Ухвала від 04.10.2021 по справі 140/5431/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у задоволенні клопотання

04 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5431/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,

за участю представників позивача Сафулька С.Ф., Полетила П.С.,

представника відповідача Доменюка Д.В.,

розглянувши у судовому засіданні клопотання Державної фіскальної служби України про заміну відповідача в адміністративній справу за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, Департаменту податкових та митних експертиз Державної фіскальної служби України, Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державна митна служба України та про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, Департаменту податкових та митних експертиз Державної фіскальної служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державна митна служба України, Державна фіскальна служба України про стягнення ненарахованої та неотриманої різниці заробітної плати, незаконно звільненого працівника, у зв'язку із зростанням посадового окладу за період з 21.01.2016 по 29.05.2020 в сумі 1091223,36 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10:30 год. 29.06.2021.

29.06.2021 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 10:30 год. 14.07.2021.

Ухвалою суду від 14.07.2021 залучено до участі у справі співвідповідача Державну фіскальну службу України, підготовче засідання відкладено на 10:30 04.08.2021 та ухвалою суду від 14.07.2021 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

Ухвалою суду від 04.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10:30 04.10.2021.

06.08.2021 на адресу суду надійшли додаткові пояснення від Державної фіскальної служби України, одночасно й яких заявлено клопотання про заміну відповідача Державної фіскальної служби України на належного - Державну митну службу України. В обґрунтування якого зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (зі змінами) (далі - Постанова № 1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України як центральні органи виконавчої влади, що є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності. Абзацом четвертим пункту 2 Постанови № 1200 встановлено, що Державна митна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.

Згідно з абзацом шостим пункту 2 Постанови № 1200 Державна фіскальна служба України продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби України, Державної митної служби України та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1217-р «Питання Державної митної служби» Державна митна служба України з 08.12.2019 розпочала виконання покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби України з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.

У зв'язку з цим, Державна фіскальна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, який продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Таким чином за ДФС залишились функції по боротьбі з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 21.07.2021 № 761 «Про внесення зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 р. № 85» внесено зміну в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 р. № 85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів», з врахуванням яких ДФС перейшла в завершальну стадію ліквідації, що передбачає повне скорочення чисельності працівників та припинення діяльності ДФС.

Отже у зв'язку з тим, що Державна митна служба України згідно Постанови № 1200 є правонаступником майна, прав та обов'язків реорганізованої ДФС у відповідних сферах діяльності, штатну чисельність працівників ДФС постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2021 № 761 повністю скорочено, тому вважає, що належним відповідачем в даній справі є Державна митна служба України.

В судовому засіданні представники позивача щодо заміни відповідача не заперечили.

Представник відповідача -1 щодо заміни відповідача заперечив.

Представники відповідачів 2, 3 та третіх осіб у судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про заміну відповідача до задоволення не підлягає з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 48 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 846) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (пункт 2 Постанови № 1200).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1217-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 08 грудня 2019 року Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.

Разом з тим, Державна фіскальна служба України є юридичною особою, яка продовжує виконувати певні функції та повноваження.

Крім цього, судом враховано, що відповідно до пункту 7 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Передавальний акт чи розподільчий або ліквідаційний баланс складається комісією після закінчення строку пред'явлення вимог кредиторами та задоволення або відхилення таких вимог, підписується членом комісії - бухгалтером та затверджується головою комісії. Розподільчий баланс або передавальний акт повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових зобов'язань органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язання, які оспорюються сторонам (пункт 23 вказаного Порядку).

Відповідно до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державна фіскальна служба України перебуває у стані припинення відповідно до рішення засновників юридичної особи від 17.05.2019, запис про державну реєстрацію припинення вказаної юридичної особи до реєстру не внесено, тобто діяльність Державної фіскальної служби України ще не припинено.

Таким чином враховуючи те, що Державна фіскальна служба України перебуває в процесі припинення, передавальний акт про перехід майнових прав та обов'язків до Державної митної служби України ще не затверджений, відтак у суду відсутні достатні правові підстави для заміни відповідача у даній справі.

Керуючись статтями 166, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Державної фіскальної служби України про заміну відповідача відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст ухвали складено 06.10.2021