Постанова від 22.06.2010 по справі 2а-5294/2010

Справа № 2-а-5294

2010 рік

ПОСТАНОВА
ИМЕНЕМУКРАЇНИ

22 червня 2010 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі судді Чорної О.В., при секретарі Маланчук А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора виконавчого комітету Ялтинської міської ради Зінзікової Олени Іванівни (далі - державний реєстратор), виконавчого комітету Ялтинської міської ради (далі - виконком) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виконати певні дії,

ВСТАНОВИВ:

П озивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідачів в частині не здійснення державної реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Морська-6» (далі ОСББ «Морська-6») та зобов'язати державного реєстратора та виконком здійснити державну реєстрацію ОСББ «Морська-6».

Крім того, позивач просить стягнути з відповідачів витрати на правову допомогу у розмірі 3 500 гривень.

Вимоги мотивовані тим, що 20 березня 2010 року установчими зборами співвласників квартир та нежитлових приміщень будинку АДРЕСА_1 прийняте рішення про створення ОСББ «Морська-6», затверджений статут об'єднання та обране правління, головою якого призначений позивач. Після підготовки необхідних документів, визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» ОСОБА_1 неодноразово звертався до відповідача з проханням здійснити державну реєстрацію ОСББ «Морська-6». Однак, державний реєстратор до даного часу не виконав покладені на нього обов'язки, не здійснив державну реєстрацію об'єднання, посилаючись на те, що реєстрація проводиться виконкомом як колегіальним органом, після чого необхідно звертатись до реєстратора для проведення подальших реєстраційних дій. Позивач вважає бездіяльність відповідачів неправомірною, так як державний реєстратор - це посадова особа органа місцевого самоврядування, працює у виконкомі, тому повинна була здійснити необхідні дії щодо реєстрації об'єднання у виконкомі, а після цього здійснити необхідні дії як державний реєстратор. Ним були підготовані всі необхідні документи, вони оформлені належним чином, подані до відповідачів у встановленому законом порядку, однак, державна реєстрація юридичної особи не проведена всупереч положенням чинного законодавства, що є протиправною бездіяльністю, тому він вимушений був звернутись до суду.

Оскільки він є необізнаним з правових питань то за консультацією та здійсненням представництва в суді звернувся до юридичної фірми, до каси якої сплатив 3 500 гривень, які просить стягнути на його користь з відповідачів, як витрати на правову допомогу.

Представник позивача в судовому засіданні у повному обсязі підтримав позовні вимоги.

Представники державного реєстратора та виконкому в судовому засіданні з позовом не погодились. Заперечення мотивовані тим, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачає особливості державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, які встановлені Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та постановою Кабінету Міністрів України № 1251 від 11 жовтня 2002 року про реалізацію зазначеного закону, відповідно до яких державна реєстрація проводиться виконкомом, як колегіальним органом. Після чого для набуття статусу юридичної особи необхідно звернутись до державного реєстратора, надав реєстраційну картку, затверджений рішенням виконкому статут та протокол про створення об'єднання.

Вислухавши сторони, дослідивши докази, суд вважає, що позовна заява є законною та обґрунтованою і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що 20 березня 2010 року співвласниками квартир та нежилих приміщень будинку АДРЕСА_1 проведені установчі збори (а.с. 19).

Відповідно до протоколу № 1 на установчих зборах були присутні 8 осіб, прийняте рішення про створення ОСББ «Морська-6», затверджений його статут, доручено ОСОБА_1 здійснити державну реєстрацію об'єднання (а.с. 6-18).

06 травня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до державного реєстратора з проханням провести правову реєстрацію ОСББ «Морська-6» (а.с. 42, 22), додав до нього нотаріально посвідчені документи: реєстраційну картку; протокол установчих зборів та додаток до нього у вигляді списку власників квартир та нежитлових приміщень, які проголосували за створення об'єднання (а.с. 20); два примірника статуту та список членів об'єднання (а.с. 21).

06 травня 2010 року за № 02.4-04/304 позивачу повернені зазначені документи без розгляду з роз'ясненням, що державна реєстрація ОСББ повинна бути проведена виконавчим комітетом, після чого для набуття статусу юридичної особи необхідно звертатись до державного реєстратора (а.с. 43).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Зазначений закон не містить поняття - орган державної реєстрації, здійснення державної реєстрації покладено саме на державного реєстратора.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» з аконом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ст. 4 зазначеного закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» ).

Згідно із ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень.

Для створення об'єднання скликаються установчі збори.

Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Рішення оформлюється особистим підписом кожного, хто проголосував, у протоколі із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин присутніх осіб, які мають право голосу.

Установчі збори правомочні, якщо на них присутні більше п'ятдесяти відсотків власників.

Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.

Оформлення і реєстрація всіх документів, що засвідчують створення об'єднання, здійснюються безоплатно у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Об'єднання вважається створеним з моменту видачі свідоцтва про державну реєстрацію.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1521 від 11 жовтня 2002 року «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» затверджений порядок державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідно до вказаної постанови державна реєстрація об'єднань співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) проводиться виконавчим органом міської, районної у місті ради, районною, районною у мм. Києві і Севастополі державною адміністрацією (далі - органи державної реєстрації) за місцем знаходження багатоквартирного будинку.

Органи державної реєстрації ведуть реєстри об'єднань співвласників багатоквартирного будинку в установленому ними порядку.

Для державної реєстрації об'єднання уповноважена установчими зборами особа (далі - заявник) подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації: 1) реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об'єднання; 2) протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту; 3) два примірники оригіналу і п'ять копій статуту об'єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства; 4) список членів об'єднання.

Орган державної реєстрації не має права вимагати від заявників подання документів, не передбачених цим Порядком, і несе відповідальність за зберігання реєстраційної справи.

Орган державної реєстрації у місячний термін після надходження необхідних документів вносить дані реєстраційної картки до реєстру та видає свідоцтво про державну реєстрацію об'єднання за зразком згідно з додатком до цього Порядку.

Виходячи із критеріїв оцінки рішень, дії чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які викладені в ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень для реалізації своїх функцій повинні діяти з дотримання встановленої законом процедури прийняття рішення; з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно, розсудливо, безсторонньо (неупереджено); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігання несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілям, на досягнення цих спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

А налізуючи наведені вимоги закону, з'ясувавши всі обставини та докази, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки на виконання ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», постанови Кабінету міністрів України № 1521 від 11 жовтня 2002 року, яким затверджений порядок реєстрації державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, позивач повинний був спочатку звернутись до виконкому - органу державної реєстрації та отримати свідоцтво зразку, встановленого постановою КМУ № 1521, після чого звернутись до державного реєстратора для внесення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру.

Посилання представника позивача на те, що ОСОБА_1 звертався до виконкому, однак, ніяких дій не було проведено, тому цього відповідача необхідно зобов'язати провести необхідні реєстраційні дії не приймаються судом до уваги, оскільки позивач звертався до держаного реєстратора, а не до виконкому.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1, 3, 5-7, 8, 24, 25, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» , ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» , постановою Кабінету Міністрів України № 1521 від 11 жовтня 2002 року «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» , ст. ст. 2, 6, 9, 10, 17, 71, 112, 159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до державного реєстратора виконавчого комітету Ялтинської міської ради Зінзікової Олени Іванівни, виконавчого комітету Ялтинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виконати певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України .

Суддя: