01 жовтня 2021 року Справа № 160/9705/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмову провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРІУС - СЕРВІС» до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення,-
16.06.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «СІРІУС-СЕРВІС» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Київської митниці Держмитслужби, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів:
- №UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00212;
- №UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00215;
- №UA100070/2021/000176/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00217;
- №UA100070/2021/000179/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00220.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за контрактом №2612/20 від 26 грудня 2020 року, укладеного між позивачем/покупцем та іноземною компанією VEGA TRADE COMPANY LIMITED, LTD (Китай), на умовах поставки CРТ-Одеса та СРТ-Чорноморськ, позивачу від продавця надійшли товари: на суму 23 171,14 доларів США (Іnvoice №VT160511718/21 від 28.03.2021р.), на суму 38 333,55 доларів США (Іnvoice №VT160511724/21 від 13.03.2021р.), на суму 23 107,00 доларів США (Іnvoice №VT160511726/21 від 30.03.2021р.), на суму 39 235,57 доларів США (Іnvoice №VT160511729/21 від 02.04.2021р.), які позивач заявив до митного оформлення шляхом подачі електронних митних декларацій №UA100070/2021/320844 від 11.05.2021р., №UA100070/2021/321063 від 13.05.2021р., №UA100070/2021/321287 від 17.05.2021р., №UA100070/2021/321332 від 17.05.2021р. Під час декларування товару, відповідно до вищенаведених ЕМД, загальна вартість товару визначена декларантом за основним методом, на підтвердження чого позивачем були надані необхідні документи, які підтверджують ціну на товар за ціною договору (контракту). Однак, відповідачем не було визнано заявлену декларантом митну вартість товарів та прийнято оскаржувані рішення про коригування митної вартості, а також відмовлено у прийнятті митної декларації шляхом оформлення Карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Позивач вважає, що відповідач неправомірно не визнав заявлену позивачем митну вартість товару і спірними рішеннями про коригування митної вартості товарів безпідставно збільшив митні платежі за ввезення товару на митну територію України і випуск їх у вільний обіг, оскільки надані позивачем документи не містили розбіжностей чи наявних ознак підробки, містили всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та відомості щодо ціни.
Ухвалою суду від 22.06.2021 було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 13 липня 2021 року о 10:00 год. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
20.07.2021 до суду від представника Київської митниці Держмитслужби надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить суд відмовити у задоволені позову. Представник відповідача зазначив, що впродовж травня 2021 року декларантом до Київської митниці Держмитслужби були подані електронні митні декларації з метою здійснення митного оформлення товару. Митна вартість товару позивачем в митних деклараціях була заявлена за основним методом за ціною договору. Визначення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою з урахуванням документів, наданих декларантом до митного оформлення, умов поставки товарів згідно з положеннями міжнародних правил «ІНКОТЕРМС» та інших складових митної вартості товарів, визначених статтею 58 МКУ. Під час перевірки наданих до митного оформлення документів встановлено, що документи, подані для підтвердження митної вартості товару, відповідно до статті 53 Митного кодексу України, містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а саме: 1) не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки СРТ витрат, пов'язаних з транспортуванням, завантаженням та вивантаженням товарів до названого місця призначення. 2) надана декларантом комерційна пропозиція являє собою копію інвойсу, не містить інформації щодо пропозицій для продажу оцінюваних товарів незалежним покупцям, отже не відображає дійсну вартість товару у розумінні положень статті VІІ Генеральної угоди з тарифів та торгівлі. Так, згідно норм зазначеної статті, під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Тобто, даний документ не підтверджує дійсність цін та достовірність митної вартості. 3) висновок Дніпропетровської ТПП прийнято до уваги митницею, але не може бути підставою для підтвердження митної вартості. В наведених експертом джерелах з мережі Інтернет, зазначена продукція без врахування технічних характеристик товару. Крім того, зазначена в окремих джерелах вартість продукції вища ніж вартість оцінюваного товару. Зазначені обставини не дають можливості митному органу перевірити декларування всіх складових митної вартості у повному обсязі. Відповідно до статті 53 Митного кодексу України декларанту запропоновано подання протягом 10 календарних днів додаткових документів (за наявності): 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із використанням умов договору (угоди, контракту); 4) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 5) копію митної декларації країни відправлення з перекладом на мову офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до ст.254 МКУ; 6) якщо здійснено страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування з перекладом на мову офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до ст.254 МКУ; 7) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 8) транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 9) виписку з бухгалтерської документації; 10) за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 11) за власним бажанням подати додаткові наявні документи для підтвердження заявленої митної вартості товару. Однак, декларантом не надано додаткові документи. У своїх листах декларант повідомив, що надати додаткові документи не має можливості. Разом з тим, митним органом проведеного порівняння рівня заявленої митної вартості з рівнями митної вартості ідентичних, подібних (аналогічних) товарів та з довідковою інформацією, та встановлено заниження заявленого рівня митної вартості, що суперечить поняттю дійсної вартості товару у розумінні положень статті VІІ Генеральної угоди з тарифів та торгівлі (ГАТТ 1947). Виходячи з наведеного, відповідно до положень статті 55 Митного кодексу України, здійснено коригування митної вартості товарів. І митна вартість імпортованого товару була визначена ним за резервним методом відповідно до положень ст. 64 Митного кодексу України. Товари випущені у вільний обіг на підставі частини 7 статті 55 Кодексу шляхом надання гарантій відповідно до розділу Х Кодексу.
