07 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3033/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Херсоні ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради № 81 від 09.04.2021 року,
встановив:
ОСОБА_1 (далі позивачка) звернулась до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Херсоні ради (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним рішення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради № 81 від 09.04.2021 та скасувати його, зобов'язати виконавчий комітет Дніпровської районної у місті Херсоні ради подати клопотання до відповідних органів виконавчої влади про присвоєння ОСОБА_1 . Почесного звання України "Мати- героїня".
Ухвалою від 05.07.2021 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розглядати справу без виклику сторін.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що підстави для присвоєння почесних звань закріплені в п. 9 Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України від 29.06.2001 №476/2001.відповідно до якого почесне звання "Мати- героїня" присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.
Позивачка є матір'ю шістьох дітей згідно посвідчення батьків багатодітної сім'ї серія НОМЕР_1 . 27.03.2021 подала до виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради заяву щодо присвоєння їй Почесного звання України "Мати-героїня" разом з усіма необхідними додатками. Однак, згідно листа-відповіді № 4-178/1 від 16.06.2021 остаточне рішення щодо її звернення виконавчим комітетом не прийнято. 22.06.2021 позивачка отримала лист-відповідь голови Дніпровської районної у місті Херсоні ради Толокнова Анатолія № 4-178/1 від 16.06.2021, в якому повідомлялося, що розгляд клопотання щодо присвоєння ОСОБА_1 . Почесного звання України "Мати-героїня" згідно п. 1 рішення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради № 81 від 09.04.2021 відкладено, а причиною відкладення стало згідно п. 2 вказаного рішення направлення запиту до Комісії державних нагород геральдики Офісу Президента України. Разом із листом позивачка отримала копію рішення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради № 81 від 09.04.2021 про відкладення розгляду клопотання об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Проспект Т" щодо присвоєння мешканці Дніпровського району ОСОБА_1 . Почесного звання України "Мати-героїня".
Позивачка вважає, що рішення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради № 81 від 09.04.2021 є протиправним та підлягає скасуванню, а розгляд клопотання щодо присвоєння ОСОБА_1 . Почесного звання України "Мати-героїня" має бути прийнято згідно зі ст. 39 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", яким передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад вносять у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади подання про нагородження державними нагородами України. Крім того, позивачка разом зі своїм зверненням до виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради щодо присвоєння їй Почесного звання України "Мати-героїня" надала усі необхідні документи, які запросив виконавчий комітет. Причина не прийняття рішення виконавчим комітетом Дніпровської районної у місті Херсоні ради згідно звернення ОСОБА_1 не передбачена чинним законодавством України. Рішення щодо присвоєння ОСОБА_1 . Почесного звання України "Мати-героїня" не прийнято та відкладено із порушенням терміну розгляду клопотань.
Виконавчий комітет Дніпровської районної у місті Херсоні ради (відповідач) просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що позивачка дійсно надала всі необхідні документи разом із заявою про порушення клопотання щодо присвоєння їй Почесного звання "Мати-героїня". За довідкою Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває, разом з тим є особою, яку прокуратурою Херсонської області повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 статті 15, ч.2 статті 185 Кримінального кодексу України, кримінальне провадження направлено до суду з обвинувальним актом 2016 року. Відомості про результати судового розгляду кримінального провадження до МВС на час надання довідки не надходили.
На засіданні колегіального органу від 09.04.2021 виконавчим комітетом Дніпровської районної у місті Херсоні ради була розглянута заява ОСОБА_1 про присвоєння їй Почесного звання України "Мати-героїня" та одинадцятьма голосами з дванадцяти присутніх членів виконавчого комітету прийняте рішення: відкласти розгляд клопотання об'єднання співвласників багатоквартирним будинків "Проспект Т" щодо присвоєння мешканці Дніпровського району ОСОБА_1 Почесного звання України "Мати-героїня" , яка народила і виховала шістьох дітей, доручити управлінню праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Херсоні ради направити до Комісії державних нагород та геральдики Офісу Президента України запит щодо роз'яснення законності впливу отриманої інформації на позитивне або негативне рішення органу місцевого самоврядування, повернутись до розгляду клопотання об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Проспект Т" ( АДРЕСА_1 ) щодо присвоєння мешканці Дніпровського району ОСОБА_1 Почесного звання України "Мати-героїня" після отримання роз'яснень Офісу Президента України.
