Рішення від 06.10.2021 по справі 320/1957/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2021 року 320/1957/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши в м. Києві у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишгородської міської ради Київської області, треті особи: Міністерство молоді та спорту України, Вишгородська міська дитячо-юнацька спортивна школа з водних видів спорту Вишгородської міської ради, Комунальна установа Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради, за участю прокурора Офісу Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Вишгородської міської ради Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Вишгородської міської ради Київської області від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 вирішено реорганізувати КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" шляхом приєднання до КУ "Вишгородська МК ДЮСШ", створено комісію із припинення юридичної особи - КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" та затверджено її склад.

Позивач пояснює, що відповідно до частини дванадцятої статті 48 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.

Водночас із листа Міністерства молоді та спорту України від 04.02.2021 №971/4.5 вбачається, що Міністерство не надавало Вишгородській міській раді погодження на скорочення мережі закладів фізичної культури і спорту.

Окрім того, позивач наголошує на численні та суттєві порушення процедури прийняття вказаного вище рішення.

Зокрема, Вишгородською міською радою не було оприлюднено у встановленому законодавством порядку проект рішення №5/1, пояснювальної записки до нього, а також висновки профільної комісії, якою є постійна комісія з питань комунального господарства, благоустрою міста Вишгородської міської ради, що підтверджується їх відсутністю на офіційному сайті Вишгородської міської ради. Не організовано та не проведено консультацій з громадськістю щодо проекту рішення №5/1 у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій (громадські слухання).

Такі порушення Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про доступ до публічної інформації", на думку позивача, є додатковими та самостійними підставами для визнання спірного рішення від 28.01.2021 №5/1 протиправним та його скасування.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що реорганізація КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" шляхом приєднання до КУ "Вишгородська МК ДЮСШ" була здійснена з метою оптимізації та підвищення ефективності роботи комунальних закладів, удосконалення організації праці, раціонального використання економічних та трудових ресурсів комунальних закладів.

Відповідач вважає, що Вишгородською міською радою при прийнятті спірного рішення від 28.01.2021 №5/1 не було допущено перевищення меж наданих їй повноважень, оскільки питання щодо реорганізації навчальних закладів комунальної власності належать до виключної компетенції місцевих рад. При цьому, відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №966 "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики" Вишгородська міська рада мала право прийняти рішення щодо реорганізації відповідного навчального закладу, як закладу комунальної власності, без проведення попереднього обговорення з громадськістю.

Міністерством молоді та спорту України подано до суду письмові пояснення, в яких останнє підтримує позовні вимоги у повному обсязі. Вказує, що спірне рішення від 28.01.2021 №5/1 було прийнято з грубим порушенням вимог Закону України "Про фізичну культуру і спорт", оскільки Міністерство молоді та спорту України згоду на приєднання КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" до КУ "Вишгородська МК ДЮСШ" не надавало.

Міністерство молоді та спорту України наголошує, що Верховною Радою України з метою зміцнення здоров'я нації, залучення широких верств населення до здорового способу життя та масових занять фізичною культурою прийнято постанову від 03.08.2006 №66 "Про недопущення закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та паралімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів", відповідно до якої вважається неприпустимим закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та паралімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів.

Заступником Генерального прокурора подано до суду письмові пояснення, в яких останній підтримує позовні вимоги у повному обсязі. Вказує, що спірне рішення від 28.01.2021 №5/1 було прийнято з грубим порушенням вимог Закону України "Про фізичну культуру і спорт".

Звертає увагу, що відповідно до частини дванадцятої статті 48 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.

Водночас з листа Міністерства молоді та спорту України від 19.02.2021 №1609/4.5 вбачається, що Міністерство не надавало Вишгородській міській раді погодження на скорочення мережі закладів фізичної культури і спорту.

КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" та КУ "Вишгородська МК ДЮСШ" правом на надання письмових пояснень щодо позову не скористалися.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство молоді та спорту України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, - Вишгородську міську дитячо-юнацьку спортивну школу з водних видів спорту Вишгородської міської ради та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Комунальну установу Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 допущено прокурора Офісу Генерального прокурора до участі у справі №320/1957/21.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 зупинено провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.10.2021 поновлено провадження у справі та вирішено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.10.2021 відмовлено у задоволенні клопотання заступника Генерального прокурора про розгляд справи за правилами загального позовного провадження

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 є працівником Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради, займає посаду заступника директора з навчально-тренувальної роботи та за сумісництвом займає посаду тренера-викладача з веслування, на байдарках та каное.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Вишгородської районної ради від 16.12.2020 №30-02-VІІІ "Про безоплатну передачу юридичних осіб та майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міста Вишгородського району у комунальну власність територіальної громади Вишгородської міської ради" вирішено вийти із числа засновників, надати згоду та безоплатно передати із спільної комунальної власності територіальної громад сіл, селища, міста Вишгородського району у комунальну власність територіальної громади Вишгородської міської ради юридичних осіб згідно з додатком №1.

Рішенням Вишгородської районної ради від 22.12.2020 №35-03-VІІІ "Про внесення змін до рішення районної ради від 16.12.2020 №30-02-VІІІ "Про безоплатну передачу юридичних осіб та майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міста Вишгородського району у комунальну власність територіальної громади Вишгородської міської ради" внесені зміни до рішення районної ради від 16.12.2020 №30-02-VІІІ "Про безоплатну передачу юридичних осіб та майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міста Вишгородського району у комунальну власність територіальної громади Вишгородської міської ради", зокрема шляхом доповнення додатку №1 до нього.

Згідно з додатком №1 до рішення районної ради від 22.12.2020 №35-03-VІІІ Вишгородська районна дитячо-юнацька спортивна школа з водних видів спорту та Вишгородська районна комплексна дитячо-юнацька спортивна школа внесені до переліку юридичних осіб, що передаються із спільної комунальної власності територіальної громад сіл, селища, міста Вишгородського району у комунальну власність Вишгородської міської територіальної громади в особі Вишгородської міської ради.

Тобто, комунальні установи "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" та "Вишгородська МК ДЮСШ" перебувають в комунальній власності територіальної громади в особі Вишгородської міської ради.

Рішенням п'ятої сесії VIII скликання Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради" вирішено реорганізувати юридичну особу - КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" шляхом приєднання до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ". Встановлено, що КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ" є правонаступником майнових прав та обов'язків реорганізованої КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту", а також усіх соціально-економічних зобов'язань перед найманими працівниками вказаних юридичних осіб. Наказано КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" провести інвентаризацію всього закріпленого за нею майна та сформувати його перелік, копії переліку майна передати комісії з припинення юридичної особи, вказаній у пункті 4 цього рішення, у двотижневий строк з дня прийняття цього рішення. Вирішено утворити комісію з припинення юридичної особи шляхом (приєднання) КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ", затверджено її склад згідно з додатком №1 та визначено її місцезнаходження. Встановлено строк для заяв кредиторами своїх вимог - два місяці з дня опублікування повідомлення про реорганізацію КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту", шляхом приєднання до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ" у встановленому законом порядку. Наказано комісії з припинення юридичної особи: провести процедуру з припинення юридичної особи КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту", шляхом реорганізації (приєднання) до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ" відповідно до чинного законодавства України; в триденний термін повідомити державного реєстратора про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту", шляхом реорганізації (приєднання) до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ"; після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами подати на затвердження міській раді передавальний акт; закінчити процедуру припинення юридичної особи КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту", шляхом реорганізації (приєднання) до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ" та надати державному реєстратору документи для припинення юридичної особи в терміни, встановлені чинним законодавством України; вжити інших заходів з реорганізації юридичної особи КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" в порядку, визначеному чинним законодавством. Вирішено визначити голову комісії з припинення юридичної особи уповноваженою особою, яка зобов'язана подати до державного реєстратора заяву про припинення юридичної особи КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту", шляхом реорганізації (приєднання) до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ". Наказано директору КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ" провести заходи щодо реєстрації статуту у відповідності до норм чинного законодавства України.

Вважаючи, що рішення п'ятої сесії VІІІ скликання Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради" є протиправним, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частиною третьої статті 24 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 25 Закону №280/97 сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Так, згідно з пунктом 30 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Підпунктами 1, 2 пункту "а" статті 32 Закону №280/97-ВР встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти у державних і комунальних загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, вищої освіти у комунальних вищих навчальних закладах, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій.

Статтею 59 Закону №280/97-ВР обумовлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Отже, враховуючи наведені правові норми, саме до повноважень Вишгородської міської ради віднесено питання прийняття рішення щодо ліквідації або реорганізації навчальних закладів комунальної форми власності у межах повноважень, наданих чинним законодавством як органу місцевого самоврядування.

Як було встановлено судом, спірним рішенням п'ятої сесії VІІІ скликання Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради" передбачено реорганізацію КУ Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" шляхом приєднання до КУ Вишгородської міської ради "Вишгородська МК ДЮСШ", що призведе до припинення юридичної особи - Вишгородської міської ради "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" із внесенням відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Це зумовить зменшення кількості закладів позашкільної освіти спортивного профілю.

Так, статтею 10 Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII "Про освіту" (далі - Закон №2145-VIII) встановлено, що невід'ємними складниками системи освіти є позашкільна освіта.

Згідно з частиною першої статті 14 Закону №2145-VIII метою позашкільної освіти є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності.

Державні заклади позашкільної освіти утворюються центральними органами виконавчої влади та фінансуються за кошти державного бюджету. Інші заклади позашкільної освіти утворюються органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, у тому числі релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку, іншими юридичними і фізичними особами, за наявності необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних та інших працівників (частина четверта статті 14 Закону №2145-VIII).

Загальні правові, організаційні, соціальні та економічні основи діяльності у сфері фізичної культури і спорту, суспільні відносини у створенні умов для розвитку фізичної культури і спорту визначає Закон України від 24.12.1993 №3808-XII "Про фізичну культуру та спорт" (далі - Закон №3808-XII).

Відповідно до абзацу п'ятого статті 1 Закону №3808-XII дитячо-юнацькі спортивні школи є закладами фізичної культури і спорту.

Положеннями частини другої статті 6 Закону №3808-XII визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, зокрема організовує та реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту, виконання цього Закону та інших нормативно-правових актів, здійснює інші повноваження, визначені законом та покладені на нього актами Президента України.

Існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту (частина дванадцята статті 48 Закону №3808-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №220 затверджено Положення про Міністерство молоді та спорту України (далі - Положення №220).

Згідно з пунктом 1 вказаного Положення, Міністерство молоді та спорту України (Мінмолодьспорт) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінмолодьспорт є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у молодіжній сфері, сферах фізичної культури і спорту, національно-патріотичного виховання.

Отже, вказані положення вимог чинного законодавства свідчать про те, що існуюча мережа комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди Міністерства молоді та спорту України.

Водночас, суд звертає увагу на те, що відомості щодо отримання даної згоди на час прийняття спірного рішення п'ятої сесії VІІІ скликання Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради" в матеріалах справи відсутні.

В той же час, у матеріалах справи наявний лист Міністерства молоді та спорту України від 19.02.2021 №1609/4/5, згідно з яким Міністерство станом на 19.02.2021 не надавало погодження Вишгородській міській раді на скорочення мережі комунальних закладів фізичної культури і спорту, а саме на припинення юридичної особи - КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" шляхом її приєднання до КУ "Вишгородська МК ДЮСШ".

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач не дотримався встановленого чинним законодавством порядку припинення діяльності вищевказаного закладу освіти в частині отримання згоди уповноваженого органу на скорочення мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Факт відсутності згоди Міністерства молоді та спорту України як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту, на припинення юридичної особи - КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" як комунального закладу фізичної культури і спорту шляхом її приєднання до КУ "Вишгородська МК ДЮСШ" не заперечувалось Вишгородською міською радою у відзиві на позовну заяву.

Більш того, суд звертає увагу, що Верховною Радою України 03.08.2006 прийнято постанову №66-V "Про недопущення закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів", згідно з якої вважається неприпустимим закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів. Кабінету Міністрів України постановлено вжити невідкладних заходів щодо недопущення скорочення мережі закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальне - фізкультурних закладів, а також стосовно відновлення діяльності зазначених об'єктів із визначенням джерел їх фінансування.

Щодо дотримання відповідачем процедури громадських слухань та порядку оприлюднення проекту спірного рішення №5/1, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI) розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо-організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

При цьому, в силу положень пункту 1 частини першої статті 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

У відповідності до частини третьої статті 15 Закону №2939-VI проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Відповідно до частини одинадцятої статті 59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Таким чином, процес прийняття рішення органом місцевого самоврядування не обмежується лише внесенням проекту такого рішення до порядку денного, розглядом та прийняттям рішення на пленарному засіданні. Аналізуючи зміст наведених норм всі нормативно-правові акти та акти індивідуальної дії органів місцевого самоврядування не пізніш як за 10 днів до дати їх розгляд мають оприлюднюватися з метою прийняття, якщо інше не передбачено законом.

Крім того, Регламентом Вишгородської міської ради VIII скликання, затвердженим рішенням Вишгородської міської ради другої сесії VIII скликання від 10.12.2020 №2/2 (далі - Регламент), передбачений порядок підготовки питань, що виноситься на розгляд ради.

Так, відповідно до статті 24 Регламенту розгляду проекту рішення на пленарному засіданні ради для прийняття нею процедурного рішення передує попередній розгляд цього проекту у структурних підрозділах виконавчого органу та постійних комісіях ради, до сфери повноважень яких належать ці питання.

Проект рішення, що планується внести на розгляд ради, подається секретарю ради у друкованій та електронній формах не пізніше як за 10 робочих днів до його розгляду на пленарному засіданні з метою прийняття, крім обумовлених Регламентом випадків термінового розгляду питань, наприклад, коли інші закони встановлюють інші терміни або сформульовані таким чином, що їх неможливо виконати з дотриманням вказаного строку.

До проекту рішення додається пояснювальна записка (обґрунтування) для юридичних осіб (обов'язково), в якій вказується: характеристика стану речей у сфері, яку врегульовує це рішення; потреба і мета прийняття рішення; прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення; механізм виконання рішення; прогноз щодо можливого збільшення/зменшення надходжень або зменшення/збільшення видатків місцевого бюджету; порівняльна таблиця змін (у випадку, якщо проектом рішення пропонується внести зміни до існуючого рішення ради).

До проекту рішення додаються передбачені текстом додатки в оригіналі та при необхідності, висновки відповідних комісій ради.

Проект рішення невідкладно оприлюднюється на офіційному сайті ради після його надходження, але не пізніше, ніж протягом трьох робочих днів.

Проект рішення після його реєстрації та оприлюднення проходить опрацювання. Для цього оригінал проекту разом із переліком постійних комісій ради та структурних підрозділів виконавчого органу, які мають опрацювати та завізувати проект, передається до цих виконавців з дотриманням порядку діловодства.

За змістом статті 29 Регламенту, проекти рішень, які не було завчасно надано на розгляд депутатам або головам постійних (профільних) комісій, обов'язково виключаються в установленому законом порядку із порядку денного (або не включаються) та не розглядаються на пленарному засіданні.

Отже, винесенню питання на розгляд пленарного засідання ради передує його підготовка у відповідних постійних комісіях ради. До проекту рішення додається пояснювальна записка та при необхідності, висновки відповідних комісій ради.

Як вбачається з матеріалів справи та офіційного сайту Вишгородської міської ради, на офіційному сайті міської ради було оприлюднене спірне рішення №5/1 за посиланням: https://www.vyshgorod-mrada.gov.ua/2021/01/28/rishennya-miskoyi-rady-5-1-vid-28-sichnya-2021-roku-pro-reorganizatsiyu-komunalnoyi-ustanovy-vyshgorodskoyi-miskoyi-dytyacho-yunatskoyi-sportyvnoyi-shkoly-z-vodnyh-vydiv-sportu-vyshgorodskoyi-miskoyi/.

Проте із зазначеного посилання на сторінку офіційного веб-сайту Вишгородської міської ради не вбачається оприлюднення проекту рішення Вишгородської міської ради №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради", яке планувалось прийняти на п'ятій сесії ради 28.01.2021. Посилання стосується оприлюднення вже самого прийнятого відповідачем спірного рішення в розділі "рішення міської ради".

Відтак, відповідачем не доведено обставини оприлюднення на офіційному сайті міської ради проекту спірного рішення №5/1, пояснювальної записки до нього, відповідних висновків профільного комітету.

Також згідно з положеннями статті 13 Закону №280/97-ВР територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Відповідно до пункту 3 Порядку проведення консультацій із громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996, консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

При цьому, згідно з пунктом 12 цього Порядку в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо.

Зі змісту наведеної правової норми убачається, що консультації з громадськістю проводяться в обов'язковому порядку, зокрема з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.

Спірне рішення п'ятої сесії VІІІ скликання Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради" впливає на таке конституційне право жителів громади, як право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади під час його прийняття.

Вказаний висновок щодо застосування норм права висловлено Верховним Судом у постанові від 17.10.2019 у справі №1640/3147/18.

Так, Верховний Суд, скасовуючи рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 і постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 у цій справі та направляючи справу на новий розгляд до суду першої інстанції, вказав, що суди попередніх інстанцій взагалі не досліджували питання проведення громадських слухань перед прийняттям рішення "Про реорганізацію Решетилівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Решетилівської міської ради шляхом приєднання до Решетилівської гімназії ім. І. Олійника".

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм права міститься також у постановах Верховного Суду від 30.12.2020 у справі №819/804/18 та від 29.03.2021 у справі №392/1430/16-а(2-а/392/46/16).

Однак, питання реорганізації КУ "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" не виносилося на обговорення територіальної громади.

Не проведення Вишгородською міською радою як органом, який мав би представляти інтереси територіальної громади, обговорень проекту спірного рішення №5/1 та неврахування думки самої комунальної установи "ВМ ДЮСШ з водних видів спорту" як окремої юридичної особи, її працівників, а також вихованців та їхніх батьків з цього приводу свідчить про те, що спірне рішення п'ятої сесії VІІІ скликання Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради" не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Приймаючи до уваги викладені вище обставини, суд зазначає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення п'ятої сесії VІІІ скликання Вишгородської міської ради від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради" є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки дане рішення прийнято без попереднього погодження Міністерства молоді та спорту України про скорочення існуючої мережі комунальних закладів фізичної культури і спорту, без оприлюднення проекту рішення та без врахування думки територіальної громади у вигляді проведення консультацій з громадськістю.

Окрім цього, дане рішення суперечить положенню постанови Верховної Ради України від 03.08.2006 №66-V "Про недопущення закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів".

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На виконання цих вимог відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією від 16.02.2021 №ПН972.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Вишгородської міської ради Київської області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Вишгородської міської ради Київської області від 28.01.2021 №5/1 "Про реорганізацію комунальної установи Вишгородської міської дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту Вишгородської міської ради шляхом приєднання до комунальної установи Вишгородської міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Вишгородської міської ради".

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Вишгородської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 04054866) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Балаклицький А. І.