16.07.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вказано, що відповідач не заперечує і не спростовує, що документи позивач подав з дотриманням термінів, передбачених ч. 2 та ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України для подання як основних, так і додаткових документів, засвідчивши це оскаржуваними картками відмови в прийнятті кожної з митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, а також змістом графи 33 кожного з оскаржуваних рішень про коригування митної вартості товарів. Позивач вважає, що відповідач не прийняв до уваги пункт 2 зовнішньоекономічного Контракту №2612/20 від 26 грудня 2020 року, яким визначено, що: «Якщо інше не передбачено інвойсом, ціна товару включає вартість тари, упаковки, маркування, перевезення (завантаження, вивантаження), а також всі інші витрати, оплата передбачена яких за умовами поставки СРТ (м.Одеса, Україна) в редакції Інкотермс-2010. Також, відповідно до Інкотермс-2010 умови поставки СРТ (Фрахт/перевезення оплачені до (…назва місця призначення) означають, що продавець передає товар перевізнику або іншій особі, номінованому продавцем, в узгодженому місці (якщо таке місце погоджено сторонами) і що продавець зобов'язаний укласти договір перевезення і нести витрати з перевезення, необхідні для доставки товару в узгоджене місце призначення. Таким чином, продавець зобов'язаний оплатити витрати, пов'язані з перевезенням товару до названого пункту призначення. А покупець бере на себе всі ризики чи втрати ушкодження товару, як і інші витрати після передачі товару перевізнику. Отже, погоджуючи саме обрані умови поставки СРТ, сторони виходили з того, що продажна ціна вже включає в себе вартість товару, фрахт або транспортні витрати. Також позивач вважає, що у сукупності з іншими наданими документами кожен зазначений висновок Дніпропетровської ТПП в межах даної справи підтверджує задекларовану митну вартість. Відповідно до частини 2 статті 11 Закону України «Про торгово-промислові палати України» методичні та експертні документи, видані Торгово-промисловою палатою в межах її повноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України. Комерційна пропозиція є лише пропозицією щодо вартості товару, а конкретна його ціна визначається сторонами та обумовлюється відповідним інвойсом. Факт неподання декларантом додаткових документів, витребуваних митницею у зв'язку із заявленням товару за нижчою ціною, ніж рівень цін за подібні (аналогічні) товари, що є в базі митниці, не є достатньою підставою для відмови в оформленні товару за основним методом визначення митної вартості. Таким чином, зміст відзиву свідчить про відсутність у відповідача достатніх та достовірних доказів викладених ним обставин, у зв'язку з чим винесені відповідачем рішення про коригування митної вартості товарів не відповідають вимогам статті 55 Митного кодексу України, зокрема, не містять обґрунтованих причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано.
01.10.2021 у судове засідання представник позивача не з'явився, направив клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Представник відповідача питання про розгляд справи у письмовому провадженні просила вирішити на розсуд суду.
Згідно положень ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищевикладеного, судом було ухвалено подальший розгляд справи №160/9705/21 здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 26 грудня 2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРІУС -СЕРВІС» (далі по тексту - Покупець) та іноземною компанією VEGA TRADE COMPANY LIMITED, LTD (Китай, далі по тексту - Продавець) укладено зовнішньоекономічний Контракт №2612/20.
Згідно умов даного Контракту: Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар, на умовах та у строки, визначені Контрактом. Найменування (асортимент), кількість і ціна товару визначається у рахунках-фактурах (інвойсах) на кожну окрему партію товару, який є невід'ємною частиною даного Контракту (пункт 1.). Ціна Контракту встановлюється в доларах США. Покупець купує товар у кількості та за ціною, вказаною в рахунку-фактурі (інвойсі). Якщо інше не передбачено Інвойсом, ціна Товару за цим Контрактом включає вартість тари, упаковки, маркування, перевезення (завантаження, вивантаження), а також всі інші витрати, оплата передбачена яких за умовами поставки СРТ (м.Одеса, Україна) в редакції Інкотермс-2010. Ціна Контракту визначається загальною вартістю товару відповідно до рахунків-фактур (інвойсів), що є невід'ємною частиною цього Контракту. Валютою платежу за цим контрактом є долар США. Сторони домовились, що страхування вантажу за цим контрактом не здійснюється (пункт 2.). Якщо інше окремо не погоджено Сторонами, поставка Товару здійснюється партіями, які узгоджуються з Покупцем у рахунку-проформі та/або у рахунку-фактурі (інвойсі) на кожну окрему партію товару. Умовами поставки є: СРТ-Одеса (Інкотермс 2010). Умови поставки можуть бути змінені, та вказані в рахунку-проформі та/або у рахунку-фактурі (інвойсі). Датою відвантаження товару вважається дата транспортного документа (CMR, TIR та інші). Датою поставки товару вважається дата оформлення митної декларації. Продавець має право поставляти товар особисто або доручати відвантаження третім особам. Покупець зобов'язаний прийняти поставку від будь-якого з вантажовідправників, запропонованих Продавцем (пункт 3.). Оплата повинна здійснюватися безготівковим розрахунком на валютний рахунок Продавця, шляхом оплати з розрахункового рахунку Покупця з відстрочкою платежу 90 днів з дати поставки. Умови оплати Товару можуть бути змінені за згодою Сторін та вказуються у рахунку-проформі та/або у рахунку-фактурі (інвойсі) на кожну окрему партію Товару відповідно (пункт 4.). Якість Товару має повністю відповідати чинним стандартам країни-імпортера і засвідчуватися документами, виданими компетентними організаціями країни походження (пункт 5.). Товар повинен бути належним чином упакований, запечатаний і промаркований з метою його ідентифікації та безпеки в процесі транспортування, навантаження і / або зберігання. Упаковка повинна забезпечувати повне збереження Товару і охороняти його від псування при транспортуванні усіма видами транспорту. Маркування товарів здійснюється його виробником. Тара є безповоротною (пункт 6.). Цей Контракт складено у двох примірниках українською та англійською мовами по одному для кожної Сторони. У разі розбіжностей між українською і англійською версіями Контракту, перевагу матиме версія українською мовою. Цей Контракт набуває чинності після його підписання та вважається дійсним до 31.12.2021 року (пункт 12.).
У травні 2021 року на виконання умов вказаного Контракту на адресу позивача на умовах поставки СРТ-Одеса та СРТ-Чорноморськ надійшли товари:
- відповідно до Іnvoice №VT160511718/21 від 28.03.2021р. на суму 23 171,14 доларів США;
- відповідно до Іnvoice №VT160511724/21 від 13.03.2021р. на суму 38 333,55 доларів США;
- відповідно до Іnvoice №VT160511726/21 від 30.03.2021р. на суму 23 107,00 доларів США;
- відповідно до Іnvoice №VT160511729/21 від 02.04.2021р. на суму 39 235,57 доларів США.
11.05.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРІУС-СЕРВІС» подано до Київської митниці Держмитслужби електронну митну декларацією №UA100070/2021/320844 для здійснення митного оформлення товару:
товар 1: Круги відрізні та зачисні шліфувальні з абразивного матеріалу (електрокорунд, агломерований синтетичною смолою), армовані скловолокном, не містять алмазів, в асортименті - 196780шт. Країна виробництва CN.
На підтвердження заявленої митної вартості товарів позивачем було подано до митного органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів по ЕМД №UA100070/2021/320844 від 11.05.2021: декларацію митної вартості за №3907, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №VT160511718/21 від 28.03.2021 (код документу 0271), рахунок-фактуру ІNVOICE №VT160511718/21 від 28.03.2021 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №GO121030414 від 28.03.2021 (код документу 0705), міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) №16322 від 30.04.2021 (код документу 0730), документ про походження товару ІNVOICE №VT160511718/21 від 28.03.2021 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-702 від 05.05.2021р. Дніпропетровської торгово-промислової палати (код документу 3016), комерційну пропозицію OFFER б/н від 28.03.2021 (код документу 3022), контракт №2612/20 від 26.12.2020 (код документу m 4100), лист №54 від 10.05.2021 (код документу 9000), лист №1105/7 від 05.05.2021 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості (код документу 9000).
Проте, відповідач відмовив у митному оформленні товару за заявленою позивачем митною вартістю та виніс рішення №UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021 про її коригування, за яким митну вартість товару визначено за резервним методом.
Змістом винесеного рішення відповідач повідомив про те, що документи, подані для підтвердження митної вартості товару відповідно до статті 53 Кодексу, містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а саме: 1) не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки СРТ витрат, пов'язаних з транспортуванням, завантаженням та вивантаженням товарів до названого місця призначення. 2) надана декларантом комерційна пропозиція являє собою копію інвойсу, не містить інформації щодо пропозицій для продажу оцінюваних товарів незалежним покупцям, отже не відображає дійсну вартість товару у розумінні положень статті VІІ Генеральної угоди з тарифів та торгівлі. Так, згідно норм зазначеної статті, під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Тобто, даний документ не підтверджує дійсність цін та достовірність митної вартості. 3) висновок Дніпропетровської ТПП від 05.05.2021 №ГО-702 прийнято до уваги митницею, але не може бути підставою для підтвердження митної вартості. В наведених експертом джерелах з мережі Інтернет, зазначена продукція без врахування технічних характеристик товару. Крім того, зазначена в окремих джерелах вартість продукції вища ніж вартість оцінюваного товару. У зв'язку з вищенаведеним, відповідно до статті 53 Митного кодексу України декларанту запропоновано подання протягом 10 календарних днів додаткових документів (за наявності): 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із використанням умов договору (угоди, контракту); 4) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 5) копію митної декларації країни відправлення з перекладом на мову офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до ст.254 МКУ; 6) якщо здійснено страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування з перекладом на мову офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до ст.254 МКУ; 7) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 8) транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 9) виписку з бухгалтерської документації; 10) за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 11) за власним бажанням подати додаткові наявні документи для підтвердження заявленої митної вартості товару. Заявою декларант повідомив, що надати інші додаткові документи не має можливості. Таким чином, причинами, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано є: - неподання декларантом всіх запрошених документів; - відсутність відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості та наявність розбіжностей у поданих до митного оформлення документах, що не дає можливості митному органу перевірити декларування всіх складових митної вартості у повному обсязі. Разом з тим, митним органом проведеного порівняння рівня заявленої митної вартості з рівнями митної вартості ідентичних, подібних (аналогічних) товарів та з довідковою інформацією, та встановлено заниження заявленого рівня митної вартості, що суперечить поняттю дійсної вартості товару у розумінні положень статті VІІ Генеральної угоди з тарифів та торгівлі (ГАТТ 1947). За результатами проведеного порівняння встановлено, що у митного органу наявна інформація щодо рівня митної вартості товарів за вищими рівнями митної вартості. Положеннями частини 6 статті 54 Кодексу встановлено, що митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом митною вартістю, якщо заявлені неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, або заявлені відомості містять розбіжності та не містять всіх складових митної вартості, необхідних при її обчисленні, а також коли декларантом не подано документів згідно із переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах 2-3 статті 53 Кодексу, а також у разі відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості чи відомостей щодо ціни яка сплачена або підлягає сплаті. У зв'язку із зазначеним, керуючись положеннями вищезазначених статей Кодексу, використання заявленого декларантом рівня митної вартості неможливо. Виходячи з наведеного, відповідно до положень статті 55 Митного кодексу України, здійснено коригування митної вартості товарів.
У зв'язку із зазначеним рішенням, та задля випуску придбаного товару у вільний обіг, відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України позивач звернувся до Київської митниці Держмитслужби з письмовою заявою та надав митному органу гарантію у вигляді грошової застави відповідно до розділу Х цього Кодексу з визначеним строком її дії, який не перевищує 90 календарних днів з дня випуску товарів.
13.05.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРІУС-СЕРВІС» подано до Київської митниці Держмитслужби електронну митну декларацією №UA100070/2021/321063 для здійснення митного оформлення товару:
- товар 1: Компресори повітряні поршневі, об'ємні з надлишковим робочим тиском не більше як 15 бар, продуктивністю не більш як 60 м3 на годину: Повітряний компресор LK 190 Procraft - 400шт., Повітряний компресор LK 400 Procraft - 402шт., Повітряний компресор LK 170 Procraft - 400шт. Країна виробництва CN;
- товар 2: Запчастини до розпилювальних пристроїв: Насадки до пневмоінструменту Procraft - 30500шт., Країна виробництва CN;
- товар 3: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, може працювати без зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередавачі та приймачі: Шуруповерт акумуляторний в асортименті - 1126шт. Країна виробництва CN;
- товар 4: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Перфоратор електричний VH-1350 Vega Professional - 80шт., Перфоратор електричний VH-1350 DRF Vega Professional - 100шт., Перфоратор електричний VH-1700 Vega Professional - 120шт., Шуруповерт РА 18С Procraft COMPACT - 696шт., Шуруповерт РВ1200DRF Procraft - 70шт., Шуруповерт РВ1350 Procraft - 300шт., Шуруповерт РВ1350/2DRF Procraft - 300шт., Шуруповерт РВ1350DRF Procraft - 300шт. Країна виробництва CN;
- товар 5: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Циркулярна пила KR 2500 Procraft - 250шт., Циркулярна пила KR 2750 Procraft - 15шт. Країна виробництва CN;
- товар 6: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Шабельна пила PSS1800 Procraft - 29шт. Країна виробництва CN;
- товар 7: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Акумуляторна кутошліфувальна машина PWA216 Procraft - 102шт. Країна виробництва CN;
- товар 8: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Машина кутошліфувальна в асортименті - 1850шт. Країна виробництва CN;
- товар 9: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Стрічкова шліфмашина PBS1400 Procraft - 300шт. Країна виробництва CN;
- товар 10: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Машина шліфувальна для стін і стелі EX1050 Procraft - 114шт. Країна виробництва CN;
- товар 11: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Рубанок електричний РЕ1150 Procraft - 400шт., Рубанок електричний РЕ1900 Procraft - 20шт. Країна виробництва CN;
- товар 12: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Міксер будівельний РММ2100 Procraft - 40шт. Країна виробництва CN;
- товар 13: Паяльники для низькотемпературного паяння пластикових труб: паяльник для пластикових труб PL1600 Procraft - 200шт. Країна виробництва CN;
- товар 14: Запчастини до електроінструментів Procraft: вимикач мережевий для напруги не більш як 1000В - 100шт. Країна виробництва CN;
- товар 15: Запчастини до електроінструментів Procraft: Двигун потужністю не більш як 750Вт - 100шт. Країна виробництва CN;
- товар 16: Запчастини до електроінструментів Procraft: Корпус редуктора - 30шт., шестерня сталева - 30шт. Країна виробництва CN;
- товар 17: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: трубки гумові, армовані металом, з фітінгами, паливопровід - 15шт. Країна виробництва CN;
- товар 18: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: сальник - 125шт., прокладка гумова - 55шт. Країна виробництва CN;
- товар 19: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: паперова прокладка - 50шт. Країна виробництва CN;
- товар 20: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: болт з головками, з хрестообразним шліцем - 50шт. Країна виробництва CN;
- товар 21: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: гайка з внутрішнім діаметром не більш як 12мм - 10шт. Країна виробництва CN;
- товар 22: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: шайба - 10шт. Країна виробництва CN;
- товар 23: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: пружина стискання сталева спиральна - 20шт. Країна виробництва CN;
- товар 24: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: втулка сталева - 50шт. Країна виробництва CN;
- товар 25: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: лезо в зборі - 20шт. Країна виробництва CN;
- товар 26: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: двигун з робочим об'ємом циліндрів не більш як 250 см3 - 5шт. Країна виробництва CN;
- товар 27: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: головка блоку циліндрів - 38шт., карбюратор - 40шт., поршень - 20шт., поршневі кільця - 80шт., циліндр - 2шт., шатун - 20шт. Країна виробництва CN;
- товар 28: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: повітряний фільтр - 40шт. Країна виробництва CN;
- товар 29: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: труба вихлопу - 30шт., кришка - 269шт., травосборник - 6шт., вентилятор - 20шт., підставу повітряного фільтра - 20шт., рама - 12шт., колесо - 12шт., штифт - 25шт., глушник - 20шт., паливний бак - 20шт., гальмівний трос - 15шт. Країна виробництва CN;
- товар 30: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: вихлопний клапан (запірний сталевий) - 50шт. Країна виробництва CN;
- товар 31: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: колінвал - 60шт. Країна виробництва CN;
- товар 32: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: распредвал - 20шт. Країна виробництва CN;
- товар 33: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: редуктор - 10шт. Країна виробництва CN;
- товар 34: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: коробка передач - 5шт. Країна виробництва CN;
- товар 35: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: маховик сталевий - 10шт. Країна виробництва CN;
- товар 36: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: прокладка металева, поєднана з іншим матеріалом - 380шт. Країна виробництва CN;
- товар 37: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: свіча запалювання - 20шт. Країна виробництва CN;
- товар 38: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: котушка запалювання - 40шт. Країна виробництва CN;
- товар 39: Запчастини до бензогазонокосілки Procraft: стартер електричний - 55шт. Країна виробництва CN.
