Рішення від 06.10.2021 по справі 140/8881/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/8881/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНДТЕРМІНАЛ» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю ”ГРАНДТЕРМІНАЛ” звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2021 №0021030902.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що інспекторами Головного управління ДПС у Житомирській області проведено фактичну перевірку нафтобази, на якій здійснює свою господарську діяльність ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ», що розташована за адресою: м. Житомир, вул. Корольова, 173, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 09.03.2021 №2653/09/42819799, яким встановлено порушення пп.230.1.2 п.230.1.2 п.230 ст.230 Податкового кодексу України, а саме: відсутність документів, що підтверджують перехід права власності до ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» на рівнеміри та документів на їх повірку. На підставі акту перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.04.2021 №0021030902, яким за порушення п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України, застосовано штрафні санкції в сумі 220 000,00 грн.

Вказане податкове повідомлення рішення оскаржувалось в адміністративному порядку, однак рішенням ДПС України від 29.07.2021 №17413/6/99-00-06-03-01-06 скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Позивач вважає безпідставними висновки викладені в акті перевірки щодо відсутності документів, що підтверджують перехід права власності до ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» на рівнеміри та документів на їх повірку, оскільки дані засоби вимірювальної техніки передані ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» згідно акту приймання-передачі від 01.10.2020 до договору оренди №2 від 26.04.2020 та належним чином зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах та мають позитивний результат повірки, що підтверджується відповідними Свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № СП 8.400-20-2019 від 15.07.2019 та № СП 8.400-5-2019 від 15.07.2019.

Крім того, позивач звертає увагу на порушення відповідачем строку розгляду скарги на оскаржуване податкове повідомлення-рішення, з огляду на що, останнє мало бути автоматично скасоване.

З наведених підстав, позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.04.2021 №0021030902.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення засідання та виклику сторін відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 23.09.2021 заперечив проти заявлених позовних вимог, зокрема вказав, що в ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ «Грандтермінал» необладнані рівнеміри-лічильники, а саме: відсутній позитивний результат повірки або оцінки відповідності сервопривідних рівнемірів серії ІПЖ-СПТ номери від 001 до 0011 (одинадцять штук), які приведені до застосування ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» за адресою: м.Житомир, вул. Корольова, 173 акцизному складі з уніфікованим номером 1013808, що є порушенням підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, яка забороняє діяльність без встановлення рівнеміра-лічильника та його реєстрації в Єдиному державному реєстрі.

З огляду на викладене, відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним, обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що інспекторами Головного управління ДПС у Житомирській області проведено фактичну перевірку нафтобази, на якій здійснює свою господарську діяльність ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ», що розташована за адресою: м. Житомир, вул. Корольова, 173, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 09.03.2021 №2653/09/42819799.

Перевіркою зокрема встановлено порушення: пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 та п.128-1 ст.128-1 ПК України у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують перехід права власності до ТОВ «Грандтермінал» на рівнеміри та документів на їх повірку.

На підставі акту перевірки від 09.03.2021 №2653/09/42819799, ГУ ДПС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення №0021030902 від 13.04.2021, яким до ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» застосовано штраф в сумі 220 000 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 13.04.2021 №0021030902 оскаржувалось в адміністративному порядку, рішенням ДПС України від 29.07.2021 №17413/6/99-00-06-03-01-06 скаргу ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 13.04.2021 №0021030902 - без змін.

Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним позивач звернувся до суду із позовом про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).

Згідно з пп.20.1.9 п.20.1 ст.20 Кодексу, контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно- матеріальних цінностей, готівки.

Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення),змішування, розлив, навантаження- розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами- лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, задля скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00,2711 12 1900,2711 12 91 00,2711 12 93 00,2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00,2711 13 97 00,2711 14 00 00, 2711 19 00 00,2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір- лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відаовідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальві колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка, відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів- лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Підпунктом 230.1.3 п.230.1 ст.230 Кодексу, визначено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі.

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Відповідно до п.12 підрозділу 5 Розділу XX Кодексу, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами- лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб, метрів, але не перевищує 20000 куб, метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Пунктом 128-1 статті 128-1 Кодексу, визначено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному, складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнем ip-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального паливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або' зареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.

Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір- лічильник, а також за коште необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований ззитратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для застосування до позивача штрафу в сумі 220 000 грн. слугували висновки акту перевірки від 09.03.2021 №2653/09/42819799 у якому встановлено, що на нафтобазі ТОВ «Грандтермінал» необладнані рівнеміри-лічильники, а саме: відсутній позитивний результат повірки або оцінки відповідності сервопривідних рівнемірів серії ІПЖ-СПТ номери від 001 до 0011, які приведені до застосування ТОВ «Грандтермінал» за адресою: м.Житомир, вул. Корольова, 173.

Судом встановлено, що за ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» належним чином зареєстровано акцизний склад №1013808, розташований за адресою м. Житомир, вул. Корольова, 173.

На даному акцизному складі розміщено 11 (одинадцять) резервуарів, які в свою чергу обладнані рівнемірами сервопривідними ІПЖ-СПТ, за серійними (ідентифікаційними) номерами: Ж001, Ж002, ЖООЗ, Ж004, Ж005, Ж006, Ж007, Ж008, Ж009, Ж010, Ж011, а також вказаний акцизний склад обладнаний витратомірами-лічильниками SAMPI METER М-15 в кількості 4 (чотирьох) штук, які належним чином зареєстровані Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах та мають позитивний результат повірки, що підтверджується відповідними свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №СП 8.400-20-2019 від 15.07.2019 та №СП 8.400-5-2019 від 15.07.2019.

З матеріалів справи вбачається, що вищевказані засоби вимірювальної техніки передані ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» згідно акту приймання-передачі від 01.10.2020 до договору оренди №2 від 26.04.2020.

Водночас, згідно технічної документації об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: м. Житомир, вул. Корольова, 173, складається з комплексу будівель та споруд. Зокрема, під літерою «В» позначено КПП №1, що розташоване на території нафтобази, на якій здійснювалась фактична перевірка.

Відтак, наявність літери «В» у свідоцтві про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки є лише уточненням будівлі, що розташована за вказаним вище адресом і ніяким чином не спростовує того факту, що засоби вимірювальної техніки (витратоміри-лічильники SAMPI METER М-15 та рівнеміри-лічильники ІПЖ-СПТ), які використовує ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» саме за цією адресою, де проводилась фактична перевірка, належним чином повірені.

Разом з тим, рівнеміри, які розміщені в резервуарах, що розташовані за адресою м. Житомир, вул. Корольова, 173, тієї ж моделі та мають той же серійний (ідентифікаційний) номер, що й рівнеміри, які пройшли відповідну повірку, що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №СП 8.400-20-2019 від 15.07.2019, а також, інформація про яких міститься в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, що підтверджується довідкою про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.

Відтак, суд вважає, що не відповідають дійсності висновки податкового органу щодо порушення ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» пп.230.1.2 п.230.1.2 п.230 ст.230 Податкового кодексу України, в частині відсутності документів, що підтверджують перехід права власності до ТОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» на рівнеміри та документів на їх повірку.

Водночас, суд зауважує, що чинне законодавство не зобов'язує платника податків (розпорядника акцизного складу) мати у своїй власності рівнеміри-лічильники або ж витратоміри-лічильники, оскільки такі засоби вимірювальної техніки можуть зокрема надаватись в користування на підставі відповідного договору, а санкція п.128-1 ст.128-1 ПК України, передбачає відповідальність саме за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, чого під час перевірки встановлено не було.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача не було правових підстав для застосування до позивача штрафу в розмірі 220 000, 00 грн. та відповідно, прийняття податкового повідомлення-рішення від 13.04.2021 №0021030902.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив і не довів правомірності вчинених дій та прийнятих ним рішень.

Відповідно до вимог статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 3300,00 грн., сплаченого згідно з платіжним дорученням від 20.08.2021 №2416. (а.с.7)

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 13.04.2021 №0021030902.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ”ГРАНДТЕРМІНАЛ” судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 300 (три тисячі триста) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ”ГРАНДТЕРМІНАЛ”, адреса: 43023, м. Луцьк, вул. Єршова, 1.

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області, адреса: 43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 44106679.

Суддя Ю.Ю. Сорока