07 жовтня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/2917/21 пров. № А/857/13141/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Онишкевича Т. В.;
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі №140/2917/21 (головуючий суддя Ксензюк А. Я., м. Луцьк) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
23 березня 2021 року Волинським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 28 січня 2021 року №7 про відмову у переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до стажу державної служби період роботи на виборній посаді Липинського сільського голови з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року та здійснити переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з часу звернення з заявою від 21 січня 2021 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Підгайцівською сільською радою №№145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 від 21 січня 2021 року.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року ОСОБА_1 займав виборну посаду голови Липинської сільської ради, у зв'язку з чим протягом вказаного періоду йому присвоєно чергові ранги державного службовця. Однак, рішенням від 28 січня 2021 року №7 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправно відмовило у задоволенні заяви позивача про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Підставою для такої відмови було не зарахування позивачу до стажу державної служби періоду роботи на виборній посаді Липинського сільського голови. На думку ОСОБА_1 рішення від 28 січня 2021 року №7 порушує його право на пенсійне забезпечення.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 січня 2021 року №7 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи на виборній посаді Липинського сільського голови (сільським головою) з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перевести з 21 січня 2021 року ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Підгайцівською сільською радою №№145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 від 21 січня 2021 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 січня 2021 року №7 законне та обгрунтоване, адже період перебування ОСОБА_1 на виборній посаді після 04.07.2001 не підлягає зарахуванню до стажу державної служби. Так, 04.07.2001 набрав чинності ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень якого встановлено, що на посади працівників місцевих рад народних депутатів положення ЗУ «Про державну службу» не поширюються. Апелянт зазначив, що суду слід розрізняти стаж державної служби для встановлення надбавки за вислугу років та стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів зробила висновок, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - залишити без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та з 26 листопада 2017 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
21 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про перехід з пенсії за віком, яка була призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». До вказаної заяви ОСОБА_1 також було додано довідки Підгайцівської сільської ради №№145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 від 21 січня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 28 січня 2021 №7 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказане рішення мотивоване тим, що ОСОБА_1 з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року працював Липинським сільським головою. Оскільки станом на 01 травня 2016 року займана позивачем посада не віднесена до категорії посад державної служби, права на перехід на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ ОСОБА_1 не має.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Право вибору пенсійних виплат закріплено у статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно вказаної статті особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Статтею 46 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III (далі - Закон № 2493-III).
З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року позивач працював на посаді Липинського сільського голови.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.
Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону № 2493-III та на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.
Відповідно до ст.14 Закону №2493-III до четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування відносяться в тому числі й посади селищних і сільських голів.
Отже, період роботи ОСОБА_1 на посаді Липинського сільського голови з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року зараховується до стажу державної служби, у зв'язку із чим відмова пенсійного органу у зарахуванні цього періоду до стажу державної служби є протиправною.
Загальний стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом №889-VIII становив більше 20 років, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
За таких обставин, на думку колегії суддів, правильними є висновки суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
За приписами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі №140/2917/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
Т. В. Онишкевич