06 жовтня 2021 року
м. Київ
справа № 826/17917/17
адміністративне провадження № К/9901/68708/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 (судді - Степанюк А.Г., Губська Л.В., Епель О.В.) у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації, Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київпастранс", Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації): треті особи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Київ Маркет Солюшн", Комунальне підприємство "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просила:
1) визнати недійсними умови інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 1, Лот 2, Лот 3, Лот 4, Лот 5, Лот 6), оголошення про які було розміщено в номері 135 (5048) газети "Хрещатик" від 22.12.2017 (сторінки 131-171), що є офіційним виданням Київської міської ради;
2) визнати протиправним та скасувати:
- розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2018 №957 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 1);
- розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2018 №956 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 2);
- розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2018 №955 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 3);
- розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2018 №954 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 4);
- розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2018 №953 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 5);
- розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2018 №952 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 6).
Разом із позовною заявою, позивачем подано заяву про забезпечення адміністративного позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.08.2018, заяву про забезпечення позову задоволено.
До моменту набрання законної сили судовим рішенням у даній справі заборонено Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунальному підприємству «Київблагоустрій» та будь-яким іншим особам, органам, організаціям та установам вчиняти будь-які дії щодо демонтажу, вилучення, переміщення наступних належних Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на праві власності зупинкових комплексів.
До моменту набрання законної сили судовим рішенням у даній справі заборонено Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укладати інвестиційні договори з переможцем інвестиційних конкурсів із залучення інвестора до реалізації проекту "Комплекс заходів з благоустрою та облаштування зупинок громадського транспорту в місті Києві" (Лот 1, Лот 2, Лот 3, Лот 4, Лот 5, Лот 6) товариством з обмеженою відповідальністю "Київ Маркет Солюшн" (код ЄДРПОУ 39931708) та замовником реалізації проекту - Комунальним підприємством "Київпастранс".
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій щодо вжиття заходів забезпечення позову, ТОВ «Київ Маркет Солюшн» звернулось до суду з заявою про їх скасування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.09.2018 задоволено клопотання ТОВ "Київ Маркет Солюшн" та скасовано заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.09.2018 скасовано.
У задоволенні заяви ТОВ «Київ Маркет Солюшн» про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018, - відмовлено.
З постановою суду апеляційної інстанції від 21.11.2018 не погодився відповідач - Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права просив її скасувати та залишити в силі ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.09.2018.
За наслідками касаційного розгляду Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття касаційного провадження з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
За правилами частин 2 та 3 статті 328 КАС України у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду першої інстанції про забезпечення позову, заміну заходу забезпечення позову, ухвали, зазначені у пунктах 3, 4, 12, 13, 17, 20 частини першої статті 294 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку.
У касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову та заміни заходу забезпечення позову, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз'яснення рішення чи відмову у роз'ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.
Предметом касаційного оскарження у цій справі є постанова апеляційного суду, якою скасовано ухвалу суду першої інстанції про скасування заходів забезпечення позову і в їх скасуванні відмовлено, внаслідок чого заходи забезпечення позову залишились в силі.
При цьому, ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 про забезпечення позову була предметом касаційного оскарження і постановою Верховного Суду від 30.09.2021 ця ухвала скасована, в забезпеченні позову відмовлено.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи що статтями 294 та 328 КАС України не передбачено можливість оскарження ухвали суду першої інстанції про скасування забезпечення позову та прийнятої за наслідками її перегляду постанови апеляційного суду, а тому касаційне провадження підлягає закриттю.
Схожий підхід застосувала Велика Палата Верховного Суду у справах №813/1965/18 (ухвала від 27.05.2020) та №824/609/18-а (ухвала від 26.02.2020) та Верховний Суд у справі №826/8079/18 (постанова від 17.02.2021) та № 2-а-1958/11 (постанова від 31.03.2021).
Керуючись ст.ст. 328, 339, 345, 355, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Закрити касаційне провадження за касаційною скаргою Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації, Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київпастранс", Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації): треті особи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Київ Маркет Солюшн", Комунальне підприємство "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук