Справа №: 272/754/21
Провадження № 3/272/432/21
05 жовтня 2021 року
Суддя Андрушівського районного суду Житомирської області Карповець В.В. розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 Бердичівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
не працюючого, проживаючого за
адресою:
АДРЕСА_1 ,
РНОКПП - НОМЕР_1
за ст.ст.130 ч.1, 121 ч. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
24 липня 2021 року о 00 годині 44 хвилин по вул. Івана Франка, 10 в м.Андрушівка Житомирської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом моторолером «Ямаха» без державного номера, пебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в Андрушівській ЦРЛ. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9А Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
24 липня 2021 року о 00 годині 44 хвилин по вул. Івана Франка, 10 в м.Андрушівка Житомирської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом моторолером «Ямаха» без державного номера, який не зареєстрований в Україні в установленому порядку. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 30.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.7 ст.121 КУпАП, оскільки правопорушення вчинено повторно протягом року після вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП.
В судовому засіданні порушник ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав, у вчиненому щиро розкаявся, просив суворо не карати.
Крім того, факт вчинення зазначеного адміністративного правопорушення підтверджується зібраними по справі та дослідженими в судовому засіданні доказами, зокрема: протоколами про адміністративні правопорушення серії ААБ 229666 від 24 липня 2021 року та серії ААБ № 229665 від 24 липня 2021 року, висновком Андрушівської ЦРЛ щодо результатів огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного, чи іншого сп'яніння, згідно якого встановлено факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, копією постанови про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ № 824931 за ст.126 ч.2, 122 ч.2, ст. 121 ч.5, 126 ч 1КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн., письмовими поясненнями порушника ОСОБА_1 які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, диском з відеозаписом.
Згідно п.1.10 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001, водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста - машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.
Відповідно до положень п.2.9.А Правил дорожнього руху водіям забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, аналізуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, вважаю, що вина особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, повністю та об'єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового засідання.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, кваліфікуються за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки ОСОБА_1 керував транспортним засобом моторолером «Ямаха» без державного номера перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння.
Дії особи, що притягується до адміністративної відповідальності кваліфікуються за ч. 7 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки ОСОБА_1 керував транспортним засобом незареєстрованим у встановленому законом порядку. Правопорушення вчинено повторно протягом року, після накладення адміністративного стягнення за ч. 6 ст. 121 КУпАП
Відповідно до п.28 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23.12.2005 року, позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч.3 ст.121, ч.4 ст.122, ст.122-2, ч.3 ст.123, ст.ст.124 і 130 КУпАП. Можливості накладати на винну особу таке стягнення як додаткове цей Кодекс не надає. Суди не вправі застосовувати його й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
В ході судового розгляду суддею встановлено, що в матеріалах справи про адміністратвине правопорушення немає жодних документів, які б підтверджували право ОСОБА_1 на керування транспортними засобами.
Оцінивши обставини вчинення правопорушення, особу порушника, вважаю за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 17000 грн., без позбавлення права керування транспортними засобами та стягнути з нього на користь держави судовий збір в розмірі 454 грн.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 130 ч.1, 283, 284, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтею 130 частиною 1 та статтею 121 ч.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення і призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок без позбавлення права керування транспортними засобами.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника, відповідно до ст.308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Андрушівський районний суд Житомирської області на протязі десяти днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя:В. В. Карповець