Справа № 560/10134/21
іменем України
07 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо прийняття рішення про відмову в компенсації послуг "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року, скасувати рішення про відмову компенсації послуги "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року, зобов'язати відповідача здійснити відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що вона є неповно зайнятою особою в розумінні Закону України від 05.07.2012 №5067-VI "Про зайнятість населення". У зв'язку з цим вважає, що відповідач протиправно відмовив у компенсації послуг "муніципальна няня".
У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Сам факт перебування в трудових відносинах позивачки з ТОВ "Дрим Лайт" не є достатньою підставою для призначення компенсації послуги муніципальна няня.
Ухвалою від 18.08.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивачка - ОСОБА_1 отримала від Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомлення про відмову у наданні компенсації послуги "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року у зв'язку з тим, що остання не підтвердила право на отримання компенсації та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вважаючи такі дії протиправними, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №68 затверджений Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі по тексту - Порядок №68).
Пунктом 3 Порядку №68 передбачено, що відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.
Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Пунктом 5 Порядку №68 визначено, що право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років з муніципальною нянею.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення: муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку; отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.
Із системного аналізу наведених положень Порядку №68 слідує, що компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
Підставою для відмови позивачці у компенсації послуги «муніципальна няня» слугував факт, що остання перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та не підтвердила право на отримання такої послуги.
Разом з тим, суд враховує, що компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
В свою чергу, в розумінні статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Неповна зайнятість - зайнятість працівника на умовах робочого часу, що менший від норми часу, передбаченої законодавством, і може встановлюватися за договором між працівником і роботодавцем з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до наказу ТОВ "Дрим Лайт" від 29.03.2021 №25/оп позивачка прийнята на роботу за сумісництвом в надомних умовах та умовах неповного робочого дня з 09:00 год. до 13:00 год. з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу. Вказана обставина також підтверджена трудовим договором від 29.03.2021 №12/06оп.
Суд акцентує увагу на тому, що компенсація виплачується для підтримки батьків у зв'язку із їх зайнятістю.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно того, що позивачка перебуває в декретній відпустці за основним місцем роботи, відтак компенсація не має виплачуватись, оскільки законодавець не визначив, що особа має бути зайнята саме за основним місцем роботи, лише вказав, що компенсація виплачується за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
ОСОБА_1 , яка є матір'ю ОСОБА_2 , працює за сумісництвом неповний робочий день оператором ПК в ТОВ "Дрим Лайт", а отже є неповно зайнятою в розумінні Закону України "Про зайнятість населення".
За таких обставин, позивачка має право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня". Тому дії відповідача щодо відмови в компенсації послуг "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року є протиправними.
У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити позивачці відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року.
Водночас, визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні позивачці компенсації послуги "муніципальна няня" охоплює поняття протиправності рішення щодо такої відмови. Тому вимога позивачки про скасування рішення про відмову компенсації послуги "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задоволити частково.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог сплаченою позивачкою судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в компенсації вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради здійснити ОСОБА_1 відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" за квітень, травень 2021 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя О.Л. Польовий