На підтвердження заявленої митної вартості товарів позивачем було подано до митного органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів по ЕМД №UA100070/2021/321063 від 13.05.2021: декларацію митної вартості за №3928, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №VT160511724/21 від 13.03.2021 (код документу 0271), рахунок-фактуру ІNVOICE №VT160511724/21 від 13.03.2021 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №ZTJ2100883ICSCOZNB від 01.04.2021 (код документу 0705), міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) №16332 від 08.05.2021 (код документу 0730), документ про походження товару ІNVOICE №VT160511724/21 від 13.03.2021 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-751 від 12.05.2021р. Дніпропетровської торгово-промислової палати (код документу 3016), комерційну пропозицію OFFER б/н від 13.03.2021 (код документу 3022), контракт №2612/20 від 26.12.2020 (код документу m4100), декларацію про відповідність від 13.05.2021 (код документу 5123), лист №1305/2 від 13.05.2021 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості (код документу 9000).
Проте, відповідач відмовив у митному оформленні товару за заявленою позивачем митною вартістю та виніс рішення №UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021 про її коригування, за яким митну вартість товару визначено за резервним методом.
Зміст та порушення зазначені митним органом у рішенні про коригування митної вартості товарів №UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021 ідентичний змісту та порушенням зазначеним митним органом у рішенні про коригування митної вартості товарів №UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021.
У зв'язку із зазначеним рішенням, та задля випуску придбаного товару у вільний обіг, відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України позивач звернувся до Київської митниці Держмитслужби з письмовою заявою та надав митному органу гарантію у вигляді грошової застави відповідно до розділу Х цього Кодексу з визначеним строком її дії, який не перевищує 90 календарних днів з дня випуску товарів.
17.05.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРІУС-СЕРВІС» подано до Київської митниці Держмитслужби електронну митну декларацією №UA100070/2021/321287 для здійснення митного оформлення товару:
товар 1: Круги відрізні та зачисні шліфувальні з абразивного матеріалу (електрокорунд, агломерований синтетичною смолою), армовані скловолокном, не містять алмазів, в асортименті - 551000шт. Країна виробництва CN.
На підтвердження заявленої митної вартості товарів позивачем було подано до митного органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів по ЕМД №UA100070/2021/321287 від 17.05.2021: декларацію митної вартості за №3937, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №VT160511726/21 від 30.03.2021 (код документу 0271), рахунок-фактуру ІNVOICE №VT160511726/21 від 30.03.2021 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №GO121031016 від 30.03.2021 (код документу 0705), міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) №16493 від 14.05.2021 (код документу 0730), документ про походження товару ІNVOICE №VT160511726/21 від 30.03.2021 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-766 від 17.05.2021р. Дніпропетровської торгово-промислової палати (код документу 3016), комерційну пропозицію OFFER б/н від 30.03.2021 (код документу 3022), контракт №2612/20 від 26.12.2020 (код документу m4100), лист №1705/1 від 17.05.2021 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості (код документу 9000).
Проте, відповідач відмовив у митному оформленні товару за заявленою позивачем митною вартістю та виніс рішення №UA100070/2021/000176/2 від 17.05.2021 про її коригування, за яким митну вартість товару визначено за резервним методом.
Зміст та порушення зазначені митним органом у рішенні про коригування митної вартості товарів №UA100070/2021/000176/2 від 17.05.2021 ідентичний змісту та порушенням зазначеним митним органом у рішеннях про коригування митної вартості товарів №UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021 та №UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021.
У зв'язку із зазначеним рішенням, та задля випуску придбаного товару у вільний обіг, відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України позивач звернувся до Київської митниці Держмитслужби з письмовою заявою та надав митному органу гарантію у вигляді грошової застави відповідно до розділу Х цього Кодексу з визначеним строком її дії, який не перевищує 90 календарних днів з дня випуску товарів.
17.05.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРІУС-СЕРВІС» подано до Київської митниці Держмитслужби електронну митну декларацією №UA100070/2021/321332 для здійснення митного оформлення товару:
- товар 1: Підйомники з електричним двигуном: Підйомник електричний ТР250 Procraft - 50шт., Підйомник електричний ТР500 Procraft - 80шт. Країна виробництва CN;
- товар 2: Верстати заточувальні, електричні для різального інструменту, без числового програмного керування: машини заточувальні для ланцюгів SK950 Procraft - 100шт. Країна виробництва CN;
- товар 3: Верстати свердлильні та довбальні: верстат свердлильний BD1550 бренд Procraft - 50шт. верстат свердлильний BD1750 бренд Procraft - 50шт. Країна виробництва CN;
- товар 4: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Дриль ударний PS1050 Procraft - 300шт., Шуруповерт РВ1200 Procraft - 400шт., Шуруповерт РВ800 Procraft - 500шт. Країна виробництва CN;
- товар 5: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Акумуляторна ланцюгова пила РКА40Li Procraft - 180шт., Акумуляторна ланцюгова пила RCS-40Li RUPEZ - 100шт. Країна виробництва CN;
- товар 6: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Лобзик електричний ST1000 Procraft - 190шт., Лобзик електричний ST1150 Procraft - 360шт., Лобзик електричний ST1300 Procraft - 300шт. Країна виробництва CN;
- товар 7: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Акумуляторна кутошліфувальна машина PWA216 Procraft - 102шт. Країна виробництва CN;
- товар 8: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Машина кутошліфувальна PW1100 Procraft - 500шт., Машина кутошліфувальна PW1100ES Procraft - 350шт., Машина кутошліфувальна PW1200Е Procraft - 600шт., Машина кутошліфувальна PW1350E Procraft - 200шт. Країна виробництва CN;
- товар 9: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Машина шліфувальна для стін і стелі EX950EL Procraft - 100шт. Країна виробництва CN;
- товар 10: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, перфоратор, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Рубанок електричний РЕ1150 Procraft - 160шт., Рубанок електричний РЕ1650 Procraft - 176шт., Рубанок електричний РЕ2150 Procraft - 176шт. Країна виробництва CN;
- товар 11: Інструмент ручний з вмонтованим електричним двигуном, перфоратор, працює від зовнішнього джерела живлення, не містить радіопередачі та приймачі: Машина гравіювання PG400 бренд Procraft - 200шт., ножиці ножові SM2.5-1100 Procraft - 50шт., відбійний молоток PSH2700 Procraft - 40шт., фрезер електричний РОВ1700 Procraft - 200шт., фрезер електричний РОВ2400 Procraft - 100шт. Країна виробництва CN;
- товар 12: Запчастини до електроінструменту: якір до шуруповерту - 1000шт., регулятор оборотів - 30шт. Країна виробництва CN;
- товар 13: Паяльники для низькотемпературного паяння пластикових труб: паяльник для пластикових труб PL1400 Procraft - 200шт., паяльник для пластикових труб PL1600 Procraft - 60шт., паяльник для пластикових труб PL2300 Procraft - 100шт. Країна виробництва CN.
