08 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 766/7930/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 213050018901 від 08.02.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення - 02.02.2021 року;
- стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області сплачений судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Херсонського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з питання призначення пенсії зі зменшенням віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
До заяви про призначення пенсії були додані наступні документи:
- трудова книжка НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , дата заповнення 22.07.1987р. про періоди роботи з 22.07.1987 по 01.04.2019;
- витяг з відомості нарахування заробітної плати у 1987 році, в якій є посилання на накази № 138 з періодом роботи з 13.08.1987 по 31.08.1987 та № 175 з періодом роботи з 13.10.1987 по 01.11.1987;
- табель обліку використання робочого часу за жовтень 1987 року за період роботи з 17 по 31 жовтня 1987 року;
- копії листа ВАТ "Київоблгаз" від 12.01.1998 № 16-66 про підтвердження участі Херсонського БМУ по прокладці газових мереж через с. Бобер до н. пунктів Стара Марківка, Нова Марківка, Шкніва, впродовж Володимирівки, Ясен, Шевченкове Поліського району Київської області;
- довідка АТ "Херсонгазбуд" від 10.07.1997 № 450 про нагородження і виплати премій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, в якій зазначено, що із-за відсутності фонду заробітної плати в 1987 році заохочування учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС були проведені преміями за введення об'єктів в 1988-1989 роках.
За наданими документами загальний стаж роботи (трудовою книжкою, військовим квитком, даними системи персоніфікованого обліку) склав 28 років 8 місяців 2 дні.
Згідно з документами, які надані до заяви від 02.02.2021 року, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Документами підтверджено участь у ліквідації у період з 13.10.1987 по 31.07.1987- більше 14 днів.
Позивач відноситься до осіб, які мають право на пенсію зі зменшення віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і має право на пенсію зі зменшенням віку.
Розглянувши подані документи Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області рішенням № 213050018901 від 08.02.2021 року відмовило позивачу в призначенні пенсії зі зниженням віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку із відсутністю документів, що підтверджують право на таке призначення.
Свою відмову відповідач обґрунтовує тим, що первинними документами не підтверджена робота позивача у 1987 році у зоні відчуження, а саме тим, що довідки мають суперечливий характер про періоди роботи часу та невірно зазначено ім'я по батькові позивача, а здійснити перевірку не можливо так як документи відсутні.
Вищевказана підстава для відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є незаконною, так як єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", яке позивач отримав у встановленому законом порядку.
В свою чергу посвідчення недійсним не визнавалось, а його статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 19.05.2021 року адміністративну справу № 766/7930/21 передано на розгляд до Херсонського окружного адміністративного суду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 24.06.2021 року головуючим суддею визначено Варняка С.О.
Ухвалою від 29.06.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 26.07.2021 року.
14.07.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що за результатом розгляду наданих ОСОБА_1 документів встановлено, що у відомості нарахування заробітної плати у 1987 році, яка роздрукована на друкарській машинці, містяться здійснені вручну записи про наказ № 175 (без зазначення дати його видачі), з періодом роботи з 13.10.1987 по 01.11.1987 та населені пункти с. Володимирівка, Шевченкове. При цьому, табелем обліку робочого часу за жовтень 1987 року підтверджується робота позивача за період з 13.10.1987 по 31.10.1987, відповідно до наказу № 138. Виконання роботи за період з 13.10.1987 по 01.11.1987 табелем обліку робочого часу не підтверджено. Крім того, у наданій копії табелю невірно зазначено ім'я по батькові позивача - " ОСОБА_2 ".
Згідно з довідкою комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" Херсонської міської ради від 01.02.2021 № 01-301 документи Херсонського будівельно-монтажного управління по газифікації тресту "Криворіжгазкомбуд" на зберігання до комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" не надходили, надати архівну довідку про підтвердження стажу роботи ОСОБА_1 за жовтень-листопад 1987 рік неможливо.
Оскільки первинними документами не підтверджена робота позивача у 1987 році у зоні відчуження (документи мають суперечливий характер про періоди роботи, в табелі обліку робочого часу невірно зазначено ім'я по батькові позивача, здійснити перевірку наказів про направлення у відрядження та документів по оплаті праці для підтвердження отриманих виплат за роботу в зоні відчуження є неможливим у зв'язку з їх відсутністю, при прийнятті рішення № 213050018901 від 08.02.2021 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796 Управлінням протиправних дій не допущено.
Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію, Управління зазначає, що відповідно до статті 58 Закону № 1058 Пенсійний фонд призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду. Тобто, Пенсійний фонд є органом, що має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Завдання, покладені на органи Пенсійного фонду України, в тому числі щодо прийняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії із зазначенням її розміру, за своєю правовою природою, є їх виключною компетенцією (дискреційними повноваженнями), тобто втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
26.07.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 04.10.2021 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
04.10.2021 року закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
Позивач та представник відповідача надали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Згідно з приписами ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
02.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян (м. Херсон) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону № 796.
До заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 додав наступні документи:
- копію паспорта серії НОМЕР_2 , виданого Комсомольським РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області 24 лютого 1999 року;
- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- копію трудової книжки НОМЕР_3 , дата заповнення 22.07.1987;
- копію військового квитка НОМЕР_4 , виданого Комсомольським районним військовим комісаріатом Херсонської області 16.05.1985;
- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорія 2) серії НОМЕР_5 , виданого Херсонською обласною державною адміністрацією 06 січня 2021 року;
- копію довідки від 22.10.1992 № 42-с, виданої Херсонським будівельно- монтажним управлінням по газифікації міжобласного тресту "Криворіжгазкомунбуд" про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 17 по 31 жовтня 1987 року;
- копію витягу з відомості нарахування заробітної плати у 1987 році, в якій міститься посилання на наказ № 138 з періодом роботи з 13.08.1987 по 31.08.1987 та наказ № 175 з періодом роботи з 13.10.1987 по 01.11.1987;
- копію табелю використання робочого часу за жовтень 1987 року за період роботи з 17 по 31 жовтня 1987 року;
- копію з копії листа ВАТ "Київоблгаз" від 12.01.1998 № 16-66 про підтвердження участі Херсонського БМУ по газифікації з червня по листопад 1987 року в прокладці газових мереж через с. Бобер до населених пунктів Стара Марківка, Нова Марківка та Шкніва і вздовж села Володимирівка, а також газифікації сіл Ясен, Шевченково Поліського району Київської області;
- довідки АТ "Херсонгазбуд" від 10.07.1997 № 450 про нагородження і виплату премій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, в якій зазначено, що через відсутність фонду заробітної плати в 1987 році заохочення учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС були проведені преміями за введення об'єктів в 1988-1989 роках;
- копію довідки від 23.07.2020 № 4/337, виданої Херсонським об'єднаним військовим комісаріатом;
- копію листа від 01.02.2021 №01-301, виданого комунальною установою "Трудовий архів м. Херсона" про те, що документи Херсонського будівельно - монтажного управління по газифікації "Криворіжгазкомбуд", на зберігання до комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" не надходили.
08.02.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області прийнято рішення № 213050018901 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 11.02.2021 року № 2100-0304-8/6951 ОСОБА_1 повідомлено про те, що за первинними документами не підтверджена робота у 1987 році у зоні відчуження (довідки мають суперечливий характер про періоди роботи, в табелі обліку робочого часу невірно зазначено ім'я по батькові), здійснити перевірку документів по оплаті праці для підтвердження отриманих виплат за роботу в ЧАЕС, наказів про направлення у відрядження тощо не можливо із-за відсутності документів.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років.
Згідно з приписами ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (з наступними змінами та доповненнями) (далі - Порядок № 22-1) передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Законом № 796-ХІІ).
Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років.
Частинами 1, 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 4 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 (далі - Порядок № 551) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п'яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 2) серії А синього кольору.
Пунктом 11 Порядку № 551 передбачено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що єдиним документом, який підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи.
Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах 27 лютого 2018 року у справі №344/9789/17, від 31 липня 2018 року у справі №751/2050/17, від 22.01.2019 у справі №129/1535/17, від 21 листопада 2019 року у справі №572/47/17 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при вирішення даної справи.
Судом встановлено, що позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серії НОМЕР_5 від 06.01.2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів (а.с.10).
Отже, наявне у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році підтверджує факт роботи у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів та надає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 22.07.1987 року по 01.08.1997 року в Херсонському будівельно-монтажному управлінні по газифікації тресту "Криворіжкомунгазбуд" (в подальшому перейменовано в акціонерне товариство "Херсонгазбуд").
Відповідно до довідки Херсонського будівельно-монтажного управління по газифікації від 22.10.1992 року № 42-с ОСОБА_1 знаходився на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 17 по 31 жовтня 1987 року.
Відповідно до довідки АТ "Херсонгаз" від 10.07.1997 року № 450 у зв'язку з відсутністю фонду заробітної плати в 1987 році доплата та преміювання за шкідливість при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС було виплачено в 1988-1989 роках.
Доводи відповідача суд до уваги не бере, оскільки основним документом, що підтверджує право ОСОБА_1 на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та письмові докази щодо його роботи в зонах радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС.
При цьому суд зазначає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, рішення та дії якого оскаржуються, не надано доказів того, що видача позивачу посвідчення була оскаржена або що таке посвідчення скасоване.
Відтак, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 213050018901 від 08.02.2021 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ) пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення - 02.02.2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112010203