Рішення від 07.10.2021 по справі 140/5536/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5536/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Житомирській області (далі - позивач) звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» (далі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині: АЗС Житомирська область, Житомирський район, с/р Глибочицька, автодорога «Київ-Чоп» км 127+990 (праворуч), до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 05 квітня 2021 року № 580/10-84.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно направлення на проведення перевірки від 02.04.2021 № 580/10 та на підставі розпорядчого документа, на виконання якого проводиться захід державного нагляду (контролю) - наказу від 02.04.2021 № 668, посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області було проведено позапланову перевірку в частині: виконання доручення Прем'єр-міністра Укряїни від 11.03.2021 №10033/1/1-21 товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на предмет дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки оформлення трудових відносин.

Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» результати проведеної перевірки оформлені актом від 05.04.2021 580/10-84.

Відповідно до Опису виявлених порушень вимог законодавства зазначених у таблиці Акту перевірки суб'єкта господарювання зафіксовані такі основні порушення які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю працівників підприємства, а саме: працівники, які виконують роботи з підвищеною небезпекою, а також роботи, де є потреба у професійному доборі, не всі пройшли щорічну перевірку знань (оператори, помічники операторів), чим порушено вимоги статті 18 Закону України «Про охорону праці» пункту 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці; не проведено ідентифікацію об'єкта підвищеної небезпеки, чим порушено вимоги статті 13 Закону України «Про охорону праці», статті 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», пунктів 3, 18 Порядку ідентифікації та декларування об'єктів підвищеної небезпеки, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956.

У зв'язку з виявленням описаних порушень передбачено необхідність негайного зупинення робіт підвищеної небезпеки, та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме АЗС Житомирська область. Житомирський район, с/р Глибочицька. автодорога «Київ-Чоп» км 127+990 (праворуч).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтовано наступним.

ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» після проведення перевірки частково усунув зазначені у акті перевірки від 05.04.2021, про що повідомив позивача листами від 16.04.2021 та 05.05.2021, а в іншій частині взагалі не погоджується з тим, що такі порушення існують на АЗС 08-05.

Позивачем не зазначено чіткого переліку працівників (прізвищ), які не пройшли щорічну перевірку знань (оператори, помічники операторів), як в акті перевірки так і в позовній заяві.

У зв'язку з наведеним, операторам та помічникам операторів АЗС № 08-05 за наслідками проведення навчання з вивчення нормативно-правових актів з охорони праці, інструкцій з охорони праці, виробничих інструкцій з безпечних методів і прийомів виконання робіт на АЗС та АГЗП тощо було видано відповідні посвідчення.

06.04.2021 на засіданні комісії по перевірці знань з питань охорони праці здійснено перевірку знань операторів та помічників-операторів АЗС 08-05 з Інструкції з охорони праці, виробничих інструкцій з безпечних методів і прийомів виконання робіт на АЗС та АГЗС, виконання газонебезпечних робіт-заправка газобалонних автомобілів, обслуговування посудин зі зрідженим газом тиском до 16 кГс/см.кв., що підтверджується відповідним протоколом.

Про проходження зазначеними вище працівниками навчання на предмет перевірки знань з охорони праці відповідач повідомив Управління Держпраці у Житомирській області зазначеним раніше листом від 16.04.2021.

Тобто, на час звернення позивача з позовом у цій справі зазначене вище порушення було усунуте, адже оператори та помічники операторів АЗС 08-05 пройшли відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці підтвердженням чого є посвідчення №062-072 та протокол № 2 від 06.04.2021.

З аналізу положень законодавства випливає, що обов'язок по Ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки лежить на власнику такого об'єкта або на його користувачу.

Під час проведення перевірки, а також вказаним вище листом від 16.04.2021 відповідач повідомив позивача, що ідентифікацію АЗС № 08-05 здійснив її власник - ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» та подав відповідне повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки від 20.11.2017.

Крім того на підтвердження того, що Управління Держпраці у Житомирській області отримало вказане вище повідомлення є відповідь позивача № 5335 від 12.12.2017 щодо розгляду повідомлення про результати ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки з якого вбачається, що за результатами розгляду повідомлення ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки внесено у тому числі АЗС 08-05, про що зроблено запис у журналі реєстрації ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки. Крім того зазначеній АЗС 08-05 присвоєно код об'єкта підвищеної небезпеки у Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки 18.34524327.14.2.

Отже, проведення ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки (АЗС 08-05) було здійснено його власником ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» про, що позивачу достеменно відомо, адже він здійснював його реєстрацію в Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки.

Позивачем подано відповідь на відзив, відповідно до якої вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», затверджено Порядок ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки (далі - Порядок ідентифікації) та Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки (далі - Порядок декларування).

Пунктом 3 «Ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки» Порядку ідентифікації передбачено, що суб'єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об'єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об'єкта, організовує проведення його ідентифікації.

Відповідно до пункту 3 Порядку декларування, вбачається, що суб'єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки відповідно до вимог цього Порядку.

Згідно з пунктом 8 Порядку декларування передбачено, що декларація безпеки разом з позитивним висновком експертизи подається відповідним територіальним органам Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно-епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради.

З аналізу зазначених вище положень законодавства випливає, що обов'язок по ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки лежить не тільки на власнику, але і на суб'єкті господарювання в якого в користуванні є хоча б один потенційний об'єкт підвищеної небезпеки.

Вказує, що договір оренди № 1/1 від 01.04.2019 між ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» та ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» свідчить про передачу в оренду майно АЗС для ведення на ній своїй господарської діяльності та зобов'язує відповідати за стан охорони праці і попереджає про властивості, які можуть бути небезпечними для життя, здоров'я третіх осіб.

Однак ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» перекладає дану відповідальність, ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності (смерть працюючої особи, шкода, завдана здоров'ю працюючої особи) на власника ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП».

Звертає увагу суду на те, що інші порушення які нібито усунені відповідачем, (факт усунення порушень) будуть переглянуті на позаплановому заходу Управлінням згідно листа відповідача з урахуванням доданих документів.

Відповідач не у повному обсязі усунув порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що вказані у акті перевірки, тому залишаються актуальними позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом зупинки експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, яке обґрунтовано тим, що позивач просить суд «заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині АЗС у Житомирській області. Житомирському p-ні, с/р Глибочицька, атодорога «Київ-Чоп» км 127+990 (далі - АЗС 08-05)», однак не зазначає перелік та жодним чином не ідентифікує такі: роботи, машини; механізми; устаткування підвищеної небезпеки, експлуатацію яких він просить заборонити.

Таке неконкретизоване формулювання позовної вимоги, не лише позбавляє можливості відповідача, надати свої аргументовані відповіді, щодо кожного виду роботи, машини, механізму, устаткування, які знаходяться на АЗС 08-05, але й унеможливлює дослідження ідентифікації судом які саме роботи, машини, механізми, устаткування на АЗС, які можуть бути «заборонені», оскільки становлять загрозу для життя і здоров'я людей.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» здійснює діяльність у сфері роздрібного продажу нафтопродуктів, тютюнових та продовольчих товарів на автозаправній станції «WOG» за адресою: Житомирський р-н. с/р Глибочицька, автодорога «Київ-Чоп» км 127+990 (праворуч) (далі АЗС 08-05) на підставі договору оренди №1/1 від 01.04.2019 укладеного з власником цього майна - Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП». Відповідно до додаткової угоди від 26.03.2021 до договору оренди № 1/1 від 01.04.2019, строк оренди майна продовжено до 28.03.2022.

Відповідно до наказу Управління Держпраці у Житомирській області від 02.04.2021 № 668, направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 02.04.2021 №580/10, посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області у період з 02.04.2021 по 05.04.2021 за адресою Житомирський р-н. с/р Глибочицька, автодорога «Київ-Чоп» км 127+990 (праворуч), було проведено плановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки ТзОВ «Вест Петрол Маркет» на предмет дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та у формі інспекційного відвідування з питань оформлення трудових відносин.

За результатами перевірки складено акт від 05.04.2021 №580/10-84, в якому зафіксовані порушення, які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю працівників підприємства, а саме: працівники, які виконують роботи з підвищеною небезпекою, а також роботи, де є потреба у професійному доборі, не всі пройшли щорічну перевірку знань (оператори, помічники операторів), чим порушено вимоги статті 18 Закону України «Про охорону праці» пункту 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці; не проведено ідентифікацію об'єкта підвищеної небезпеки, чим порушено вимоги статті 13 Закону України «Про охорону праці», статті 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», пунктів 3, 18 Порядку ідентифікації та декларування об'єктів підвищеної небезпеки, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956.

Перевіркою встановлено й інші порушення, які однак не віднесено до таких, які несуть ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю працівників підприємства.

На підставі акта перевірки 05.04.2021 Управлінням Держпраці у Житомирській області видано припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці №580/10-84, яким ТзОВ «Вест Петрол Маркет» зобов'язано невідкладно усунути описані вище порушення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною четвертою статті 5 КАС України визначено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Як встановлено статтею 38 Закону України від 14.10.1992 №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694-XII), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду (підпункт 12 пункту 6 Положення).

Відповідно до пункту 7 вказаного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Житомирській області (далі - Управління Держпраці), згідно з пунктом 1 якого Управління Держпраці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Житомирської області.

Згідно з підпунктом 20 пункту 4 Положення про Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого здійснює державний нагляд (контроль) у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки.

Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Як передбачено частиною першою статті 6 Закону №877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є: доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Відповідно до абзацу першого частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Як обумовлено частиною п'ятою статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Водночас, статтею 39 Закону України від 14.10.1992 №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694-XII) передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Таким чином, законодавством передбачено ряд різних за змістом та порядком застосування, зокрема в контексті суб'єкта застосування, заходів реагування органу, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, на виявлені порушення законодавства про працю.

При цьому, залежно від виду застосованого заходу реагування, законом встановлено різний спосіб його реалізації, так зупинення виробництва (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути застосовані виключно за рішенням суду.

В той час, як заборона виконання певних робіт, експлуатацію машин, механізмів, устаткування віднесено до повноважень відповідного органу, що реалізує державну політику у сфері охорони праці та не потребує судового підтвердження.

Позивач у даній справі просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині: АЗС Житомирська область, Житомирський район, с/р Глибочицька, автодорога «Київ-Чоп» км 127+990 (праворуч), до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 05 квітня 2021 року № 580/10-84.

Тобто, позивач просить суд прийняти рішення щодо застосування заходів реагування, яке належить до компетенції позивача, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог в даній адміністративній справі, адже в іншому випадку, суд перебирає на себе повноваження органу, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог Управління Держпраці у Житомирській області слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Управління Держпраці у Житомирській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» про застосування заходів реагування відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ф. А. Волдінер