Рішення від 06.10.2021 по справі 420/18443/21

Справа № 420/18443/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 год. 18 хв.

06 жовтня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

при секретарі: Гудзікевич Я.О.

сторін:

позивач: ОСОБА_1

Розембойм Ю.О. (представник за ордером)

відповідач: Мацко В.В. (представник за ордером)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1; код ЄДРПОУ 43782503) про визнання протиправною та скасування постанови №294 від 03.10.2021 р., зобов'язання прийняти рішення про реєстрацію кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду 04.10.2021 р. (вх. №18093/21) о 22 год. 12 хв. надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, в якому позивач просить:

визнати незаконною та скасувати рішення (постанову) Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №294 від 03.10.2021 р. «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на повторних місцевих виборах» стосовно ОСОБА_1 ;

зобов'язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503) прийняти рішення (постанову), яким зареєструвати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області з документами відповідно до ч. 2 ст. 224 Виборчого кодексу України про реєстрацію кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови. Постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 294 від 03.10.2021 р. позивачу відмовлено у реєстрації у якості кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови у зв'язку з відсутністю зобов'язання у разі обрання скласти інший представницький мандат відповідно до п. 3 ч.1 ст. 224 Виборчого кодексу України. Позивач вважає, що оскаржувану постанову прийнято за відсутності визначених Виборчим кодексом України підстав для відмови у реєстрації кандидата у депутати, оскільки вимога про зобов'язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності мандата - зазначити про його відсутність) передбачена лише для кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих організацією партії та не розповсюджується на реєстрацію кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування. Відмова у реєстрації позивача кандидатом на посаду сільського голови призводить до порушення конституційного права позивача бути обраним до органів місцевого самоврядування.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № ЕП/26972/21 від 05.10.2021р.), в якому в обґрунтуванням правової позиції зазначено, що ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України передбачено подання заяви, яка повинна містити усі відомості, в тому числі й зобов'язання у разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності мандата - зазначити про його відсутність). З урахуванням приписів ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)". У поданій ОСОБА_1 автобіографії зазначено про наявність у нього представницького мандату (депутат Білгород-Дністровської районної ради VIII скликання), однак у поданій заяві не містилось зобов'язання у разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності мандата - зазначити про його відсутність). 30.09.2021р. представником комісії розяснено про необхідність усунення вказаних неточностей, проте позивача відмовився їх усунути. Таким чином, під час прийняття оскаржуваної постанови відповідач дотримувався норм виборчого законодавства, вжив вичерпних заходів, спрямованих на усунення недоліків та внесення уточнень до поданих документів, проте позивач відмовився їх усувати, в звязку з чим відповідачем застосовано наслідки, передбачені абз. 3 ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України.

Ухвалою від 05.10.2021р. прийнято до розгляду позовну заяву; відкрито провадження у справі та визначено, що справа буде розглядатись з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України; призначено судове засідання на 06.10.2021 р. об 11 год. 00 хв.; надано відповідачу строк для подання відзиву на позов до 05.10.2021 р. 13 год. 00 хв.; роз'яснено право позивача подати до суду відповідь на відзив до 05.10.2021 р. 16 год. 00 хв.; роз'яснено право відповідача подати до суду заперечення до 05.10.2021 р. 18 год. 00 хв.; зобов'язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати засвідчені належним чином копії усіх документів, які стали підставою для прийняття постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №294 від 03.10.2021 р. "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на повторних місцевих виборах" стосовно ОСОБА_1 у строк до 05 жовтня 2021 року 13 год. 00 хв.

Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення (в порядку ст. 383 КАС України).

Заслухавши пояснення позивача, представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 279 від 03.09.2021 «Про призначення повторних виборів» призначено повторні вибори депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах №№1-5, 7 на 31.10.2021р.; призначено повторні вибори Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на 31.10.2021р.; оголошено з 11.09.2021р. початок виборчого процесу з повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах №№1-5, 7 на 31.10.2021р. та повторних виборів Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.

28.09.2021р. ОСОБА_1 звернувся в порядку самовисування до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області із заявою про реєстрацію його кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 31.10.2021р., додавши до вказаної заяви: автобіографію кандидата; документ про внесення грошової застави, одну фотографію кандидата 4х6 см; копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді паспорта громадянина у вигляді картки кандидата (а.с. 10).

Постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №294 від 03.10.2021 р. «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на повторних місцевих виборах» відмовлено ОСОБА_1 в реєстрації в якості кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на повторних місцевих виборах, призначених на 31.10.2021 р. (а.с. 8-9).

В обґрунтування постанови зазначено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 та документів встановлено їх невідповідність вимогам п.3 ч.1 ст. 224 Виборчого кодексу України, а саме в поданій автобіографії ОСОБА_1 зазначив, що має представницький мандат - депутат Білгород-Дністровської районної ради VIII скликання, однак в поданій ним заяві не містилось зобов'язання у разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Таким чином, суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

За змістом ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Відповідно ч.1 ст. 11 Виборчого кодексу України громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 22 Виборчого кодексу України суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є:

1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;

2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;

3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;

4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;

5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 193 Виборчого кодексу України депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 216 Виборчого кодексу України право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно ч.ч. 4, 5 ст. 216 Виборчого кодексу України особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

Особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до відповідної сільської, селищної міської ради та/або до відповідної обласної ради.

Особа, висунута кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі тільки до відповідної міської ради.

Особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад та кандидатом на посаду сільського, селищного, або міського голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 229 Виборчого кодексу України кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу.

Подання документів до відповідної сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Згідно ч. 3 ст. 229 Виборчого кодексу України подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від такої організації партії, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто, крім випадків подачі таких документів за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Згідно ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов'язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);

4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);

6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.

Відповідно до ч. 1 ст. 221 Виборчого кодексу України право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно ч.ч. 6, 7 ст. 221 Виборчого кодексу України громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії.

До заяви про самовисування додаються документи, передбачені частиною другою статті 224 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв'язку з участю у місцевих виборах.

Згідно ч.1 ст. 8 Виборчого кодексу України документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця, є: 1) паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки); 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); 3) картка (довідка) установи кримінально-виконавчої системи, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотографію особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчого ізолятора); 4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 5) дипломатичний паспорт; 6) службовий паспорт; 7) військовий квиток (для військовослужбовців строкової служби).

З урахуванням приписів ч. 7 ст. 229 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.

Системний аналіз приписів ч. 6 ст. 221, ч.2 ст. 224 Виборчого кодексу України свідчить, що громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії, додавши документи, передбачені ч. 2 ст.224 цього Кодексу.

Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що підставою для її прийняття послугувало встановлення на засіданні 03.10.2021 р. Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області відсутності зобов'язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність) відповідно до п.3 ч.1 ст. 224 Виборчого кодексу України.

Проте, з урахуванням приписів ч.2 ст. 224 Виборчого кодексу України відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв'язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч).

Тобто громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії, додавши документи, передбачені ч. 2 ст.224 цього Кодексу.

Таким чином, Виборчий кодекс України не містить вимог щодо надання громадянином громадянин України, який самовисувається кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови документів, передбачених п.3 ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України, зокрема зобов'язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність).

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 28.09.2021р. ОСОБА_1 звернувся в порядку самовисування до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області із заявою про реєстрацію його кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 31.10.2021р., додавши до вказаної заяви:

автобіографію кандидата;

документ про внесення грошової застави,

одну фотографію кандидата 4х6 см;

копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді паспорта громадянина у вигляді картки кандидата (а.с. 10).

Тобто, до заяви від 28.09.2021р. позивачем додано перелік документів з дотриманням вимог ч. 6 ст. 221, ч.2 ст. 224 Виборчого кодексу України. Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, під час її прийняття відповідачем не встановлено будь-яких недоліків у наданих позивачем документах, що передбачені п.п. 4-7 ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України.

Відмовляючи позивачу у реєстрації кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 31.10.2021р., відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, без дотримання вимог ч. 2 ст. 2 КАС України.

