Справа № 560/5064/21
іменем України
06 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Китайгородської сільської ради Кам'янець- Подільського району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Китайгородської сільської ради Кам'янець- Подільського району Хмельницької області (ЄДРПОУ - 04406934) щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 13 березня 2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822483900:04:009:0120, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати Китайгородську сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області (ЄДРПОУ - 04406934) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 13 березня 2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га, масив за кадастровим номером 6822483900:04:009:0120, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України (на сесії сільської ради) та Законом України "Про місцеве самоврядування" у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про прийняття рішення про надання дозволу на розроблення документації щодо відведення земельної ділянки, стосовно якої були надані усі необхідні документи. Однак відповідач не прийняв рішення по суті, оскільки за результатами голосування на сесії сільської ради проект рішення за заявою позивача не набрав достатньої кількості голосів для позитивного вирішення заяви.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
13 березня 2021 року відповідно до вимог статей 116, 118, 121 та 122 Земельного кодексу України позивач звернулася до Китайгородської сільської ради Кам'янець - Подільського району Хмельницької області із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822483900:04:009:0120, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
Листом № 297/02-14/0602 від 18 березня 2021 позивача повідомлено, що зазначена на графічному матеріалі земельна ділянка належить до земель комунальної власності площею 22,2929 га, тому для виділення вище зазначеної ділянки потрібно розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з присвоєнням кадастрових номерів ділянкам, утвореним, утвореним в результаті поділу, провести їх державну реєстрацію права власності, після чого рекомендовано позивачу звернутися із відповідною заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
14.03.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила повідомити чи розглянуто її клопотання на сесії сільської ради, якщо розглянуто, то надати копію відповідного рішення.
Листом № 298/02-14/0602 від 18 березня 2021 позивача знову повідомлено, що зазначена на графічному матеріалі земельна ділянка належить до земель комунальної власності площею 22,2929 га, тому для виділення вище зазначеної ділянки потрібно розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з присвоєнням кадастрових номерів ділянкам, утвореним, утвореним в результаті поділу, провести їх державну реєстрацію права власності, після чого рекомендовано позивачу звернутися із відповідною заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Також повідомлено, що земельна ділянка не перебуває в оренді та власності, іншим громадянам дозвіл на розроблення документації із землеустрою для отримання безоплатно у власність запитуваної земельної ділянки не надавався.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду його заяви, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі №803/1244/16.
Однак, відповідач у місячний строк не розглянув клопотання позивача від 13.03.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та не прийняв з цього питання жодного рішення (надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні).
Водночас, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 13 статті 46 Закону №280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з частиною 5 статті 46 Закону №280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Таким чином, відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.
За таких обставин, бездіяльність відповідача, що полягає у не розгляді клопотання позивача від 13.03.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, є протиправною.
Таким чином, суд вважає, що порушені права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання відповідача належним чином розглянути клопотання позивача від 13.03.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822483900:04:009:0120, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
З врахуванням викладеного, позов підлягає задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Китайгородської сільської ради Кам'янець- Подільського району Хмельницької області, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 13.03.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою в порядку та у спосіб, визначені статтею 118 Земельного кодексу України та статтею 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Зобов'язати Китайгородську сільську раду Кам'янець- Подільського району Хмельницької області належним чином розглянути клопотання ОСОБА_1 від 13.03.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га, яка розташована на території Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822483900:04:009:0120, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Китайгородської сільської ради Кам'янець- Подільського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Китайгородська сільська рада Кам'янець- Подільського району Хмельницької області (вул. Центральна, буд. 70,Китайгород,Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область,32392 , код ЄДРПОУ - 04406934)
Головуючий суддя В.К. Блонський