Справа № 610/3046/21
Провадження № 3/610/969/2021
08 жовтня 2021 року Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова В.М., за участю прокурора Устименко І.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Невинномиськ Ставропольського краю Російській Федерації, громадянки України, яка зареєстрована і проживає у АДРЕСА_1 , депутата VIII скликання Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи депутатом Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області VIII скликання, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подання декларації ( до 00 годин 00 хвилин 01.04.2021), а саме 20.05.2021 о 15.01 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2020 рік, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечувала тієї обставини, що вона несвоєчасно подала декларацію перед звільненням.
Прокурор у судовому засіданні підтримала позицію, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, вважала, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просила накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення вказаного правопорушення.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З матеріалів, доданих до протоколу № 509 від 14.09.2021 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, встановлено, що на підставі рішенням І сесії Савинської селищної ради Харківської області VIII скликання від 10.12.2020 ОСОБА_1 набула депутатських повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"; повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Частиною 3 ст. 8 вказаного Закону передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті З Закону № 1700-УІІ депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону №1700-VII.
У відповідності до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону № 1700-УІІ, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 03.02.2021 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено один із типів декларацій суб'єкта декларування:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1700-VII особи, зазначенні у пункті 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію до 00.00 год. 01.04.2021, однак, подала її 20.05.2021 о 15.01 год. на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 20.05.2021 - дата несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до глави 13-А КУпАП є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дане положення означає, що визначений ст. 254 КУпАП строк для складання протоколу починає свій відлік лише після того, як у посадової особи, уповноваженої складати протокол, буде достатньо фактичних даних для висновку про наявність у діях чи бездіяльності особи вини у вчиненні правопорушення, наявності всіх достатніх даних для заповнення та складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто після виконання всіх процесуальних дій.
Тому моментом виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, слід вважати момент, коли особа, уповноважена на складання протоколу, здобула можливість за участю особи, яка вчинила адміністративне правопорушення (притягається до адміністративної відповідальності) здійснити дії, передбачені ч.ч. 2-4 ст. 256 КУпАП.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати дату зібрання всіх доказів та складання стосовно неї протоколу № 509 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме 14.09.2021.
Кінцевим строком притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення, пов'язане з корупцією, є 14.03.2022 і на час розгляду справи цей строк не закінчився.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведеною та підтвердженою:
- протоколом № 509 від 14.09.2021 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією;
- рішенням II сесії Савинської селищної ради № 23-VІІІ від 22.12.2020 р. «Про затвердження Регламенту Савинської селищної ради VІІІ скликання на 18 арк.; рішенням І сесїї VІІІ скликання Савинської селищної ради № І-VІІІ від 10 грудня 2020 року «Про початок повноважень депутатів Савинської селищної ради, обраних на виборах 25 жовтня 2020 року» на 1 арк.;
- довідкою-характеристикою депутата Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області VІІІ скликання ОСОБА_1 ;
- скріншотом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- рапортом оперуповноваженого УСР в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України ст. лейтенанта Кулика С.;
- поясненнями ОСОБА_1 .
Дії ОСОБА_1 кваліфікую за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за якою кваліфіковано її дії, а саме 50 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850,00 грн.
Згідно ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір у розмірі, встановленому ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 грн (2270,00 х 0,2 = 454,00).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 245, 280, 283-285 КУпАП, суддя
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в сумі 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят) гривень (реквізити для сплати штрафу: населений пункт - Балаклійська міська ТГ; отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA628999980314040542000020577; код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні) (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача за ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу - судовий збір).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Тімонова