Відтак, відмова ОСОБА_1 у реєстрації кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 31.10.2021р. з підстав відсутності серед поданих позивачем до виборчої комісії документів зобов'язання ОСОБА_1 в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність) відповідно до п.3 ч.1 ст. 224 Виборчого кодексу України є протиправною та не узгоджується з приписами ч. 6 ст. 221 Виборчого кодексу України, ч.2 ст. 224 Виборчого кодексу України, що свідчить про протиправність постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №294 від 03.10.2021 р. «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на повторних місцевих виборах» стосовно ОСОБА_1 та наявність підстав для скасування останньої.

Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

При цьому суд зазначає, що дискреційні повноваження - сукупність прав і обов'язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі.

Вільний розсуд - це повноваженні, надані особі, яка наділена владою, вибирати між двома або більше альтернативами, коли кожна альтернатива законна. Отже, це вибір лише із законних альтернатив. Якщо законна альтернатива відсутня, не може бути мови про розсуд. Отже, адміністративний розсуд повністю пов'язаний з правом і не має нічого спільного зі свавіллям як дією на свідоме порушення законодавства. Суть розсуду полягає у вольовому співвіднесенні доцільності і законності.

Повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Відповідач у відзиві на позов не заперечує, що єдиною підставою для відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови є відсутність зобов'язання у разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності мандата - зазначити про його відсутність). Жодних інших недоліків в документах стосовно ОСОБА_1 виявлено не було, тому про них не заначено в оскаржуваній постанові.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному п.4 ч.2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

У даній справі предметом позову є не бездіяльність відповідача, прийняття ним неправомірної постанови. Між тим, суд вважає, що для повного та ефективного захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача прийняти рішення на користь позивача, оскільки для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, зважвючи на те, що суд визнає неправомірною та скасовує оскаржувану постанову.

При цьому суд враховує, що по справі вирішується питання захисту порушених виборчих прав, а сам виборчий процес - це здійснення виборчих процедур протягом встановленого ВКУ періоду часу. Виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним.

Згідно висновку Верховного суду, викладеному у постанові від 24.01.2020 року по справі №316/979/18, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

З огляду на викладене та враховуючи, що визнання протиправною і скасування оскаржуваної постанови та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.09.2021р. та додані до неї документи, які подано для реєстрації його кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 31.10.2021р. та прийняти рішення відповідно до вимог Виборчого кодексу України не призведе до повного захисту прав позивача, та враховуючи характер спірних правовідносин, обмежені строки процедур, визначених Виборчим Кодексом України щодо реєстрації суб'єктів виборчого процесу, а також з урахуванням відсутності будь-яких інших підстав для відмови в реєстрації кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови, окрім тих, що наведені вище у рішенні, суд вважає, що єдиним ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення (постанову), яким зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 31.10.2021р.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 02 липня 2019 року у справі № 855/212/19.

Наведене, також, кореспондує із правовою позицією Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях від 30 січня 2013 року №3-рп/2003 та від 02 листопада 2004 року № 15-рп/2004, відповідно до якої, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Таким чином, приписами наведеної статті КАС України суду надано право, а не встановлено обов'язок зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За встановлених у даній справі обставин, не вбачається підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Судом встановлено, що позивачем не сплачено судового збору за подання позову.

Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом з тим, судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем не сплачено.

Відповідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.

Згідно з ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи, що позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру та похідну від неї вимогу, за заявлені позовні вимоги належало сплатити судовий збір у розмірі 908,00 грн.

За таких підстав, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 205, 245, 246, 250, 255, 268-273 КАС України, Виборчого кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1; код ЄДРПОУ 43782503) про визнання протиправною та скасування постанови №294 від 03.10.2021 р., зобов'язання прийняти рішення про реєстрацію кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови, - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №294 від 03.10.2021 р. «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на повторних місцевих виборах» стосовно ОСОБА_1 .

Зобов'язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення (постанову), яким зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 31.10.2021р.

Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 278 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 272 КАС України.

Суддя Г.П. Самойлюк