Справа № 560/9545/21
іменем України
08 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Китайгородської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася у суд з позовом до Китайгородської сільської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки: «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1354 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:004:0024) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства; «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1965 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:005:0008) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати Китайгородську сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки: «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1354 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:004:0024) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства; «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1965 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:005:0008) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України (на сесії сільської ради) та Законом України "Про місцеве самоврядування", у відповідності до чинного законодавства України.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 07 грудня 2020 звернулася до Китайгородської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,1354 га та 0,1965 га, що розташовані на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:004:0024 та кадастровим номером 6822483600:09:005:0008) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
Китайгородською сільською радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області 24 лютого 2021 року на сьомій сесії другого скликання було прийняте рішення № 87 «Про відмову надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок гр. ОСОБА_1 ».
Відповідач не скористався своїм правом, встановленим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо надання відзиву на позовну заяву.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 04.08.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 07 грудня 2020 звернулася до Китайгородської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,1354 га та 0,1965 га, що розташовані на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:004:0024 та кадастровим номером 6822483600:09:005:0008) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
До вказаного клопотання було додано: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6822483600:09:004:0024; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6822483600:09:005:0008; засвідчену копію паспорта громадянина України.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем було прийняте рішення № 87 від 24 лютого 2021 року на сьомій сесії другого скликання Китайгородської сільської ради «Про відмову надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок гр. ОСОБА_1 ». Підставою відмови у наданні такого дозволу стала необхідність здійснення поділу даних ділянок на площу, вказану у зверненні, та реєстрація права власності на земельні ділянки, утворені у результаті поділу.
Не погоджуючись із такою відмовою, викладеною у рішенні Китайгородської сільської ради № 87 від 24 лютого 2021 року, позивачка звернулась з цим позовом до суду.
ІV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регламентуються Земельним кодексом України.
Згідно зі статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частиною другою статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя статті 116 Земельного кодексу України).
Згідно з частиною другою статті 123 Земельного кодексу України особа зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідно до положень частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Суд звертає увагу на те, що частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, перелік яких є вичерпним.
Так, згідно з частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Отже, законом визначено лише два види рішень, які можуть бути прийняті суб'єктом владних повноважень у разі подання клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме: надання відповідного дозволу або відмова у наданні такого дозволу з підстав, встановлених законом.
Суд зауважує, що Земельний кодекс України встановлює вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме, відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб'єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об'єкта вимогам, зазначеним у Земельному кодексі України, які повинні бути затверджені у встановленому законом порядку або вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Рішенням сьомої сесії другого скликання Китайгородської сільської ради № 87 від 24 лютого 2021 року «Про відмову надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок гр. ОСОБА_1 » позивачці відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
При цьому, в оскаржуваному рішенні підставою відмови стала необхідність здійснення поділу ділянок на площу, вказану у зверненні, та реєстрація права власності на земельні ділянки, утворені у результаті поділу.
Враховуючи вищевказане, суд доходить висновку, що в оскаржуваному рішенні відповідачем не було наведено законних підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельних ділянок: «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1354 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:004:0024) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства; «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1965 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:005:0008) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
Суд зазначає, що Китайгородська сільська рада Кам'янець-Подільського району Хмельницької області проігнорувала бажання позивачки скористатися своїми правами, передбаченими статтею 118 Земельного кодексу України, Конституцією України та безпідставно відмовила ОСОБА_1 у наданні відповідного дозволу.
Між іншим, суд звертає увагу, що згідно з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 17.12.2018 у справі № 509/4156/15-а у разі надання особою пакету документів, необхідних для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з недоліками щодо комплектності, форми чи змісту, відповідний орган має право звернутися до заявника з пропозицією усунути виявлені недоліки. Така дія є правомірним способом поведінки органу і має на меті створення громадянам умов для реалізації і прав на землю.
Отже, враховуючи приписи пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України, якими встановлено право громадян України на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектари, беручи до уваги, що заявлений позивачкою розмір земельних ділянок у сукупності відповідає вказаному, відсутність підстав, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України, подання разом з клопотанням необхідних документів, до яких у відповідача відсутні зауваження, суд вказує на відсутність законних підстав для винесення рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Разом із тим, суд зауважує, що позивачка обрала неналежний спосіб захисту порушеного права, виклавши у позовних вимогах прохання про визнання протиправною бездіяльності Китайгородської сільської ради щодо розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, тому що відповідач вчиняв дії, а саме прийняв рішення № 87 від 24 лютого 2021 року, яким відмовив у наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою.
Натомість, суд вважає, що достатнім та належним способом захисту порушеного права позивачки є визнання протиправним та скасування рішення № 87 від 24 лютого 2021 року «Про відмову надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок гр. ОСОБА_1 ».
Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з урахуванням заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне зобов'язати Китайгородську сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельних ділянок «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1354 га та орієнтовною площею 0,1965 га, які розташовані на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:004:0024 та за кадастровим номером 6822483600:09:005:0008) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування", у відповідності до чинного законодавства України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини другої статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачкою судовий збір слід стягнути на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнання протиправним та скасувати рішення сьомої сесії другого скликання Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області № 87 від 24 лютого 2021 року «Про відмову надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок гр. ОСОБА_1 ».
Зобов'язати Китайгородську сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельних ділянок «01.03 для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 0,1354 га та орієнтовною площею 0,1965 га, які розташовані на території Китайгородської сільської ради (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, масив за кадастровим номером 6822483600:09:004:0024 та за кадастровим номером 6822483600:09:005:0008), зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування", у відповідності до чинного законодавства України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 жовтня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Китайгородська сільська рада (вул. Центральна, 70, Китайгород, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, 32392 , код ЄДРПОУ - 04406934)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап