Постанова від 23.06.2010 по справі 2а-176/10/0114

Справа № 2а-176/10/0114

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2010 року Нижньогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого - судді Чернецької В.В.

при секретарі - Круглик К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с. Нижньогірський справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської РДА, Нижньогірської центральної районної лікарні, Нижньогірської районної державної адміністрації, про оскарження дій органів владних повноважень та стягнення компенсації за комунальні послуги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення витрат на опалення житла. Свої вимоги позивач мотивувала тим, що вона з 05.12.1993 року працює медсестрою в Нижньогірській центральній районній лікарні та проживає у будинку з пічним опаленням, тому на підставі ст.77 Основ Законодавства України „Про охорону здоров'я” просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської райдержадміністрації, компенсацію за комунальні послуги за 2005-2007 роки за освітлення -101,25 грн., за тверде паливо - 1640 грн., а усього 1741,25 грн.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, крім того, просить поновити йому строк на звернення до суду, оскільки їй не було відомо про зміни в законодавстві.

Представник відповідача - УПСЗН Нижньогірської РДА у судове засідання не з'явився, надав суду заяву в якій просить розглянути справу за його відсутності, а також надав суду письмові заперечення проти адміністративного позову. Свої заперечення мотивує тим, що відповідно до п.2 Постанови КМУ від 31 березня 2003 р. N 426 „Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу” пільги на безкоштовне користування житлом з опаленням та освітленням надаються працівникам при умові, якщо розмір наданих пільг в грошовому еквіваленті разом з середньомісячним доходом пільговика за останні 6 місяців не повинен перевищувати величину доходу, яка дає право на соціальну податкову пільгу. В списках Центральної районної лікарні за 2005-2007 роки, наданих в Управління праці та соціального захисту населення, позивача не було, тому Управління не виплачувало дану компенсацію. Разом з тим, у письмових запереченнях на позов представник відповідача наполягає на застосуванні судом першої інстанції наслідків пропущеного строку на звернення до суду.

Представник відповідача - Нижньогірська районна державна адміністрація у судове засідання не з'явився з невідомої причини, про час та місце розгляду справи був повідомлений належно.

Представник відповідача - Нижньогірської центральної районної лікарні у судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутністю, позовні вимоги не визнає.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності позивача та представників відповідачів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Справа розглядається за нормами адміністративного судочинства відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов,язанних із соціальними виплатами”, оскільки після набрання чинності цим законом суди завершують розгляд спав провадження в яких було відкрито за п.3 ч.1 ст. 18 КАС України

Згідно із довідкою Нижньогірської ЦРЛ позивач працює в лікарні медсестрою. Згідно довідки Садовської сільської ради АР Крим позивач проживає в сільській місцевості у будинку з пічним опаленням.

Відповідно до п. „ї” ч.1 ст. 77 Основ законодавства України "Про охорону здоров'я” (в редакції яка діяла з січня 2006 року) медичні працівники мають право на безплатне користування житлом з освітленням і опаленням, якщо вони проживають та працюють у сільскій місцевості і селищах міського типу.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 року пункт ї частини першої статті 77 Основ Законодавства України „Про охорону здоров,я” доповнено піддпунктом такого змісту «Пільги на безплатне користування житлом з опаленням та освітленням, передбачені абзацом першим цього пункту, надаються: працівникам за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом працівника за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 року визнані неконституційними.

Пунктом 17 Інструкції «Про порядок забезпечення безоплатними квартирами з опаленням та освітленням педагогічних, медичних, ветеринарних, культурно-просвітних працівників та кіномеханіків № 10-07 від 21 вересня 1988 року встановлено, що безоплатні квартири з опаленням та освітленням надаються робітникам та проживаючим з ними членам сім'ї виконавчими комітетами сільських (селищних) Рад народних депутатів чи адміністрацією установ та організацій в натурі.

Згідно з пунктом 35 Інструкції №10-07 кошти, необхідні для сплати за квартири з опаленням та освітленням, передбачаються відповідно до кошторису відповідної установи та організації відповідно до статті 3 витрат "канцелярські та господарські витрати". Пунктом 36 зазначеної Інструкції встановлено, що у випадку, коли безоплатна квартира з опаленням та освітленням робітникам фактично не була надана, їм виплачується грошова компенсація виходячи з норм та цін, діючих в даній місцевості.

Інструкція №10-07 втратила чинність згідно з Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства культури і туризму України № 341/651/619/769 від 13.09.2006 року.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» № 879 від 01.08.1996 року (далі - Постанова Кабінету Міністрів України № 879), встановлені норми, згідно яких надаються пільги по оплаті житлово-комунальних послуг.

Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» № 256 від 04.03.2002 року (далі Постанова Кабінету Міністрів України № 256), головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Пункт 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 (далі - Порядок № 256) встановлює, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Відповідно до пункту 5 вищезазначеного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) до 5 числа місяця, що настає за звітним щодо пільг, передбачених частиною п. „ї” ч.1 ст. 77 Основ законодавства України "Про охорону здоров'я” на придбання твердого і рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; до 22 числа місяця, що настає за звітним щодо пільг, передбачених частиною п. „ї” ч.1 ст. 77 Основ законодавства України "Про охорону здоров'я” на оплату електроенергії, природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття і рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, послуг зв'язку та інших передбачених законодавством послуг (крім пільг на отримання ліків, зубопротезування).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 256, фінансові органи райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначені у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та передають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі до 7 числа місяця, що настає за звітним щодо пільг, передбачених п. „ї” ч.1 ст. 77 Основ законодавства України "Про охорону здоров'я” на придбання твердого і рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу та до 28 числа місяця, що настає за звітним пільг, передбачених п. „ї” ч.1 ст. 77 Основ законодавства України "Про охорону здоров'я” .

Пунктом 8 Порядку № 256 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік за видами передбачених частиною четвертою статті 29 «Основ законодавства України про культуру» № 2117-ХП.

Відповідно до пункту 2 Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 426 від 31.03.2003 року (далі - Порядок № 426) пільги педагогічним, медичним та фармацевтичним працівникам і працівникам культури надаються щомісяця шляхом зменшення плати за користування житлом з опаленням та освітленням.

Частиною третьою вищезазначеного Порядку встановлено, що видатки на відшкодування витрат за надані педагогічним, медичним та фармацевтичним працівникам і працівникам культури послуги провадяться відповідно до Порядку № 256.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 426 для відшкодування фактичних витрат пільговик подає в бухгалтерію установи копії квитанцій про оплату за користування житлом (квартирну плату), паливом, телефоном і за комунальні послуги у строк, за який здійснюється відшкодування (абзац другий пункту 2 цього Порядку), а також довідку про склад сім'ї (раз на рік). Для нарахування грошового еквівалента вартості послуг можуть використовуватися відомості у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від житлово-експлуатаційних та інших підприємств і організацій, які надають послуги.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 426 установи проводять роботу з надання пільг, компенсацій і гарантій та організовують облік, систематизацію і зберігання інформації про пільговиків, надають їм консультації щодо порядку та умов надання пільг, щомісяця до 5 числа наступного періоду: розраховують відповідно до пункту 9 цього Порядку розмір пільг, що надаються працівникам, розподіляють з відома працівників обчислені суми знижки з оплати спожитих послуг між підприємствами і організаціями, що надають послуги подають в установленому порядку органам праці та соціального захисту населення, підприємствам і організаціям, що надають послуги, відомості про працівників та розмір грошового еквівалента пільг.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького скраду» № 1430 від 18.10.2006 року внесені зміни до Порядку № 426. Вказаний порядок доповнено: пункт 2 абзацом такого змісту: "Пільги педагогічним, медичним та фармацевтичним працівникам і працівникам культури надаються щомісяця шляхом зменшення плати за користування житлом з опаленням та освітленням", пунктом 9-1 такого змісту: «У разі використання педагогічними, медичними, фармацевтичними працівниками або працівниками культури права на забезпечення твердим паливом установа розраховує відповідно до пункту 9 цього Порядку сукупний розмір щомісячного грошового еквівалента пільг за 12 місяців, що передують місяцю звернення та іншими».

Системний аналіз вищезазначеного законодавства, дозволяє суду зробити висновок, що визначені в законодавстві пільги не мають грошового еквіваленту, крім компенсації за тверде паливо.

Щодо витрат позивача по оплаті квартплати, освітлення, то законодавством розроблений механізм по реалізації цих послуг шляхом компенсації відповідних витрат організаціями, які ці послуги надають і грошова компенсація цих послуг саме позивачу не передбачена.

Відповідно до Постанови Ради Міністрів АР Крим від 20.03.2007 року „Про затвердження норм забезпечення твердим, рідким пічним побутовим паливом та зрідженим газом пільгових категорій громадян в 2007 році”, норма забезпечення твердим паливом для пільгової категорії громадян на одне домоволодіння становила 1 тонну на рік, вартістю 600 гривень.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з відповідача - УПСЗН слід стягнути грошову компнесацію на придбання твердого палива.

Крім того, у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до суду відповідач УПСЗН у запереченнях на позов просив відмовити у задоволені позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін.

Суд враховує, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 03.03.2008 року, з вимогою стягнути компенсацію за комунальні послуги за 2005-2006 рік, але будь яких доказів про поважність причин пропуску строку звернення до суду позивач не надав.

Таким чином суд доходить висновку, що позивачу треба відмовити у задоволенні позову в частині стягнення компенсації за 2005-2006 рік, оскільки він пропустив строк для звернення до суду, передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України. Доказів про поважність причин пропуску вказаного строку суду не надав.

На підставі викладеного, керуючись ст. 77 п. „ї” Основ законодавства України „Про охорону здоров'я”, ст. ст. 158, 159, 160, 161, 163 КАС України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської РДА, Нижньогірської центральної районної лікарні, Нижньогірської районної державної адміністрації, про оскарження дій органів владних повноважень та стягнення компенсації за комунальні послуги задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Нижньогірської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 витрати на придбання твердого палива за 2007 рік у сумі 600 (шістсот ) грн.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської РДА на користь держави судові витрати в сумі 11 (одинадцять) грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судові витрати в сумі 6 (шість) грн.

В решті позов залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного суду АР Крим через Нижньогірський районний суд АР Крим шляхом подачі у десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Головуючий: п/п

Суддя Нижньогірського

районного суду АР Крим В.В.Чернецька