06 жовтня 2021 року
м. Київ
справа № 380/932/21
адміністративне провадження № К/9901/35547/21
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Уханенка С.А. перевірив касаційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування наказу,
У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Галицької митниці Держмитслужби, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати наказ Галицької митниці Держмитслужби від 13 січня 2021 року №23 щодо притягнення його до дисциплінарної відповідальності, як начальника відділу провадження в справах про порушення митних правил управління забезпечення протидії митним правопорушенням Галицької митниці Держмитслужби.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2021 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Галицької митниці Держмитслужби від 13 січня 2021 року №23-дс про притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника відділу провадження в справах про порушення митних правил управління забезпечення протидії митним правопорушенням Галицької митниці Держмитслужби Бедрія М.Б. Вирішено питання розподілу судових витрат.
23 вересня 2021 року Галицька митниця Держмитслужби повторно подала до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2021 року, в якій, посилаючись на пункти 1, 4 частини четвертої статті 328 КАС України та підпункти «2.1 - 2.2» частини другої статті 353 КАС України, просить скасувати оскаржені судові рішення та направити справу на новий судовий розгляд.
Предметом спору у цій справі є притягнення керівника органу Держмитслужби до дисциплінарної відповідальності.
З 08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року №460-IХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", яким унесено зміни до розділу 3 Глави 2 "Касаційне провадження", зокрема, щодо визначення підстав касаційного оскарження судових рішень та порядку їхнього розгляду.
Так, відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
За правилами частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:
1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;
3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що перелік підстав для касаційного оскарження судових рішень є вичерпним і касаційна скарга повинна бути обґрунтована виключно такими доводами.
Вимоги до форми та змісту касаційної скарги встановлено статтею 330 КАС України, відповідно до пункту 4 частини другої якої у касаційній скарзі зазначаються підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).
Пунктом 4 частини п'ятої статті 332 КАС України встановлено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем також, якщо у касаційній скарзі не викладені передбачені цим Кодексом підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.
В обґрунтування касаційної скарги заявник, зокрема, вказав на помилкове віднесення судом першої інстанції справи до категорії справ незначної складності, так як розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження, що не невідповідає правовій позиції Верховного Суду щодо застосування цієї норми у подібних правовідносинах, викладеної у постанові Суду у справі №300/64/19. Також суди не дослідили зібрані докази, чим порушили норми матеріального права, зокрема, статті 65 Закону України «Про державну службу».
Вирішуючи питання відкриття касаційного оскарження з вказаної підстави, Суд виходить з наступного.
Верховний Суд зазначає, що відкриття касаційного провадження на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України можливе за умови зазначення у касаційній скарзі норми права щодо якої Верховним Судом висловлена правова позиція, подібність справи та обґрунтування у чому саме полягає неправильне застосування судами цієї норми, з урахуванням обставин, установлених судами у цій справі.
Заявник послався на незастосування судами висновку Верховного Суду, висловленому у справі №300/64/19 щодо розгляду такої категорії справ за правилами спрощеного позовного провадження. Проте ці доводи вже були відхилені Верховним Судом під час первісного звернення Галицької митниці Держмитслужби із касаційною скаргою у липні 2021 року.
Так, у попередій касаційній скарзі заявник також послався на правову позицію Верховного Суду, висловлену у справі №300/64/19. Однак, в ухвалі від 08 вересня 2021 року про повернення первісної касаційної скарги Суд роз'яснив Галицькій митниці Держмитслужби, що за загальним правилом, будь-яка справа може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, окрім тих, які обов'язково повинні розглядатися за правилами загального позовного провадження (їх визначено частиною четвертою статті 12, частиною четвертою статті 257 КАС України) і у цій справі суд першої інстанції не відносив її до категорії малозначних справ, та, урахувавши вимоги статті 257 КАС України, розглянув її за правилами спрощеного позовного провадження.
Проте, звернувшись повторно до суду касаційної інстанції, заявник повторно зазначив підстави, що вже були перевірені та відхилені Верховним Судом.
Суд також відхиляє аргументи Галицької митниці Держмитслужби щодо недослідження доказів у справі з посиланням на підпункти « 2.1 - 2.2» частини другої статті 353 КАС України, оскільки ця норма не містить таких підпунктів, а загальні посилання на недослідження судами доказів у справі, за відсутності конкретизації яких саме, не є підставою для перегляду судових рішень у касаційному порядку.
Інші аргументи касаційної скарги зводяться до часткового опису обставин справи, з посиланням на її винятковість та суспільний інтерес і необхідність формування єдиної правозастосовчої практики. Заявник указує на неповне з'ясування обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій, однак мотиви зводяться до переоцінки доказів у справі, що виключає можливість перегляду судового рішення з цих підстав судом касаційної інстанції, повноваження якого визначені статтею 341 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
Частиною першою статті 341КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення, зокрема, в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
Суд зазначає, що лише загальні посилання на відсутність висновку Верховного Суду, невідповідність судових рішень висновкам Верховного Суду та необхідність відступлення від такого висновку, за відсутності вмотивованих аргументів неправильного застосування певної норми права, не є підставою для відкриття касаційного провадження.
За таких обставин, касаційну скаргу необхідно повернути особі, яка її подала, на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 332 КАС України. Тому Суд не вирішує клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку.
Керуючись статтею 248, пунктом 4 частини п'ятої статті 332 КАС України,
1. Касаційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування наказу повернути особі, яка її подала.
2. Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.А. Уханенко