14.04.2021 управлінням праці та соціального захисту населення районної ради до повноважень якого належить прийняття документів, підготовка проекту рішення та клопотання щодо присвоєння звання "Мати-героїня", відправлено листа в комісію державних нагород та геральдики при Офісі Президента України з проханням надати роз'яснення чи є отримана органом місцевого самоврядування додаткова інформація щодо кримінального провадження стосовно особи, яка претендує на присвоєння Почесного звання України "Мати-героїня", підставою для відмови їй у клопотанні про присвоєння Почесного звання України "Мати-героїня" або відкладенні розгляду до прийняття судового рішення. У зв'язку з тим, що за отриманням рішення виконавчого комітету заявниця ОСОБА_1 не з'явилася, на вказану нею адресу простим поштовим відправленням було надіслано копію рішення виконавчого комітету та повідомлено про вчинені управлінням праці та соціального захисту населення дії - направлення офіційного запиту до державної установи. Враховуючи тривалу відсутність відповіді з Офісу Президента України, 17.06.2021 додатково з тим же питанням відправлено запити до Міністерства юстиції України та Міністерства соціальної політики України. На теперішній час відповіді не надійшли. ОСОБА_1 не відмовлено у розгляді клопотання щодо присвоєння Почесного звання України "Мати-героїня". Після отримання роз'яснень з Офісу Президента України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціальної політики, виконавчий комітет Дніпровської районної у місті Херсоні ради буде мати підстави для повернення до розгляду звернення громадянки ОСОБА_1 .
До суду надійшла відповідь на відзив , в якій позивачка вказує на те, що відповідач самостійно встановив неможливі критерії для отримання багатодітною матір'ю законного права на почесне звання "Мати-героїня", які не передбачені законодавством
До суду також надійшов відзив на позов від Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Херсоні ради, який суд не приймає, оскільки Управління не залучено до участі в розгляді справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив та долучених письмових доказів, встановив, що ОСОБА_1 народила та виховує шістьох дітей, а саме:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є студентом магістратури Херсонського держаного університету педагогічного факультету ,
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є студентом 2 курсу Херсонського держаного університету педагогічного факультету спеціальність "Спеціальна освіта. Логопедія";
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ученицею 6-А класу Херсонської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 32 Херсонської міської ради м. Херсона ,
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є учнем 4-Г класу Херсонської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 32 Херсонської міської ради м. Херсона ,
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є ученицею 2-В класу Херсонської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 32 Херсонської міської ради м. Херсона;
- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є кандидатом на навчання у першому класі Херсонської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 32 Херсонської міської ради м. Херсона;
ОСОБА_1 27.03.2021 подала до виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради заяву щодо присвоєння їй Почесного звання України "Мати-героїня" разом з документами, які необхідно для присвоєння Почесного звання "Мати-героїня":
- ксерокопія паспорта матері;
- ксерокопії свідоцтва про народження дітей;
- клопотання ОСББ "Проспект Т" про присвоєння ОСОБА_1 . Почесного звання "Мати-героїня";
- копії документів про освіту дітей;
- характеристики на мати та дітей;
- довідки видані органом внутрішніх справ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, що не досягли 18 років;
- довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років.
За довідкою Міністерства внутрішніх справ України № 2269056 ОСОБА_1 незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває, разом з тим є особою, яку 10.05.2016 прокуратурою Херсонської області повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 статті 15, ч.2 статті 185 Кримінального кодексу України, кримінальне провадження направлено до суду з обвинувальним актом 2016 року. Відомості про результати судовою розгляду кримінального провадження до МВС на час надання довідки не надходили.
ОСОБА_1 також надала до виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради лист-відповідь з Херсонського районного управління поліції відділу поліції №1 Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 22.03.2021 № 2766/361/01-21, у якому повідомляється, що ОСОБА_1 та її діти на обліку у відділу поліції та у секторі ювенальної поліції не перебувають .
09.04.2021 виконавчим комітетом Дніпровської районної у місті Херсоні ради була розглянута заява ОСОБА_1 та прийняте рішення № 81:
1. Відкласти розгляд клопотання об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Проспект Т" ( АДРЕСА_1 ) щодо присвоєння мешканці Дніпровського району ОСОБА_1 Почесного звання України "Мати- героїня". ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народила і виховала шістьох дітей.
2.Доручити управлінню праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Херсоні ради (О.ВАСИЛЬЄВА) направити до Комісії державних нагород та геральдики Офісу Президента України запит щодо роз'яснення законності впливу отриманої інформації на позитивне або негативне рішення органу місцевого самоврядування.
3. Повернутися до розгляду клопотання об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Проспект Т" (просп. Текстильників,4) щодо присвоєння мешканці Дніпровського району ОСОБА_1 Почесного звання України "Мати-героїня" після отримання роз'яснень Офісу Президента України.
14.04.2021 управлінням праці та соціального захисту населення відправлено листа в комісію державних нагород та геральдики при до Офісі Президенту України з проханням надати роз'яснення чи є отримана органом місцевого самоврядування додаткова інформація щодо кримінального провадження стосовно особи, яка претендує на присвоєння Почесного звання України "Мати-героїня", підставою для відмови їй у клопотанні про присвоєння Почесного звання України "Мати-героїня" або відкладенні розгляду до прийняття судового рішення. 17.06.2021 аналогічні листи були направлені до Мінюсту та Міністерства соціальної політики. Однак, відповіді відповідач не отримав. Згідно листа-відповіді № 4-178/1 від 16.06.2021 остаточне рішення щодо звернення позивачки виконавчим комітетом не прийнято, розгляд клопотання щодо присвоєння ОСОБА_1 . Почесного звання України "Мати-героїня" відкладено.
З рішенням виконавчого комітету № 81 від 09.04.2021 позивачку ознайомлено 22.06.2021.
Вважаючи рішення виконавчого комітету таким, що порушує її права, позивачка звернулася за їх захистом до суду.
Спірні правовідносини виникли з приводу рішення виконавчого комітету про відкладення розгляду клопотання ОСББ "Проспект Т" щодо кандидатури позивачки до представлення на присвоєння почесного звання України "Мати-героїня" та врегульовані Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР; Законом України "Про державні нагороди" від 16.03.2000 №1549-ІІІ; Положенням про Комісію державних нагород та геральдики, затвердженим Указом Президента України від 31.12.2011 №1211/2011; Положенням про почесні звання України затвердженим Указом Президента України від 29.06.2001 №476/2001.
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад розглядають клопотання підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і вносять у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади подання про нагородження державними нагородами України (ст. 39).
У ст. 1 Закону України "Про державні нагороди України" зазначено, що державні нагороди України є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про державні нагороди України" та п. 8 Положення про почесні звання України, затвердженого указом Президента України "Про почесні звання України" від 29.06.2001 року № 476/2001 (далі - Положення №476/2001) встановлено таке почесне звання як "Мати-героїня".
Підстави для присвоєння почесних звань закріплені в п. 9 Положення про почесні звання України, відповідно до якого почесне звання "Мати-героїня" присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.
Пунктом 10 Положення №476/2001 передбачено, що подання про присвоєння почесних звань вносяться Президентові України Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, Конституційним Судом України, Верховним Судом України, Вищим арбітражним судом України, Генеральною прокуратурою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України, творчими спілками, об'єднаннями громадян.
За правилами п. 12 Положення №476/2001 клопотання про присвоєння почесних звань, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації. Клопотання про присвоєння почесного звання "Мати-героїня", що порушуються органами місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання, розглядаються відповідними місцевими державними адміністраціями протягом місяця з дати надходження такої заяви.
Статтею 13 Закону України "Про державні нагороди України" передбачено, що для попереднього розгляду питань, пов'язаних з нагородженням державними нагородами, при Президентові України утворюється Комісія державних нагород та геральдики, яка є дорадчим органом і працює на громадських засадах.
Відповідно до п. 1 Положення про Комісію державних нагород та геральдики (далі - Положення №1211/2011) Комісія покликана забезпечити єдиний підхід до розвитку нагородної та геральдичної справи. Згідно з п. 3 Положення №1211/2011 до основних завдань Комісії державних нагород та геральдики, серед іншого, віднесено підготовку висновків щодо порушених перед Президентом України клопотань про нагородження державними нагородами, позбавлення державних нагород, поновлення у правах на державні нагороди, видачу дублікатів нагород або документів про нагородження; узагальнення практики нагородження державними нагородами України і розвитку нагородної та геральдичної справи, підготовка відповідних пропозицій Президентові України.
Для виконання покладених завдань Комісія має право в установленому порядку:
- одержувати від органів виконавчої влади, інших державних органів, підприємств, установ та організацій необхідну інформацію, матеріали і документи;
- залучати представників органів виконавчої влади, інших державних органів, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) та інших фахівців до підготовки і розгляду питань, що належать до компетенції Комісії;
- утворювати робочі, експертні групи для опрацювання питань, що належать до її компетенції (п. 4 Положення №1211/2011).
Пунктом 6 Положення №1211/2011 передбачено, що рішення Комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні її членів. Рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головуючим на засіданні Комісії.
За змістом п. 8 Положення №1211/2011 Комісія може відхилити клопотання про нагородження державною нагородою України та повернути відповідні матеріали органу, організації, які вносили подання.
Пунктом 15 Положення № 476/2001 передбачено, що органи, яким надано право вносити подання про присвоєння почесних звань, надсилають на ім'я Президента України зазначене подання і нагородний лист установленого зразка. У нагородному листі про присвоєння почесного звання "Мати-героїня", до якого додаються підтверджуючі документи, зазначаються дані про кількість дітей, дати народження дітей, місце проживання або місце перебування кожної дитини із зазначенням адреси житла, конкретні заслуги матері у вихованні дітей, а також у відповідних випадках - причини, обставини та дати смерті дітей.
Системний аналіз викладених положень законодавства дозволяє зробити висновки.
Процедура присвоєння державних нагород врегульована законами України та указами Президента.
Відповідно до цієї процедури за заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання порушує клопотання орган місцевого самоврядування через обласну державну адміністрацію, яка в свою чергу подає клопотання разом з іншими необхідними для розгляду документами Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України. За результатами розгляду клопотання Комісія готує висновок щодо порушеного клопотання, а також може відхилити відповідне клопотання та повернути матеріали органу, який його подав.
Питання щодо присвоєння почесного звання України "Мати-героїня" порушується органами місцевого самоврядування шляхом направлення відповідного подання Президентові України через обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації. При цьому підлягають обов'язковому врахуванню не лише факт народження та виховання жінкою до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, а і її особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей у дітей.
В даному випадку, відповідачем безпідставно зволікається вирішення питання про розгляд клопотання об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Проспект Т" щодо присвоєння позивачці звання "Мати-героїні" з посиланням на те, що відсутні відомості про результати судового розгляду кримінальної справи відносно позивачки, хоч законодавством обмежений термін вирішення даного питання одним місяцем.
Станом на день розгляду судової справи відповідачем так і не розглянута заява ОСОБА_1 та не вирішено, чи порушувати клопотання про присвоєння їй почесного звання "Мати-героїня", перед обласною державною адміністрацією. Наведені відповідачем обставини не передбачені як законодавчо встановлені підстави для не розгляду тривалий час вказаної заяви про присвоєння почесного звання "Мати-героїня".
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Само по собі рішення виконавчого комітету № 81 від 09.04.2021, яке було прийнято в межах місячного терміну, не суперечить діючому законодавству, оскільки останнє не забороняє звертатись до Офісу Президента України із запитами, і не порушує прав позивачки, тому підстав для його скасування немає. Разом з тим, з врахуванням основоположного конституційного принципу, що передбачає обов'язок органів місцевого самоврядування діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України), подальша поведінка відповідача (після прийняття оспорюваного рішення) свідчить про протиправну бездіяльність виконавчого комітету. Відповідач так не розглянув заяву позивачки та клопотання ОСББ по суті, не відмовив і не задовольнив останні, питання про порушення клопотання про присвоєння почесного звання "Мати-героїня" перед обласною державною адміністрацією або відмову у порушенні такого клопотання не вирішив.
З приводу позовної вимоги про зобов'язання відповідача подати у встановленому порядку клопотання про представлення до присвоєння почесного звання, суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень ; визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язати вчинити певні дії, інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів .
Суд погоджується з доводами позивачки про те, що надавати оцінку та підставам для присвоєння почесного звання України законодавством покладено саме на Комісію державних нагород та геральдики, а не на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Разом з тим, при цьому підлягають обов'язковому врахуванню не лише факт народження та виховання жінкою до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, а і її особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей у дітей. Обов'язок подання відповідного клопотання в даному випадку покладений саме на орган місцевого самоврядування. Внесенню такого подання передує процедура збирання відповідних документів, перевірки фактів, що впливають на прийняття відповідного рішення та їх належна оцінка. Приписи ж п. 8 Положення про Комісію державних нагород та геральдики, яким передбачено правом відхиляти клопотання про нагородження державною нагородою, аж ніяк не нівелюють обов'язку органу місцевого самоврядування виважено та неупереджено підійти до розгляду клопотання жінки про присвоєння їй почесного звання "Мати-героїня".
Суд вважає, що питання порушення клопотання про присвоєння позивачці звання "Мати-героїня" належить до дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Відтак, за обставин, коли відповідач належним чином не розглянув виконання позивачем обов'язку щодо виховання дітей, піклування про їх здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створення матір'ю належних умов для розвитку природних здібностей дітей, обов'язку готувати дітей до самостійного життя та праці, не з'ясував як характеризується мати та щодо її моральних якостей, суд вважає передчасними позовні вимоги про зобов'язання виконавчий комітет у встановленому порядку подати клопотання до відповідних органів виконавчої влади про присвоєння ОСОБА_1 почесного звання "Мати-героїня". Прийняття рішення про видачу вищезазначеного клопотання віднесено до виключної компетенції виконавчого органу ради. Слід також зазначити, що адміністративний суд не наділений компетенцією зобов'язувати суб'єкта владних повноважень змінювати порядок та процедуру розгляду певного питання та/або приймати за його результатом конкретно визначене рішення.
З врахуванням повноважень суду при вирішенні справи, обставин справи суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково. Суд дійшов висновку про необхідність зміни способу захисту порушеного права позивача, тобто в силу ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог та частково їх задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача і зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням даного судового рішення та поданих позивачкою документів про присвоєння їй Почесного звання України "Мати-героїня",
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
За подання цього позову позивачка звільнена судом від сплати судового збору.
Тому відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача стягувати не слід..
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради щодо неприйняття в місячний термін рішення за заявою ОСОБА_1 про порушення клопотання про присвоєння їй почесного звання України "Мати-героїня".
Зобов'язати виконавчий комітет Дніпровської районної у місті Херсоні повторно розглянути у місячний строк заяву ОСОБА_1 про порушення клопотання про присвоєння їй почесного звання України "Мати-героїня" з урахуванням даного рішення суду та наявності у неї права на присвоєння Почесного звання України "Мати-героїня".
В решті вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова
кат. 112030400