ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20003/21
провадження № 2-о/753/593/21
"07" жовтня 2021 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Мицик Ю.С., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту смерті, -
Заявник звернулася до суду з вищевказаною заявою та просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища Закутскоє, Вейлєвського району Воронезької області Російської Федерації, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у Будьонівському районі м. Донецьк.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заяву слід залишити без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Вивченням матеріалів заяви, встановлено, що дана заява не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України.
При залишенні заяви без руху, суддя застосовує аналогію закону, так як главами 1 та 2 розділу IV ЦПК України прямо не врегульовано дії судді при подачі до суду заяви, яка не відповідає вимогам ЦПК.
За змістом ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Тобто діючим цивільним процесуальним законодавством не передбачене подання заяви про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України незалежно від місця проживання заявника, а тому у даному випадку застосовуються правила, передбачені ст. 316 ЦПК.
Виходячи з системного аналізу вказаних норм законодавства, заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України може бути подана лише за місцем проживання (перебування) заявника до суду за межами такої території України, в противагу заявам про встановлення факту народження, які можуть бути подані до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника, про що конкретно визначено в абзаці першому частини першої статті 317 ЦПК України.
Натомість заявником не надано доказів того, що вона має місце проживання чи перебування на території Дарницького району м. Києва, що позбавляє суд можливості визначити підсудність вказаної справи.
Заявник звертаючись до суду з вказаною заявою, посилається на положення ст. 317 ЦПК України, та просить встановити факт смерті матері на тимчасово окупованій території України.
При цьому у заяві вказує, що її мати, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, померла ще ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Враховуючи, що датою початку тимчасової окупації є 20.02.2014 (ч. 2 ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"), заявнику слід уточнити вимоги заяви, з якою вона звертається до суду.
Крім того, суд враховує Постанову Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, в п. 6 якого зазначено, що судам слід мати на увазі, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні розглядатись у порядку, передбаченому главою 37 ЦПК України, за участю заявників і заінтересованих осіб.
Звертаючись до суду з заявою про встановлення факту смерті, заявником не зазначено в заяві, чи є у ОСОБА_2 інші діти або близькі родичі, які, у випадку їх наявності, мають бути зазначені в заяві як заінтересовані особи. Також, заявник має повідомити суд, про те чи порушує встановлення даного факту права та інтересів третіх осіб та чи пов'язано з подальшим вирішенням спору про право.
У разі виправлення недоліків у вказаній частині, суд пропонує заявнику надати до суду заяву в новій редакції або уточнення (додаткові обґрунтування) до вже поданої заяви з відповідними доказами, а також її копії та копії всіх документів, доданих до неї, для надіслання заінтересованим особам, як передбачено ст. 177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне залишити заяву без руху, надавши заявнику строк для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст. 185 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту смерті - залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків п'ять днів з дня отримання копії даної ухвали.
У разі невиконання вимог ухвали в зазначений строк, заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя