Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 жовтня 2021 р. Справа№200/8811/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
за участю представників сторін:
від позивача - Харченко О.О. - довір. від 02.03.2021 року № 12
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Публічного
акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”
до відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах
енергетики та комунальних послуг
третя особа Публічне акціонерне товариство “Донбасенерго”
про визнання протиправною та скасування постанови,-
Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа Публічне акціонерне товариство “Донбасенерго” про визнання протиправною та скасування постанови від 16.09.2020 року № 1736 про накладення штрафу в сумі 850000 грн. (з урахуванням уточненої позовної заяви від 13.07.2021 року).
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, приймаючи постанову, яка оскаржується, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством (з урахуванням уточнень (доповнень) підстав позовної заяви).
Зазначає, що на момент проведення позапланової перевірки та винесення оскаржуваної постанови між ПАТ «Донецькоблгаз» та ПАТ «Донбасенерго», як двох незалежних суб'єктів господарської діяльності, виник спір щодо тлумачення умов договору від 04.01.2016 року № 040-СЛ та визнання відсутності права вимоги вартості перевищення в травні 2020 року величини замовленої річної потужності у період з 01.01.2020 року по 31.12.2020 року, щодо стягнення заборгованості в сумі 13610477 грн. 32 коп., тому накладання штрафу за порушення термінів інформування споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом споживача за попередній газовий рік, визначення потужності ПАТ «Донбасенерго» з урахуванням уточненої заявки споживача та нарахування вартості перевищення замовленої потужності є передчасним, оскільки рішення за вказаними спорами на теперішній час не прийняті.
Вказує на те, що при прийнятті постанови, яка оскаржується, відповідачем не прийняті до уваги заперечення до акту перевірки.
Крім того, зазачає, що постанова, яка оскаржується, прийнята відповідачем з порушенням п'ятиденного строку, встановленому для її прийняття Постановою НКРЕКП від 13.09.2019 року № 1952 «Про затвердження змін до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов», оскільки ат перевірки отриманий позивачем 19.08.2020 року, заперечення на акт перевіри направлені на адресу комісії 27.08.2020 року, отримані останнім 31.08.2020 року, а постанова винесена 19.09.2020 року.
Вказує на те, що нормами Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання сферах енергетики та комунальних послуг» за результатами перевірки складається акт, який вноситься на засідання регулятора та рішення регулятора оформлюються постановами, а рішення про усунення порушень - розпорядженнями, тобто, як вважає позивач, оскільки постанова, яка оскаржується, містить вимоги про усунення порушень, відповідач зобов?яаний був видати окреме розпорядження щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю.
Наполягає на тому, що в порушення норм чинного законодавства, а саме Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» регулятор виніс постанову про накладення штрафу, не надавши позивачу часу на усунення встановлених під час перевірки порушень.
Вважає, також, що в порушення ч. 5 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» відповідач застосував до товариства найвищий розмір санкцій.
Враховуючи наведене, просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що постанова, яка оскаржується, прийнята в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Наполягає на тому, що під час перевірки втановлене порушення позивачем пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем в частині нарахування вартості перевищення замовної потужності, оскільки позивач надав споживачу інформацію щодо фактичного обсягу споживання природного газу, а ПАТ «Донбасенерго» - уточнену заявку з порушенням терміну їх надання.
Враховуючи наведене, просить в задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Ухвалою від 18.11.2020 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмету спору, на стороні позивача залучене - Публічне акціонерне товариство “Донбасенерго”.
Ухвалою від 18.11.2020 року провадження в адміністративній справі № 200/8811/20-а зупинене до набрання чинності рішеннями Господарського суду Донецької області у справах № 905/1177/20 та № 905/1096/20.
Рішенням Господарького суду Донецької області від 03.11.2020 року у справі № 905/1096/20, яке набрало законної сили, позовні вимоги Пат «Донбасенерго» до ПАТ «По газопостачанню та газифіації «Донецькоблгаз» задоволені частково.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 03.11.2020 року у справі № 905/1177/20, яке набрало законної сили, в задоволені позовної заяви ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до ПАТ «Донбасенерго» про стягнення заборгованності в сумі 13610477 грн. 32 коп. відмовлено.
Ухвалою від 16.06.2021 року провадження у справі поновлене.
Представник позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позові.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали відзиви, в яких просили в задоволені адміністравного позову відмовити, заяви про розгляд справи за їх участю не надали.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзивів, суд з'ясував наступні обставини справи.
Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 03361075), місцезнаходження: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 1.
Національною комісією, що державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі звернення ПАТ «Донбасенерго» від 10.07.2020 року № 01-1.3/01176 щодо незаконних дій ПАТ «Донецькоблгаз» в частині припинення газопостачання на об'єкт ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» Слов'янська ТЕС здійснена позопланова виїзна перевірка дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу природного газу ПАТ “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”, за результатами якої складений акт від 19.08.2020 року № 322 (т. 1 - а.с. 6-12).
Під час перевірки встановлені порушення ПАТ “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” норм чинного законодавства, а саме пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов в частині дотримання вимог Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме положень п. 2 глави VI Кодексу газорозподільних систем в частині:
- порушення терміну інформування споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом (об'єктами) споживача за попередній газовий рік - до 12 жовтня щорічно;
- визначення річної замовленої потужності з урахуванням уточненої заявки споживача та нарахування вартості перевищення замовленої потужності.
Як встановлено судом та зазначено в акі перевірки, між ПАТ «Донецькоблгаз» та ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС укладений публічний договір розподілу природного газу шляхом подання заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1384/27829 (т. 1 - а.с. 73з.б. - 76).
Згідно заяви- приєднання до умов договору розподілу природного газу по об'єкту ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС від 04.01.2016 року № 040-СЛ величина фізичного транспортування газу складає 2,7 млн. куб. м на місяць в залежності від графіка несення електричного навантаження, а саме 32,4 млн. куб. м за 12 місяців (т. 1 - а.с. 73).
Листом від 14.11.2019 року № 2398/11 «Донецькоблгаз» в особі Слов'янського УГГ направило до ПАТ «Донбасенерго» для підписання додаток від 31.10.2019 року № 4 до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 04.01. 2016 року № 040-СЛ про фактичне споживання газу ПАТ «Донбасенерго» у попередньому періоді (01.10.2018 - 30.09.2019) в розмірі 13 635 506,00 м.куб.
Листом від 18.11.2019 року № 12/256 ПАТ «Донбасенерго» направило на адресу Слов'янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» додаток від 31.10.2019 року № 4 до договору від 04.01.2016 року № 040-СЛ на розподіл природного газу, в якому заповнило заяву на річну потужність на рівні 13 635 506,00 куб. м, яка збігається з фактичним обсягом споживання за попередній газовий період.
ГРС ПАТ «Донецькоблгаз» здійснило нарахування ПАТ «Донбасенерго» вартості перевищення замовленої річної потужності в травні 2020 року в розмірі 13610477,32 грн. та пред'явило до оплати ПАТ «Донбасенерго» рахунок від 31.05.2020 року № 249/4-с на суму 13610477,32 грн., та листом від 02.06.2020 року № 1141/11 попередило про відключення газопостачання Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» у разі неоплати рахунку протягом 10 робочих днів з дати його отримання.
16.09.2020 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, винесена постанова № 1736 про накладення штрафу в сумі 850000 грн. на ПАТ “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу (т. 1 - а.с.5).
11.08.2020 року ПАТ “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг надані пояснення № 15-2029 з приводу недотримання вимог п. 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу (т. 1 - а.с.17-22).
27.08.2020 року ПАТ “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надані заперечення № 15/1-2134 до акту позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу природного газу від 19.08.2020 року № 322, які отримані регулятором 31.08.2020 року (т. 1 - а.с.14-16).
Крім того, судом встановлено, що ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" в особі відокремленого структурного підрозділу Слов'янського управління по газопостачанню та газифікації звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" про стягнення заборгованості в сумі 13610477 грн. 32 коп., що виникла у зв'язку з перевищенням річної замовленої потужності за травень 2020 року за послуги розподілу природного газу за договором розподілу природного газу від 04.01.2016 року № 040 (справа № 905/1177/20).
ПАТ "Донбасенерго" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" про тлумачення умов договору від 04.01.2016 року № 040-СЛ та визнання відсутності права вимоги вартості перевищення в травні 2020 року велечини замовленої річної потужності на період 01.01.2020 року-31.12.2020 року (справа № 905/1096/20).
Рішенням Господарького суду Донецької області від 03.11.2020 року у справі № 905/1096/20, яке набрало законної сили, позовні вимоги ПАТ «Донбасенерго» до ПАТ «По газопостачанню та газифіації «Донецькоблгаз» задоволені частково: зміст двостороннього правочину, вчиненого ПАТ "Донбасенерго" та ПАТ "Донецькоблгаз" шляхом підписання Додатку від 31.10.2019 року до заяви- приєднання до умов договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016 року протлумачений таким чином:
Умову:
Інформаційна довідка про фактичне споживання природного газу по Слов'янська теплова електрична станція Структурна одиниця ПАТ "Донбасенерго" за попередній газовий рік (з 01.10.2018 - 30.09.2019)
Період Факт споживання, м. куб.01.10.2018 - 30.09.201913 635 506,00
- тлумачити як виконання зобов'язання ПАТ "Донецькоблгаз", передбаченого п.2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, по інформуванню ПАТ "Донбасенерго" про величину фактичного споживання газу об'єктами ПАТ "Донбасенерго" в період 01.10.2018 - 30.09.2019;
Умову:
Заява споживача на річну потужність
Період Заявлена річна потужність, м. куб.01.01.2020-31.12.201913 635 506,00
- тлумачити як згоду ПАТ "Донбасенерго" на величину річної замовленої потужності для об'єктів ПАТ "Донбасенерго" на період 01.01.2020 - 31.12.2020 в розмірі 13 635 506, 00 м. куб., визначену ПАТ "Донецькоблгаз" згідно з абз. 1 п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу газрозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494.
Приймаючи рішення Господарський суд Донецької області виходив з того, що ПАТ «Донецькоблгаз» 14.11.2019 року надало споживачу інформацію щодо фактичного обсягу споживання природного газу з порушенням строку, визначеного Кодексом газорозподільних систем, а ПАТ «Донбасенерго» 18.11.2019 року надало оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності з порушенням строку, визначеному Кодексом. тобто ПАТ «Донецькоблгаз» не мало правових підстав врахувати уточнену заявку на величину річної замовленої потужності ПАТ «Донбасенерго» для визначення величини річної замовленої потужності у зв'язку з пропущенням строку надання інформації щодо фактичного обсягу споживання природного газу за попередній період.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 03.11.2020 року у справі № 905/1177/20, яке набрало законної сили, в задоволені позовної заяви ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до ПАТ «Донбасенерго» про стягнення заборгованності в сумі 13610477 грн. 32 коп. відмовлено.
Приймаючи рішення, Господарський суд врахував, що ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» не повідомило ПАТ «Донбасенерго» інформацію щодо фактичного обсягу споживання природного газу у строки, встановлені Кодексом газорозподільних систем.
Під час розгляду справ судами встановлено, що між ПАТ «Донбасенерго» та ПАТ «Донецькоблгаз» укладений договір розподілу природного газу шляхом направлення на адресу публічного акціонерного товариства «Донецькоблгаз» заяви-приєднання від 29.12.2016 року № 12/209 до умов типового договору розподілу природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498.
Відповідно до п. 1.1. договору він є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно п. 2.1. договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до п. 2.3. договору при вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Згідно п. 3.2. договору за наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.
Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта споживача.
Відповідно до п. 3.3. договору споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.
Згідно п. 5.2. договору визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором.
Пунтом 5.3 договору визначено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов визначених в Кодексі газорозподільних систем.
Відповідно до п. 5.4. договору порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.
Після запровадження особистого кабінету на сайті оператора ГРМ споживач має можливість скористатися ним для формування звітності (передачі показань лічильника газу) та рахунків за надані послуги, а також ознайомлення з визначеними об'ємами та обсягами розподіленого та спожитого природного газу за розрахунковий період.
Згідно п. 5.5. договору споживач, що є побутовим, який за умовами цього договору розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти календарних днів (до 05 числа включно) надавати їх оператору ГРМ в один із таких способів:
1)через особистий кабінет на сайті оператора ГРМ;
2)за телефоном 2-60-90;
3)шляхом зазначення показань у сплаченому рахунку (квитанції абонентської книжки) оператора ГРМ;
4)на електронну адресу.
У разі неотримання до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу по споживачу за розрахунковий період визначається оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання споживача та його середньорічного об'єму споживача природного газу за останні три роки. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть показання лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця, здійснюється з урахуванням наданих показань.
Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу споживача.
Оператор ГРМ зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.
Пунктом 5.6 договору встановлено, що за наявності розбіжностей у частині визначення об'єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об'єму та обсягу розподіленого та спожитого газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ.
Згідно п. 7.1.1. договору оператор ГРМ зобов'язується розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності.
Пунктом 7.1.4 договору встановлено, що оператор ГРМ зобов'язується забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по споживачу, у тому числі формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу споживачу за відповідний період.
На підставі вищезазначеного типового договору 04.01.2016 року між публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» та публічним акціонерним товариством «Донецькоблгаз» укладений договір розподілу природного газу № 040-СЛ.
Листом від 14.11.2019 року № 2398/11 ПАТ «Донецькоблгаз» направило на адресу ПАТ «Донбасенерго» додатки до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 04.01 2016 року № 040-СЛ у зв'язку з набранням чинності Постанови НКРЕКП від 07.10.2019 року № 2080 про величину річної замовленої потужності на 2020 календарний рік та повідомло про необхідність в термін до 20.11.2019 року заповнити, підписати та повернути один екземпляр до адреси Слов'янського УГГ, до яких додало підписаний з боку ПАТ «Донбасенерго» додаток від 31.10.2019 року № 4 - інформаційну довідку про фактичне споживання природного газу по Слов'янська теплова електрична станція Структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» за попередній газовий рік (з 01.10.2018 по 30.09.2019) до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 04.01.2016 року № 040-СЛ, в якому зазначило інформацію про фактичне споживання газу у попередньому періоді (01.10.2018 - 30.09.2019) в розмірі 13635506,00 м.куб.
18.11.2019 року ПАТ «Донбасенерго» листом повернуло оператору ГРМ довідку, в якій заповнило заяву на річну потужність на період з 01.01.2020 - 31.12.2020 в розмірі 13635506,00 м.куб.
02.06.2020 року ПАТ «Донецькоблгаз» направило на адресу ПАТ «Донбасенерго» лист - вимогу № 1141/11 та рахунок від 31.05.2020 року № 249/5 місячної вартості послуги розподілу природного газу за травень 2020 на суму 954 485,42 грн. з ПДВ, акт від 30.05.2020 року № 249/12 місячної вартості послуги розподілу природного газу за травень 2020 року на суму 954 485,42 грн. з ПДВ, рахунок від 31.05.2020 року № 249/4-С по сплаті вартості перевищення річної замовленої потужності за травень 2020 на суму 13 610 477,32 грн. з ПДВ, акт-розрахунок від 31.05.2020 року № 249/8 перевищення річної замовленої потужності за травень 2020 року на суму 13 610 477,32 грн. з ПДВ, акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.06.2020 за травень 2020 року із зазначенням фактичного обсягу послуги 19 352 801,02 куб.м.
Листом від 09.06.2020 року № 01-1.1/00954 ПАТ «Донбасенерго» повідомило ПАТ «Донецькоблгаз», що вважає відсутнім у останнього права вимоги до ПАТ «Донбасенерго» оплати за перевищення річної замовленої потужності в травні 2020 року та повернуло без підписання акти за травень 2020 року.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначені Законом України «Про Національну комісію, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг».
Згідно ст. 1 вищезазначеного закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг» встановлені функції та повноваження регулятора, згідно якої, зокрема, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів, надання роз'яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора.
Відповідно до п. 3 Положення про Національну комісію, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 року № 715/2014, комісія здійснює державне регулювання на ринку природного газу.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері державного регулювання на ринку природного газу.
Відповідно до Законів України «Про ринок природного газу», «Про природні монополії», Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 30.09. 2015 року № 2494, зареєстроване в Міністерстві юстиції Укрїни 06.11.2015 року за № 1379/27824, затвердило Кодекс газорозподільних систем, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем .
Відповідно до п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.
Оператор ГРМ зобов'язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом (об'єктами) споживача за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах тощо.
Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.
Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.
У випадку якщо річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.
На період до кінця 2019 року Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об'єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за період з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року.
Як встановлено судом та не заперечується позивачем, ПАТ «Донецькоблгаз» надало споживачу інформацію щодо фактичного обсягу споживання природного газу 14.11.2019 року, тобто, з порушенням строку, визначеному Кодексом, а ПАТ «Донбасенерго», в свою чергу, надало оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності 18.11.2019 року, також з порушенням строку, визначеному Кодексом.
Постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.06.2018 року № 428 відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ліцензування видів господарської діяльності» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджений Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов.
Пунтом 10.1 Порядку встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
Згідно п. 10.3 Порядку за порушення законодавства та ліцензійних умов у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП може застосовувати до ліцензіатів санкції у вигляді:
застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
накладення штрафу;
зупинення дії ліцензії;
анулювання ліцензії.
Пунктом 3 частини 5 статті 14 Закону України України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
Відповідно до п. 10.5 Порядку рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого акта буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Оскільки під час перевірки встановлені порушення позивачм Ліцензійних умов, суд вважає, що відповідачем правомірно накладений штраф, про що винесена відповідна постанова.
При цьому, суд враховує, що факт порушення Луцензійних умов позивачем не оскаржується, в позовній заяві товариство вказує на порушення Регулятором Порядку проведення перевірки та винесення постанови.
Суд вважає такі доводи неправомірними, з наступних підстав.
Щодо доводу, що на момент перевірки та винесення постанови, яка оскаржується, рішення господарських судів стосовно спору між позивачем та третьою особою про тлумачення умов договору та стягнення заборгованості не прийняті, суд зазначає, що у справі, що розглядається, наявний спір про оскарження дій щодо проведення перевірки та винесення постанови та наявність спору між господарюючими суб'єктами не позбавляє суб?єкта владних повноважень виконувати владні управлінські фунції відносно таких суб?єктів.
Крім того, як зазначалось раніше, за клопотанням позивача розгляд справи зупинявся до набрання законної сили рішеннями господарських судів та під час розгляду справ № 905/1096/20 та № 905/1177/20 судами встановлені обставини щодо порушення позивачем Ліцензійних умов.
В розумінні ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд вважає, також, хибним довід позивача щодо того, що при прийнятті постанови, яка оскаржується, відповідачем не прийняті до уваги заперечення до акту перевірки, оскільки, як зазначено в обґрунтуванні до проекту постанови НКРЕКП «Про накладення штрафу на ПАТ «Донецькоблгаз» за порушення Ліцензійних мов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» комісією досліджувались заперечення до акту перевірки від 19.08.2020 року № 322 (т. 1 - а.с. 12 з/б).
Крім того, позивачем не надано суду жодного доказу неврахування відповідачем заперечень до акту перевірки в розумінні статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Стосовно доводу позивача щодо того, що постанова, яка оскаржується, прийнята відповідачем з порушенням п'ятиденного строку, встановленому для її прийняття Постановою НКРЕКП від 13.09.2019 року № 1952 «Про затвердження змін до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов», суд враховує наступне.
Згідно п. 7.4 Постанови від 13.09.2019 року № 1952 «Про затвердження змін до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов» у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання від ліцензіата, діяльність якого перевірялася, письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше тридцяти робочих днів з дня отримання ліцензіатом акта про результати перевірки.
Як встановлено судом та не заперечується позивачем, акт № 322 отриманий товариством 19.08.2020 року, постанова про накладення штрафу винесена 19.0.2020 року, тобто у встановлений Порядком тридцятиденний строк.
Суд вважає, також, неправомірним довід позивача щодо того, що нормами чинного законодавства відповідач первинно зобов'язаний винести розпорядження про усунення порушень, виходячи з наступного.
Як вбачається з положень п. 3 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та п. 10.3 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов за порушення законодавства та ліцензійних умов у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП може застосовувати до ліцензіатів санкції у вигляді застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; накладення штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.
Тобто, нормами чинного законодавства Регулятору надане право за результатами перевірки виносити одне з вищеперелічених рішень та не покладений обов?язок приймати первинно ропорядження про усуненя порушень.
Щодо доводу, що в порушення ч. 5 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» відповідач застосував до товариства найвищий розмір санкцій, суд враховує наступне.
Статтею 3 Закону Украни України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що мета, форми діяльності Регулятора та його основні завдання.
Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Відповідно до п. 5 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
Суд вважає, що висновок про неврахування відповідачем положень зазначеної норми Закону зроблений позивачем на підставі власних розсудів, оскільки суду не надано жодного доказу порушення суб'єктом владних повноважень вимог Закону України «Про ринок природного газу в розумінні статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем не надано суду жодного доказу в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються його вимоги.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем надані суду належні докази правомірності висновків про порушення позивачем норм чинного законодавства з питань державного регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг в розумінні зазначеної норми Закону.
Оскільки під час розгляду справи встановлена правомірність висновків органу владних повноважень про порушення позивачем норм чинного законодавства з питань державного регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
В розумінні ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про перерозподіл суових витрат не рзглядається.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволені адміністративного позову Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” (ЄДРПОУ 03361075, юридична адреса: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 1) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ЄДРПОУ 04052732, юридична адреса: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19), третя особа Публічне акціонерне товариство “Донбасенерго” (ЄДРПОУ 00131104, юридична адреса: 03150, м. Київ, вул. Предславинська, буд. 34А) про визнання протиправною та скасування постанови від 16.09.2020 року № 1736 про накладення штрафу в сумі 850000 грн. - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Т.В. Давиденко