На підтвердження заявленої митної вартості товарів позивачем було подано до митного органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів по ЕМД №UA100070/2021/321332 від 17.05.2021: декларацію митної вартості за №3939, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №VT160511729/21 від 02.04.2021 (код документу 0271), рахунок-фактуру ІNVOICE №VT160511729/21 від 02.04.2021 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №NUWODE2104034 від 07.04.2021 (код документу 0705), міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) №16501 від 15.05.2021 (код документу 0730), документ про походження товару ІNVOICE №VT160511729/21 від 02.04.2021 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-768 від 17.05.2021р. Дніпропетровської торгово-промислової палати (код документу 3016), комерційну пропозицію OFFER б/н від 02.04.2021 (код документу 3022), контракт №2612/20 від 26.12.2020 (код документу m4100), лист №1705/2 від 17.05.2021 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості (код документу 9000).
Проте, відповідач відмовив у митному оформленні товару за заявленою позивачем митною вартістю та виніс рішення №UA100070/2021/000179/2 від 17.05.2021 про її коригування, за яким митну вартість товару визначено за резервним методом.
Зміст та порушення зазначені митним органом у рішенні про коригування митної вартості товарів №UA100070/2021/000179/2 від 17.05.2021 ідентичний змісту та порушенням зазначеним митним органом у рішеннях про коригування митної вартості товарів №UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021, №UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021 та №UA100070/2021/000176/2 від 17.05.2021.
У зв'язку із зазначеним рішенням, та задля випуску придбаного товару у вільний обіг, відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України позивач звернувся до Київської митниці Держмитслужби з письмовою заявою та надав митному органу гарантію у вигляді грошової застави відповідно до розділу Х цього Кодексу з визначеним строком її дії, який не перевищує 90 календарних днів з дня випуску товарів.
Під час здійснення митного контролю митним органом встановлено, що документи, подані для підтвердження митної вартості товару відповідно до статті 53 Кодексу, містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а саме: 1) не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки СРТ витрат, пов'язаних з транспортуванням, завантаженням та вивантаженням товарів до названого місця призначення. 2) надана декларантом комерційна пропозиція являє собою копію інвойсу, не містить інформації щодо пропозицій для продажу оцінюваних товарів незалежним покупцям, отже не відображає дійсну вартість товару у розумінні положень статті VІІ Генеральної угоди з тарифів та торгівлі. Так, згідно норм зазначеної статті, під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Тобто, даний документ не підтверджує дійсність цін та достовірність митної вартості. 3) висновок Дніпропетровської ТПП прийнято до уваги митницею, але не може бути підставою для підтвердження митної вартості. В наведених експертом джерелах з мережі Інтернет, зазначена продукція без врахування технічних характеристик товару. Крім того, зазначена в окремих джерелах вартість продукції вища ніж вартість оцінюваного товару.
На підставі приписів частин 2-3 статті 53 Митного кодексу України митним органом було запропоновано декларанту подання протягом 10 календарних днів додаткових документів (за наявності): 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із використанням умов договору (угоди, контракту); 4) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 5) копію митної декларації країни відправлення з перекладом на мову офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до ст.254 МКУ; 6) якщо здійснено страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування з перекладом на мову офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до ст.254 МКУ; 7) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 8) транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 9) виписку з бухгалтерської документації; 10) за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 11) за власним бажанням подати додаткові наявні документи для підтвердження заявленої митної вартості товару.
Позивач письмово повідомив відповідача про те, що не має можливості надати витребувані документи.
Відповідачем було прийнято оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів: №UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00212, №UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00215, №UA100070/2021/000176/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00217, №UA100070/2021/000179/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00220.
Не погоджуючись з висновками Київської митниці Держмитслужби та винесеними ним рішеннями позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Господарського кодексу України суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які зовнішньоекономічні договори (контракти), крім тих, укладення яких заборонено законодавством України.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 Господарського кодексу України форма і порядок укладення зовнішньоекономічного договору (контракту), права та обов'язки його сторін регулюються Законом України "Про міжнародне приватне право" та іншими законами.
Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16 квітня 1991 року №959-XII передбачено, що зовнішньоекономічний договір (контракт) - домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.
Порядок та методи визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, встановлені розділом III Митного кодексу України (надалі - МК України) і базуються на положеннях Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі.
Відповідно до Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі за митними органами зберігається право перевіряти інформацію імпортерів щодо визначення митної вартості з точки зору її повноти і прав (стаття 17 та додаток III, параграф 6 Угоди).
Згідно зі статтею VII ГАТТ оцінка ввезеного товару для митних повинна ґрунтуватися на дійсній вартості ввезеного товару або вартості аналогічного товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Як передбачено ч.1 ст.50 Митного кодексу України відомості про митну вартість товарів використовуються для: 1) нарахування митних платежів; 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; 2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Згідно з ч.1 ст.53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Суд зазначає, що ч.2 ст.53 Митного кодексу України містить вичерпний перелік документів, які подаються декларантом для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення. До них відносяться: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
За правилами ч.3 ст.53 Митного кодексу України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Таким чином, право митного органу на витребування додаткових документів не є абсолютним, а виникає за наявності хоча б однієї з таких підстав: надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Така ж позиція знайшла своє відображення у Постанові Пленуму Вищого Адміністративного суду України від 13.03.2017 №2 «Про Довідку щодо узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Митного кодексу України в редакції від 13 березня 2012 року».
З наведеним висновком кореспондуються положення п. 2 ч. 5 ст. 54 Митного кодексу України, за змістом якої відповідач має право письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості лише у випадках, встановлених цим Кодексом.
Статтею 54 Митного кодексу України передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом.
Відповідно до ч.3 ст.54 Митного кодексу України за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Згідно з ч.6 ст.54 Митного кодексу України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
Відповідно до ч.1 ст.55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Згідно з ч. 1 ст. 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Відповідно до ч.ч.2-8 ст.57 Митного кодексу України основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності. У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи. У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Частиною 7 ст. 54 Митного кодексу України передбачено, що у разі, якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
Як вже зазначалося судом, відповідач під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, заявлених за електронними митними деклараціями, встановив, що в наданих позивачем документах є розбіжності: декларантом не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару всіх складових митної вартості, необхідних при її обчисленні. Відповідач посилається те, що не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки СРТ, пов'язаних з транспортуванням, завантаженням та вивантаженням товарів до названого місця призначення.
Зауваження, що викладені відповідачем суд вважає помилковими, оскільки їх не можна віднести до таких, які можуть слугувати підставою для відмови у визначенні митної вартості товарів за ціною договору (контракту).
За умовами Контракту: п.1 Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар, на умовах та у строки, визначені Контрактом. Найменування (асортимент), кількість і ціна товару визначається у рахунках-фактурах (інвойсах) на кожну окрему партію товару, який є невід'ємною частиною даного Контракту.
Відповідно до п.2 Ціна Контракту встановлюється в доларах США. Покупець купує товар у кількості та за ціною, вказаною в рахунку-фактурі (інвойсі). Якщо інше не передбачено Інвойсом, ціна Товару за цим Контрактом включає вартість тари, упаковки, маркування, перевезення (завантаження, вивантаження), а також всі інші витрати, оплата передбачена яких за умовами поставки СРТ (м.Одеса, Україна) в редакції Інкотермс-2010.
Згідно з інвойсами, що знаходяться у матеріалах справи, за наведеним Контрактом на адресу позивача надійшли товари, на умовах поставки СРТ-Одеса, СРТ-Чорноморськ.
Відповідно до Інкотермс-2010 СРТ ("Фрахт/перевезення оплачене до") означає, що Продавець передає товар перевізнику або іншій особі, номінованому продавцем, в узгодженому місці (якщо таке місце погоджено сторонами) і що продавець зобов'язаний укласти договір перевезення і нести витрати з перевезення, необхідні для доставки товару в узгоджене місце призначення.
Таким чином, поставка товару на умовах СРТ зобов'язує продавця укласти договір та сплатити фрахт/перевезення, необхідний для доставки товару до названого місця призначення, витрати на забезпечення здійснення митного оформлення товару при експорті.
Отже, наведене свідчить про те, що погоджуючи саме обрані умови поставки СРТ, Сторони виходили з того, що продажна ціна вже включає в себе вартість товару та транспортні витрати.
З урахуванням вказаного, поставка товару на умовах СРТ передбачає, що у фактурну вартість товару вже включені вартість товару та фрахт або транспортні витрати.
Відтак, додаткові витрати на транспортування товару ТОВ "СІРІУС - СЕРВІС" не понесло.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у справах №160/1329/19, №813/1229/16, №814/4204/15 та №1.380.2019.001344.
Крім цього, відповідно до Правил заповнення декларації митної вартості (ДМВ), затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №599, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 червня 2012 року за №984/21296, у гр.20 підлягають відображенню витрати на транспортування до місця доставки, у гр.21 підлягають відображенню витрати навантаження, вивантаження та обробку товарів - тільки якщо всі ці витрати (транспортування, навантаження, вивантаження) відповідно до умов поставки (графа 3 ДМВ) не були включені до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті (графа 14(a) ДМВ).
Відповідно до даних гр.20 кожної з поданих Декларацій митної вартості до ЕМД «витрати на транспортування до місця доставки по товару №№», як і дані гр.21 «витрати на навантаження, вивантаження та обробку №№», дорівнюють 0,00 грн.
Отже, відсутність даних у гр.20 та гр.21 додатково свідчить про те, що відповідні витрати були враховані Постачальником саме у ціні товару.
Відповідачем не надано суду, будь-яких доказів спростування умов постави СРТ, та інших доказів, які б свідчили, що позивач поніс додаткові витрати з транспортування товару до місця призначення.
Також судом встановлено, що наведеними умовами поставки СРТ (в редакції Incoterms 2010) не врегульоване питання включення у ціну товару тари, упаковки та маркування. Тому позивач додатково виніс ці відомості окремо у п.2 контракту як такі, які були погоджені ним з постачальником при укладенні цього Контракту. При цьому, постачальник не висунув покупцю вимоги відшкодувати транспортні витрати за наведеними умовами поставки.
Згідно з п. 6 ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України при визначенні митної вартості до ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються подальші витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті, зокрема витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов'язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України.
Таким чином, відповідно до умов поставки за контрактом від 26.12.2020 року №2612/20 та наявними у справі товаросупровідними документами, всі витрати (транспортування, навантаження, вивантаження тощо) вже були включені продавцем в ціну товару, відображену у документах, наданих митному органу для митного оформлення.
Щодо доводів відповідача - комерційна пропозиція являє собою копію інвойсу, не містить інформації щодо пропозиції для продажу оцінюваних товарів незалежним покупцям, а тому не відображає дійсну вартість товару, то суд зазначає наступне.
У відповідності до п.13 Висновків Довідки щодо узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Митного кодексу України, в редакції від 13.03.2012 року, яка затверджена постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.03.2017 року № 2, з огляду на засаду свободи підприємницької діяльності органам доходів і зборів заборонено втручатися у підприємницьку діяльність декларантів шляхом відмови взяти до уваги прайс-лист з мотивів його недопустимості у зв'язку з наявністю чи відсутністю у ньому певних відомостей (реквізитів).
За вказаних обставин судом відхиляться даний довод відповідача.
Щодо доводів відповідача - висновок Дніпропетровської ТПП містить джерела з мережі Інтернет без врахування технічних характеристик товару; в окремих джерелах вартість продукції вища ніж вартість оцінюваного товару, то суд його відхиляє, оскільки висновок підтверджує інформацію про вартість товарів, які ввіз позивач на територію України; висновок ТПП не входить до обов'язкових документів, які підтверджують митну вартість товару.
Верховним судом з аналогічних правовідносин здійснено наступний правовий висновок, висловлений у постанові від 06.11.2018 року по справі №810/2593/15: за правилами статті 11 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України.
Одночасно суд зазначає, що наявність у базі даних митного органу інформації про більшу вартість ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, не є підставою для не застосування основного методу для визначення митної вартості товарів, оскільки вказана обставина не перерахована у статті 58 МК України в якості підстави, що виключає застосування основного методу визначення митної вартості товарів.
Відповідачем під час розгляду справи не доведено належними та допустимими засобами доказування неправильності заявленої митної вартості товару. Доводи відповідача ґрунтуються лише на припущенням, які не підтвердженні жодними доказами.
У зв'язку з чим судом встановлено, що відомості надані позивач стосовно митної вартості товарів є об'єктивними, піддаються обчисленню та підтверджуються документально.
Також судом встановлено, що висновки Дніпропетровської торгово-промислової палати, які містяться у матеріалах справи, додатково підтверджують інформацію про якісні та вартісні характеристики товарів, які ввезено позивачем.
Отже, під час розгляду справи відповідач не підтвердив належними та допустимими доказами, а також аргументованими доводами наявність у поданих позивачем документах розбіжностей, ознак підробки або відсутності всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари.
Так, правильність визначення позивачем митної вартості товару за ціною договору, а також об'єктивна можливість застосування першого методу не були спростовані відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 318 Митного кодексу України митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.
Ця норма також відповідає стандартним правилам, встановленим пунктами 3.16 та 6.2 Загального додатку до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, до якої Україна приєдналась згідно із Законом України від 15.02.2011 року №3018-VI «Про внесення змін до Закону України «Про приєднання України до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур», якими запроваджено стандартні правила: на підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства; митний контроль обмежується мінімумом, необхідним для забезпечення дотримання митного законодавства.
Крім того, це узгоджується з проголошеними у ст. 8 Митного кодексу України принципами здійснення державної митної справи на засадах законності та презумпції невинуватості, єдиного порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України, спрощення законної торгівлі, заохочення доброчесності та інших.
З урахуванням зазначеного, суд робить висновок, що митний орган не навів доказів того, що документи подані декларантом є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, невідповідності обраного позивачем методу визначення митної вартості товарів. У поданих при митному оформленні товарів документах відсутні розбіжності, оскільки вони містять всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару та щодо ціни, що підлягала сплаті за цей товар.
Суд бере до уваги те, що відсутність у позивача витребуваних відповідачем додаткових документів жодним чином не впливає на правильність визначення позивачем (декларантом) митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. А наявність однієї лише вказівки відповідача на перелічені ним розбіжності та недоліки у поданих позивачем документах, без роз'яснення, в чому такі розбіжності полягають, який їхній вплив на митну вартість оцінюваного товару і чому без їх усунення заявлена митна вартість не може бути визнана, не є достатньою для висновку про неможливість застосування основного методу визначення митної вартості. У зв'язку з цим неподання позивачем (декларантом) запитуваних (витребуваних) відповідачем додаткових документів з об'єктивних причин, зокрема з причин їх невизначеності та відсутності, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не може бути достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування відповідачем іншого методу визначення митної вартості, а також не може бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення та здійснення коригування митної вартості.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 07.11.2019 року у справі №160/1329/19.
За таких обставин, рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів: №UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00212, №UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00215, №UA100070/2021/000176/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00217, №UA100070/2021/000179/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00220 є протиправними та підлягають скасуванню.
У відповідності до вимог частини 1 статті 24 Митного кодексу України кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність митних органів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 139, 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРІУС - СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 23368101, адреса: пр. Героїв Майдану, буд. 1, оф. 239, м. Дніпро, 49000) до Київської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43337359, б-р Вацлава Гавела, 8-А, м. Київ, 03124) про визнання протиправними та скасування рішень, карток відмови - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів:
№UA100070/2021/000170/2 від 11.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00212,
№UA100070/2021/000175/2 від 13.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00215,
№UA100070/2021/000176/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00217,
№UA100070/2021/000179/2 від 17.05.2021р. з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100070/2021/00220.
Стягнути з Київської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43337359) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРІУС -СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 23368101) судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 15002,45 грн. відповідно до платіжного доручення № 296 від 10.06.2021р., оригінал якого містяться в матеріалах справи.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 05 жовтня 2021 року.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко