Справа № 2 - 1343
2010 р.
“ 23 ” червня 2010 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі: головуючого - судді Бойка М.Я.
секретаря - Пукіш В.В.
з участю: позивача -
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії по інвалідності та спонукання до проведення перерахунку та виплати недонарахованої пенсії, -
що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом 2 - ої групи, й відповідно ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року його віднесено до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнбильської катастрофи та має право на отримання основної та додаткової пенсії у відповідності до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.
Однак відповідач проводив зазначену виплату в значно меншому розмірі, ніж передбачено Законом. Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші із заявою про перерахунок та виплату йому недоплаченої пенсії по інвалідності. Отримавши відмову у проведенні перерахунку, він звернувся до суду із зазначеним позовом.
ОСОБА_1, подавши заяву про уточнення позовних вимог, просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та зобов'язати провести перерахунок та виплату недоплаченої пенсії по інвалідності за період з 01.05.2009 року та виплатити йому недоплачену суму пенсії із врахуванням ст. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» і виплачених сум та з врахуванням збільшення в подальшому встановленого законодавством України розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність . Просить справу розглядати у його відсутності.
Представник вiдповiдача - Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші, подала заперечення на позов та заяву про розгляд справи у її відсутності, у якій позов не визнала, покликаючись на це, що вимоги позивача є безпідставними, а соціальні виплати з врахуванням підвищень, проводились згідно чинного законодавства.
Також зазначила, що згідно ст. 54 ч. 5 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок калітства чи захворювання, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Сума основної і додаткової пенсії була визначена Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання. Даний розмір виплат було встановлено у сумі 19,91 грн. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідам 2 - ої групи була встановлена в розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Основна і додаткова пенсія позивачу виплачувалась вчасно і в розмірі, яка зазначена у довідці, виданій Управління Пенсійного фонду України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. В результаті захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії, визнаний інвалідом 2 - ої групи, у зв'язку з чим йому було призначено державну та додаткову пенсію по інвалідності.
30.04.2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші Івано - Франківської області, де він перебуває на обліку, із заявою про перерахунок призначеної пенсії у розмірах, встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи», однак, в проведенні перерахунку пенсії позивачу було відмовлено.
Відповідно до вимог ст.8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення готуються на підставі законів України, актів чи доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів, рішень урядових комітетів, доручень Прем'єр - міністра, Першого віце - прем'єр - міністра, віце - прем'єр - міністрів. Таким чином, нормативно - правові акти повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи».
Згідно вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи», позивач, як інвалід 2 - ої групи, має право на отримання основної та додаткової пенсії.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи», передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій встановлюєтья у вигляді а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі ст. 28 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи» вбачається, що під час визначення розміру пенсії, встановленої відповідно до ст. 54 даного Закону розмір пенсії встановлюється в розмірі 20 % середньої заробітної плати за попередній рік.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежав від нового розміру встановленої середньої заробітної плати.
Іншого нормативно - правового акта, який би визначав цей розмір, або встановлював інший розмір, немає.
Оскільки пенсія позивачу мала визначитись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлювалась у розмірі середньої заробітної плати, то у разі збільшення розміру середньої заробітної плати перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 22 ч. 3 Конституції України при прийняття нових законів, або внесенні змін до діючих законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягає саме ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи», а не наведена вище постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи», розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із Законом України «Про державний бюджет України» і не може корегуватися іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Разом з цим, надання ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи» Кабінету Міністрів України права визначати порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.
При цьому відсутність коштів, для забезпечення виплати зазначених пенсій в таких розмірах не є підставою для невиплати пенсій особам, які визнані інвалідами у зв'язку з аварією на ЧАЕС, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи», щодо визначення розміру та виплати пенсій.
З врахуванням наведеного Управління ПФУ в м. Калуші повинно було здійснити перерахунок та виплату позивачу державної та додаткової пенсії, виходячи із збільшеного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2010 року (а.с. 14 - 17), зобов»язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності по 01.05.2009 рік.
Як вбачається з довідки Управління ПФУ (а.с. 9), державна і додаткова пенсія позивачу виплачувалися у нижчому розмірі, ніж передбачено наведеним чинним законодавством, а тому позов слід задоволити та визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку і виплаті основної та додаткової пенсії за період з 01.05.2009 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої основної та додаткової пенсії у відповідності та в розмірі, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” за період з 01.05.2009 року, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України «Про державний бюджет України» на відповідні роки.
На підставі ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», й керуючись ст. ст. 15, 213 - 215 ЦПК України, суд, -
Позов задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку і виплаті державної та додаткової пенсії як інваліду 2 - ої групи, захворювання якого пов»язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС згідно ст. ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком з 01.05.2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої державної та додаткової пенсії інваліда 2 - ої групи, захворювання якого пов»язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС згідно ст. ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України «Про державний бюджет України» на відповідні роки, починаючи з 01.05.2009 року, з врахуванням проведених у цей час виплат.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду до Апеляційного суду Івано - Франківської області може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення подається через Калуський міськрайонний суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: