04 жовтня 2021 року Справа № 160/12572/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/12572/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
26.07.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки “Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії” від 15.10.2020 ФД № 108942, без врахування розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням рішення суду від 03 квітня 2019 року по справі № 160/8173/18 без обмеження максимального розміру пенсії з 05.03.2019 року.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити з 01.04.2019 року пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру згідно довідки Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки “Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії” від 15.10.2020 року ФД № 108942 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, а також доплатити пенсію за період, починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням ії щомісячного основного розміру та раніше сплачених коштів, та компенсації за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції до дати фактичної виплати пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 з грудня 2006 року отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір призначеної позивачу пенсії становив 90% сум грошового забезпечення. На підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 відповідачем було здійснено позивачу перерахунок пенсії, яким обмежено її розмір до 70% сум грошового забезпечення. ОСОБА_1 оскаржив такі дії пенсійного органу до суду й рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 в адміністративній справі №160/8173/18 відповідача зобов'язано провести позивачу з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення. У подальшому позивач у судовому порядку оскаржив дії Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яку на виконання рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 в адміністративній справі №160/8390/19 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було складено та направлено до пенсійного органу разом із супровідним листом від 13.10.2020 за вих. №7/13380/9. Водночас, відповідачем відмовлено позивачу у проведенні перерахунку та виплати йому пенсії на підставі означеної довідки та заяви ОСОБА_1 від 24.11.2020, у зв'язку з чим позивач був вимушений знову звернутись до суду. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №160/17574/20 зобов'язано пенсійний орган здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі вищезазначеної довідки, з урахуванням її складових та вже проведених виплат. Разом з тим, як наголошує позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області під час виконання рішення суду у справі №160/17574/20 протиправно і безпідставно зменшено основний розмір пенсії позивача із 90 % до 70 % від суми грошового забезпечення. Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою щодо проведення перерахунку пенсії згідно із рішеннями Дніпропетровського окружного адміністративного суду в адміністративних справах №160/8173/18 та №160/17574/20, однак відповідач відмовив у задоволенні його вимог. ОСОБА_1 не погоджується із означеними діями відповідача при здійсненні йому перерахунку пенсії та вважає їх такими, що не відповідають вимогам законодавства, у зв'язку з чим він звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №160/12572/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
01.10.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №85133/21), в якому відповідач заперечив проти позову та вказав, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ). Відповідач зауважив, що згідно із положеннями ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на дату признання пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення. Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону №2262-ХІІ). Надалі Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" №1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, а саме: цифри «80» замінили на цифри «70». Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та скасовано п. п. 1.2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Відповідач зауважив, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після дати набрання зазначеним рішенням суду законної сили, Урядом України не приймалося. З огляду на викладене, відповідач вважає, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача у пенсійного органу відсутні.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) є пенсіонером Міністерства оборони України (пенсійне посвідчення серія НОМЕР_2 від 01.08.2007) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992. Вислуга позивача становить 34 роки.
На момент призначення позивачу пенсії остання була нарахована в основному розмірі 90% грошового забезпечення, яке складалося з таких сум: посадовий оклад - 200,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 134,00 грн.; додаткові види грошового утримання: 100% надб. - 469,00 грн.; таємність - 30,00 грн.; класність - 10,00 грн.; безперервна в/сл. - 880,20 грн.; премія - 618,78 грн.
За реплікацією комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» та з матеріалів позову судом встановлено, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 у справі №160/8173/18, яке набрало законної сили 06.05.2019, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно із ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із ч. 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи із розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На виконання означеного рішення суду пенсійним органом згідно з протоколом перерахунку пенсії від 21.05.2019 проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, в результаті якого основний розмір пенсії позивачу вирахований саме з 90% грошового забезпечення, що встановлено Дніпропетровським окружним адміністративним судом під час розгляду адміністративної справи №160/17574/20.
Згідно із ч. 5 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Таким чином, позивачу з 01.01.2018 було проведено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, виходячи з 90 % грошового забезпечення позивача.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №160/8390/19, яке набрало законної сили 08.10.2020, позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шмідта, буд.16, м.Дніпро, 49006, ІК в ЄДРПОУ 08353525) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, положень Постанови КМУ №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень Постанови КМУ №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що на виконання означеного рішення суду Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку №ФД108942 від 15.10.2020, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та складається з наступних складових: посадовий оклад - 7190,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 8453,25 грн., надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (15%) - 1078,50 грн., надбавка за кваліфікацію (5%) - 359,50 грн., премія (35%) - 2516,50 грн.; усього 25412,75 грн.
Означену довідку Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки разом із супровідним листом за вих. №7/13380/9 від 13.10.2020 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Суд зауважує, що факт отримання пенсійним органом цієї довідки відповідачем не заперечується.
Листом за вих. №24451-23983/Б-01/8-0400/20 від 23.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за №ФД108942 від 15.10.2020.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, ОСОБА_1 оскаржив бездіяльність відповідача до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №160/17574/20, яке набрало законної сили 17.03.2021, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.10.2020 року №ФД108942, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.10.2020 року №ФД108942 про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу - 7190,00 грн., окладу за військовим званням - 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8453,25 грн., надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (15%) - 1078,50 грн., надбавки за кваліфікацію (5%) - 359,50 грн., премії (35%) - 2516,50 грн., з урахуванням вже проведених виплат. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
З метою виконання означеного рішення суду ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії від 16.04.2021 (вх. №11875/Б-0400-21), в якій позивач просив надати відповідь, чому його пенсію не перерахована згідно із рішеннями Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах №160/17574/20 та №160/8173/18, а саме: з 01.04.2019, на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.10.2020 № ФД 108942 про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу - 7190,00 грн., окладу за військовим званням - 1480, 00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8453,25 грн., надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (15%) - 1078,50., надбавки за кваліфікацію (5%) - 359,50 грн., премії (35%) - 2516,50 грн., виходячи з розрахунку 90% від грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії.
Листом за вих. №16103-10973/Б-01/8-0400/21 від 17.05.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про таке.
05.04.2021 на адресу відповідача надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі 160/17574/20, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФД108942 від 15.10.2019 про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу - 7190,00 грн.. окладу за військовим званням - 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., надбавки за особливості проходження служби - (65%) - 8453,25 грн., надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (15%) - 1078,50 грн., надбавки за кваліфікацію (5%) - 359,50 грн., премії (35%) - 2516,50 грн., з урахуванням вже проведених виплат. На виконання рішення суду позивачу було проведено перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки. Доплата за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 складає 137 234, 68 грн.
Одночасно із цим у листі за вих. №16103-10973/Б-01/8-0400/21 від 17.05.2021 пенсійний орган зазначив, що рішенням суду від 15.02.2021 по справі №160/17574/20 його не зобов'язано перерахувати позивачу пенсію, виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку з чим позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону №2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.
Також відповідач в означеному листі посилався на положення статті 43 Закону №2262, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на викладене, відповідач стверджує, що позивачу обчислено пенсію на виконання рішення суду, з урахуванням наведених норм та повідомив ОСОБА_1 , що виплата пенсії з 01.05.2021 проводиться йому у розмірі 17 690, 00 грн., обчисленому на виконання рішення суду.
Не погодившись із вищенаведеною позицією відповідача, ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.ч. 1, 2ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до абз. 12 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019, тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.
Разом з тим, порядок дій, які повинен вчинити, у даному випадку - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Як зазначалося судом вище, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №160/8390/19 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку за №ФД108942 від 15.10.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019.
Беручи до уваги те, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача у 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області після одержання від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за №ФД108942 від 15.10.2020, складеної на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №160/8390/19, повинно було провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» №ФД108942 від 15.10.2020, з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
Суд зауважує, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №160/17574/20 пенсійний орган зобов'язано перерахувати ОСОБА_1 пенсію на підставі означеної довідки та здійснити виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019.
Щодо перерахунку пенсії позивачу у розмірі 90% грошового забезпечення суд зазначає, що відсотковий розмір грошового забезпечення був предметом розгляду у справі №160/8173/18.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 у справі №160/8173/18 набрало законної сили 06.05.2019, у зв'язку з чим суд вважає обґрунтованою вимогу позивача зобов'язати відповідача здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача у розмірі 90% грошового забезпечення.
Стосовно вимог позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати і виплатити компенсацію за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції до дати фактичної виплати доплати пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 (запланована затримка виплати після нарахування), суд зазначає таке.
Так, згідно зі ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-III від 19.10.2000 (далі - Закон №2050-ІІІ), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до ст. 2 Закону №2050-ІІІ, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно зі ст. 3 Закону №2050-ІІІ, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Статтею 4 Закону №2050-ІІІ визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 (далі - Порядок №159) передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.
Згідно з п. 3 Порядку №159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); - соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); - стипендії; - заробітна плата (грошове забезпечення).
Відповідно до п.4 Порядку №159, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Тобто, компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у п. 3 Порядку, разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.
Таким чином, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.
Наведений вище висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка була викладена в постановах від 10.07.2018 у справі №404/6317/16-а, від 25.10.2018 у справі №420/1410/17, від 10.02.2020 у справі №134/87/16-а, від 23.12.2020 у справі №807/1525/16, від 04.03.2021 у справі №520/34/17, від 01.04.2021 у справі №120/4555/18-а.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії, а тому вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати і виплатити йому компенсацію за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції до дати фактичної виплати доплати пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 (запланована затримка виплати після нарахування) є передчасними та такими, що заявлені на майбутнє, за відсутності підстав вважати, що його право на отримання компенсації при виплаті пенсії буде порушене відповідачем, та не підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження граничним розміром суд зазначає таке.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Суд зауважує, що наразі відсутні підстави вважати, що перерахунок пенсії позивача відбудеться з встановленням обмеження максимальним розміром, оскільки такий перерахунок ще не проводився.
При цьому, матеріали справи не містять доказів, що розмір перерахованої пенсії позивача перевищує встановлений законом її максимальний розмір, що в свою чергу є самостійною підставою для відмови у задоволенні вказаної частини вимог.
Так, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача на момент розгляду означеної адміністративної справи по суті не є порушеними.
Поряд з цим, слід зазначити, що частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003).
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 у справі «Гурепка проти України» (Gurepka v. Ukraine), заява №61406/00, п. 59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 у справі «Кудла проти Польщі» (Kudla v. Poland), заява №30210/96, п. 158) (п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine), заява №20390/07).
Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, які свідчать про порушення прав позивача та неправомірність дій пенсійного органу, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права є:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у не перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення, визначеного Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» №ФД108942 від 15.10.2020;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» №ФД108942 від 15.10.2020, з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги фактичні обставини у цій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В силу частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією від 26.07.2021.
Суд звертає увагу на те, що позов задоволено частково, відтак, суд вважає, що на користь позивача необхідно стягнути судові витрати по сплаті судового збору а сумі 454, 00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 139, 242 - 246, 247, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у не перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення, визначеного Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» №ФД108942 від 15.10.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» №ФД108942 від 15.10.2020, з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення складений 04.10.2021.
Суддя О.В. Царікова