість земельної ділянки (її частини), житлового будинку, інших будівель, споруд, багаторічних насаджень, що на ній розміщені, з урахуванням збитків, завданих власнику внаслідок викупу земельної ділянки, у тому числі збитків, що будуть завдані власнику у зв'язку з достроковим припиненням його зобов'язань перед третіми особами, зокрема упущена вигода, у повному обсязі. Розмір викупної ціни затверджується рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, що здійснює викуп земельної ділянки, або встановлюється за рішенням суду.

Вартість земельної ділянки, що відчужується або передається у власність замість відчуженої, визначається на підставі її експертної грошової оцінки, проведеної відповідно до закону.

Суб'єкти оціночної діяльності для проведення такої оцінки визначаються органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування або особою, яка ініціювала відчуження об'єктів нерухомого майна, в порядку, визначеному законом, а вартість надання послуг з рецензування або проведення державної експертизи звітів з експертної грошової оцінки сплачується за рахунок коштів відповідних бюджетів.

У разі, якщо власник виступає проти відчуження свого нерухомого майна за оцінкою, проведеною суб'єктом оціночної діяльності, визначеним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, він може залучити іншого суб'єкта оціночної діяльності для визначення вартості нерухомого майна чи проведення рецензування звіту з оцінки такого майна. У цьому разі витрати на виконання таких послуг несе власник майна.

Згідно положень ч. 2 ст.19 Закону України «Про оцінку землі» (далі - Закон №1378-1У), експертна грошова оцінка вільних від будівель та споруд земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва особистого селянського господарства ,що проводиться у зв'язку з викупом цих земельних ділянок для суспільних потреб чи їх примусовим відчуженням з мотивів суспільної необхідності, проводиться на основі методичного підходу капіталізації чистого операційного або рентного доходу від використання земельних ділянок з урахуванням їх використання за цільовим призначенням(використанням), встановленим на день прийняття рішення про викуп таких земельних ділянок для суспільних потреб.

Відповідно до звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 20.10.2020 року, та рецензії на звіт від 20.10.2020 року, вартість земельної ділянки, кадастровий номер - 1225855300:09:016:0055, загальною площею 3,8600 га , яка перебуває у власності відповідача, станом на жовтень 2020 року складає суму 198 244 грн.(т.1 а.с.193-241).

Суд встановив, що оцінка проводилась з урахуванням всіх складових, у тому числі методу капіталізації рентного доходу, який визначає у тому числі втрату доходів власника земельної ділянки.

У зв'язку з незгодою відповідача щодо суми оцінки земельної ділянки, за клопотанням ОСОБА_1 ухвалою від 16.12.2020 року судом призначена судова оціночна земельна експертиза щодо визначення ринкової вартості належної відповідачу земельної ділянки станом на жовтень 2020 року (т.2 а.66-67).

Згідно висновку експерта №1052 від 30.06.2021 року ринкова вартість належної відповідачу земельної ділянки, кадастровий номер 1225855300:09:016:0055, станом на жовтень 2020 року складає суму 193 084грн. (т.2 а.с.136-149).

Оскільки станом на жовтень 2020 року ринкова вартість належної відповідачу земельної ділянки за висновком експерта №1052 від 30.06.2021 року менше експертної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної звітом від 20.10.2020 року, суд вважає можливим задовольнити позов , та визначити суму відшкодування ОСОБА_1 вартості земельної ділянки у розмірі 198 244грн.00коп.

Враховуючи сукупність викладених обставин, суд доходить висновку, що позивачем в повній мірі доведено законну мету та необхідність примусового відчуження спірної земельної ділянки для задоволення суспільного інтересу з видобування корисних копалин загальнодержавного значення з відшкодуванням вартості земельної ділянки у сумі 198 244грн., а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.242, 243, 267, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області - задовольнити.

Примусово відчужити в державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 3,8600 га., розташовану на території Карпівської сільської ради Криворізького (Широківського) району Дніпропетровської області, кадастровий номер - 1225855300:09:016:0055, цільове призначення - 01.01 -для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія - землі сільськогосподарського призначення, яка перебуває у власності ОСОБА_1 , для будівництва, розміщення та обслуговування об'єкту Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», третьої черги хвостового господарства та оборотного водопостачання із повним попереднім відшкодуванням ОСОБА_1 вартості земельної ділянки у розмірі 198 244 грн.00коп.

Зобов'язати ОСОБА_1 звільнити вказану земельну ділянку протягом 5 (п'яти) днів після попереднього і повного відшкодування її вартості.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.

Повний текст рішення складено 06 жовтня 2021 року.

Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук

суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай