Постанова від 05.10.2021 по справі 725/5792/21

Єдиний унікальний номер 725/5792/21

Номер провадження 3/725/3416/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.10.2021 року Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Іщенко І. В., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митницi ДФС, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi громадянку ОСОБА_1 , президента компанії «CiS Development Foundation, Inc.» 77 Milltown Road, Suitte A2, East Brunwik, NJ 08816, USA, за ст.483 ч.1 Митного кодексу України -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №1018/40800/21 від 13.07.2021 року 08.07.2021 року для поміщення товару Гуманітарна допомога «одяг жіночий, чоловічий, дитячий, жіноча білизна, гігієнічні набори» вагою 7265 кг., який надійшов контейнером OOCU7621206 на адресу Громадська організація "Чернівецьке товариство людей з інвалідністю "Милосердя" (ЄДРПОУ- 22845850. 58013. м.Чернівці, вул.Героїв Майдану. 77Б), в митний режим «імпорт» здійснено електронне декларування шляхом подання до відділу митного оформлення №3 митного поста «Чернівці» Чернівецької митниці електронної митної декларації (далі - ЕМД) якій присвоєно № UA408040/2021/006699 та електронні копій товаросупровідних документів (далі - ЕД).

Згідно ЕМД та ЕД відправником та дарувальником товарів виступає компанія «CiS Development Foundation. Inc.» (77 Milltown Road. Suitte A2. East Brunwik NJ. NJ 08816, USA) в особі президента громадянки ОСОБА_2 .

Президентом «CiS Development Foundation, Inc.» (США) ОСОБА_3 видано Дарчий лист №19/05/2021 від 19.05.2021 та рахунок проформу б/н від 19.05.2021, відповідно до яких на адресу Громадська організація "Чернівецьке товариство людей з інвалідністю "Милосердя" (м.Чернівці) слідує товар «одяг жіночий, чоловічий, дитячий, жіноча білизна, гігієнічні набори» загальною вагою 7265 кг. загальною кількістю 685 коробок, вартістю 990 доларів США.

Цього ж дня з УСБУ в Чернівецькій області надійшов лист (вих.. №75/14/4-1294) про необхідність здійснення повного огляду товарів, які визнані гуманітарною допомогою та надійшли на адресу Громадська організація "Чернівецьке товариство людей з інвалідністю "Милосердя" (СДРПОУ- 22845850. 58013. м.Чернівці. вул.Героїв Майдану, 77Б).

Під час здійснення митних формальностей було прийнято рішення про проведення повного митного огляду товару, який знаходиться у контейнері OOCU7621206 на транспортному засобі з р.н.з. НОМЕР_1 та переміщується згідно Дарчого листа №19/05/2021 від 19.05.2021 та рахунка проформи б/н від 19.05.2021.

За результатами огляду встановлено наявність товарів зазначених в поданих ЕМД та ЕД. Разом з цим виявлено товари, що не зазначенні, не вказані в ЕМД. та ЕД: дарчому листі №19/05/2021 від 19.05.2021 та рахуноку проформі б/н від 19.05.2021. а саме; взуття (кросівки) в кількості 511 пар, шорти-490 шт, та засоби догляду за тілом та обличчям (крем) -677 шт., набори особистої гігієни-166 шт..

Також під час здійснення митних формальносте щодо товару №7 вказаної ЕМД встановлено, що наявний товар в кількості 164 коробки із жіночою спідньою білизною (бюзгалтер) що на 63 коробки (1410 шт.) більше ніж зазначено у Дарчому листі №19/05/2021 від 19.05.2021 та рахунку проформі б/н від 19.05.2021,

Таким чином, громадянка ОСОБА_2 , президент компанії «CiS Development Foundation, Inc.» (США) вчинила дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів, що не зазначенні в ЕМД. та ЕД, а саме товарів взуття (кросівки) в кількості 511 пар, ліфчики - 1410 шт, шорти-490 шт. та засоби догляду за тілом та обличчям (крем) -677 шт.. набори особистої гігієни-166 шт, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів та здійснення митних формальностей: рахунка проформи Б/Н від 19.05,2021. Дарчого листа 19/05/2021 від 19.05.2021, що містять неправдиві відомості щодо кількості, кількості вантажних місць. їх опису та маркування.

Зазначені дії ОСОБА_4 кваліфіковані працівниками митниці як порушення митних правил, передбачених ч. 1 статті 483 Митного кодексу України.

ОСОБА_5 , адвокат Марії Бондарев, заявляв про закриття провадження по даній справі у зв'язку із відсутністю у діях його довірительки складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України. Зауважив, що неприбуткова організація «CiS Development Foundation, Inc.», яка знаходиться в США, надає гуманітарну допомогу (одяг та взуття, предмети особистої гігієни, побутові приналежності та іграшки) благодійним організаціям по всіх країнах СНД. Метою діяльності вказаної організації згідно пункту 2.1. статуту є допомога і об'єднання інвалідів, захист їх інтересів і реалізація встановлених законами України прав. Зауважує, що митне оформлення товарів, в якості гуманітарної допомоги здійснюється без сплати податків та зборів, відповідно мотив для зменшення їх вартості, зменшення розміру платежів, податків або зборів чи ухилення від їх сплати у ОСОБА_6 був відсутній.

Згідно ч. 1 ст. 486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Суд, заслухавши пояснення та розглянувши заяву адвоката, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, вважає, що вина громадянки ОСОБА_6 не знайшла свого підтвердження, а склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, судом не встановлений, а тому провадження у справі підлягає закриттю, виходячи з наступного.

За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічні вимоги також закріплені в ст. 489 МК України.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - це сукупність названих у законі ознак, за наявності яких небезпечне і шкідливе діяння визнається конкретним правопорушенням. Такі ознаки мають об'єктивний і суб'єктивний характер. Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил, інспектором митниці повинні бути враховані ознаки складу правопорушення та відповідати диспозиції статті до якої притягується, особа за порушення митних правил. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.

Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, суб'єкт даного правопорушення є - громадяни, які скоїли шкідливе діяння, визначене законом як правопорушення; на момент скоєння досягли 16 років, а також посадові особи підприємств.

Під посадовими особами у відповідних статтях КУАП признаються працівники, що знаходяться на державній або суспільній службі і займаючі посади, пов'язані із здійсненням організаційно-владних, адміністративно-управлінських функцій, внаслідок яких виникають певні правові наслідки для осіб і організацій, яким вони адресовані. Згідно з п. 43 ст. 4 МК України, посадові особи підприємств - це керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи, яка повинна містити дві складові, а саме: - переміщення чи дії спрямовані на переміщення товару з поданням документів, що містять неправдиві відомості (приховування від митного контролю).

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, чи документів, які містять неправдиві відомості.

В пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» зазначено, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.

Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.

Таким чином, обов'язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.

Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.

Отже, громадянинка ОСОБА_6 мала усвідомлювати характер своїх дій, передбачати її шкідливі наслідки і бажати їх настання.

Судом встановлен, що Чернівецька митниця Державної митної служби України вбачає в діях ОСОБА_4 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю наступних товарів, що не зазначені в електронній митній декларації та в електронних копіях товаросупровідних документів: взуття (кросівки) в кількості 511 шт., шорти - 490 шт., засоби для догляду за тілом та обличчям - 677 шт., набори особистої гігієни - 166 шт. Окрім того, під час митних формальностей встановлено, що товару № 7, вказаного в електронній митній декларації (жіноча спідня білизна), на 63 коробки (1410 шт.) більше ніж зазначено в дарчому листі - 19/05/2021 від 19.05.2021р. та рахунку проформі б/н від 19.05.2021р.

Суд не може залишити поза увагою той факт, що неприбуткова організація «CiS Development Foundation, Inc.», яка знаходиться в США, надає гуманітарну допомогу (одяг та взуття, предмети особистої гігієни, побутові приналежності та іграшки) благодійним організаціям по всіх країнах СНД. Вказана інформація розміщена на сайті вказаної організації. Організація «CiS Development Foundation, Inc.» надає благодійну допомогу громадській організації «Чернівецьке товариство людей з інвалідністю «МИЛОСЕРДЯ» (код ЄДРПОУ 22845850, адреса: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 77-Б), яке зареєстроване та діє з 1998 року.

Відповідно до пункту 1.1. статуту громадської організації «МИЛОСЕРДЯ» остання є неприбутковою організацією, яка об'єднує громадян на основі спільності інтересів своїх членів для реалізації мети та завдань, передбачених її статутом.

Метою діяльності вказаної організації згідно пункту 2.1. статуту є допомога і об'єднання інвалідів, захист їх інтересів і реалізація встановлених законами України прав.

Відповідно до наказу від 18.06.2021р. № 339, який є в матеріалах справи, Міністерство соціальної політики України визнало вантаж, вказаний в дарчому листі - 19/05/2021 від 19.05.2021р. гуманітарною допомогою.

Відповідно до вказаного вище дарчого листа в розділі «Опис», вказується, що вантаж складається із одягу жіночого, чоловічого, дитячого, жіночої білизни, гігієнічних наборів. Тобто, виявлені під час митних формальностей товари (кросівки, шорти, засоби гігієни), які не вказані в митній декларації, не є відмінним видом товарів від тих, що вказані в дарчому листі; що й стосується товару, який був в більшій кількості ніж задекларовано (63 коробки жіночої спідньої білизни).

Окрім того, суд звертає увагу, що вага товарів 7 265 кг, яка заявлена в митних документах відправником, відповідає вазі всього вантажу, з врахуванням й того, який, на думку митниці, перевозився із порушенням митних правил. Протилежного митницею не доведено.

Разом з цим, працівники митниці не належним чином виявили суб'єкт порушення митних правил, оскільки матеріали справи не містять будь-яких доказів стосовно того, що дійсно громадянинкою ОСОБА_7 вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто в матеріалах справи докази про вчинення умисних дій ОСОБА_7 , не підтверджено та під час розгляду даної справи нових доводів її винуватості, судом не встановлено.

Між тим, матеріали справи не містять даних про те, які б вказували на наявність у діях керівника «CiS Development Foundation, Inc.» ОСОБА_7 умислу на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості, а перебування громадянки ОСОБА_7 на посаді керівника, не може вказувати про наявність в її діях умислу на порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, що виключає ознаку суб'єктивної сторони даного правопорушення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Згідно статті 6 вказаного Закону звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Віповідно до ч. 1 ст. 287 МК України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до ч. 1 ст. 292 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, товари не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Згідно пункту 7 Порядку митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затвердженого Постановою КМУ від 22.03.2000р. № 544 митне оформлення гуманітарного товару із звільненням від оподаткування здійснюється митними органами за наявності рішення відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги про визнання товару гуманітарною допомогою з урахуванням положень статті 14 Закону України «Про гуманітарну допомогу».

Тобто митне оформлення товарів, в якості гуманітарної допомоги, здійснюється без сплати податків та зборів. Отже мотивів для зменшення їх вартості, зменшення розміру платежів, податків або зборів чи ухилення від їх сплати у ОСОБА_6 був відсутній.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Буковинською митницею Держмитслужби не надано жодних належних та допустимих доказів, які б містили фактичні дані, на основі яких, у визначеному законом порядку, можливо було б стверджувати про вчинення ОСОБА_7 правопорушення за вищевикладених обставин. Фактично наявних в матеріалах справи доказів, доводи Буковинської митниці Держмитслужби про наявність в діях ОСОБА_7 складу порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України, - ґрунтується на припущенні,

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, вина особи, яка притягається до відповідальності повинна бути доведена органом який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватися на доказах, об'єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Норма ст. 487 МК України визначає, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягаю закриттю якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.

Зміст ст. 284 КУпАП прописує, що постанова про закриття справи виноситься, зокрема, при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Частина 1 ст. 527 МКУ визначає, що у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:

1) про проведення додаткової перевірки;

2) про накладення адміністративного стягнення;

3) про закриття провадження у справі.

За даних обставин, враховуючи, що з наданих суду доказів не доводиться наявність в діях ОСОБА_8 складу відповідного адміністративного правопорушення, а тому суд вважає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_7 за ч. 1 ст. 483 МК України підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях саме ОСОБА_7 складу відповідного адміністративного правопорушення.

Встановлені судом обставини повністю підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами.

На пiдставi ст. 247,280,283,284 КУпАП ст. 322,328,339,352,390,391,392,393,471 МК України,

Керуючись ч. 1 ст. 483 МК України, п.1 ст. 247 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi відносно громадянки ОСОБА_1 , президента компанії «CiS Development Foundation, Inc.» 77 Milltown Road, Suitte A2, East Brunwik, NJ 08816, USA, за ст.483 ч.1 Митного кодексу України - закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Вилучений товар, згідно протоколу про порушення митних правил №1018/40800/21 від 13 липня 2021 року - повернути президенту неприбуткової благодійної організації «CiS Development Foundation, Inc.» ОСОБА_4 або особі, яка представляє її інтереси.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб, з дня винесення постанови до Апеляційного суду Чернівецької області, через Першотравневий районний суд м. Чернівці.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці І. В. Іщенко